
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1340/4085/18
У Х В А Л А
22 грудня 2019 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Н.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» в порядку про визнання протиправними дій Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, вчинених на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 року у справі № 1340/4085/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебувала позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, із вимогами:
-визнати протиправними дії Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради щодо продовження дозволів строком на 2 роки;
-зобов`язати Департамент економічного розвитку Львівської міської ради продовжити термін дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м. Львові на 5 років, а саме: -дозволу №5-05-09-033 від 20.09.2005 року; -дозволу №2-05-09-082 від 20.09.2005 року; -дозволу №6-05-09-058 від 20.09.2005 року; -дозволу №2-05-09-081 від 20.09.2005 року; -дозволу №5-05-09-034 від 20.09.2005 року; -дозволу №4-12-01-002 від 25.01.2012 року; -дозволу №6-12-01-001 від 25.01.2012 року; -дозволу №5-13-12-055 від 05.10.2011 року; -дозволу №4-13-12-031 від 26.12.2013 року; -дозволу №6-13-12-051 від 26.12.2013 року; -дозволу №4-13-12-032 від 26.12.2013 року; -дозволу №2-05-06-043 від 25.06.2005 року; -дозволу №2-05-06-044 від 25.06.2005 року; -дозволу №6-12-12-331 від 04.01.2013 року.
26.02.2019 рішенням Львівського окружного адміністративного суду позов товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій задоволено частково.
Визнано протиправними дії Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради щодо продовження терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м.Львові на 2 роки, а саме: -дозволу №5-05-09-033 від 20.09.2005 року; -дозволу №2-05-09-082 від 20.09.2005 року; -дозволу №6-05-09-058 від 20.09.2005 року; -дозволу №2-05-09-081 від 20.09.2005 року; -дозволу №5-05-09-034 від 20.09.2005 року; -дозволу №4-12-01-002 від 25.01.2012 року; -дозволу №6-12-01-001 від 25.01.2012 року; -дозволу №5-13-12-055 від 05.10.2011 року; -дозволу №4-13-12-031 від 26.12.2013 року; -дозволу №6-13-12-051 від 26.12.2013 року; -дозволу №4-13-12-032 від 26.12.2013 року; -дозволу №2-05-06-043 від 25.06.2005 року; -дозволу №2-05-06-044 від 25.06.2005 року; -дозволу №6-12-12-331 від 04.01.2013 року.
Зобов`язано Департамент економічного розвитку Львівської міської ради повторно розглянути заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» щодо продовження строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами від 16.03.2018 року, від 16.04.2018 року, з урахуванням наданої у рішенні правової оцінки.
У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради продовжити термін дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м.Львові на 5 років, а саме: -дозволу №5-05-09-033 від 20.09.2005 року; -дозволу №2-05-09-082 від 20.09.2005 року; -дозволу №6-05-09-058 від 20.09.2005 року; -дозволу №2-05-09-081 від 20.09.2005 року; -дозволу №5-05-09-034 від 20.09.2005 року; -дозволу №4-12-01-002 від 25.01.2012 року; -дозволу №6-12-01-001 від 25.01.2012 року; -дозволу №5-13-12-055 від 05.10.2011 року; -дозволу №4-13-12-031 від 26.12.2013 року; -дозволу №6-13-12-051 від 26.12.2013 року; -дозволу №4-13-12-032 від 26.12.2013 року; -дозволу №2-05-06-043 від 25.06.2005 року; -дозволу №2-05-06-044 від 25.06.2005 року; -дозволу №6-12-12-331 від 04.01.2013 року - відмовлено.
Дане рішення набрало законної сили.
11.12.2019 за вх. № 47344 надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» про визнання протиправними дій Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, вчинених на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 року у справі № 1340/4085/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій.
В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначив, що необхідність звернення до суду в порядку ст. 383 КАС України зумовлена тим, що відповідачем не виконується рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 року.
Відповідно до ч.5 ст.383 КАС України, у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Враховуючи приписи ч.5 ст.383 КАС України, заяву розглянуто в порядку письмового провадження.
