Рішення № 86496108, 19.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2019
Номер справи
480/3376/19
Номер документу
86496108
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 грудня 2019 р. Справа №480/3376/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, та з урахуванням уточненя позовних вимог, остаточно просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в ухиленні від розгляду клопотання ОСОБА_1 , поданого в липні 2019 року до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в інтересах сина - малолітнього ОСОБА_2 , про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області;

- зобов`язати відповідача розглянути клопотання ОСОБА_1 , подане в липні 2019 року до ГУ Держгеокадастру у Сумській області, в інтересах сина - малолітнього ОСОБА_2 , про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у липні 2019 року позивач подала до ГУ Держгеокадастру у Сумській області клопотання, в якому просила надати її малолітньому сину - ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області. Не зважаючи на те, що до заяви були додані усі необхідні документи, визначені законом, листом від 15.08.2019 р. № Г—12043-5758/21-19 відповідач відмовив у наданні такого дозволу, посилаючись на те, що на ім`я ОСОБА_2 згідно з рішенням Сумського окружного адміністративного суду було видано наказ «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» від 05.12.2018 р. № 18-9619/16-18-СГ на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району, а відповідно до вимог ст. 116 Земельного кодексу України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом України, провадиться один раз по кожному виду використання. Однак позивач зазначає, що у листі не наведено жодної з підстав для відмови, визначених ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України. Позивач зазначає, що її сином ОСОБА_2 не реалізовано право на одержання земельної ділянки, оскільки станом на дату видання наказу від 05.12.2018 р. № 18-9619/16-18-СГ бажана для відведення земельна ділянка вже була сформована, а відомості про неї внесені до Державного земельного кадастру за заявою іншої особи. Позивач вважає, що відповідачем порушено право щодо відведення земельної ділянки у власність її сину.

Ухвалою суду від 02.09.2019 р. відкрито провадження у справі та розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін.

12.09.2019 р. представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. Обґрунтовуючи правомірність відмови у задоволенні клопотання позивача, зазначає, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.10.2018 р. по справі № 1840/3258/18 Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області було видано наказ від 05.12.2018 р. № 18-9619/16-18-СГ, відповідно до якого ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населених пунктів на території Дмитрівської сільської ради, орієнтовним розміром 2,0 га. Як встановлено частиною четвертою статті 116 Земельного кодексу України, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання. З огляду на ті обставини, що наказом від 05.12.2018 № 18-9619/16-18-СГ ОСОБА_2 вже було один раз надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою, Головне управління не задовольнило клопотання заявника.

Сторони належним чином повідомлені за місцем реєстрації про розгляд справи у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін (а.с.19,20,21,57).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у липні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із клопотанням, у якому просила надати її малолітньому сину - ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області (а.с.24).

Листом від 15.08.2019 р. № Г—12043-5758/21-19 відповідач повідомив ОСОБА_2 про те, що на його ім`я на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду було видано наказ від 05.12.2018 р. № 18-9619/16-18-СГ на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району. Водночас ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України визначено, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання (а.с.13).

Суд вважає висновки відповідача щодо розгляду поданого ОСОБА_1 клопотання про надання її малолітньому сину - ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою необгрунтованими, виходячи із наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Розглянувши клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою її сину, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області листом від 15.08.2019 р. № Г— 12043-5758/21-19 повідомило про неможливість задоволення клопотання з підстав, не передбачених Земельним кодексом України, а саме внаслідок того, що на його ім`я було видано наказ від 05.12.2018 р. № 18-9619/16-18-СГ на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району.

З наказу від 05.12.2018 р. № 18-9619/16-18-СГ "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою" вбачається, що ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району Сумської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства (а.с.29).

З листа ГУ Держгеокадастру у Сумській області вх№ 33343 від 12.12.2019 р. та з копії витягу з Державного земельного кадастру від 12.12.2019 р. НВ-5914146412019 слідує, що земельна ділянка з кадастровим номером 5921281300:14:003:0094 площею 4,3506 га, на яку Головним управлінням, на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.10.2018 по справі № 1840/3258/18, наказом від 05.12.2018 р. № 18- 9619/16-18-СГ надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Дмитрівської сільської ради Великописарівського району Сумської області, орієнтовним розміром 2,0 га за цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, належить на праві приватної власності ОСОБА_3 (а.с.59,60).

