ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
06.08.07 р. Справа № 33/216пн
Суддя господарського суду Донецької області Новікова Р.Г., при секретарі судового засідання Овчинніковій В.М., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк
до Фізичної особи ОСОБА_1 м. Маріуполь
про зобов'язання відповідача виконати умови договору купівлі-продажу НОМЕР_1 від 22.12.2003р., а саме - привести будівельний майданчик в належний стан та здати земельну ділянку місцевим органам самоврядування з додержанням умов здачі
за участю представників:
від позивача: Маркуц Г.В. - за дов. №25 від 19.03.2007р.
від відповідача: ОСОБА_1 - паспорт серії ІНФОРМАЦІЯ_1, виданий Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС в Донецькій області.
Суть справи: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк звернулось до Фізичної особи ОСОБА_1 м. Маріуполь із позовом про зобов'язання відповідача виконати умови договору купівлі-продажу НОМЕР_1 від 22.12.2003р., а саме - закінчити розбирання об'єкту, привести будівельний майданчик в належний стан та здати земельну ділянку місцевим органам самоврядування з додержанням умов здачі.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання (сільського будинку культури на 400місць, розташованого на земельній ділянці площею 0,75га за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка, що знаходиться на балансі ВКБ Волноваської районної державної адміністрації); акт поточної перевірки виконання умов договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання від 17.05.2007р.; лист Андріївської селищної ради №195 від 15.05.2007р. та листи - запити на адресу Фізичної особи ОСОБА_1 м. Маріуполь.
Позивач зазначає, що за умовами пункту 5.2 договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання (сільського будинку культури на 400місць, розташованого на земельній ділянці площею 0,75га за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка, що знаходиться на балансі ВКБ Волноваської районної державної адміністрації) відповідач був зобов'язаний протягом двох років після укладення цього договору розібрати об'єкт та привести будівельний майданчик в належний стан. Також відповідач повинен був здати земельну ділянку місцевим органам самоврядування з додержанням умов здачі.
У судовому засіданні 21.06.2007р. позивач не відмовився від позову і наполягав на заявлених вимогах.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, заяви про розгляд справи за відсутності представника відповідача від нього не надійшло, правову позицію з приводу позовних вимог не надав. Як вбачається з повідомлення про вручення поштового відправлення від 12.06.2007р. відповідач отримав ухвалу суду 15.06.2007р.
У зв'язку з невиконанням відповідачем вимог суду, викладених в ухвалі господарського суду Донецької області від 12.06.2007р. та нез'явленням у судове засідання, розгляд справи був відкладений на 02.07.2007р. Відповідач в судове засідання від 02.07.2007р. також не з'явився, документи витребувані ухвалами суду не надав.
У поясненнях, наданих до суду 02.07.2007р., представник позивача зазначив, що листами №11-02-1107 від 16.02.2006р., №11-5267 від 24.04.2007р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк повідомляло відповідача про невиконання зобов'язань, покладених на нього договором купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання та надавало час для надання документів, що підтверджують виконання зобов'язань за договором. Відповідач витребувані документи не надав.
Крім того, з точки зору позивача, вимога про приведення будівельного майданчику в належний стан означає - вивезення будівельного сміття та розрівняння (засипання ґрунтом) котловану будинку для подальшого використання за цільовим призначенням. Вказана умова відповідачем не виконана, що підтверджується листом Андріївської селищної ради №195 від 15.05.2007р.
В судовому засіданні від 06.08.2007р. представник позивача змінив позовні вимоги та просив зобов'язати відповідача виконати умови договору купівлі-продажу НОМЕР_1 від 22.12.2003р. об'єкту незавершеного будівництва під розбирання (сільського будинку культури на 400місць, розташованого на земельній ділянці площею 0,75га за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка, що знаходиться на балансі ВКБ Волноваської районної державної адміністрації), а саме - закінчити розбирання об'єкту, привести будівельний майданчик в належний стан (звільнити будівельний майданчик від будівельного сміття, засипати котлован) та здати земельну ділянку місцевим органам самоврядування з додержанням умов здачі.
Також в судове засідання представник позивача надав акт обстеження будівельного майданчика і технічного стану об'єкту незавершеного будівництва сільського будинку культури на 400місць, розташованого за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка від 25.07.2007р.
В цьому акті, складеному за участю представника Андріївської сільської ради було зазначено про те, що об'єкт незавершеного будівництва розібрано частково, майданчик вкритий битою цеглою.
В судовому засіданні відповідач усно заявив про згоду із зміненими позовними вимогами у повному обсязі та пояснив, що невиконання умов договору купівлі-продажу НОМЕР_1 від 22.12.2003р. об'єкту незавершеного будівництва під розбирання (сільського будинку культури на 400місць, розташованого на земельній ділянці площею 0,75га за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка, що знаходиться на балансі ВКБ Волноваської районної державної адміністрації) було обумовлено відсутністю коштів.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив наступне.
