ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"15" березня 2010 р.Справа № 8а/74-1366
11:00 год.
м. Тернопіль
Господарський суд Тернопільської області у складі
Судді Гирили І.М.
при секретарі судового засідання: Арзяєві М.І.
за позовом: Державної податкової інспекції у Теребовлянському районі, вул. Шевченка, 26, м. Теребовля Тернопільської області
до відповідача: Госпрозрахункового відокремленого підрозділу “ГВП Долина” районного споживчого товариства, вул. Кн. Василька, 6, м. Теребовля Тернопільської області
про: стягнення заборгованості за рахунок активів в сумі 17 952, 37 грн.
За участю представників сторін:
позивача: Сененького М. Б. –головного державного податкового інспектора з питань юридичної роботи, довіреність № 31/10 від 24.12.2007 р.
відповідача: Ханенко М.І. –головного бухгалтера, доручення №25 від 21.04.2008 року.
В судовому засіданні учасникам адміністративного процесу роз’яснено процесуальні права та обов’язки, передбачені ст. ст. 27, 29, 49, 51, 59, 60, 130 КАС України.
Повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв’язку з клопотанням присутніх у судовому засіданні представників сторін.
Суть справи:
Державна податкова інспекція у Теребовлянському районі, м. Теребовля, надалі позивач, звернулася до господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідача –Госпрозрахункового відокремленого підрозділу “ГВП Долина” районного споживчого товариства, м. Теребовля, надалі відповідач, про стягнення заборгованості за рахунок активів на суму 15 715,62 грн. (з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 25.01.2010р.).
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що працівниками податкового органу під час здійснення перевірок магазинів відповідача було зафіксовано факти порушення норм Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, що потягло застосування фінансових санкцій, шляхом прийняття відповідних рішень.
В підтвердження зазначеного надано: Акти перевірки за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів №99/2330/25701376 від 18.01.2008 року, №100/2330/25701376 від 18.01.2008 року, №13/2330/25701376 від 05.01.2008 року, №1988/2330 від 12.10.2007р., б/н від 12.10.2007 року, №23-3/840-25701376 від 25.04.2007 року, №654/2330/25701376 від 26.03.2007 року, №658/2330/25701376 від 26.03.2007 року; рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082330 від 26.01.08р. на суму 1706,15грн., №00000722330 від 26.01.2008 року на суму 3222,50грн., №00000522330 від 15.01.2008 року на суму 527грн., №00008422330 від 19.10.2007 року на суму 1459,25грн., №00009022330 від 19.10.2007 року на суму 843,70 грн., №0000242330 від 11.05.2007 року на суму 4035грн., №00001522330 від 04.04.2007 року на суму 2236,75грн., №00001922330 від 04.04.2007 року на суму 1065,60грн., №0000022401/0 від 27.02.2006 року на суму 1000грн.; рішення про застосування фінансових санкцій: №0006362330/0 від 26.01.08р. на суму 1000грн., №0023872330/0 від 04.04.07р. на суму 1000грн., №0000022401/0 від 27.02.2006 року на суму 1000грн.; обґрунтований розрахунок суми позову від 09.06.2009р., а також інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Ухвалою суду від 24.06.2008 р. провадження у справі № 8а/74-1366 було зупинено до розгляду Тернопільським окружним адміністративним судом позовної заяви Госпрозрахункового відокремленого підрозділу “ГВП Долина” районного споживчого товариства № 38 від 04.06.2008 р. про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000842330 від 19.10.2007 р. та зобов’язано відповідача повідомити господарський суд про результат розгляду Тернопільським окружним адміністративним судом згаданої вище позовної заяви із долученням відповідного судового акту, що набрав законної сили.
Ухвалою суду від 02.12.09р., в порядку ч. 5 ст. 156 КАС України, за клопотанням ДПІ у Теребовлянському районі провадження у справі поновлено та призначено судове засідання на 10:00 год. 11.01.2010р., яке у зв’язку із необхідністю витребування додаткових документів, необхідних для забезпечення всебічного та об’єктивного розгляду справи, було відкладено до 11:25 год. 25.01.2010р., 10:30 год. 15.02.2010р. та, відповідно, до 10:30 год. 15.03.2010р.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги, з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 25.01.2010р., підтримав повністю.
