
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/1125/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу містобудування, архітектури, інфраструктури та житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Кельменецької районної державної адміністрації про визнання протиправною та скасування відмови, -
В С Т А Н О В И В:
У поданому до суду адміністративному позові (в новій редакції) ОСОБА_1 просить суд визнати протиправною та скасувати відмову Відділу містобудування, архітектури, інфраструктури та житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Кельменецької районної державної адміністрації, оформлену листом від 12.09.2019р. №01-16/189 щодо не погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) площею 0,1270га, розташованої в адміністративних межах Вартиковецької сільської ради, вул.Кельменецька,1-А, Кельменецького району Чернівецької області (за межами населеного пункту).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі розпорядження Чернівецької ОДА від 07.12.2018р. №1362-р, нею розроблено проект землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07), площею 0,1270 га за рахунок земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, розташованої на вулиці Кельменецька, 1-А за межами населеного пункту на території Вартиковецької сільської ради, Кельменецького району, Чернівецької області. Однак, при зверненні до відділу містобудування, архітектури, інфраструктури та житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Кельменецької РДА з клопотанням щодо погодження даного проекту землеустрою в порядку статті 181-1 Земельного кодексу України, позивачем отримано відмову, обґрунтовану тим, що на даній території відсутній план зонування території чи детальний план. Позивач вказує, що така відмова є необґрунтованою та неправомірною, оскільки, вважає, що на момент погодження проекту землеустрою земельна ділянка не є сформованою і відповідно не може відбуватись її зміна цільового призначення. Крім того, позивач звертає увагу на те, що відповідачем не враховано передбачену законодавством можливість надання земельних ділянок у власність чи користування у разі відсутності плану зонування чи детального плану для містобудівних потреб, якщо на даній земельній ділянці розташований об`єкт нерухомого майна, який перебуває у власності фізичної особи. При цьому, вказує, що будинок, який знаходиться на указаній земельній ділянці є її приватною власністю.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими, безпідставними та просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Зазначає, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач керувався положеннями п.4 ст.24 Закону України «Про регулювання місток діяльності», де вказується що зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється. У зв`язку з цим, Відділ містобудування архітектури інфраструктури, комунального господарства та регіонального розвитку Кельменецької РДА не погодив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування торгівлі площею 0,1270 га, розташованої на АДРЕСА_1 , за межами населеного пункту на території Вартиковецької сільської ради Кельменецького району Чернівецької області (за межами населеного пункту), так як на дану територію відсутні план зонування чи детальний план.
Ухвалою суду від 21.10.2019р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (в письмовому провадженні).
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 набула право власності на об`єкт нерухомого майна торгівельного призначення - кафе-бар, розташований за адресою: АДРЕСА_1 (за межами населеного пункту в адміністративних межах Вартиковецької сільської ради) на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, серія та номер САС №557239 від 25.02.2012р., виданого виконкомом Вартиковецької сільської ради, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1694035673220, номер запису про право власності 28918514 (а.с.50).
Розпорядженням Чернівецької обласної адміністрації від 07.12.2018р. №1362-р позивачці надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду із зміною цільового призначення із земель "промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення" на землі "громадської забудови" орієнтованою площею 0,20га цільове призначення 03.07 - для будівництва та обслуговування об`єктів торгівлі, яка розташована в адміністративних межах Вартиковецької сільської ради, вул. Кельменецька 1-А, село Вартиківці Кельменецький район Чернівецька область (за межами населеного пункту) (а.с.51).
За замовленням позивача, на підставі укладеного з розробником - ПП "Геозем 4" договору від 09.09.2019р., було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) №ПЗ99.2931 від 09.09.2019р. (а.с.52-73).
11.09.2019р. ПП "Геозем 4" (розробник документації) звернувся до відповідача з клопотанням щодо погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування об`єктів торгівлі (03.07), площею 0,1270га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , за межами населеного пункту на території Вартиковецької сільської ради (а.с.36).
До клопотання додано: проект землеустрою; копію дозволу на розроблення проекту землеустрою; викопіювання з публічної кадастрової карти; викопіювання з індексної кадастрової карти; кадастровий план земельної ділянки.
Листом №01-16/189 від 12.09.2019р. Відділ містобудування, архітектури, інфраструктури та житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Кельменецької районної державної адміністрації відмовив у погодженні даного проекту землеустрою на підставі ч.4 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з якою зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється, оскільки на дану територію відсутні план зонування чи детальний план (а.с.75).
Не погоджуючись з отриманою відповіддю, позивач звернулася до суду з цим позовом.
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновку по суті спору.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.6 ст.186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Згідно з ч.5 ст.186-1 Земельного кодексу України органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Відповідно до ч.6 ст.186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Відповідно до ч.7 ст.186-1 Земельного кодексу України органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт. Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
Відповідно до ч.8 ст.186-1 Земельного кодексу України у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки. Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.
