Ухвала суду № 86509899, 19.12.2019, Київський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
19.12.2019
Номер справи
947/21487/19
Номер документу
86509899
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 947/21487/19

Провадження № 1-кс/947/16772/19

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.12.2019 року

Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси Чаплицький В.В., за участю секретаря судового засідання Власюка Д.О., прокурора Муравйова П.Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області Івановой І.Ю., погоджене прокурором відділу прокуратури Одеської області Муравйовим П.Г., про продовження строку досудового розслідування до шести місяців у кримінальному провадженні, в якому особі не повідомлено про підозру, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52016000000000214 від 24.06.2016 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До Київського районного суду м. Одеси надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області Івановой І.Ю., погоджене прокурором відділу прокуратури Одеської області Муравйовим П.Г., про продовження строку досудового розслідування до шести місяців у кримінальному провадженні, в якому особі не повідомлено про підозру, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52016000000000214 від 24.06.2016 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України до 6 (шести) місяців, тобто до 23.06.2020 року.

В судовому засіданні прокурор Муравйов П.Г. підтримав клопотання слідчого та просив суд задовольнити його, посилаючись на викладені доводи.

Вислухавши думку прокурора, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, якими слідчий обґрунтовує його задоволення, оцінивши всі обставини у сукупності, слідчий суддя приходить до наступного.

Встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52016000000000214 відомості про яке 24.06.2016 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що детективами Національного бюро Другого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України здійснювалось досудове розслідування кримінального провадження №52016000000000214 від 24.06.2016.

10.06.2019 заступником керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України винесено постанову про визначення підслідності за СУ ГУНП в Одеській області.

Відповідно до вимог ст.37 КПК України здійснення повноважень прокурора у даному кримінальному провадженні доручено групі прокурорів прокуратури Одеської області у складі Муравйова П.Г., Богомолова Ю.Ю., Бойченко К.О., Притули Є.С., Шивцова В.М., Лисого О.І., Драчевського О.С., ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що службові особи Одеської міської ради за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» (ЄДРПОУ 37947040), КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» (ЄДРПОУ 30441902) та ТОВ «Одеса аеропорт Девелопмент» (ЄДРПОУ 37102749), реалізуючи злочинні наміри, направлені на заволодіння комунальним майном, у порушення вимог ст.14 Закону України «Про державно-приватне партнерство», без проведення конкурсу ініціювали та забезпечили прийняття Одеською міською радою рішення від 08.07.2011 №835-VI, яким Одеською міською радою та ТОВ «Одеса аеропорт Девелопмент» (засновник – компанія «Odessa airport development Ltd» - Великобританія) для реконструкції злітної смуги і терміналу аеропорту створено ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» (ініціатор винесення на голосування проекту відповідного рішення – колишній Одеський міський голова Косусєв О.).

В якості вкладу до статутного капіталу товариства, Одеська міська рада внесла основні засоби КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», яеі забезпечували діяльність вказаного підприємства, у тому числі основні засоби, які відповідно до п.п. «а», «г» ч.2 ст.5 Закону України «Про приватизацію державного майна» не підлягали приватизації, вартістю понад 30 млн. грн.

При цьому, з метою зменшення частки Одеської міської ради у новоствореному підприємстві вищевказані службові особи, достовірно знаючи, що відповідно до ст.7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» у випадках створення підприємства на базі майна, яке перебуває у комунальній власності, проведення його оцінки є обов`язковим, а відповідно до п.25 Методики оцінки майна, затвердженої постановою кабінету Міністрів України №1891від 10.12.2003, висновок про вартість майна у разі його використання для цілей реєстрації статуту господарського товариства, що створюється на базі комунального майна, дійсний протягом шестимісячного строку від дати оцінки, використали для реєстрації товариства висновок ПП «Бюро Маркуса», який на той час вже дійсним не був, не пройшов рецензування та зроблинений лише на підставі балансової вартості майна КП «Міжнародний аерпор «Одеса» без врахування інших факторів, які підвищують вартість майна КП.

Натомість, ТОВ «Одеса аеропорт Девелопмент», в порушення вимог ч.3 ст.13 Закону України «Про господарські товариства» внесло до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт Одеса» грошові кошти у сумі 355 млн. грн., одержані в кредит в банківській установі.

Як наслідок, сформовано статутний капітал ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», у якому частки розподілені наступним шляхом – 25% Одеській міській раді (118 млн. грн., внесені майном КП «Міжнародний аеропорт «Одеса») та 75% ТОВ «Одеса аеропорт Девелопмент» (шляхом внесення грошових коштів у сумі близько 355 млн. грн.), чим унеможливило прийняття радою будь-яких рішень в органах управління товариством та незаконно здійснено приватизацію комунального майна, у тому числі такого, що не підлягає приватизації взагалі.

31.10.2011 після передачі майна КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» до ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» з метою остаточного зупинення діяльності КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» та передачі його функцій до ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» між вказаними підприємствами укладено генеральну угоду про основні принципи співробітництва від 09.11.2011.

Крім того, відповідно до рішення Одеської міської ради №835 від 08.07.2011 КП «Міжнародний аеропорт «Одеса» у якості внеску до договору про спільну діяльність з ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» мало передати майнові права вартістю 4,259 млн. грн. без будь-якого зустрічного обов`язку ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», внаслідок чого територіальній громаді міста Одеси завдано шкоди на вказану суму.

В результаті вказаних дій, діяльність КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», 100% статутного капіталу якого належало Одеській міській раді фактично зупинено, натомість виключно на базі його майна робота аеропорту продовжена від імені ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», лише 25% статутного капіталу, який належав Одеській міській раді внаслідок чого, територіальній громаді міста Одеси завдано збитків.

