
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16 грудня 2019 року Справа № 280/4845/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі – відповідач), в якій позивач просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування періоду роботи позивача з 01.07.2004 по 01.09.2006 на посаді (мовою оригіналу) “оператор поста управления агрегатами непрерывного травления, оцинкования” в TOB “Завод ХІТ технологія” до пільгового стажу позивача за Списком №1 та обов`язати відповідача зарахувати період роботи позивача з 01.07.2004 по 01.09.2006 на посаді (мовою оригіналу) “оператор поста управления агрегатами непрерывного травления, оцинкования” в TOB “Завод ХІТ технологія” до пільгового стажу позивача за Списком №1.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що є пенсіонером за віком та перебуваю на обліку в управлінні Пенсійного фонду України. У період з 01.07.2004 по 01.11.2016 працював в TOB «Завод ХІТ технологія» спочатку (01.07.2004 - 01.09.2006) на посаді (мовою оригіналу) «оператор поста управления агрегатами непрерывного травления, оцинкования», а в подальшому (01.09.2006 - 01.11.2016) на посаді оцинковувач гарячим способом. Наказом по підприємству №50 від 01.09.2006 посаду (мовою оригіналу) «оператор поста управления агрегатами непрерывного травления, оцинкования» перейменовано в посаду оцинковувач гарячим способом. Наразі є пенсіонером, проте органи Пенсійного фонду України не враховують період його роботи з 01.07.2004 по 01.09.2006 на посаді (мовою оригіналу) «оператор поста управления агрегатами непрерывного травления, оцинкования» в мій пільговий стаж за Списком №1. В червні 2019 року позивачем було отримано від TOB «Завод ХІТ технологія» копію наказу №50 від 01.09.2006 «Про результати атестації робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення та інші пільги і компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці» та додаток №1 до цього наказу «Про приведення найменувань професій працівників у відповідність з ДК 003:2005 та з ДКХП». Також TOB «Завод ХІТ Технологія» було надано позивачу робочі інструкції оцинковувача гарячим способом й накази та висновки експертиз проведення атестацій робочих місць щодо посади оцинковувач гарячим способом. У зв`язку з цим, позивач звернувся до відповідача із заявою про зарахування періоду роботи з 01.07.2004 по 01.0').2006 до його пільгового стажу за Списком №1, до якої додав перелічені вище документи. Проте, відповідач листом від 16.07.2019 №9/В-9 повідомив позивача, що посада «оператор поста керування агрегатами безперервного травлення, оцинкування» відсутня в пільговому довіднику (Постанова КМУ №36 від 16.01.2003). Крім того, відповідач вказав, що при проведенні зустрічної перевірки достовірності даних про пільговий стаж роботи, наданих TOB «Завод ХІТ технологія», висновок експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці за 2006 рік не наданий. Висновок експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці за 2006 рік в поданих позивачем документах теж відсутній. Позивач вважає, що відповідач не зарахувавши до пільгового стажу позивача період роботи з 01.07.2004 по 01.09.2006 в TOB «Завод ХІТ технологія» на посаді (мовою оригіналу) «оператор поста управления агрегатами непрерьюного травления, оцинкования», грубо порушив його право на належне пенсійне забезпечення у зв`язку з чим позивач вимушений звернутися до суду із даним позовом.
Ухвалою суду від 08.10.2019 здійснено процесуальне правонаступництво первинного відповідача Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя його правонаступником - Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Запорізькій області та відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 06.11.2019. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
30.10.2019 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№45084), в якому просить відмовити позивачу у задоволені позовних вимог та зазначає, що позивач перебуває на обліку у відповідача з 18.03.2017 року. Позивачу було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Загальний стаж позивача склав 25 років 9 місяців 12 днів, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 позивача - 7 років 1 місяць 5 днів. До пільгового стажу позивача зараховано період роботи з 01.09.2006 по 15.06.2016 відповідно до довідок TOB „Завод ХІТ Технологія" від 30.11.2016 № 99/11/1 та № 99/11/2 з урахуванням фактично відпрацьованого часу. У липні 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо зарахування періоду роботи з 01.07.2004 по 01.09.2006 до пільгового стажу роботи. Відповідач, листом від 16.07.2019 № 9/В-9 повідомив про відсутність підстав для зарахування вказаного періоду роботи з 01.07.2004 по 31.08.2006 до пільгового стажу роботи по Списку № 1. Відповідно до записів в трудовій книжці, з 01.07.2004 позивач працював на посаді оператора поста керування агрегатами безперервного травлення, оцинкування TOB „Завод ХІТ Технологія". З 01.09.2006 посаду перейменовано в оцинковувана гарячим способом. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 до Списку № 1 розділу XI підрозділу 5 позиції 11.5 внесена посада оцинковувана гарячим способом. При цьому посада оператор поста керування агрегатами безперервного травлення, оцинкування відсутня у пільговому довіднику. Оскільки посада, на якій працював позивач з 01.07.2004 по 31.08.2006 не міститься в Списку № 1, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 та відсутня інформація про атестацію робочого місця, тому відповідач правомірно не врахував період роботи позивача з 01.07.2004 по 31.08.2006 до пільгового стажу роботи за Списком № 1.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером за віком та перебуває на обліку у відповідача з 18.03.2017 року.