Представник відповідача в судове засідання 15.03.2010р. прибув, вимоги позивача визнав частково, з підстав, викладених у поданому ним письмовому клопотанні №15 від 12.03.2010р.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши доводи та пояснення представників сторін, судом встановлено наступне:
Закон України «Про державну податкову службу в Україні»(п. 11 ст. 11) надає право органам державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державній податковій службі надано право подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг –реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до п.п.1-6, 8,9,13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі –Закон № 265/95-ВР) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;
- забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення;
- у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України;
- забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення;
- реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України;
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
Саттею 17 згаданого вище Закону встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції, зокрема:
- у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки - у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність (п.1).
- у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.2)
- у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.3)
- у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.4).
Згідно статті 22 Закону № 265/95-ВР, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до ст. 23 Закону № 265/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності, які не виставили цінники на товар, що продається (меню, прейскуранти або тарифи на послуги, що надаються), використовують цінники та прейскуранти, що містять ціни і тарифи в іноземній валюті або в інших одиницях, які не є гривнею, застосовується фінансова санкція у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний невиставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) або виставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) в іноземній валюті чи в інших одиницях.
Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Згідно ст. 6 Декрету КМ України "Про акцизний збір", N 18-92 від 26 грудня 1992 року, з наступними змінами та доповненнями, встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари здійснюється виробниками або імпортерами цих товарів шляхом декларування таких цін. У суб'єкта підприємницької діяльності, що здійснює роздрібну торгівлю підакцизними товарами, на які встановлено ставки акцизного збору у відсотках до обороту, у місці торгівлі такими товарами на видному місці повинні бути розміщені засвідчені виробником або імпортером копії чинних декларацій про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари, що були подані їх виробником або імпортером до центрального органу державної податкової служби України або центрального органу державної митної служби України.
Згідно ч.13 ст. 18 Закону №481/95-ВР, за наявності у місці торгівлі тютюновими виробами таких виробів однієї власної назви, на пачках, коробках та сувенірних коробках яких вказані різні максимальні роздрібні ціни, продаж таких тютюнових виробів здійснюється за цінами, не вищими, ніж ті, що вказані на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках.
В силу ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Ч.2 ст. 17 Закону №481/95-ВР, передбачено, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів, - 100 відсотків вартості наявних у суб'єкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень;
Госпрозрахунковий відокремлений підрозділ «ГВП Долина»Теребовлянського районного споживчого товариства , пров. Князя Василька,6, м. Теребовля, Тернопільської області зареєстроване Теребовлянською районною державною адміністрацією 01.06.1999 р. (витяг з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 7 від 17.01.2008 р.) є юридичною особою, ідентифікаційний код 25701376.
18 січня 2008 року працівниками ДПА в Тернопільській області проведено перевірку господарської одиниці –магазину №142, що розташований в с. Глещава Теребовлянського району та належить відповідачу, за результатами якої складено Акт перевірки щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів № 99/2330/25701376 та встановлено порушення відповідачем:
1) пунктів 9, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»N 265/95-ВР від 6 липня 1995 року, з наступними та доповненнями, (далі - Закон №265-95-ВР), а саме:
- не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в розмірі 561,25грн.;
- не забезпечено щоденне друкування на РРО фіскальних звітних чеків;
2) ч.13 ст. 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", N 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року, із змінами та доповненнями (далі –Закон №481/95-ВР), та ст.. 6 Декрету КМ України «Про акцизний збір»від 26 грудня 1992 року №18-92 із змінами та доповненнями, (далі - Декрет) а саме:
- здійснено роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів та здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами вищими, ніж ті, що вказані на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках.
Акт перевірки №99/2330/25701376 підписано продавцем магазину –Дмитраш О.В. без заперечень.
