
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 грудня 2019 року № 826/3402/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Тавріда Електрик Україна"
до Головного управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
представники:
позивача - не прибув,
відповідача - не прибув,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Тавріда Електрик Україна" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою зобов`язано відповідача надати суду протягом 5-ти днів з дня отримання ухвали письмові пояснення щодо дат виникнення та сплати позивачем узгоджених податкових зобов`язань порушення строків сплати яких було встановлено в акті від 15.09.2016 № 10880/26-58-12-01-09-31576194 та належним чином засвічені копії документів на підтвердження викладених обставин.
Ухвалою замінено відповідача його правонаступником, а саме, Державну податкову інспекцію у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві на Головне управління ДПС у м. Києві.
Позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог в якій зазначено про те, що ним заявлено вимогу щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 27.09.2016 № 0038051201 щодо застосування штрафу (20%) у сумі 16 319,52 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) за порушення строку сплати грошового зобов`язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) відповідачем не було враховано той факт, що позивач до 29.05.2014 знаходився у місті Севастополь та був зареєстрований у податковій інспекції в Гагарінському районі м. Севастополя, а отже відповідно до вимог пункту 12.3 статті 12 Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" відсутні підстави для застосування до нього штрафних санкцій.
Відповідач проти позовних вимог заперечив, надав суду відзив на адміністративний позов. Свою позицію відповідач обґрунтовує тим, що актом від 15.09.2016 №10880/26-58-12-01-09/31576194 встановлено, що позивачем на порушення пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України несвоєчасно сплачено самостійно узгоджені податкові зобов`язання з ПДВ, зокрема, з затримкою більше 30 календарних днів у сумі 81 597,60 грн.
Під час розгляду справи судом встановлено наступне.
30.05.2014 Товариство з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Тавріда Електрик Україна" перереєструвалось з Геніченської ОДПІ Гагарінського району м. Севастополя та взято на облік до Державної податкової інспекції у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві.
15.09.2016 Державною податковою інспекцією у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві проведена камеральна перевірка своєчасності сплати податку на додану вартість (з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань).
За результатами перевірки складено акт від 15.09.2016 № 10880/26-58-12-01-09-31576194, яким встановлено порушення пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, а саме, протягом граничних строків платником податків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов`язання з податку на додану вартість: згідно податкової декларації від 18.04.2014 № 9021690443 з затримкою в 50 днів (05.05.2014-23.06.2014), згідно уточнюючого розрахунку до декларації ПДВ від 25.08.2015 № 9177795341 з затримкою 1 день, згідно податкової декларації з податку на додану вартість від 18.08.2015 з затримкою 1 день.
27.09.2016 на підставі зазначеного акту перевірки прийнято податкові повідомлення - рішення №0038051201, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 16319,52 грн. та №0038061201, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 1746,40 грн.
За результатами адміністративного оскарження рішенням Державної фіскальної служби України від 10.02.2017 про результати розгляду скарги, скаргу залишено без задоволення, а податкові повідомлення - рішення без змін.
Позивач не погоджуючись з податковим повідомленням - рішення від 27.09.2016 № 0038051201 звернувся з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси за захистом яких позивач звернувся до суду були порушені з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.
В той же час, адміністрування податків і зборів для підприємств, що на початок тимчасової окупації АР Крим були зареєстровані на території Автономної республіки Крим, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України".
Підпунктом 11 пункту 12.3 статті 12 зазначеного Закону встановлено, що до платників податків, які на початок тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної республіки Крим та міста Севастополя, не застосовуються починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому розпочалась тимчасова окупація, фінансові та штрафні санкції за порушення вимог порядку подання, обчислення, правильності заповнення податкових декларацій та повноти сплати податків і зборів.
Пунктом 2 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Підпунктом «а» пункту 15.1 статті 15 Закону України "Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" передбачено, що будь-якій юридичній особі, яка змінила своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України списується податковий борг, що виник з моменту тимчасової окупації. До платників податків, які станом на початок тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, починаючи з 1 числа місяця, на який припадає початок тимчасової окупації, не застосовуються фінансові санкції, штрафні санкції та пеня за порушення порядку подання, обчислення, правильності заповнення податкових декларацій та повноти сплати сум податків і зборів, допущені під час здійснення господарської діяльності на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя.
Пунктом 26 підрозділу 10 розділу Податкового кодексу України встановлено, що на період дії Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово купованій території України» цей Кодекс застосовується з урахуванням особливостей, визначених Законом України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до акту від 15.09.2016 № 10880/26-58-12-01-09-31576194 відповідачем встановлено порушення позивачем пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, яке полягає у тому, що позивачем протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов`язання з податку на додану вартість, зокрема, згідно податкової декларації від 18.04.2014 №9021690443 з затримкою в 50 днів (05.05.2014-23.06.2014).
Статтею 203 Податкового кодексу України встановлено, що податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Позивача було перереєстровано з Геніченської ОДПІ Гагарінського району м. Севастополя та взято на облік до Державної податкової інспекції у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві 30.05.2014, що підтверджується інформацією викладеною в рішенні Головного управління ДФС у м. Києві віл 02.12.2016 №25552/10/26-15-10-01-35 та Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Отже, актом від 15.09.2016 № 10880/26-58-12-01-09-31576194 встановлено несвоєчасну сплату позивачем податкового зобов`язання, яке було сформовано та підлягало сплаті за час здійснення позивачем господарської діяльності на території міста Севастополя.
З огляду на зазначене враховуючи положення підпункту 11 пункту 12.3 статті 12 та підпункту «а» пункту 15.1 статті 15 Закону України "Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" суд дійшов висновку про те, що у відповідача були відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафні санкцій за порушення сплати граничних строків сплати узгодженої суму податкового зобов`язання з податку на додану вартість згідно податкової декларації від 18.04.2014 № 9021690443 з затримкою в 50 днів (05.05.2014-23.06.2014) та наявність підстав для скасування податкового повідомлення - рішення від 27.09.2016 № 0038051201
З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Тавріда Електрик Україна" (03680, м. Київ, вул. Гарматна, буд. 2, код ЄДРПОУ 31576194) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві від 27.09.2016 № 0038051201 .
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Підприємство "Тавріда Електрик Україна" (03680, м. Київ, вул. Гарматна, буд. 2, код ЄДРПОУ 31576194) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов