
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
12 грудня 2019 року м. Рівне №460/1808/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання мороза Д.Ю., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі
позивача: ОСОБА_1 ,
відповідача: представник Хазов Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доВиконавчого комітету Вараської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся з позовом до Виконавчого комітету Вараської міської ради (далі – відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 28.02.2019 №18 "Про організацію проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Вараш".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки відповідачем порушено процедуру проведення конкурсу з призначення управителя.
Ухвалою суду від 28.08.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання та встановлено відповідачу строк для подання відзиву.
Виконавчим комітетом Вараської міської ради у межах встановленого судом строку подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень зазначено, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки спірне рішення не порушує норм чинного законодавства України, прийняте в його межах та у спосіб, передбачений законом.
Ухвалою суду від 25.10.2019 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Ухвалою суду від 15.11.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала повністю та пояснила суду, що рішення відповідача прийнято з порушенням вимог чинного законодавства.
Вказала, що з прийняттям Закону України "Про житлово-комунальні послуги" Виконавчий комітет Вараської міської ради втратив право на призначення управителя багатоквартирного будинку на конкурсних засадах без відповідного прохання співвласників такого будинку.
Звернула увагу суду на те, що жодних протоколів зборів співвласників багатоквартирних будинків з приводу призначення управителя до відповідача не надходило.
Зауважила, що спірним рішенням порушено її права як співвласника квартир та споживача житлово-комунальних послуг.
Вказала, що у спірних правовідносинах слід застосувати норми Закону України "Про житлово-комунальні послуги", як нормативно-правового акта, що прийнятий пізніше від Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Просила позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві. Суду пояснив, що спірне рішення повністю відповідає вимогам чинного законодавства, жодних прав співвласників багатоквартирних будинків не порушує.
Вказав, що у спірних правовідносинах спеціальним є Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", який і було застосовано відповідачем.
Зазначив, що позивач не мала права звертатися до суду із даним позовом, оскільки оскаржуваним рішенням не порушуються її права та законні інтереси.
Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши у судовому засіданні долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є співвласником квартири АДРЕСА_1 та володіє на праві спільної сумісної власності подружжя квартирою АДРЕСА_2 у АДРЕСА_3 ні АДРЕСА_4 Вараш Рівненської області.
Зазначені обставини підтверджуються свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 13.10.2006 (бланк серії ЯЯЯ №306131), відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка від 18.11.2019 №189203784) та свідоцтвом про шлюб, виданим Відділом реєстрації актів цивільного стану Кузнецовського міського управління юстиції Рівненської області 29.01.2010 (бланк серії 1-ГЮ №052486) (а.а.с.101, 80-81, 102).
18 лютого 2019 року Виконавчим комітетом Вараської міської ради прийнято рішення №18 "Про організацію проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Вараш" (а.а.с.32-44).
Зазначеним рішенням вирішено здійснити в установленому законодавством України порядку організаційні заходи щодо підготовки та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Вараш щодо будинків, в яких не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком.
Зокрема: оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Вараш згідно з переліком будинків; створено конкурсну комісію з призначення управителя, затверджено Положення про конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Вараш; надано створеній конкурсній комісії ряд доручень щодо проведення конкурсу.
Згідно з констатуючою частиною, зазначене рішення приймалося відповідачем з метою забезпечення належного утримання багатоквартирних будинків міста, в яких не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, відповідно до п.5 ст.13 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", Закону України "Про житлово-комунальні послуги", наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 №150 "Про затвердження порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку" (зі змінами згідно з наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 серпня 2018 №211), керуючись п."а" ст.30, ч.6 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Вважаючи зазначене рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради протиправним, позивач звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі – Закон №280/97-ВР), органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначає Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14.05.2015 №417-VIII (далі – Закон №417-VIII).
Закон №417-VIII також регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Відповідно до п.5 ст.13 Закону №417-VIII, у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.
Закон №417-VIII набрав чинності 01.07.2015.
Отже, з 01.07.2016 у виконавчих органів місцевих рад, на території яких розташовані багатоквартирні будинки, виник обов`язок призначити управителя на конкурсних засадах у разі, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про форму управління таким будинком.
Таким чином, Виконавчий комітет Вараської міської ради, приймаючи рішення від 28.02.2019 №18 "Про організацію проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Вараш", діяв на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, визначений Законом №417-VIII.
Поряд з цим, 10.12.2017 набрав чинності Закон України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII (далі – Закон №2189-VIII), який регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до п.6 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2189-VIII, у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", виконавчий орган місцевої ради (або інший орган - суб`єкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобов`язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Рішення щодо цього питання вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Саме на порушенні відповідачем цієї норми наголошує позивач, стверджуючи, що з 10.12.2017 виконавчі органи місцевих рад мають право призначати управителя багатоквартирного будинку на конкурсних засадах лише на підставі протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя.
Під час судового розгляду встановлено, що жодних протоколів зборів співвласників багатоквартирних будинків з проханням призначити управителя багатоквартирного будинку до відповідача не надходило.
Ці обставини підтверджуються листом Виконавчого комітету Вараської міської ради від 03.12.2019 №вих.03.3-09-1554 (а.с.89).
Між тим, суд зазначає, що п.6 розділу VI Закону №2189-VIII зобов`язує виконавчі органи місцевих рад, на території яких розташовані багатоквартирні будинки, оголосити і провести конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя, проте не позбавляє вказані виконавчі органи призначати та проводити конкурс за власною ініціативою згідно з п.5 ст.13 Закону №417-VIII, якщо відповідне звернення не надійшло.
Тобто, загальний Закон №2189-VIII, що прийнятий пізніше, доповнює спеціальний Закон №417-VIII в частині, що стосується призначення на конкурсних засадах управителя багатоквартирного будинку, встановлюючи обмежений часовий проміжок (три місяці) для виконання виконавчими органами місцевих рад обов`язку з проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку у разі надходження відповідного прохання від співвласників багатоквартирного будинку.
При цьому, саме Закон №417-VIII у даному випадку є спеціальним, як такий, що регулює особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, на противагу Закону №2189-VIII, що регулює відносини, які виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Процедуру підготовки та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники якого не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком визначено Порядком проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 №150, зареєстровано в Міністерстві юстиції 24.06.2016 за №893/29023 (далі – Порядок №150).
Відповідно п.1 розд.ІІ Порядку №150, організатор конкурсу складає перелік будинків, в яких не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, та оголошує щодо них конкурс з призначення управителя.
Із складеного переліку організатор конкурсу визначає об`єкти конкурсу.
У разі звернення до організатора конкурсу співвласників багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурсу з призначення управителя, організатор конкурсу оголошує та проводить такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Об`єктом конкурсу в цьому разі є багатоквартирний будинок, співвласники якого звернулися до організатора конкурсу з проханням призначити управителя.
Отже, Порядок №150 визначає процедуру проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку як у разі звернення співвласників багатоквартирного будинку з відповідним проханням, так і за відсутності такого звернення.
За таких обставин, посилання позивача на порушення відповідачем норм чинного законодавства є неспроможними.
При цьому, суд, всупереч твердженням представника відповідача в судовому засіданні, зазначає, що ОСОБА_1 має право на звернення в суд з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради від 28.02.2019 №18 "Про організацію проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Вараш" як особа, що є співвласником квартир №30 та № АДРЕСА_5 відповідно у багатоквартирних АДРЕСА_6 № АДРЕСА_7 у АДРЕСА_3 ні АДРЕСА_8 та АДРЕСА_9 у м-ні Будівельників міста Вараш Рівненської області, що включені до переліку будинків, конкурс з призначення управителя в яких оголошено спірним рішенням (а.а.с.34-36).
Суд критично оцінює посилання позивача на те, що рішення відповідача від 28.02.2019 №18 порушує право власності співвласників багатоквартирних будинків.
Так, в силу вимог ст.ст.9, 10 Закону №417-VIII, співвласники багатоквартирного будинку без проведення будь-якого конкурсу мають право укладати договори про управління багатоквартирним будинком безпосередньо з надавачем житлово-комунальних послуг (управителем).
Згідно з абз.4 п.5 ст.13 Закону №417-VIII, якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Таким чином, співвласники багатоквартирного будинку після укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, мають право на прийняття рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя. Тобто, є вільними в реалізації своїх прав власника.
Як встановлено під час розгляду справи, конкурс на підставі спірного рішення було проведено, управитель багатоквартирних будинків призначений.
Тобто, наразі існують правовідносини, пов`язані з реалізацією рішення відповідача від 28.02.2019 №18.
При цьому, жодних доказів прийняття співвласниками багатоквартирних будинків після призначення управителя будь-яких рішень про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя суду не надано.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що спірне рішення Виконавчого комітету Вараської міської ради відповідає критеріям, встановленим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, та обґрунтовано.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, обґрунтував обставини щодо правомірності прийнятого ним рішення, а позивач не довела ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оскільки, факт наявності у позивача порушеного права не знайшов свого підтвердження у ході розгляду справи, то в задоволенні адміністративного позову суд відмовляє.
У силу вимог ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_10 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Вараської міської ради (м-н Незалежності, 1, м.Вараш, Рівненська область, 34400, код ЄДРПОУ 03315879) про визнання протиправним та скасування рішення відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 21 грудня 2019 року.
Суддя Дудар О.М.