22.12.2003р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк (далі - Продавець) та Фізичною особою ОСОБА_1 м. Маріуполь (далі - Покупець) укладений договір купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання (сільського будинку культури на 400місць, розташованого на земельній ділянці площею 0,75га за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка, що знаходиться на балансі ВКБ Волноваської районної державної адміністрації) 22.12.2003р. цей договір був зареєстрований державним нотаріусом в реєстрі за НОМЕР_2
Згідно із пунктом 1.1 цього договору Продавець зобов'язаний передати у власність Покупця під розбирання об'єкт незавершеного будівництва - сільський будинок культури на 400місць, розташований на земельній ділянці площею 0,75га за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка, що знаходиться на балансі ВКБ Волноваської районної державної адміністрації. В свою чергу, Покупець зобов'язаний прийняти вказаний об'єкт та сплатити ціну у відповідності з умовами, визначеними у цьому договорі.
Як зазначено у розділі 2 договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання зазначений у цьому договорі об'єкт продано за 3032грн.50коп.
Згідно із пунктом 4.1 договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання кожна сторона зобов'язується виконувати свої обов'язки, покладені на неї цим договором та сприяти другій стороні у виконанні її обов'язків.
Пунктом 5.2 договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання встановлені певні обов'язки Покупця, а саме -
- розібрати об'єкт та привести будівельний майданчик в належний стан протягом двох років після укладення договору купівлі-продажу;
- забезпечити додержання правил техніки безпеки та санітарно - екологічних норм, передбачених законодавством України;
- здати земельну ділянку місцевим органам самоврядування з додержанням умов здачі.
Наполягаючи на тому, що відповідачем не виконані в повному обсязі умови договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання щодо розбирання об'єкту незавершеного будівництва, приведення будівельного майданчика в належний стан та здачі земельної ділянки місцевим органам самоврядування з додержанням умов здачі, позивач звернувся до суду.
Позивач вважає, що актом поточної перевірки виконання умов договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання від 17.05.2007р. встановлений факт невиконання відповідачем умов пункту 5.2 договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання.
Як вбачається з матеріалів справи акт поточної перевірки виконання умов договору купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва під розбирання складений в результаті поточної перевірки умов зазначеного договору, здійсненої Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк.
В цьому акті відображено про невиконання умов договору щодо розбирання об'єкту незавершеного будівництва, приведення будівельного майданчика в належний стан та здачі земельної ділянки місцевим органам самоврядування з додержанням умов здачі.
За результатом проведеної поточної перевірки був зроблений висновок - умови договору не виконані.
Відповідно до положень статей 7 і 27 Закону України "Про приватизацію державного майна" та статті 23 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" щодо здійснення державними органами приватизації (далі - орган приватизації) контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу державного майна та постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997р. №1012 "Про порядок контролю за діяльністю підприємств, приватизація яких здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України" був розроблений Порядок здійснення державними органами приватизації контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу державного майна, затверджений наказом Фонду Державного майна України №1649 від 19.08.1998р. (далі - Порядок)
Порядок регламентує основні правила організації та здійснення органами приватизації контролю за виконанням покупцями об'єктів приватизації умов договорів купівлі-продажу цих об'єктів (далі - договір).
Згідно із пунктом 1.1. Порядку контроль за виконанням умов договорів здійснюється шляхом проведення органами приватизації перевірок реалізації покупцями державного майна зобов'язань, взятих на себе за результатами конкурсів з продажу об'єктів приватизації та відображених у договорах, застосування до них санкцій, передбачених законодавством і умовами договорів за невиконання зазначених зобов'язань.
Перевірка здійснюється на підприємстві (організації), майно (акції) якого є об'єктом купівлі-продажу за даним договором (далі - підприємство), в присутності уповноважених представників юридичної (фізичної) особи - покупця (далі - покупець) та підприємства.
В окремих випадках допускається здійснення перевірки без виїзду на підприємство шляхом надання покупцем необхідних документів безпосередньо органу приватизації.
Пунктом 1.6 вказаного Порядку встановлено, що про перевірку орган приватизації попередньо повідомляє покупця та підприємство.
В листах Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк №11-02-1107 від 16.02.2006р., №11-5267 від 24.04.2007р., адресованих відповідачеві, міститься лише вимога надати певні документи та відсутнє повідомлення про проведення перевірки.
При цьому, пунктом 3.2. Порядку визначено, що у разі неявки покупця для участі в перевірці, відмови його та/або представника підприємства від підписання акту перевірки, представник органу приватизації, що проводить перевірку, може здійснити оформлення акта перевірки за підписом (підписами) представників інших органів (за погодженням з ними): органу місцевого самоврядування, бюро технічної інвентаризації тощо. Можливим у такому випадку є також оформлення акта перевірки комісією органу приватизації.
Згідно зі змістом акту поточної перевірки від 17.05.2007р. перевірка проведена представником вказаного органу - головним спеціалістом відділу контрольно-ревізійної роботи та постприватизаційного контролю Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області одноосібно.