Дослідивши обставини щодо виконання рішення суду у цій справі та наявності підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача у порядку визначеному ст.383 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення цієї заяви, виходячи з такого.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
За змістом частини 1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи. Із зазначеного вбачається, що виконуючи рішення суду відповідач зобов`язаний враховувати обставини встановленні судовим рішенням.
Відповідно до ч. 1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно з ч. 6 ст.383 КАС України за наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
З системного аналізу вищезазначених норм права вбачається, що правовий інститут контролю за виконанням рішення суду, механізм якого унормований у тому числі і приписами ст.383 КАС України, підлягає застосуванню виключно у разі наявності протиправних рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень щодо виконання рішення суду, що порушує права та законні інтереси позивача.
Отже, застосування судом до суб`єкта владних повноважень приписів ст.383 КАС України вбачається за можливе у разі встановлення факту невиконання таким суб`єктом владних повноважень дій зобов`язального характеру, визначених рішенням суду на користь особи - позивача, що має бути підтверджено відповідними доказами, поданими позивачем.
При цьому, в контексті розуміння вимог чинного законодавства дії суб`єкта владних повноважень - це активна поведінка суб`єктів владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та/чи юридичних осіб.
Водночас, судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб.
Як встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 року № 1340/4085/18, а саме в частині задоволеня позовних вимог , зокрема:
визнано протиправними дії Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради щодо продовження терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м.Львові на 2 роки, а саме: -дозволу №5-05-09-033 від 20.09.2005 року; -дозволу №2-05-09-082 від 20.09.2005 року; -дозволу №6-05-09-058 від 20.09.2005 року; -дозволу №2-05-09-081 від 20.09.2005 року; -дозволу №5-05-09-034 від 20.09.2005 року; -дозволу №4-12-01-002 від 25.01.2012 року; -дозволу №6-12-01-001 від 25.01.2012 року; -дозволу №5-13-12-055 від 05.10.2011 року; -дозволу №4-13-12-031 від 26.12.2013 року; -дозволу №6-13-12-051 від 26.12.2013 року; -дозволу №4-13-12-032 від 26.12.2013 року; -дозволу №2-05-06-043 від 25.06.2005 року; -дозволу №2-05-06-044 від 25.06.2005 року; -дозволу №6-12-12-331 від 04.01.2013 року.
Зобов`язано Департамент економічного розвитку Львівської міської ради повторно розглянути заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» щодо продовження строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами від 16.03.2018 року, від 16.04.2018 року, з урахуванням наданої у рішенні правової оцінки.
На виконання вказаного рішення, 23.04.2019 судом видано позивачу по справі № 1340/4085/18 виконавчий лист.
10.05.2019 ТзОВ «Українські перспективи» звернулось до відділу примусовою виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області із заявою про примусове виконання рішення суду.
14.05.2019 державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Зубиком Олегом Івановичем було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП 59094487.
Листом від 23.07.2019 за № 2301-1800 Департамент економічного розвитку Львівської міської ради повідомив ТзОВ «Українські перспективи» про розгляд повторно заяв щодо продовження строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами від 16.03.2018 від 16.04.2018 та зазначив, що для продовження дозволів на 5 років відсутні підстави.
ТзОВ «Українські перспективи» звернулось 02.08.2019 із листом за вих. № 02/08/2019-02 до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, в якому повідомило про ухилення боржником від виконання судового рішення.
Листом від 07.08.2019 за № 2301-1909 повторно повідомлено про розгляд заяви ТзОВ «Українські перспективи» та зазначено, що у продовженні відповідних дозволів терміном на 5 років відмовлено.
Листом від 22.08.2019 р. за № 2301-2006 відповідач повідомив, що рішення суду виконано в повному обсязі згідно з виконавчим документом.
15.10.2019 р. ТзОВ «Українські перспективи» отримало постанову про закінчення виконавчого провадження № 59094487 від 11.10.2019 винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Пушкар Іриною Євгенівною.
Суд під час розгляду заяви, що подана в порядку ст. 383 КАС України врахував, що відповідачем, відповідно до листа від 29.07.2019 № 2301-1800 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 по справі №1340/4085/18 повторно розглянуто заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» щодо продовження строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами від 16.03.2018, від 16.04.2018 .
