
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 грудня 2019 р. № 646/662/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкова О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся доХарківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Слобожанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо припинення ОСОБА_1 виплати пенсії з травня місяця 2018 року;
- зобов`язати Слобожанське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з травня місяця 2018 року та виплатити у повному обсязі заборгованість за весь період виникнення:
- звернути до негайного виконання рішення суду у межах суми стягнення за один місяць.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що є внутрішньо переміщеною особою, а відповідачем з травня 2018 року протиправно припинено позивачу пенсійні виплати, за наслідком чого позивач змушений звернутись до суду із даним позовом.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Представник відповідача через канцелярію суду надав клопотання, в якому вказав, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Києво-Святошинському об`єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Київської області, а тому відповідачем не порушено прав та обов`язків позивача.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Слід звернути увагу на те, що у преамбулі до Закону № 1058-IV зазначено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до ст. 5 цього Закону № 1058-IV дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.
Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону № 1058-IV, за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до частини 2 статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Необхідними умовами застосування наведеної норми адміністративними судами є: 1) факт нарахування сум пенсій за минулий час, що підтверджується відповідними доказами; 2) доведеність вини пенсійного органу - наявність протиправних дій або протиправної бездіяльності, наслідками яких є невиплата сум пенсій.
Питання виплати пенсій врегульовані положеннями ст.47 Закону №1058-IV, якою визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, виплата пенсії проводиться саме тим територіальним органом, на обліку в якому перебуває пенсіонер, враховуючи його фактичне місце проживання в межах України.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є пенсіонером за віком згідно пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 .
Згідно довідки від 05.11.2014 року № 6333000382, сформованої Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Червонозаводського району Харківської міської ради, ОСОБА_1 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа та проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
Водночас, згідно залученої відповідачем підсистеми призначення та виплати пенсії, вбачається, що ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в Києво - Святошинському об`єднаному управлінні Пенсійному фонді України, як взятий на облік від Слобожанського об`єднаного управління ПФУ м. Харкова (правонаступником якого є - ГУ ПФУ в Харківській області).
Адресою ОСОБА_1 є - АДРЕСА_3 .
Таким чином, враховуючи те, що позивач наразі фактично проживає в Київській області, то з боку ГУ ПФУ в Харківській області (як правонаступника Слобожанського об`єднаного управління ПФУ м. Харкова) відсутній факт здійснення протиправних дій стосовно позивача, адже позивач не перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Харківській області, а відтак у відповідача відсутній обов`язок здійснити нарахування та виплату пенсії позивачеві за період з травня 2018 року.
Водночас, позивачем не надано до суду доказів перебування на обліку в ГУ ПФУ в Харківській області (як правонаступника Слобожанського об`єднаного управління ПФУ м. Харкова) в травні 2018 року, що, в свою чергу, виключає факт порушення прав та інтересів позивача.
Крім того, доказів звернення позивача до пенсійних органів з підстав припинення пенсії суду не надавалися, доказів припинення пенсії позивачу також суду надані не були.
Суд роз`яснює позивачеві його право на звернення з вимогами про незаконне припинення виплати йому пенсії з травня 2018 року та зобов`язання нарахувати та виплатити пенсію за цей період до Києво - Святошинського об`єднаного управління Пенсійному фонді України.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи відсутність належних доказів, які б підтверджували обставини викладені у позовній заяві, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Горшкова О.О.