Рішення № 86495562, 21.12.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2019
Номер справи
420/4330/19
Номер документу
86495562
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/4330/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

за участі:

секретаря судового засідання Белінського Г.В.,

позивача ОСОБА_1

представника відповідача не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2019 р., виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді заступника прокурора Одеської області,-

І. Суть спору:

ОСОБА_1 звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в якому позивач просив:

1. Визнати протиправним рішення №1788/09 від 06.05.2019 р. Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одеса щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

2. Зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2019 р. ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді заступника прокурора Одеської області, відповідно до вимог ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі пенсійної справи та оригіналу довідки №53 від 14.03.19 Прокуратури Одеської області з 01 січня 2019 року без обмеження максимального розміру в розмірі зазначеному у постанові Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

ІІ. Аргументи сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

Позивач працював в органах прокуратури України з квітня 1983 р. на прокурорсько-слідчих посадах та з липня 2003 р. отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому Управлінням Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеса відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону, що діяла на момент його виходу на пенсію), у розмірі 90% від посадового окладу заступника прокурора Одеської області.

З часу виходу позивача на пенсію Центральним об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одеса робився перерахунок пенсії позивача на підставі ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% та останній був зроблений на момент його звільнення з органів прокуратури у 2011 р., по теперішній час жодного разу не робився перерахунок розміру призначеної йому пенсії.

04.04.2019 р. позивач звернувся до Центрального об`єднаного управлінням Пенсійного фонду України в м. Одеса з заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у зв`язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 р. «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати працівників прокуратури».

Разом з заявою позивач додав оригінал довідки №53 від 14.03.2019 р. Прокуратури Одеської області, згідно з якою відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 р. встановлено збільшений розмір заробітної плати заступнику прокурора Одеської області. У вказаній довідці зазначено, що на посаді заступника прокурора Одеської області станом на 06.09.2017 р. заробітна плата і доплати, які передбачені законодавством складають 25942,00 грн.: посадовий оклад – 8500 грн. (Підстава Постанова КМУ №505 в редакції від 30.08.2017 р. №657), надбавка за класний чин – 2400 грн. (Підстава Постанова КМУ №505 в редакції від 30.08.2017 р. №657), надбавка за вислугу років 40% (Підстава Постанова КМУ №1090 від 09.12.2016 р.), надбавка за виконання особливо-важливої роботи – 70% (Підстава Постанова КМУ №505 в редакції від 30.08.2017 р. №657).

15.05.2019 р. позивач від Центрального об`єднаного управлінням Пенсійного фонду України в м. Одеса отримав лист за №1788/09 від 06.05.2019 р. про надання відповіді на звернення.

В листі зазначено, що надана копія довідки від 14.03.2019 р. №216 видана Прокуратурою Одеської області є особистою кореспонденцією позивача та не відповідає жодній з чинних постанов КМУ, у зв`язку з чим має інформативний характер та не створює юридичних наслідків для управління.

Однак, позивач зазначив, що посилання пенсійного фонду у листі на те, що довідки за №216 від 14.03.2019 р. не має ні якого відношення до наданої ним довідки №53 від 14.03.2019 р. Прокуратури Одеської області.

Позивач вважає рішення №1788/09 від 06.05.2019 щодо відмови у перерахунку призначеної йому пенсії протиправним та таким, що грубо порушує вимоги законодавства України, та його права гарантовані Конституцією України.

23.07.2019 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд, прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження.

29.07.2019 р. суд, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання, продовжив строк підготовчого провадження до 90 днів.

23.10.2019 р. суд, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання залучив у якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

18.11.2019 р. суд, ухвалою занесеною до протоколу судового засідання, замінив відповідача Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одеса на Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 05.12.2019 р.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та завчасно.

31.07.2019 р. від представника відповідача Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі надійшов відзив на адміністративний позов. В якому представник відповідача у задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзиві.