26 січня 2008 ДПІ у Теребовлянському районі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000082330, якими до відповідача, на підставі п.4 ст. 17, ст. 22 Закону №265/95-ВР, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1706,15 грн., та рішення №0006362330 про застосування фінансових санкцій на суму 1000 грн., на підставі ч.2 абз.12 ст. 17 Закону №481/95-ВР. Вказані вище рішення відповідачем отримано 28.01.2008 року, станом на день розгляду спору в суді є чинними.
18 січня 2008 року працівниками ДПА в Тернопільській області проведено перевірку господарської одиниці –магазину №287, що розташований в с. Залав’є Теребовлянського району та належить відповідачу, за результатами якої складено Акт перевірки щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів № 100/2330/25701376 та встановлено порушення відповідачем пунктів 1, 2, 9, 13 ст. 3 Закону №265-95-ВР, а саме:
- не проведено розрахункову операцію через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій на повну суму покупки;
- не видано споживачеві розрахунковий документ на повну суму покупки;
- не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в розмірі 558,35грн.;
- не забезпечено щоденне друкування на РРО фіскальних звітних чеків;
Акт перевірки №100/2330/25701376 підписано продавцем магазину –Вигінною Г.Д без заперечень.
26 січня 2008 ДПІ у Теребовлянському районі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000072330, яким до відповідача, на підставі п.1,4 ст. 17, ст. 22 Закону №265/95-ВР, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3222,5 грн. Рішення відповідачем отримано 28.01.2008 року, станом на день розгляду спору в суді є чинними.
05 січня 2008 року працівниками ДПА в Тернопільській області проведено перевірку господарської одиниці –магазину №131, що розташований в с. Іванівка Теребовлянського району та належить відповідачу, за результатами якої складено Акт перевірки щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів № 13/2330/25701376 та встановлено порушення пунктів 4, 8 ст. 3 Закону №265-95-ВР), а саме:
- не забезпечено цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій;
- реалізація товарів без наявності цінника на товар;
Як зафіксовано в Акті відмови від підписання матеріалів перевірки №23/3 від 05.01.2008 р. продавець –Воробець М.В., в присутності якої було проведену перевірку, від підписання акту, отримання матеріалів перевірки та надання вмотивованих пояснень відмовилась.
15 січня 2008 ДПІ у Теребовлянському районі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000052330, яким до відповідача, на підставі п.2 ст. 17, ст. 23 Закону №265/95-ВР, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 527 грн. Рішення надіслано відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримано останнім 17.01.2008р. (належним чино засвідчена копія повідомлення про вручення поштового відправлення за №275860 знаходиться в матеріалах справи). Станом на день розгляду спору в суді є чинними.
12 жовтня 2007 року працівниками ДПА в Тернопільській області проведено перевірку господарської одиниці – магазину №084, що розташований в с. Бурканів Теребовлянського району та належить відповідачу, за результатами якої складено Акт перевірки щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів № 1988/2330 та встановлено порушення відповідачем пунктів 5, 13 ст. 3 Закону N265/95-ВР, з наступними та доповненнями, (далі - Закон №265-95-ВР), а саме:
- проведення розрахункових операцій з порушенням встановленого порядку розрахункової книжки (при реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів у відривній частині та в корінці не вказано найменування реалізованих товарів);
- не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій в розмірі 223,85грн.
Акт перевірки №1988/2330 підписано продавцем магазину –Януш Н.П. без заперечень.
19 жовтня 2007 ДПІ у Теребовлянському районі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000842330, яким до відповідача, на підставі п.3 ст. 17, ст. 22 Закону №265/95-ВР, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1459,25 грн. Рішення надіслано відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримано останнім 22.10.2007р. (належним чино засвідчена копія повідомлення про вручення поштового відправлення за №228455 знаходиться в матеріалах справи).