Таким чином, ОСОБА_2 не реалізував своє право на одержання земельної ділянки, адже вона належить на праві приватної власності іншій особі.

Відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

З аналізу вказаних норм вбачається, що процес отримання земельної ділянки у власність передбачає декілька етапів, а саме:

1) отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;

2) розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність;

3) затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Оскільки ОСОБА_2 на підставі наказу від 05.12.2018 р. № 18- 9619/16-18-СГ лише отримано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, що є першим із перелічених вище етапів процедури отримання земельної ділянки у власність, то він має право на подання ним клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо іншої земельної ділянки, оскільки процедура отримання земельної ділянки у власність не завершена.

Також суд зазначає, що правовий статус Головних управлінь Держгеокадастру в областях визначено Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.09.2016 № 333 (далі - Положення № 333) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за № 1391/29521.

Пунктом 8 Положення № 333 передбачено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.

Відповідно до Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 12.04.2005 № 34/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 15.05.2013 № 883/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 за № 381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення (далі - розпорядчий документ) - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб`єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.

Отже положеннями вказаних нормативно-правових актів передбачено, що за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, останнім має видаватися відповідний наказ. При цьому листи складаються у разі надання відповіді на звернення громадян.

Тобто рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі наказу Головного управління Держгеокадастру в області.

В даному випадку позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру не із зверненням, а із відповідною заявою (клопотанням) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, за наслідками розгляду якої відповідач повинен був прийняти відповідне управлінське рішення у формі наказу, однак, як свідчать матеріали справи, лише направив позивачу відповідь у формі листа.

Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення ГУ Держгеокадастру у Сумській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його наданні у формі наказу, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Таким чином лист ГУ Держгеокадастру від 15.08.2019 р. № Г— 12043-5758/21-19 не є належною відмовою у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність.

Такий висновок суду узгоджується із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 14.08.2019р. у справі № 480/4298/18, від 17.12.2018 року у справі № 509/4156/15-а, від 06.02.2019 у справі № 638/20447/14-а, що враховується судом в силу положень частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача розглянути клопотання ОСОБА_1 , подане в липні 2019 року до ГУ Держгеокадастру у Сумській області, в інтересах сина - малолітнього ОСОБА_2 , про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Також суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в нерозгляді клопотання ОСОБА_1 , поданого в липні 2019 року до ГУ Держгеокадастру у Сумській області, в інтересах сина - малолітнього ОСОБА_2 , про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області.

Однак позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача, що полягає в ухиленні від розгляду клопотання ОСОБА_1 , поданого в липні 2019 року до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в інтересах сина - малолітнього ОСОБА_2 , про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою задоволенню не підлягають, оскільки на адресу позивача було надіслано лист від 15.08.2019 р. № Г— 12043-5758/21-19, тобто в діях відповідача не вбачається ухилення від розгляду клопотання позивача.

Враховуючи, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд вважає за необхідне відповідно до ч.3 ст.139 КАС України стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача 384грн.20коп. судових витрат у вигляді судового збору, сплаченого згідно з квитанцією від 27 серпня 2019 року № 47605 (а.с.4).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 25, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 39765885), що полягає в нерозгляді клопотання ОСОБА_1 , поданого в липні 2019 року до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, в інтересах сина - малолітнього ОСОБА_2 , про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 25, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 39765885) розглянути клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), подане в липні 2019 року до Головного управління Держгеокадастру в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 25, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 39765885), в інтересах сина - малолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Вільненської сільської ради Великописарівського району Сумської області та прийняти рішення у відповідності до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 25, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 39765885) судовий збір в сумі 384грн.20коп. (триста вісімдесят чотири грн.20коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 19 грудня 2019 року

Суддя О.О. Осіпова