
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
23 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4632/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
24 жовтня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі – позивач) до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) в якому позивач просить суд стягнути з ФОП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , податковий борг на загальну суму 161202,73 грн, а саме:
- з єдиного податку фізичних осіб, в розмірі 161031,75 грн, в дохід місцевого бюджету;
- з військового збору, в розмірі 170,98 грн, в дохід державного бюджету.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач перебуває за основним місцем обліку в Сєвєродонецькому управлінні Головного управління ДПС у Луганській області з 17 листопада 2017 року, спрощена система оподаткування, III група.
Відповідач не сплатив до бюджету узгоджених сум податкових зобов`язань, що призвело до виникнення податкового боргу на загальну суму 161202 грн 73 коп.
Граничний термін сплати військового збору – 21 лютого 2019 року. Проте обов`язок платника податків щодо сплати ним самостійно визначених податкових зобов`язання не виконано.
Податкова вимога про сплату боргу (недоїмки) від 26 лютого 2019 року № 17116-52 за формою «Ф» направлена 21 березня 2019 року, яка вручена відповідачу 28 березня 2019 року, однак прийняті контролюючим органом заходи, спрямовані на погашення податкового боргу, результатів не дали.
З посиланням на норми Податкового кодексу України позивач зазначив, що стягнення податкового боргу здійснюється за рішенням суду.
Відповідно до частини першої статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судовими рішеннями є, зокрема ухвали.
За приписами статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є, зокрема день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси (пункт 5 частини шостої зазначеної статті).
Ухвалу суду про відкриття провадження у справі від 12 листопада 2019 року направлено на адресу відповідача, (арк. спр. 42), яку відповідач не отримав, що підтверджено рекомендованим повідомлення (арк. спр. 60-61).
Ухвалою суду від 28 жовтня 2019 року позовну заяву залишено без руху (арк. спр. 31-32).
Ухвалою суду від 12 листопада 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі прийнято рішення про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні без повідомлення (викликом) сторін (арк. спр. 1-2).
23 грудня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог від 21 грудня 2019 року. В заяві позивач просить суд стягнути з ФОП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб в розмірі 46031,75 грн в дохід місцевого бюджету.
Ухвалою суду від 23 грудня 2019 року заяву про зменшення позовних вимог від 21 грудня 2019 року повернуто без розгляду (арк. спр. 74).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90, 72-77 КАС України, судом встановлено.
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований Сєвєродонецькою міською радою як фізична особа-підприємець 17 листопада 2017 року за № 23830000000013166, адреса: АДРЕСА_1 , взятий на податковий облік ДПІ у м. Сєвєродонецьку за № 121417283305, стан платника податків 0 - платник податків за основним місцем обліку (арк. спр. 6, 39-40).
Відповідно до витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 1005955040 від 12 листопада 2019 року основний вид економічної діяльності відповідача 46.90 неспеціалізована оптова торгівля (арк. спр. 39-40).
10 січня 2019 року відповідачем надіслано до ДПІ в м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за 2018 рік на суму 231031,75 грн (арк. спр. 13) та податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2018 рік на суму 11399,14 грн (арк. спр. 15-16).
Головним управлінням ДФС у Луганській області сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 26 лютого 2019 року № 17116-52 та направлено рекомендованим листом з повідомлення про вручення поштового відправлення на адресу відповідача, яку платником податків отримано 28 березня 2019 року, що підтверджено копією податкової вимоги та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення трек-номер 93401 0222088 7 (арк. спр. 9).
Згідно розрахунку з єдиного податку по ФОП ОСОБА_1 станом на 24 вересня 2019 року залишок непогашеного грошового зобов`язання становить 161031,75 грн (арк. спр. 11).
Відповідно витягу інтегрованої картки платника податків, код класифікації доходів бюджету 18050400 (єдиний податок з фізичних осіб) ФОП ОСОБА_1 допустив заборгованість у сумі 161031,75 грн, станом на 30 листопада 2019 року частково погасив недоїмку у сумі 95000 грн. На момент розгляду справи сума податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб становить 72599,76 грн (арк. спр. 48).
Відповідно витягу інтегрованої картки платника податків, код класифікації доходів бюджету 11011001 (військовий збір, що сплачений фізичними особами за результатами річного декларування) ФОП ОСОБА_1 допустив заборгованість у сумі 170,98 грн, станом на 31 жовтня 2019 року частково погасив недоїмку у сумі 11,82 грн (арк. спр. 49).
Відповідно витягу інтегрованої картки платника податків, код класифікації доходів бюджету 18050400 (єдиний податок з фізичних осіб) ФОП ОСОБА_1 допустив заборгованість у сумі 161031,75 грн, станом на 20 грудня 2019 року частково погасив недоїмку у сумі 115000 грн. На момент розгляду справи сума податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб становить 46031,75 грн (арк. спр. 72).