Дане рішення відповідачем було оскаржено в судовому порядку, що і стало підставою для зупинення провадження у даній справі. Разом з тим, ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 липня 2008 року та ухвалою Львівського апеляційного адміністративного господарського суду від 04 вересня 2008 року у справі №2-а-76/08 позовну заяву Госпрозрахункового відокремленого підрозділу “ГВП Долина” районного споживчого товариства, на підставі п.4 ч. 1 ст.155, ч.4 ст. 186 КАС України, залишено без розгляду. Відтак, станом на день розгляду спору в суді рішення податкового органу №0000842330 від 19.10.2007р. є чинним.
12 жовтня 2007 року працівниками ДПА в Тернопільській області проведено перевірку господарської одиниці – магазину №065, що розташований в с. Гайворонка Теребовлянського району та належить відповідачу, за результатами якої складено Акт перевірки щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів та встановлено порушення відповідачем пунктів 1, 2, 4, 13 ст. 3 Закону N 265/95-ВР, а саме:
- не проведено розрахункову операцію через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій на повну суму покупки;
- не видано споживачеві розрахунковий документ на повну суму покупки;
- не забезпечено цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій;
- не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями виданими з початку робочого дня в розмірі 60,24грн.
Акт перевірки підписано продавцем магазину –Галаван Л.Є. без заперечень.
19 жовтня 2007 ДПІ у Теребовлянському районі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000902330, яким до відповідача, на підставі п.1,2 ст. 17, ст. 22 Закону №265/95-ВР, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 843 грн. 70 коп. Рішення надіслано відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримано останнім 22.10.2007р. (належним чино засвідчена копія повідомлення про вручення поштового відправлення за №228455 знаходиться в матеріалах справи). Станом на день розгляду спору в суді є чинними.
25 квітня 2007 року працівниками ДПА в Тернопільській області проведено перевірку Госпрозрахункового відокремленого підприємства «Долина»Теребовля РАЙСТ, за період з 01.10.04р по 31.03.07р., за результатами якої складено Акт перевірки щодо контролю за додержанням порядку ведення операцій з готівкою, проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, №23-3/840-28701376 та встановлено порушення відповідачем пунктів 1, 2, 3 ст. 3 Закону №265-95-ВР, а саме:
- розрахункову операцію на повну суму покупки не проведено через РРО;
- застосування РРО, що включений до Державного реєстру РРО, з порушенням встановленого порядку його застосування
Акт перевірки №№23-3/840-28701376 підписано підписано директором підприємства –Кісіль М.О. без заперечень.
11 травня 2007 ДПІ у Теребовлянському районі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000242330/0, яким до відповідача, на підставі п.1,2 ст. 17 Закону №265/95-ВР, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 4035 грн. Рішення надіслано відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримано останнім 15.05.2007р. (належним чином засвідчена копія повідомлення про вручення поштового відправлення за №145606 знаходиться в матеріалах справи). Станом на день розгляду спору в суді рішення є чинними.
26 березня 2007 року працівниками ДПА в Тернопільській області проведено перевірку господарської одиниці –магазину №134, що розташований в с. В. Говилів Теребовлянського району та належить відповідачу, за результатами якої складено Акт перевірки щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів №654/2330/25701376 та встановлено порушення пунктів 1, 2, 5, 6, 13 ст. 3 Закону №265-95-ВР, а саме:
- розрахункову операцію проведено без використання розрахункової книжки (не видано розрахункової квитанції);
- не забезпечено зберігання використаних розрахункових квитанцій протягом 3-х років;
- не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів за РК виданих з початку робочого дня;
Як зафіксовано в Акті відмови від підписання матеріалів перевірки №012005 від 26.03.2007р. продавець Гречковська О.Є., в присутності якої було проведено перевірку, від підписання акту та отримання примірника Акту перевірки №654/2330/25701376 відмовилась.
04 квітня 2007 ДПІ у Теребовлянському районі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000152330/0, яким до відповідача, на підставі п.3 ст. 17, ст. 22 Закону №265/95-ВР, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2236,75 грн. Рішення надіслано відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримано останнім 05.04.2007р. (належним чином засвідчена копія повідомлення про вручення поштового відправлення за №123238 знаходиться в матеріалах справи).