В обґрунтування відзиву представники відповідача зазначив, що положення ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури у зв`язку з підвищенням заробітної плати, втратили чинність з дня набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» №1697-VІІ, а саме з 15.07.2015 р. Тобто на час підвищення посадових окладів працівникам прокуратури постановою КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015 р. (набрала чинності з 01.12.2015 р.) та на час звернення за перерахунком пенсії на підставі ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ зазначена норма втратила чинність.

Таким чином, на думку представника відповідача Законом не передбачено перерахунок пенсії позивача за вислугу років на підставі довідки Прокуратури в Одеській області.

Позивач надав відповідь на відзив в якій зазначив, що рішення №1788/09 віл 06.05.2019 р. щодо відмови йому у перерахунку пенсії є протиправним та таким, що грубо порушує вимоги законодавства України, оскільки в розумінні сутності соціальних гарантій працівників прокуратури зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Заслухавши вступне слово позивача з`ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються. Суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до часткового задоволення з наступних мотивів.

ІІІ. Обставини, встановлені судом

Так, суд встановив, позивач працював в органах прокуратури України з квітня 1983 р. на прокурорсько-слідчих посадах та з липня 2003 р. отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому Управлінням Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеса відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону, що діяла на момент його виходу на пенсію), у розмірі 90% від посадового окладу заступника прокурора Одеської області.

З часу виходу позивача на пенсію Центральним об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одеса робився перерахунок пенсії позивача на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% та останній був зроблений на момент його звільнення з органів прокуратури у 2011 р., по теперішній час жодного разу не робився перерахунок розміру призначеної йому пенсії.

04.04.2019 р. позивач звернувся до Центрального об`єднаного управлінням Пенсійного фонду України в м. Одеса з заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у зв`язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 р. «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати працівників прокуратури».

Разом з заявою позивач додав оригінал довідки №53 від 14.03.2019 р. Прокуратури Одеської області, згідно з якою відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 р. встановлено збільшений розмір заробітної плати заступнику прокурора Одеської області. У вказаній довідці зазначено, що на посаді заступника прокурора Одеської області станом на 06.09.2017 р. заробітна плата і доплати, які передбачені законодавством складають 25942,00 грн.: посадовий оклад – 8500 грн. (Підстава Постанова КМУ №505 в редакції від 30.08.2017 р. №657), надбавка за класний чин – 2400 грн. (Підстава Постанова КМУ №505 в редакції від 30.08.2017 р. №657), надбавка за вислугу років 40% (Підстава Постанова КМУ №1090 від 09.12.2016 р.), надбавка за виконання особливо-важливої роботи – 70% (Підстава Постанова КМУ №505 в редакції від 30.08.2017 р. №657).

15.05.2019 р. позивач від Центрального об`єднаного управлінням Пенсійного фонду України в м. Одеса отримав лист за №1788/09 від 06.05.2019 р. про надання відповіді на звернення.

В листі зазначено, що надана копія довідки від 14.03.2019 р. №216 видана Прокуратурою Одеської області є особистою кореспонденцією позивача та не відповідає жодній з чинних постанов КМУ, у зв`язку з чим має інформативний характер та не створює юридичних наслідків для управління.

Однак, позивач зазначив, що посилання пенсійного фонду у листі на те, що довідки за №216 від 14.03.2019 р. не має ні якого відношення до наданої ним довідки №53 від 14.03.2019 р. Прокуратури Одеської області.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами суд виходить з наступного.

ІV Джерела права та висновки суду.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З матеріалів справи встановлено, що пенсію за вислугу років позивачу призначено відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001), відповідно до якого призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Обмежень максимального розміру пенсії норми Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001) не встановлюють.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 від 02.03.2015 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 6.07.1999 у справі щодо права на пільги та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури зміст та обсяг отриманих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, в тому числі щодо розміру раніше призначеної пенсії.

