Справа № 2-а-418/2009
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2009 року Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді – Маймур Ф.Ф.,
при секретарі - Синенко М.О.,
за участю: позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними, -
В С Т А Н О В И В:
23.03.2009 року ОСОБА_1 звернулась до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради про перерахунок та стягнення заборгованості. (а.с. 2-6)
Позивач у позовній заяві в обґрунтування своїх позовних вимог та у судовому засіданні посилалася на те, що вона є матір’ю ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 та знаходиться на обліку у відповідача. 24.10.2008 року позивач звернулась до відповідача із заявою щодо здійснення перерахунку розміру виплачуваної їй допомоги у відповідності зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», у відповідь на яку відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, однак позивач не погоджується із такою позицією відповідача, вважає, що дії відповідача по виплаті їй допомоги порушують її конституційні права, оскільки допомога виплачується їй у розмірах, що не відповідають встановленим чинним законодавством, а тому позивач просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування їй допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зобов’язати відповідача призначити позивачу допомогу при народженні дитини відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у розмірі 10 463,80 грн., стягнути з відповідача на користь позивача недоотриману суму допомоги при народженні дитини у розмірі 1 963,80 грн., зобов’язати відповідача призначити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, стягнути з відповідача на користь позивача недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 8 372,27 грн. (а.с. 2-6)
У судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримала у повному обсязі та наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача у судовому засіданні просив суд у задоволенні адміністративного позову відмовити посилаючись на те, що позивач перебувала на обліку у відповідача як соціально застрахована особа, допомога при народженні дитини виплачувалася позивачу у розмірі передбаченому абз. 2 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 був затверджений Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, який визначав механізм призначення і виплати таких видів допомоги застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особам за рахунок коштів державного бюджету, на підставі п. 9 якого відповідач проводив виплату допомоги позивачу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році, у 2008-2009 році виплата відповідачем позивачу сум допомоги здійснювалася у встановленому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» розмірі, тобто виплата позивачу допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007-2009 роках проводилася відповідачем у розмірах передбачених чинним законодавством України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Вислухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали даної адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є матір’ю ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, ці обставини підтверджуються копією свідоцтва про народження. (а.с. 10, 16)
Судом також встановлено, що позивач є соціально не застрахованою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування особою, що підтверджується поясненнями позивача у судовому засіданні.
У судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради та отримує допомогу при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, ці обставини підтверджуються копією довідки про отримання допомоги та не заперечувалися представником відповідача у судовому засіданні. (а.с. 13)
У судовому засіданні також встановлено, що з квітня 2007 року по квітень 2008 року позивач отримувала допомогу при народженні дитини у наступних розмірах: у квітні 2007 року – 3 400,00 грн., з травня 2007 року по квітень 2008 року – по 425,00 грн. щомісяця, а також з червня 2007 року по січень 2009 року позивач отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у таких розмірах: за червень 2007 року – 103,22 грн., з липня по вересень 2007 року – по 129,03 грн. щомісяця, з жовтня по грудень 2007 року - по 130,64 грн. щомісяця, з січня 2008 року по січень 2009 року – по 144,10 грн. щомісяця, ці обставини підтверджуються оригіналом довідки про отримання допомоги. (а.с. 13, 17)
У судовому засіданні також встановлено, що 24.10.2008 року позивач звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та доплати належних їй сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності зі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, у відповідь на яку отримала від відповідача лист від 28.10.2008 року № 3368, у якому відповідач посилався на неможливість здійснення виплат зазначених видів допомоги у збільшених розмірах без відповідного збільшення видатків Державного бюджету, ці обставини підтверджуються копією зазначеної заяви та листа. (а.с. 11-12, 15, 18)
Правовідносини, що виникли між сторонами урегульовані нормами Конституції України, Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про Конституційний Суд України», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до преамбули Закону України від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» цей Закон відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» громадяни України, в сім’ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Статтею 10 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції, що діяла на момент виникнення у позивача права на отримання допомоги при народженні дитини) о дноразова допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (усиновителю чи опікуну), не застрахованому в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 13 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції, що діяла на момент виникнення у позивача права на отримання такого виду допомоги) регламентовано, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в зазначеній редакції) д опомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до п. 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в зазначеній редакції) розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію ст. 12, частини першої статті 15, пункту 3 розділу VІІІ Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» на 2007 рік було зупинено.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» у 2007 році допомога при народженні дитини відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8 500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зупинення дії ст. 12, частини першої статті 15, пункту 3 розділу VІІІ Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), а також визнано неконституційним абзац 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Згідно ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України» Конституційний Суд України приймає рішення щодо конституційності актів, зазначених у пункті 1 статті 13 цього Закону. У разі якщо ці акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Частиною 2 ст. 95 Конституції України встановлено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум, зокрема, на дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 4 та 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України встановлено, що розпорядники бюджетних коштів несуть відповідальність за управління бюджетними асигнуваннями і здійснення контролю за виконанням процедур та вимог, встановлених цим Кодексом. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.