В судовому засіданні 25.01.2010р. встановлено, що штрафні (фінансові) санкції в сумі 2236,75 згідно акта перевірки №00654 від 26.03.07р. відповідачем сплачено 25.04.07р., згідно платіжного доручення №903 ( належним чином засвідчена копія знаходиться в матеріалах справи), у зв’язку з чим, позивачем подано заяву про зменшення позовних вимог на суму 2236,75грн.
26 березня 2007 року працівниками ДПА в Тернопільській області проведено перевірку господарської одиниці –магазину №131, що розташований в с. Іванівка Теребовлянського району та належить відповідачу, за результатами якої складено Акт перевірки щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів №658/2330/25701376 та встановлено порушення відповідачем:
1) пункту 13 ст. 3 Закону N 265/95-ВР, а саме:
- не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями виданими з початку робочого дня в розмірі 13,12грн.
2) ч.13 ст. 18 Закону №481/95-ВР, та ст. 6 Декрету а саме:
- здійснено роздрібну торгівлю тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлені виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів та здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами вищими, ніж ті, що вказані на відповідних пачках, коробках та сувенірних коробках.
Акт перевірки №658/2330/25701376 підписано продавцем магазину –Савик Г.П. без заперечень.
04 квітня 2007 року ДПІ у Теребовлянському районі прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000192330/0, яким до відповідача, на підставі ст. 22 Закону №265/95-ВР, застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 65,60 грн., та рішення №0023872330/0 про застосування фінансових санкцій на суму 1000 грн., на підставі ч.2 абз.12 ст. 17 Закону №481/95-ВР. Вказані вище рішення відповідачем отримано 05.04.07 року, станом на день розгляду спору в суді є чинними.
Окрім того, 22 лютого 2006 року працівниками податкового органу проведено перевірку ГВП «Долина»райСТ, по питанню збереженню активів, які перебувають у податковій заставі, за результатами якої складено Акт №42 від 22.02ю.06р. та встановлено, що за період з 01.01.2004р. по 01.01.2006р. відповідачем, згідно ЗУ №2181-ІІІ від 21.12.2000р. не узгоджено операції з заставними активами на загальну суму 1000грн., в т.ч. реалізовано основних засобів без згоди з податковим органом –1000грн.
За вказане правопорушення, на підставі п.п.17.1.8 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення забов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковим органом прийнято рішення №0000022401/0 від 27.02.06р., яким на відповідача накладено штраф в сумі 1000грн. Вказане рішення отримано відповідачем 02.03.06р., станом на день розгляду спору в суді є чинним.
Окрім того, за несвоєчасну сплату штрафних санкцій, відповідачу нараховано 856,42грн. пені.
Відповідно до п.п.3.1.1. п.3.1 ст. 3 Закону №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно з п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у визначені законом строки визнається сумою податкового боргу платника податків.
За таких обставин, враховуючи, що матеріалами справи доведено факт порушення відповідачем при здійсненні підприємницької діяльності вимог Закону України N 265/95-ВР (п.1, 2,3,4,5,6,9,13 ст. 3), Закону України №481/95-ВР (ч. 13 ст. 18), відповідачем не подано, а судом не здобуто доказів визнання недійсними чи скасування вищезгаданих рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, суд не ставить під сумнів правомірність застосування податковим органом штрафних санкцій у розмірі 17 095 грн. 95 коп. (без врахування сплати штрафних санкцій в сумі 2236,75грн.) та 856,42грн. пені.
У відповідності до частини 1 статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Стаття 241 Господарського кодексу України надає визначення адміністративно-господарському штрафу, яким визнається грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Згідно статті 250 ГК України Адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", встановлено, що за порушення вимог Закону до суб'єктів підприємницької діяльності фінансові санкції застосовуються за рішенням відповідних органів державної податкової служби України.
Таким чином, цією статтею встановлено обов’язковість прийняття рішення органами ДПС за порушення вимог Закону, яке складається, надсилається суб'єктам господарювання в порядку визначеному п. 7 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій (затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 р. № 253, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за № 567/5758).
Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», не ставить в залежність строк прийняття рішення про застосування фінансових санкцій від дати складення Акту перевірки, однак на підставі нього органами державної податкової служби застосовуються штрафні санкції, про що зазначено в Указі Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 р. № 436/95, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.01 № 110 Інструкцією про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби.
Згідно Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17.03.01 № 110, у разі порушення юридичними особами та фізичними особами – суб'єктами підприємницької діяльності норм, визначених Законом № 265/95-ВР, законами з питань зовнішньоекономічної діяльності та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на органи державної податкової служби, штрафні санкції застосовуються в розмірах, передбачених відповідними законодавчими актами. Штрафні санкції, визначені підпунктами 6.2, 6.5, застосовуються органами державної податкової служби на підставі рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, складання та надсилання (вручення) яких здійснюється у порядку, передбаченому Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001р. № 253 зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 06.07.2001 р. за № 567/5758.
Статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", встановлено, що за порушення норм цього Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, які спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством. У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Стаття 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачає, що суми фінансових санкцій, які визначені статями 17-24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Стягнення несвоєчасно сплачених платниками податків штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за порушення Закон № 265/95-ВР, здійснюється виключно у судовому порядку.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінка доказів на предмет встановлення їх належності та допустимості здійснюється господарським судом, що передбачено положеннями статей 70, 138 КАС України.
Відповідач в добровільному порядку суму штрафних санкцій повністю не сплатив, доказів протилежного суду не надав.
За таких обставин, оцінивши зібрані по справі докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ДПІ у Теребовлянському районі про стягнення з Госпрозрахункового відокремленого підрозділу “ГВП Долина” районного споживчого товариства штрафних санкцій в розмірі 15715,62грн. підлягають до задоволення як такі, що підтвердженні матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані відповідачем належними та допустимими доказами.
Заперечення відповідача викладені у письмовому клопотанні від 12.03.2010р. №15, судом до уваги не приймаються, оскільки:
1) відповідач мав право у встановленому законодавством порядку оскаржити рішення податкового органу №0000052330 від 15.01.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 527грн., однак таким правом не скористався, доказів визнання нечинним чи скасування вказаного рішення суду не надав;
2) в судовому засіданні встановлено, що кошти в сумі 300 грн., 1000грн. та 1000грн. сплачені згідно квитанції №24600001, №24800001 та №34100001 від 31.01.08 р., зараховані податковим органом в погашення податкового боргу –сплату штрафних санкцій, які не є предметом розгляду у справі №8а/74-1366, оскільки дані сплати не були проведені відповідачем із чітким зазначенням призначення платежу. В підтвердження позивачем надано: довідку №1450/19 від 15.02.2010р., зворотній бік облікової картки адміністративні штрафи ГВП "Долина", зворотній бік облікової картки платника –ГВП "Долина" –штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів.
3) Акт перевірки №23-3/840-25701376 від 25.04.2007 року підписано директором підприємства без заперечень. Прийняте за результатами даної перевірки №0000242330/0 від 11.05.2007р. рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 4 062грн., відповідачем в установленому законом порядку не оскаржено.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст. 94 КАС України судовий збір та судові витрати з відповідача не стягуються.
Стаття 258 КАС України передбачає, що за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 70, 71, 86, 94, 158, 162, 163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, Прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу Адміністративного судочинства України, господарський суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Госпрозрахункового відокремленого підрозділу “ГВП Долина” районного споживчого товариства, вул. Кн. Василька, 6, м. Теребовля Тернопільської області (ідентифікаційний код 25701376) 15 715 грн. 62 коп. заборгованості за рахунок його активів (майна) на розподільчий рахунок №34126999700468, ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, код одержувача 23588154, одержувач УДК у Теребовлянському районі.
3. Виконавчий лист видати за заявою державної податкової інспекції у Теребовлянському районі.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. На постанову суду сторони мають право подати заяву про апеляційне її оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до адміністративного суду апеляційної інстанції, а протягом двадцяти днів після подання заяви подати апеляційну скаргу.
Суддя