В подальшому, вищевказані особи, заволодівши в такий спосіб комунальним майном, забезпечили укладання під його заставу кредитного договору укладеного між ТОВ «Міжнаролний аеропорт «Одеса» та Державним експертно-імпортним банком» «Укрексімбанк» від 16.10.2013 на відкриття не відновлювальної кредитної лінії у сумі 30 млн. грн. на будівництво термінального комплексу аеропорту «Одеса».

Після обрання ОСОБА_5 на посаду Одеського міського голови, Одеською міською радою подано позов до Господарського суду Одеської області про визнання незаконним статуту ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та договору про корпоративні принципи управління між Одеською міською радою та ТОВ «Одеса аеропорт Девелопмент».

13.07.2015 суддею Господарського суду Одеської області винесено рішення, яким позов Одеської міської ради задоволено частково та визнано не дійсним статут ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» у частині п.6.3.1. ст.6 та додатку №1 до вказаного статуту, що стосується вкладу майна Одеської міської ради до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та його переліку.

Проте, під час розгляду апеляційної скарги, поданої ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» та ТОВ «Одеса аеропорт Девелопмент» на вказане рішення, Одеським міським головою ОСОБА_6 , в порушення вимог ст.ст. 26,42 Закону України про місцеве самоврядування в Україні» та всупереч попередній правовій позиції, який діяв за попередньою змовою з керівниками вказаних підприємств підписано мирову угоду, відповідно до якої ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» зобов`язалось повернути лише десять об`єктів із переліку майна, що було раніше внесено до статутного капіталу ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», а також припинено дію вказаного вище договору про корпоративні принципи управління, внаслідок чого скасовано будь-які зобов`язання ТОВ «Одеса аеропорт Девелопмент» перед Одеською міською радоб та зафіксовано факт незаконної приватизації комунального майна, яке залишено у власності ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса».

Таким чином, службовими особами Одеської міської ради, які діяли спільно із службовими особами ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса», ТОВ «Одеса аеропорт Девелопмент», компанії «Odessa airport development Ltd», КП «Міжнародний аеропорт «Одеса», внаслідок зловживання службовим становищем під час вирішення питань реконструкції міжнародного аеропорту «Одеса», спричинено матеріальних збитків на суму більше 161 млн. грн.

Так, для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, а саме встановлення вартості земельної ділянки та об`єктів нерухомості, в ході проведення досудового слідства 13 березня 2018 року старшим детективом Національного бюро Другого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України винесено постанову про призначення комплексної оціночно-будівельної та оціночно-земельної експертизи, проведення якої доручено експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз.

Так, під час виконання вищезазначеної експертизи, на адресу слідчого надходили клопотання судового експерта Герасименко І.В. про надання доступу до об`єктів дослідження, а також про надання правоустановчих та інших необхідних документів на досліджувальні об`єкти, які були задоволені в повному обсязі та направлені в розпорядження експерту.

Слідчий в своєму клопотанні вказує на те, що закінчити досудове розслідування у встановлений слідчим суддею строк, не виявляється можливим, оскільки експертам необхідно завершити проведення експертизи, в подальшому отримати висновок та вирішити питання щодо прийняття законного рішення.

У Київському науково-дослідному інституті судових експертиз витребувано інформацію щодо строків виконання та завершення експертизи. Однак, станом на 17.12.2019 офіційної відповіді не надходило. За повідомленням експерта Герасименко І.В., якому доручено проведення експертизи, у зв`язку із великим завантаженням та великим об`ємом досліджувальної документації, завершення виконання експертизи заплановано першому кварталі 2020 року.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.219 КПК України, строк досудового розслідування у кримінальних провадженнях щодо злочинів невеликої або середньої тяжкості становить дванадцять місяців з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Згідно ч.1 ст.294 КПК України якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.

Відповідно до ст.12 КК України, зазначений злочин відноситься до категорії злочинів середньої тяжкості.

Відомості про кримінальне правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 24.06.2016 року.

Ухвалою слідчого судді від 23.10.2019 року було частково задоволено клопотання Директора ТОВ «Міжнародний аеропорт «Одеса» про встановлення процесуальних строків в порядку ст.114 КПК України в рамках кримінального провадження №52016000000000214 від 24.06.2016 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, та встановлено строк, який не може перевищувати 2 (два) місяці для здійснення кримінального провадження №52016000000000214 від 24.06.2016 року, за фактами, що є предметом вищевказаного кримінального провадження.

Таким чином, встановлений ухвалою слідчого судді, яка набрала законної сили, завершується 23.12.2019 року.

Однак, з матеріалів, які були надані з клопотанням, встановлено, що слідчим в період з 23.10.2019 року, тобто після постановлення слідчим суддею зазначеної вище ували, фактично жодних слідчих (розшукових) та процесуальних дій виконано не було.

Враховуючи, що клопотання слідчого є необґрунтованим, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого задоволенню не підлягає.

Крім того, відповідно до вимог ч.5 ст.294 КПК України клопотання про продовження строку досудового розслідування подається не пізніше п`яти днів до спливу строку досудового розслідування, встановленого статтею 219 цього Кодексу.

Враховуючи, що слідчим при зверненні до суду 19.12.2019 року було порушено строки передбачені ч.5 ст.294 КПК України, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого не підлягає задоволенню і з цих підстав.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.110, 219, 294, 295, 295-1, 297-1, 309, 369-372, 392-395 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області Івановой І.Ю., погодженому прокурором відділу прокуратури Одеської області Муравйовим П.Г., про продовження строку досудового розслідування до шести місяців у кримінальному провадженні, в якому особі не повідомлено про підозру, в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52016000000000214 від 24.06.2016 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України – відмовити.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 5 (п`яти) днів з дня її постановлення.

Слідчий суддя Чаплицький В. В.