Відповідно до ст. 119 Бюджетного кодексу України нецільове використання бюджетних коштів, тобто витрачання їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України чи рішенням про місцевий бюджет, виділеним бюджетним асигнуванням чи кошторису, має наслідком зменшення асигнувань розпорядникам бюджетних коштів на суму коштів, що витрачені не за цільовим призначенням, і притягнення відповідних посадових осіб до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності у порядку, визначеному законами України. У разі нецільового використання бюджетних коштів, отриманих у вигляді субвенції, зазначені кошти підлягають обов'язковому поверненню до відповідного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідні посадові особи притягаються до відповідальності згідно з законом.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в редакції від 28.12.2007 року, яка є чинною на момент постановлення рішення) д опомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у судовому засіданні у їх сукупності, та вирішуючи вимоги позивача до відповідача про визнання дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу сум допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі нижчим, ніж прожитковий мінімум встановлений законом, неправомірними та стягнення з відповідача недоотриманої суми допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд виходить з того, що завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, що безпосередньо передбачає наявність факту такого порушення прав, свобод та інтересів. Суд враховує, що у судовому засіданні не знайшов підтвердження факт порушення відповідачем прав та законних інтересів позивача щодо нарахування та виплати позивачу допомоги при народженні дитини, а також допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з червня 2007 року по 30.06.2007 року та з 01.01.2008 року по 31.01.2009 року, оскільки виплата відповідачем належних позивачу сум допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснювалась відповідно до вимог чинного на той час законодавства України, в межах наданих відповідачу повноважень та у розмірах передбачених Законом, а тому суд приходить до висновку, що позивачу необхідно відмовити у задоволенні позову в цій частині.
Вирішуючи вимоги позивача до відповідача про визнання дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі нижчим, ніж прожитковий мінімум встановлений законом, неправомірними та стягнення з відповідача недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.07.2007 року по 31.12.2007 року, суд виходить з того, що щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, мають право на отримання такого виду допомоги. Тобто, фактично ця щомісячна допомога є формою реалізації конституційного права громадян, які за відповідних обставин мають право на її отримання, на соціальний захист, а тому суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача в цій частині, визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року неправомірними та стягнути з відповідача у рахунок погашення недоплаченої соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 2 019,19 грн. (за липень 2007 року 333,97 грн. (463 грн. ( прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років, встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік») – 129,03 грн. (сума допомоги фактично сплачена) + за серпень 2007 року 333,97 грн. (463 грн. ( прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років, встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік») – 129,03 грн. (сума допомоги фактично сплачена) + за вересень 2007 року 333,97 грн. (463 грн. ( прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років, встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік») – 129,03 грн. (сума допомоги фактично сплачена) + за жовтень 2007 року 339,36 грн. (470 грн. ( прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років, встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік») – 130,64 грн. (сума допомоги фактично сплачена) + за листопад 2007 року 339,36 грн. (470 грн. ( прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років, встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік») – 130,64 грн. (сума допомоги фактично сплачена) + за грудень 2007 року 339,36 грн. (470 грн. ( прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років, встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік») – 130,64 грн. (сума допомоги фактично сплачена).
Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вирішуючи вимоги позивача до відповідача про зобов’язання відповідача призначити позивачу допомогу при народженні дитини відповідно до ст. 12 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у розмірі 10 463,80 грн. та допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дітей віком до 6 років, суд виходить з того, що завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, що безпосередньо передбачає наявність факту такого порушення прав, свобод та інтересів. Крім того, рішення судів відповідно ст. 124 Конституції України підлягають обов’язковому виконанню, рішення суду повинно бути законним, обґрунтованим та зрозумілим для сторін, які мають його виконувати, а тому враховуючи, що у судовому засіданні не знайшов свого підтвердження факт порушення відповідачем прав позивача при призначенні, нарахуванні та виплаті допомоги при народженні дитини, а також приймаючи до уваги, що у судовому засіданні було встановлено, що з 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується позивачу саме на підставі та у відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову в цій частині.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст. 19, ст.ст. 22, 46, ч. 2 ст.ст. 95, 124, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ч.ч. 4, 5 ст. 51, ст. 119 Бюджетного кодексу України, ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 5 , ст.ст. 10, 13, 15, п. 3 розділу VІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», абз. 2 та 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, ст.ст. 2, 9, 11, 12, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними – задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради щодо відмови у перерахунку та виплаті соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 1 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року - неправомірними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради (49005, м. Дніпропетровськ, вул. Жуковського, 39/41, код ЄДРПОУ 03192454) на користь ОСОБА_1 у рахунок погашення недоплаченої соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 2 019 (дві тисячі дев’ятнадцять) грн. 19 коп.
ОСОБА_1 у задоволенні іншої частини позову - відмовити .
Постанову суду може бути оскаржено у Апеляційний Адміністративний суд Дніпропетровської області протягом 10 днів з дня проголошення постанови шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська, та подання апеляційної скарги до Апеляційного Адміністративного суду Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції, також апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного Адміністративного суду Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду, без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ф.Ф. Маймур