
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2019 р. Справа № 1840/3195/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представника позивача - адвоката Маківського О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області, Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
20 серпня 2018 позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що 12.04.2018 за результатами перевірки ДП «Сумський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» податковим органом складений акт № 2225/18-28-12001/31931024 «Про результати камеральної перевірки своєчасності сплати податкового зобов`язання з податку на додану вартість по деклараціях з ПДВ за липень 2017року, серпень 2017 року, вересень 2017року, жовтень 2017року, листопад 2017 року, по уточнюючих розрахунках за вересень 2017 року, листопад 2017 року та згідно податкових повідомлень-рішень форми «Ш» №0001431201 від 02.06.2017, №0013571201 від 18.09.2017, № 0023791201 від 06.11.2017, № 0029511201 від 30.11.2017 та форми «Н» № 0019101201 від 17.10.2017, від 06.11.2017, № 0029511201 від 30.11.2017, та форми «Н» № 0019101201 від 17.10.2017, № 0001391201 від 11.01.2018», яким встановлено порушення п.50.1 ст.50, п.п.57.1, 57.3 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України.
На підставі акту перевірки податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0021461201 від 08.05.2018, яким за затримку від 58 до 168 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 10 337 044,05 грн. позивача зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 2 067 408,81 грн. на підставі ст.126 Податкового кодексу України.
Позивач вважає протиправним і просить скасувати податкове повідомлення-рішення, зазначаючи, що перевірка в порушення п.76.3 ст.76 Податкового кодексу проведена поза межами встановленого законом строку, також контролюючий орган фактично здійснив документальну позапланову невиїзну перевірку своєчасності сплати узгоджених податкових ( грошових) зобов`язань, оформивши її результати як наслідки камеральної перевірки. Крім того, позивач вказує на відсутність складу податкового правопорушення, що виключає застосування до нього штрафних санкцій за ст.126 Кодексу та зазначає, що виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк ( п.38.1 ст.38 Податкового кодексу). Відповідно до п.87.1 ст.87 Кодексу, джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів ( робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема, корпоративних прав, отримані як позика ( кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелом самостійної сплати грошових зобов`язань з податку на додану вартість є суми коштів, що обліковуються у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, та джерела, зазначені в абзаці першому цього пункту.
Згідно п.200-1.5 ст.200-1 Податкового кодексу з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов`язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов`язань та суми податкового боргу з податку.
Відповідно до п.200-1.7 ст.200-1 Кодексу кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200 1.5 статті 200 1 цього Кодексу та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» від 16 жовтня 2014 року №569 затверджений Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, який визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків. Відповідно до цього Порядку рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку.
Відповідно до п.19. Порядку за підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податкових деклараціях з податку результатів діяльності, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації з податку, платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу.
Таким чином кошти, які зараховуються на електронний рахунок, призначені виключно для розрахунків з бюджетом за податковими зобов`язаннями з податку на додану вартість або для погашення податкового боргу із цього податку.
По деклараціях з ПДВ за липень 2017року, серпень 2017 року, вересень 2017року, жовтень 2017року, листопад 2017 року, по уточнюючих розрахунках за вересень 2017 року, листопад 2017 року податкові зобов`язання виконувалися своєчасно і повністю, впродовж серпня 2017 року – лютого 2018 року поповнено ПДВ-рахунок, відкритий в системі електронного адміністрування на загальну суму - 12012665,46 грн. Проте вся сума податковим органом була списана в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ за попередні звітні періоди, штрафи та пені, при цьому, станом на 28.08.2017 ( дата сплати ПДВ за липень 2017), боргу по сплаті ПДВ за попередні звітні періоди у позивача не було, а рахувалася переплата у розмірі 2018820,00 грн.
Відтак, застосування до позивача штрафних санкцій є необґрунтованим через відсутність в його діях складу податкового правопорушення, оскільки заборгованість по сплаті ПДВ на рахунку платника була відсутня.
Відповідач подав відзив на позов, в якому проти його задоволення заперечив, зазначивши що в ході камеральної перевірки встановлено несвоєчасну сплату податкових зобов`язань, задекларованих позивачем самостійно за липень 2017року, серпень 2017 року, вересень 2017року, жовтень 2017року, листопад 2017 року, по уточнюючих розрахунках за вересень 2017 року, листопад 2017 року, та згідно податкових повідомлень-рішень форми «Ш» №0001431201 від 02.06.2017, №0013571201 від 18.09.2017, № 0023791201 від 06.11.2017, № 0029511201 від 30.11.2017 та форми «Н» № 0019101201 від 17.10.2017, від 06.11.2017, № 0029511201 від 30.11.2017, та форми «Н» № 0019101201 від 17.10.2017, № 0001391201 від 11.01.2018, що є порушенням п.50.1 ст.50, п.57.1, 57.3 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу. В результаті податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0021461201 від 08.05.2018, яким за затримку від 58 до 168 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 10 337 044,05 грн. позивача зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 2 067 408,81 грн. на підставі ст.126 Податкового кодексу України.
02.10.2018 року провадження у справі було зупинено до вирішення пов`язаної справи №1840/3549/18 за позовом Дочірнього підприємства «Сумський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
08.05.2019 провадження у справі поновлено.
01.10.2019 ухвалою суду залучено до участі у справі другим відповідачем Головне управління Державної податкової служби у Сумській області.
В судове засідання представник відповідача не з`явився, надаючи пояснення у попередніх судових засіданнях позовні вимоги не визнав.
Заслухавши позивача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 12.04.2018 Головним управлінням ДФС у Сумській області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати податкового зобов`язання з податку на додану вартість ДП «Сумський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» по деклараціях з ПДВ за липень 2017року, серпень 2017 року, вересень 2017року, жовтень 2017року, листопад 2017 року, по уточнюючих розрахунках за вересень 2017 року, листопад 2017 року та згідно податкових повідомлень-рішень форми «Ш» №0001431201 від 02.06.2017, №0013571201 від 18.09.2017, № 0023791201 від 06.11.2017, № 0029511201 від 30.11.2017 та форми «Н» № 0019101201 від 17.10.2017, від 06.11.2017, № 0029511201 від 30.11.2017, та форми «Н» № 0019101201 від 17.10.2017, № 0001391201 від 11.01.2018», яким встановлено порушення п.50.1 ст.50, п.п.57.1, 57.3 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України, про що складений акт № 2225/18-28-12001/31931024 ( а.с.25-28).
На підставі акту перевірки податковим органом прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0021461201 від 08.05.2018, яким за затримку від 58 до 168 календарних днів сплати грошового зобов`язання в сумі 10 337 044,05 грн. позивача зобов`язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 2 067 408,81 грн. на підставі ст.126 Податкового кодексу України ( а.с. 24).
Актом перевірки встановлено несвоєчасну сплату до бюджету податкового зобов`язання по податку на додану вартість по вказаних деклараціях, розрахунках та рішеннях всього на суму 10337944,05 грн.
Суд не погоджується з рішенням податкового органу, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на таке.
Відповідно до ст.36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1. ст.51 Податкового кодексу визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Строки сплати податкового зобов`язання встановлені ст.57 Кодексу, зокрема, п.57.1 зобов`язує платника податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Порядок обчислення, нарахування, сплати податку на додану вартість врегульовані розділом V Податкового кодексу України.
Відповідно до ст.203 Кодексу податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.87.1 ст.87 Податкового кодексу Джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелом самостійної сплати грошових зобов`язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов`язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов`язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість (крім податкового боргу, що виник до 1 липня 2015 року), кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для погашення такого податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, за умови наявності підстав, передбачених статтею 95 цього Кодексу, надсилає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр, у якому зазначаються найменування платника податків, податковий та індивідуальний податковий номер платника податків та сума податкового боргу, що підлягає перерахуванню до бюджету. Порядок формування та надсилання центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, такого реєстру визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.200-1.1. ст.201 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.200-1.5 ст.200-1 Податкового кодексу з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов`язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов`язань та суми податкового боргу з податку.
Відповідно до п.200-1.7 ст.200-1 Кодексу кошти, зараховані на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, є коштами, які використовуються виключно у цілях, визначених пунктом 200 1.5 статті 200 1 цього Кодексу та погашення податкового боргу з податку на додану вартість.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» від 16 жовтня 2014 року №569 затверджений Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, який визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків. Відповідно до цього Порядку рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку.
Відповідно до п.19. Порядку за підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податкових деклараціях з податку результатів діяльності, а також у разі подання уточнюючих розрахунків до податкової декларації з податку, платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу, ат /або здійснюється перерахування сум податку на спеціальний рахунок.
Таким чином, кошти, які зараховуються на електронний рахунок призначені виключно для розрахунків з бюджетом за податковими зобов`язаннями з податку на додану вартість або для погашення податкового боргу із зазначеного податку.
Відповідно до витягу із електронного кабінету позивача та платіжних доручень про перерахування коштів на електронний рахунок ( а.с. 29-30, 31-75) по деклараціях з ПДВ за липень 2017року, серпень 2017 року, вересень 2017року, жовтень 2017року, листопад 2017 року, по уточнюючих розрахунках за вересень 2017 року, листопад 2017 року податкові зобов`язання виконувалися своєчасно і повністю, впродовж серпня 2017 року – лютого 2018 року поповнено ПДВ-рахунок, відкритий в системі електронного адміністрування на загальну суму - 12012665,46 грн. Однак, вся сума податковим органом була безпідставно списана в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ за попередні звітні періоди, штрафи та пені, що і утворило порушення строків сплати, встановлених актом перевірки.
При цьому, дії податкового органу щодо зарахування впродовж 2015-2018 років коштів з рахунку позивача у системі електронного адміністрування податку на додану вартість для погашення заборгованості по штрафним ( фінансовим) санкціям, пені та уточнюючим розрахункам податкових зобов`язань з податку на додану вартість визнані протиправними Касаційним адміністративним судом Верховного Суду у справі №1840/3549/18 за позовом Дочірнього підприємства «Сумський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії. Одночасно суд зобов`язав податковий орган відновити становище платника податку, яке існувало до вчинення зазначених дій.
Зазначені обставини вказують на відсутність у діях позивача складу податкового правопорушення, що виключає можливість притягнення його до відповідальності за ст.126 Податкового кодексу України.
На підставі викладеного, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області у розмірі 31011,13 грн. (а.с.3).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 31931024, вул.Роменська, 79/2, м.Суми, 40002) до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області ( код ЄДРПОУ 39456414, вул.Іллінська,13, м.Суми, 40009), Головного управління Державної податкової служби у Сумській області ( код ЄДРПОУ 43144399, вул.Іллінська,13, м.Суми, 40009) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області від 08 травня 2018 року № 0021461201 про застосування до Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" штрафу у сумі 2067408 ( два мільйони шістдесят сім тисяч чотириста вісім) грн. 81 коп. за платежем податок на додану вартість.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області на користь Дочірнього підприємства "Сумський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" 31011 ( тридцять одну тисячу одинадцять) грн. 13 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 02 грудня 2019 року.
Суддя Л.М. Опімах