Суд зазначає, що ТзОВ «Українські перспективи» 16.04.2018 звертались із заявою за №2-10412/АП-23 про продовження дозволів №№6-12-01-001, 4-13-12-031, 2-05-06-043, 6-13-12-051, 4-13-12-032, 6-05-09-058. Листом від 04.05.2018 позивача було повідомлено, що термін дії дозволів, згідно переліку, вказаного у заяві від 16.04.2018, продовжено до 31.12.2019 .
Департамент економічного розвитку Львівської міської ради 21.03.2018 листом повідомив, що строк дії деяких дозволів продовжено до 31.12.2019, а стосовно інших було надано рекомендації щодо приведення конструкції зовнішньої реклами у відповідність до вимог класифікатора рекламних засобів та виданих дозволів.
Суд звертає увагу, що дозволи, які є предметом даного позову, видані позивачу на розміщення зовнішньої реклами на ділянках, по яких схеми ще не розроблені і у встановленому законом порядку не затвердженні. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що для продовження терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами на п`ять років відповідач мав діяти відповідно до Правил розміщення зовнішньої реклами у м.Львові, який затвердженний виконавчим комітетом Львівської міської ради рішенням № 569 від 21.05.2010 .
Як було зазначено судом у рішенні від 26.02.2019 № 1340/4058/18 термін дії дозволу продовжується на підставі заяви, яка подається через управління «Дозвільний офіс» робочому органу (копія – оператору) розповсюджувачем зовнішньої реклами у довільній формі з примірником дозволу не пізніше ніж за місяць до закінчення терміну дії дозволу при відсутності письмових заперечень з боку власника місця розташування спеціальної конструкції та інших органів, що здійснювали погодження цього дозволу або органу, у погодженні якого виникла необхідність. До заяви додаються необхідні документи передбачені Правилами розміщення зовнішньої реклами у м.Львові.
Щодо твердження позивача, що дії відповідача вчинені на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 у справі № 1340/4085/18 є протиправними, суд зазначає, що термін дії дозволів позивачу продовжено до 31.12. 2019, а позивач, як вбачається, звернувся до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради всупереч вимог, які передбачені Правилами розміщення зовнішньої реклами у м.Львові.
Департамент економічного розвитку Львівської міської ради листом від 23.07.2019 за № 2301-1800 повідомив ТзОВ «Українські перспективи» про розгляд повторно заяв щодо продовження строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами від 16.03.2018 та від 16.04.2018 і зазначив, що для продовження дозволів на 5 років відсутні підстави. У відповіді зазначив наступне:
« відповідно до Правил розміщення зовнішньої реклами у м. Львові, дозвіл продовжується терміном на п`ять років, за винятком випадків, передбачених у підпункті 5.1.2. цих Правил.
Пункт 5.1.2. Розміщення рекламних засобів здійснюється за схемами комплексного розміщення рекламних засобів, які затверджує виконавчий комітет міської ради. Розробку схем комплексного розміщення зовнішньої реклами здійснює департамент містобудування за участі представників органів, вказаних у підпунктах 4.2.1,4.2.2 цих Правил, а також представників громадськості (за їх згодою).
Дозволи на рекламні засоби продовжуються в міру закінчення термінів дії до дати затвердження схеми на дану ділянку, але не довше двох чотирьох з дати прийняття цих Правил. Після затвердження схеми всі дозволи підлягають перегляду на відповідність вимогам схеми та класифікатора (додаток 5 до цих Правил).
Норма пункту 5.1.2. прийнята з метою забезпечення комплексного підходу до розміщення рекламних засобів у м. Львові та носить тимчасовий характер і підлягає застосуванню на період розробки схем комплексного розміщення рекламних засобів.
Натомість, продовження терміну дії дозволу на 5 років регламентує процедуру продовження дозвільних документів на ділянках, по яких схеми вже розроблені.
Станом на грудень 2018 у м. Львові розроблені та рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 19.01.2018 № 51 затверджені схеми розміщення зовнішньої реклами на перехрестях м. Львова:
вул. Володимира Великого - вул. Княгині Ольги;
вул. Володимира Великого - вул. Кульпарківської - вул. І. Виговського;
вул. Володимира Великого - вул. Стрийської;
вул. Зеленої - вул. Дж. Вашингтона;
вул. Кукурудзяної - вул. В. Липинського - вул. Б. Хмельницького;
вул. Луганської - вул. Зеленої - вул. Пасічної;
вул. Стрийської - вул. Наукової - вул. Хуторівки;
просп. В. Чорновола- вул. В. Липинського.