Результати перевірок оформлюються актами перевірок, форми яких затверджено наказом Фонду "Про затвердження типових актів перевірки виконання умов договорів купівлі-продажу" №885 від 15.08.1997р. (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.09.97 за №394/21980), в порядку, визначеному інструктивним листом Фонду №10-23-10008 від 21.10.1997р., та наказом Фонду "Про затвердження форм актів поточної та підсумкової перевірок виконання умов договорів купівлі-продажу об'єктів незавершеного будівництва" №1432 від 09.08.2002р. (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 18.09.2002 за №767/7055).
До акта перевірки як документи, що підтверджують висновки, зазначені в ньому, додаються належним чином оформлені копії документів, які використовувалися під час перевірки. Конкретний склад цих документів визначається перевіряючим, який несе відповідальність за їх достатність для підтвердження зафіксованих в акті перевірки висновків. У кінці розділу "Висновки" акта перевірки наводиться загальна кількість аркушів додатків до нього та кількість їх примірників.
В акті поточної перевірки виконання умов договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання від 17.05.2007р. відсутній перелік документів, що підтверджують висновки, зазначені в ньому.
Враховуючи викладене, суд не приймає до уваги акт поточної перевірки виконання умов договору купівлі-продажу об'єкту незавершеного будівництва під розбирання від 17.05.2007р. як доказ невиконання відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором.
Разом з тим, згідно із листом Андріївської сільської ради 195 від 15.05.2007р. та актом обстеження будівельного майданчика і технічного стану об'єкту незавершеного будівництва сільського будинку культури на 400місць, розташованого за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка від 25.07.2007р. підтверджений факт невиконання відповідачем договірних зобов'язань.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
При цьому, згідно зі статтею 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 193 Господарського кодексу України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк до Фізичної особи ОСОБА_1 м. Маріуполь про зобов'язання відповідача виконати умови договору купівлі-продажу НОМЕР_1 від 22.12.2003р. об'єкту незавершеного будівництва під розбирання (сільського будинку культури на 400місць, розташованого на земельній ділянці площею 0,75га за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка, що знаходиться на балансі ВКБ Волноваської районної державної адміністрації), а саме - закінчити розбирання об'єкту, привести будівельний майданчик в належний стан (звільнити будівельний майданчик від будівельного сміття, засипати котлован) та здати земельну ділянку місцевим органам самоврядування з додержанням умов здачі.
Судові витрати підлягають розподілу з урахуванням норм статті 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись нормами України „Про приватизацію державного майна” №89/97-ВР від 19.02.1997р. (із змінами та доповненнями), Закону України „Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)” №189/96-ВР від 15.05.1996р., Порядку здійснення державними органами приватизації контролю за виконанням умов договорів купівлі-продажу державного майна, затвердженого наказом Фонду Державного майна України №1649 від 19.08.1998р., ст.ст. 1, 2, 4, 4№, 4І, 4і, 44, 45, 46, 21, 22, 33, 34, 36, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРIШИВ:
Позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області м. Донецьк до Фізичної особи ОСОБА_1 м. Маріуполь про зобов'язання відповідача виконати умови договору купівлі-продажу НОМЕР_1 від 22.12.2003р. об'єкту незавершеного будівництва під розбирання (сільського будинку культури на 400місць, розташованого на земельній ділянці площею 0,75га за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка, що знаходиться на балансі ВКБ Волноваської районної державної адміністрації), а саме - закінчити розбирання об'єкту, привести будівельний майданчик в належний стан (звільнити будівельний майданчик від будівельного сміття, засипати котлован) та здати земельну ділянку місцевим органам самоврядування з додержанням умов здачі - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1 м. Маріуполь виконати умови договору купівлі-продажу НОМЕР_1 від 22.12.2003р. об'єкту незавершеного будівництва під розбирання (сільського будинку культури на 400місць, розташованого на земельній ділянці площею 0,75га за адресою - Донецька область, Тельманівський район, с. Андріївка, що знаходиться на балансі ВКБ Волноваської районної державної адміністрації), а саме - закінчити розбирання об'єкту, привести будівельний майданчик в належний стан (звільнити будівельний майданчик від будівельного сміття, засипати котлован) та здати земельну ділянку місцевим органам самоврядування з додержанням умов здачі.
Стягнути з ОСОБА_1 м. Маріуполь (АДРЕСА_1, паспорт серії ІНФОРМАЦІЯ_1, виданий Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС в Донецькій області) на користь Державного бюджету суму державного мита в розмірі 85грн.
Стягнути з ОСОБА_1 м. Маріуполь (АДРЕСА_1, паспорт серії ІНФОРМАЦІЯ_1, виданий Жовтневим РВ Маріупольського МУ УМВС в Донецькій області) на користь Державного бюджету (Державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський р-н, р/р 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686537) витрати на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу у сумі 118 грн.
Видати накази.
В судовому засіданні від 06.08.2007р. за згодою сторін проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення. Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його підписання до Донецького апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 10.08.2007р.
Суддя
Надруковано 3 примірника: 1 - позивачу; 1 - відповідачу; 1 - до справи