Відповідно витягу інтегрованої картки платника податків, код класифікації доходів бюджету 11011001 (військовий збір, що сплачений фізичними особами за результатами річного декларування) ФОП ОСОБА_1 сплатив заборгованість у сумі 170,98 грн 14.10.2019 (арк. спр.71).
З матеріалів справи суд встановив, що відповідачем допущено заборгованість зі сплати податкового боргу, проте на момент розгляду ним частково погашено недоїмку в сумі 115170,98 грн, залишок заборгованість з єдиного податку становить 46031,75 грн.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Постановою Уряду № 1200 від 18 грудня 2018 року прийнято рішення про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України. Зазначеною постановою передбачено, що реорганізація Державної фіскальної служби України відбувається шляхом и поділу на дві служби: Державну податкову службу України, Державну митну службу України та служби є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої ДФС у відповідних сферах діяльності. Державна фіскальна служба, відповідно до зазначеної постанови, здійснювала повноваження та виконувала функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби.
28 серпня 2019 року, відповідно до Розпорядження Уряду № 682-р від 21 серпня 2019 року, розпочала свою роботу Державна податкова служба України, якій Кабмін передав функції з реалізації державної податкової політики. З метою забезпечення реалізації вимог Кабміну № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 19 червня 2019 року.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на підставі наказу ДПС України № 36 «Про початок діяльності Державної податкової служби України» від 28 серпня 2019 року та відповідно до Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12 липня 2019 року № 14, Головне управління ДПС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Луганській області (арк. спр. 18-20, 21-27).
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов`язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов`язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Підпунктом 49.18.5 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України зазначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Крім того, п. 57.1 ст. 57 ПК України, зазначено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Граничний термін для сплати військового збору – 21 лютого 2019 року.
Згідно з вимогами пункту 291.3 статті 291 Податкового кодексу України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до вимог пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України до третьої групи відносяться фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5000000 гривень.
Ставки єдиного податку для платників другої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п.293.1 ст. 293 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 293.2 ст. 293 Податкового кодексу України фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць та складають для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Пунктом 294.1 ст. 294 Податкового кодексу України передбачено, що податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої, другої та четвертої груп є календарний рік. Згідно з п. 294.2 ст. 294 Податкового кодексу України податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду.
Для зареєстрованих в установленому законом порядку суб`єктів господарювання (новостворених), які протягом 10 календарних днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, а також четвертої групи (фізичні особи), перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, в якому відбулася державна реєстрація. (абз. 2 п.294.4. ст. 294 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 295.3 ст. 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал.
Згідно п. 295.4 ст. 295 Податкового кодексу України сплата єдиного податку платниками першої - третьої груп здійснюється за місцем податкової адреси.
Як встановлено також судом, відповідач відповідно до поданої заяви з 01 жовтня 2018 року знаходився на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, згідно якої перейшов на ІІІ групу на ставці 5 % (арк.спр. 7 зв.б.).
Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідач має податкову заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 46031,75 грн за період з 21 лютого 2019 року по 20 грудня 2019 року, який утворився у зв`язку з несплатою грошових зобов`язань згідно поданої податкової декларації платника єдиного податку -фізичної особи – підприємця за 2018 рік, що підтверджується, витягами з інтегрованої картки платника податків (арк.спр. 71, 72).
Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Суд зазначає, що податковим органом на адресу відповідача надіслана податкова вимога форми «Ф» від 26 лютого 2019 року № 17116-52 рекомендованим листом з повідомлення про вручення поштового відправлення, яку отримано останнім 28 березня 2019 року, що підтверджено копією податкової вимоги та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення трек-номер 93401 0222088 7 (арк. спр. 9), а тому податкова вимога вважається узгодженою відповідно до п.п. 58.3 ст.58 Податкового кодексу України.
Згідно п. 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п.95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Суд зазначає, що Головним управлінням ДПС у Луганській області заявлено вимогу, щодо стягнути з ФОП ОСОБА_1 ,) податковий борг на загальну суму 161202,73 грн, а саме: з єдиного податку фізичних осіб, в розмірі 161031,75 грн та з військового збору, в розмірі 170,98 грн.
Під час судового розгляду встановлено, що відповідач частково погасив податковий борг, та на момент розгляду справи сума податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 46031,75 грн.
Внаслідок того, що відповідачем на дату судового розгляду справи податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб добровільно не сплачено в повному обсязі, суд вважає позовні вимоги частково обґрунтованими, доведеними і такими, що належать частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат судом не здійснюється, оскільки відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 46031,75 грн (сорок шість тисяч тридцять одну грн 75 коп) по декларації за 2018 рік в дохід місцевого бюджету.
В іншій частині позову відмовити за необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Смішлива