В цьому контексті слід зазначити, що 27 грудня 2017 року було підписано Меморандум між Львівською міською радою та рекламорозповсюджувачами, конструкції яких розташовані на відповідних перехрестях.
Відповідно до вказаного Меморандуму Рекламорозповсюджувачі гарантують досягнення домовленості з питань узгодження схем, зменшення кількості існуючих належних їм рекламних засобів шляхом впровадження затверджених виконавчим комітетом схем та встановлення погоджених конструкцій на визначених перехрестях
Натомість Львівська міська рада при виконанні рекпаморозповсюджувачами умови щодо реалізації затверджених схем розміщення рекламних засобів на перехрестях, гарантує продовження дозволів на розміщення зовнішньої реклами терміном на 2 роки (2018-2019). Після виконання рекламорозповсюджувачами взятих на себе зобов`язань в частині приведення конструкцій у відповідність до Класифікатора та оновлення парку рекламних засобів, гарантує продовження дозвільних документів на наступні 2 роки (2020-2021). Однак, ТзОВ «Українські перспективи» від підписання вказаного Меморандуму відмовилось.
Водночас дозволи, які вказані у заявах від 16.03.2018, від 16.04.2018, видані на розміщення зовнішньої реклами на ділянках, по яких схеми ще не розроблені. А, відтак, для продовження їх дії на 5 років відсутні підстави».
На повторне звернення ТзОВ «Українські перспективи» від 02.08.2019 із листом за вих. № 02/08/2019-02 про ухилення боржником від виконання судового рішення, Департамент економічного розвитку Львівської міської ради, 07.08.2019 за № 2301-1909 повторно повідомив про розгляд заяви ТзОВ «Українські перспективи» та зазначив, що у продовженні відповідних дозволів терміном на 5 років відмовлено.
Департамент економічного розвитку Львівської міської ради листом від 22.08.2019р. за № 2301-2006 на лист ТзОВ «Українські перспективи» від 07.08.2019 за № 2-24358-23, який зареєстрований у відділі Центру надання адміністративних послуг» повідомив, що рішення суду виконано в повному обсязі згідно з виконавчим документом. Щодо вимоги ТзОВ «Українські перспективи» продовжити термін дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м. Львові на 5 років, зазначив, що вказана правова вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому у її задоволенні слід відмовити. У листі від 22.08.2019р. за № 2301-200 відповідач зазначив, що дана відповідь може бути оскаржена у встановленому законодавством порядку.
Суд звертає увагу, що за наслідками розгляду даної справи, суд не встановлював для відповідача конкретний строк, щодо продовження терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м.Львові, а суд у рішенні від 26.02.2019 визнав протиправними дії Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради щодо продовження терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м.Львові на 2 роки та зобов`язав Департамент економічного розвитку Львівської міської ради повторно розглянути заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» щодо продовження строку дії дозволу на розміщення зовнішньої реклами від 16.03.2018 року, від 16.04.2018 року, з урахуванням наданої у рішенні правової оцінки.
І з огляду на долучені відповіді відповідача, це нові обставини, які слід оскаржувати в судовому порядку, і надавати оцінку з урахуванням викладеного у відповідях.
Що стосується вимог щодо зобов`язання Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради продовжити термін дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами у м.Львові на 5 років, то суд зазначає, що в задоволені цієї частини позовних вимог у рішенні від 26.02.2019 суд відмовив, а відповідно до ч. 1 ст.383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
З огляду на вказане вище, судом не встановлено підстав для задоволення заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи», що подана в порядку ст. 383 КАС України по адміністративній справі № 1340/4085/18.
Керуючись статтями 241-243, 248,256, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
у задоволені заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» про визнання протиправними дій Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, вчинених на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2019 року у справі № 1340/4085/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Українські перспективи» до Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій,- відмовити.
Копію ухвали разом із заявою невідкладно надіслати заявнику.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду в порядку, передбаченому ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України, та у строки визначені ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки визначені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Сподарик Н.І.