
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2019 року справа № 580/3576/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
15.11.2019 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі – відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки №29/Ш-103 від 04.07.2019 про грошове забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення, оформлення листом від 05.11.2019 №1365/Ш-10;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи із 85% грошового забезпечення визначеного довідкою №29/Ш-103 від 04.07.2019 про грошове забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення без обмеження граничного розміру пенсії;
- звернути до негайного стягнення із відповідача на користь позивача – у межах суми перерахованої пенсії за один місяць.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером МВС України та йому призначено пенсію за вислугу років. На виконання вимог законодавства, яким встановлені підстави для перерахування пенсійного забезпечення подано до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак відповідачем протиправно не здійснено перерахування пенсії. Позивач зазначає, що відповідачем порушено його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем надано до суду відзив на адміністративний позов, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. При цьому зазначено, що на виконання статті 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” і постанови № 103 позивачу з 01.01.2016 було проведено перерахунок пенсії. Зазначений перерахунок пенсії проведено відповідно до довідки від 16.03.2018 № 5477 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області. Враховуючи вищезазначене позивач з 01.01.2018 отримує пенсію у новому збільшеному розмірі. Отже, зобов`язання щодо перерахунку пенсії головним управлінням виконано.
Від позивача на адресу суду 11.12.2019 надійшла відповідь на відзив, в якому зазначає, що відповідач не спростував твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог, а тому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Законом України від 23.12.2015 № 900-VII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтею 43 вказаного Закону (із змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 № 900-VII), передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб.
Така зміна грошового забезпечення для позивача відбулась після набрання чинності Законом України від 23.12.2015 № 900-VІІ, оскільки даним Законом встановлено право пенсіонерів органів внутрішніх справ на перерахунок пенсії, виходячи з розмірів грошового забезпечення, яке встановлено законодавством для поліцейських.
Станом на 01.01.2019 грошове забезпечення поліцейських є відмінним від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивача. Розмір такого грошового забезпечення зумовлений саме постановою Кабінету Міністрів У країни № 988 від 11.11.2015.
07 червня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області листом від 19.06.2019 № 800/Ш-10 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії, у зв`язку з відсутністю здійснення такого перерахунку.
Позивач звернувся із заявою до Головного управління Національної поліції в Черкаській області, у якій просив повідомити розмір грошового забезпечення для поліцейських, а саме для посади начальника ГУ НП.
Головне управління Національної поліції в Черкаській області своєю довідкою №29/Ш-103 від 04.07.2019 повідомило заявника, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”:
-посадовий оклад начальника ГУ НП в Черкаській області становить - 5400,00 грн;
-оклад за спеціальним званням - 2600,00 грн;
-надбавка за стаж служби в поліції 50% - 4000 грн;
-надбавка за службу в умовах режимних обмежень 20% - 1080 грн;
-надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 100% - 12 000 грн;
-премія 91,5% - 22948 грн 20 коп.
22 жовтня 2019 року позивач повторно подав заяву про перерахунок пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення начальника ГУ НП в Черкаській області станом на січень 2019 року.
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області №1365/Ш-10 від 05.11.2019 Пенсійний фонд відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивачу.
Вважаючи вищевказану відмову протиправною позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.
Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” від 23.12.2015 №900-VІІІ (далі - Закон №900-VІІІ) із змінами та доповненнями.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 52 даного Закону.
Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22,12.2014 №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01,2015 за №40/26485, головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Отже, повноваження щодо призначення та перерахунку пенсії позивача відноситься до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України.
Як зазначено представником відповідача у відзиві на позовну заяву, постанови про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення поліцейських або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, установлених законодавством, Кабінетом Міністрів України, не приймалися.
З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавки за службу, які отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії виплачувались в більшому розмірі ніж при здійсненому перерахунку, тому, ці надбавки правомірно вказані у довідці про розмір грошового забезпечення №29/Ш-103 від 04.07.2019.
Відповідно до частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
20 грудня 2016 року у справі №1-38/201 Конституційний суд дійшов висновку, що положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень ч. 2 ст. 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Щодо вимоги позивача про допуск судового рішення до негайного виконання щодо виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Таким чином, негайне виконання в межах сум платежу за один місяць застосовується у разі стягнення грошових сум з відповідача.
Оскільки належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії, а не стягнення грошових сум, негайне виконання не застосовується.
Оремо щодо вимог позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру пенсії, слід зазначити таке.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
При цьому, суд звертає увагу на те, що права позивача в частині нарахування та виплати сум пенсії без обмеження граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів, що під час вчинення дій, з приводу яких подано позов, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ідентифікаційний код 21366538) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії -задовольнити частково.
2.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №29/Ш-103 від 04.07.2019 про грошове забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області у розмірі 85% відповідних сум грошового забезпечення, оформлення листом від 05.11.2019 №1365/Ш-10.
3.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи із 85% грошового забезпечення визначеного довідкою №29/Ш-103 від 04.07.2019 про грошове забезпечення начальника Головного управління Національної поліції в Черкаській області з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
4.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5.Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя О.А. Рідзель