Таким чином, враховуючи, що позивачу призначено пенсію у розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, її розмір у відсотковому відношенні до чинної заробітної плати, не може бути зменшено.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991.

Приписи ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 передбачали, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Таким чином, суд зазначає, що станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України "Про прокуратуру" на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Положеннями ч.ч. 13, 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014, який набрав чинності 15.07.2015 та які діяли на час звернення позивача за перерахунком пенсії, передбачено, що пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

На час спірних правовідносин зазначені умови і порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Отже, чинним на момент звернення позивача до уповноваженого органу (територіального органу Пенсійного фонду України) законодавством передбачено можливість перерахунку раніше призначених пенсій, а відтак встановлене право особи, яка отримує відповідно до законодавства про прокуратуру пенсію за вислугу років, на її перерахунок за певних умов та в порядку, які на даний час Урядом України не визначені.

Суд звертає увагу на те, що норми ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991, які безпосередньо визначали умови перерахунку пенсії, були виключені із цього Закону, а питання визначення умов та порядку перерахунку таких пенсій віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України - з набранням чинності Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від 28.12.2014 (набрав чинності 01.01.2015).

Пунктом 16 розділу III "Прикінцеві положення" цього Закону зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

За таких обставин, на час спірних правовідносин позивач мав право на перерахунок пенсії відповідно до умов та в порядку, які повинні були бути визначені Кабінетом Міністрів України із січня 2015 року, однак не прийняті ані до моменту його звернення за перерахунком пенсії, ані дотепер, що призвело до оспорюваної відмови у такому перерахунку.

Оскільки Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів ч. 1 ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи та ст. 22 Конституції України, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітку, вказаного у довідці №53 від 14.03.2019 р., виданої прокуратурою Одеської області, і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.

При цьому, суд зауважує, що для перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає право на такий перерахунок, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213 від 02.03.2015, зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

На час призначення позивачу пенсії, його пенсійне забезпечення включало наявність у нього права на отримання пенсії у розмірі 90 відсотків без обмеження граничного розміру пенсії та заробітної плати, а також право на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Також, за приписами Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII від 05.11.1991 (в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001), граничний розмір пенсії, призначеної позивачу, обмежено не було.

Крім того, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на те, що позивачем не надано довідку про заробітну плату (дохід) для перерахунку пенсії, а розрахунок по інформації про складові заробітної плати не передбачено чинним законодавством, оскільки на даний час не визначено чинним законодавством довідку встановленого зразка для перерахунку пенсії.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що постановою Верховного Суду від 24.04.2019 по справі №826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 року у справі №826/8546/18 щодо визнання протиправною бездіяльності Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч.20 ст.86 Закону №1697-VII та зобов`язання Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Верховним Судом у вищевказані постанові констатовано, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на останнього, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.

Таким чином, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача у листі відмові від 06.05.2019 р. №1788/09 про відмову в перерахунку пенсії на відсутність постанови Кабінету Міністрів України, яка б надала можливість здійснення перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 12, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якою особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Я що при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачена йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У свою чергу, із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугою років та долученою довідкою №53 прокуратури Одеської області від 14.03.2019р., позивач звернувся до відповідача 04.04.2019р.

Таким чином, суд зазначає оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Аналогічний висновок зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.07.2019 року по справі №569/4150/16-а.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно з ч.2 статті 77 КАС України: « В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача».

Таким чином, суд робить висновок про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією № ПН 1789420 від 19.07.2019.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2, 139, 244-246 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії щодо відмови викладені у листі №1788/09 від 06.05.2019 р. Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одеса щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2019 р. ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку на посаді заступника прокурора Одеської області, відповідно до вимог ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» із змінами, який діяв на час призначення пенсії без обмеження її максимального розміру.

3. У решті позовних вимог відмовити.

4.Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири),00 грн.

5.Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

6. Позивач – ОСОБА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 , м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний після виходу судді з лікарняного 21 грудня 2019 року.

Суддя О.Я. Бойко

.