
465/1714/19
2/465/2146/19
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
10.12.2019 року м.Львів
Франківський районний суд м. Львова, в складі:
головуючого судді Ванівського Ю.М.
при секретарі Школьніковій К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Львівського міського центру зайнятості, до ОСОБА_1 , про стягнення коштів,-ВСТАНОВИВ :
Позивач звернулася до суду із позовом до відповідача про стягнення коштів.
Позовні вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 звернувся до Львівського міського центру зайнятості у пошуках роботи 13.02.2017 р. та цього ж дня йому було надано статус безробітної відповідно до ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» на підставі поданої заяви.
В заяві про надання статусу безробітної ОСОБА_1 зазначив, що він не зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності.
За час перебування на обліку у центрі зайнятості ОСОБА_1 отримував у центрі зайнятості матеріальне забезпечення - допомогу по безробіттю у період з 20.02.2017 року по 14.02.2019 р. в сумі 48 293, 80 грн.
Однак, відповідач з 04.03.2004 року зареєстрований як фізична особа-підприємець, та при подачі заяви не повідомив про це позивача.
На підставі того, що відповідач незаконно отримував матеріальну допомогу, просить позов задоволити.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, до початку розгляду справи надіслав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, заявлені позовні вимоги підтримує к повному обсязі та просить задоволити.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи неявку відповідача в судове засідання та відсутність заперечень представника позивача щодо проведення заочного розгляду справи, суд у відповідності до вимог ч. 4 ст.223, ст.280 ЦПК України вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалити заочне рішення.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою Відповідно до ст. 4 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених прав, а також в інтересах інших осіб у випадках встановлених законом.
Частиною 1ст. 5 ЦПК України,передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно роз`яснень п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18.12.2009 «Про судове рішення у цивільній справі», оскільки, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.
За вимогами статті 12, 80, 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до вимог ч. 1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 . з 20.02.2017. перебував на обліку у центрі зайнятості як безробітня та отримувала виплати.
У відповідності до ст. 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до п.п. 1 п. 37. Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №198 від 20 березня 2013 року, центр зайнятості припиняє реєстрацію з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг)
Згідно з ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 04.03.2004 року зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується даними управління державної реєстрації Юридичного департаменту Львівської міської ради.
Відповідно до п.2 Розділу VIII Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» усі діючі юридичні особи та фізичні особи - підприємці, створені та зареєстровані до 1 липня 2004 року, відомості про яких не включені до Єдиного державного реєстру, зобов`язані подати державному реєстратору відповідно до вимог статті 19 цього Закону реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру. Державний реєстратор після отримання від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобов`язаний включити відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру. Таким чином відповідно до вимог цього Закону ОСОБА_1 не виконав вимог Закону та не подав реєстраційну картку для включення відомостей про нього, як фізичну особу-підприємця до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Відповідно до ч.3 ст.44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до центру зайнятості даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Згідно п.8ч.1ст.45Закону України«Про зайнятістьнаселення» реєстраціяу центрізайнятості припиняєтьсяу разів встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що мав місце протягом періоду реєстрації.
Окрім цього, відповідно до п.37 «Порядку реєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013р. №198, реєстрація безробітного припиняється з дня початку зайнятості особи (крім участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру, зайнятості працею, пов`язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів): забезпечення роботою самостійно.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань» державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.8 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців та громадських формувань» фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
В результаті не повідомлення ОСОБА_1 спеціалістів центру зайнятості про те, що він зареєстрований як фізична особа-підприємець а відтак подання недостовірних даних, відповідач незаконно набув статус безробітного 13.02.2017 року та незаконно отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 20. 02.2017 року по 14.02.2019 року в сумі 49 293 грн. 80 коп.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» передбачено, що «до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або інших умовах, передбачених законодавством, особи які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств тощо…».
Відповідно до статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно статті 1212 Цивільного Кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» «…безробітні, зобов`язані своєчасно подати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг».
Пунктом 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» передбачено: «сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг».
Згідно із ст.6 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ч. ст. 89 ЦПК України,суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 2 ст.16 ЦК України, способами захисту цивільного права та інтересів є припинення дії, яка порушує право. Суд може захистити цивільне право і інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Згідно ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим . Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства,визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права,викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно зясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, встановлених обставин справи, системного аналізу положень чинного законодавства, суд дійшов висновку, що заявлений позов є підставним та підлягає до задоволення, оскільки відповідач надав недостовірні дані позивачу з метою набуття статусу безробітнього та незаконно отримував кошти.
На підставі ст.141 ЦПК України, тягнути з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12,13,81,263,265,273,354, Цивільного процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Львівського міського центру зайнятості, до ОСОБА_1 , про стягнення коштів,-задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Львівського міського центру зайнятості кошти в сумі 48 293,80 грн. на рахунок НОМЕР_2 , одержувач: Львівський міський центр зайнятості, банк: ГУДКСУ у Львівській області, ЄДРПОУ 25555035, МФО 825014, КЕКВ 2710- повернення допомоги з безробіття від ОСОБА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Львівського міського центру зайнятості судові витрати (судовий збір) в сумі 1 921 грн. 00 коп. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня, 00 коп.) на рахунок НОМЕР_2 , одержувач: Львівський міський центр зайнятості, банк: ГУДКСУ у Львівській області, ЄДРПОУ 25555035, МФО 825014, КЕКВ 2800- повернення судового збору від ОСОБА_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про його перегляд, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Франківський районний суд м. Львова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Сторони у справі:
Позивач: Львівський міський центр зайнятості,79060, м. Львів, вул. Кн. Ольги, 122, Розрахунковий рахунок 37170001000584, Банк ГУДКСУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 25555035.
Відповідач: ОСОБА_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Суддя Ванівський Ю.М.