Відповідно до ч.2 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011р. №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) зміна функціонального призначення територій не тягне за собою припинення права власності або права користування земельними ділянками, які були передані (надані) у власність чи користування до встановлення нового функціонального призначення територій. Забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
За правилами ч.3 ст.24 Закону №3038-VI у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється, крім випадків:
1) розташування на земельній ділянці будівлі (споруди), що перебуває у власності фізичної або юридичної особи;
2) приватизації громадянином земельної ділянки, наданої йому в користування відповідно до закону;
3) надання земельної ділянки, розташованої на території зони відчуження чи зони безумовного (обов`язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
4) надання земельної ділянки для розміщення лінійних об`єктів транспортної та енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, ліній електропередачі, зв`язку);
5) буріння, влаштування та підключення нафтових і газових свердловин за межами населених пунктів;
6) будівництва, експлуатації військових та інших оборонних об`єктів.
Передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у випадках, визначених цією частиною, за відсутності плану зонування або детального плану території не допускається, якщо земельна ділянка:
розташована в межах зелених зон населених пунктів, внутрішньоквартальних територій (територій міжрайонного озеленення, елементів благоустрою, спортивних майданчиків, майданчиків відпочинку та соціального обслуговування населення);
віднесена до категорії земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення, рекреаційного призначення (крім земель для дачного будівництва), лісогосподарського призначення.
Згідно з ч.4 ст.24 Закону №3038-VI зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.
З наведених положень Закону №3038-VI слідує, що власник нерухомого майна (будівлі або споруди) може отримати в оренду (користування) під забудову земельну ділянку, на якій знаходиться його будівля або споруда без необхідності розробляти детальний план території або план зонування, тобто фактично за відсутності містобудівної документації. При цьому, дія винятків є обмеженою для випадків розташування ділянки в зелених зонах або внутрішньоквартальних територіях, а також якщо така віднесена до категорії земель природоохоронного призначення.
За таких обставин та зважаючи на те, що на земельній ділянці щодо надання в оренду якої позивач звернулася до відповідача, знаходиться нежитлова будівля (кафе-бар), яка належить позивачу на праві приватної власності, суд приходить до висновку про те, що у позивача відсутній обов`язок надавати план зонування або детальний план території, затверджений відповідно до вимог цього Закону, а відтак у відповідача відсутня необхідність вимагати від позивача вказану містобудівну документацію.
Крім того, суд також звертає увагу на наступне.
Згідно із ч.1 ст.16 Закону №3038-VI планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них. Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.
За правилами статті 17 Закону №3038-VI генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід`ємною частиною генерального плану. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
У відповідності до ч.1 ст.18 Закону №3038-VI план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об`єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об`єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації (ч.2 ст.18 Закону №3038-VI).
Частиною 2 статті 19 Закону № 3038-VІ передбачено, що детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.
Згідно з ч.4 ст.19 Закону № 3038-VІ детальний план території визначає: 1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів (у разі відсутності плану зонування території).
Детальний план території за межами населеного пункту розглядається і затверджується відповідною районною державною адміністрацією протягом 30 днів з дня його подання (абз.2 ч.8 ст.19 Закону № 3038-VІ).
З наведеного слідує, що розроблення і затвердження детального плану за межами населених пунктів належить до компетенції відповідної районної державної адміністрації.
При цьому, на думку суду, сама по собі відсутність детального плану території, розроблення та затвердження якого відноситься до повноважень такого органу не може бути підставою для відмови позивачу у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду із зміною цільового призначення, розробленого на підставі наданого йому дозволу та, враховуючи також те, що він є власником будівлі, яка розташована на такій земельній ділянці.
Відтак, суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування об`єктів торгівлі (03.07), площею 0,1270га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 за межами населеного пункту на території Вартиковецької сільської ради. У зв`язку з цим позов підлягає задоволенню, відповідно оскаржуване рішення, оформлене листом від 12.09.2019р., підлягає скасуванню.
Крім того, у зв`язку з наведеними вище висновками, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача, викладені у відзиві, щодо прийняття РДА розпорядження від 05.04.2019р. "Про розроблення детального плану території", яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення такого плану, та не подання останньою станом на 01.11.2019р. на розгляд та затвердження детального плану до РДА. Враховуючи те, що обов`язок (повноваження) щодо розроблення та затвердження детального плану території за межами населеного пункту законодавством віднесено до відання відповідної РДА, а також те, що для погодження проекту землеустрою у даному випадку подання позивачем детального плану території є необов`язковим, такі посилання, на думку суду, є безпідставними.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6)розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем як суб`єктом владних повноважень не доведено суду правомірність прийнятого щодо позивача рішення. Натомість наведені позивачем доводи і надані докази свідчать про обґрунтованість позовних вимог.
Відповідно до правил ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь з Відділу містобудування, архітектури, інфраструктури та житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Кельменецької районної державної адміністрації за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати відмову Відділу містобудування, архітектури, інфраструктури та житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Кельменецької районної державної адміністрації, оформлену листом від 12.09.2019р. №01-16/189 щодо не погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) площею 0,1270га, розташованої в адміністративних межах Вартиковецької сільської ради, вул.Кельменецька,1-А, Кельменецького району Чернівецької області (за межами населеного пункту).
3. Стягнути з Відділу містобудування, архітектури, інфраструктури та житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Кельменецької районної державної адміністрації за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім)грн. 40коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 )
Відповідач - Відділ містобудування, архітектури, інфраструктури та житлово-комунального господарства та регіонального розвитку Кельменецької районної державної адміністр (пл. Центральна, 2, смт.Кельменці Чернівецька область, 60100; код ЄДРПОУ 21422840)
Суддя В.О. Кушнір