У липні 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо зарахування періоду роботи з 01.07.2004 по 01.09.2006 до пільгового стажу роботи.
Листом від 16.07.2019 № 9/В-9 повідомив позивача, що посада «оператор поста керування агрегатами безперервного травлення, оцинкування» відсутня в пільговому довіднику (Постанова Кабінету Міністів України №36 від 16.01.2003. Крім того, відповідач вказав, що при проведенні зустрічної перевірки достовірності даних про пільговий стаж роботи (Акт №139 від 29.07.2016), наданих TOB «Завод ХІТ технологія», висновок експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці за 2006 рік не наданий. Висновок експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці за 2006 рік в поданих позивачем документах теж відсутній.
Вважаючи бездіяльність відповідача, яка полягає у не зарахуванні до пільгового стажу позивача період роботи з 01.07.2004 по 01.09.2006 в TOB «Завод ХІТ Технологія» на посаді (мовою оригіналу) «оператор поста управления агрегатами непрерьюного травления, оцинкования» такою, що порушує права позивача, останній звернувся із даним позовом до суду.
Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд виходить з наступного.
Законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно- правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі змінами, внесеними ст. 114 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно під місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з яких не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи, зокрема, з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Так, пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" N 1058-ІУ від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-ІУ) передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і а за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст.114 Закону № 1058-1V, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно із абз. 1 п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІУ, пенсія за віком на пільгових умовах призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, яка підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в поряду встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок №383), визначено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи.
Згідно з пунктом 10 Порядку №383, для підтвердження стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п. 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Зі змісту зазначених норм вбачається, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгової пенсії здійснюється на підставі даних трудової книжки, а за їх відсутності, на підставі даних уточнюючої довідки, виданої підприємством, на якому працювала особа.
Згідно з трудовою книжкою позивача, останній у період часу з 01.07.2004 по 01.11.2016 працював в TOB «Завод ХІТ Технологія», спочатку (01.07.2004 - 01.09.2006) на посаді (мовою оригіналу) «оператор поста управления агрегатами непрерывного травления, оцинкования», а в подальшому (01.09.2006 - 01.11.2016) на посаді оцинковувач гарячим способом.
Згідно з довідкою TOB «Завод ХІТ технологія» №99/11/1 від 30.11.2016, ОСОБА_1 у період часу з 01.07.2004 по 31.10.2016 виконував роботи з особливо шкідливими та важкими умовами праці 10 років 7 місяців 22 дні за Списком №1 (розділ XI підрозділ 5 позиція 11.5а).
При цьому слід підкреслити, що згідно з наказом TOB «Завод ХІТ технологія» №50 від 01.09.2006 та додатком до нього, посаду «оператор поста керування агрегатами безперервного травлення, оцинкування» було перейменовано на «оцинковувач гарячим способом» для приведення у відповідність найменувань професій характеру виконуваних робіт з єдиного тарифного кваліфікаційного довідника й довідника кваліфікаційних характеристик професій, а також для приведення найменування професій у відповідність з ДК003:2005.
Звідси, суд приходить до висновку, що у період з 01.07.2004 по 01.11.2016 ОСОБА_1 обіймав одну й ту саму посаду, проте спочатку вона називалась інакше, ніж називається наразі. Зі зміною її назви умови праці позивача не змінились, його не було переведено на виконання інших робіт. Отже, період роботи з 01.07.2004 по 01.09.2006 на посаді (мовою оригіналу) «оператор поста правления агрегатами непрерывного травления, оцинкования» фактично с роботою та посаді оцинковувач гарячим способом, в яку (посаду) обійману мною посаду й було в подальшому перейменовано.
Отже, вказаний період зараховуються до пільгового стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Крім того, комплексний аналіз норм Закону України № 1058-ІУ та Порядку №383 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442) та розробленими на виконання постанови № 442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до п.4 Порядку № 442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на п ять років.
Також, згідно із п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Відповідно до п.10 Порядку застосування Списків №1 та №2 …для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.
У пункті 4.2 Порядку №383 йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку №442 строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Разом з цим, якщо чергова атестація проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку №442 строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має зараховуватись до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 10.07.2018 по справі №227/545/17.
За твердженнями позивача при зверненні його до відповідача із заявою щодо зарахування періоду роботи 01.07.2004 по 01.09.2006 на посаді (мовою оригіналу) “оператор поста управления агрегатами непрерывного травления, оцинкования” в TOB “Завод ХІТ Технологія” до пільгового стажу позивача за Списком №1, позивачем надано до відповідача як копію трудової книжки, так і копію наказу №50 від 01.09.2006 про результати атестації робочих місць. Тобто, позивачем вимоги п.10 Порядку застосування Списків №1 та №2 щодо переліку необхідних документів виконано.
Проте, відмовляючи в зарахуванні спірного періоду в пільговий стаж за Списком 1 відповідач зіслався на ненадання висновку експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці за 2006 рік.
Проте, з такою позицією суд не погоджується виходячи із вищевикладеного, так і з огляду на таке.
Правовою основою для проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі - атестація) є чинні законодавчі та нормативні акти з питань охорони і гігієни праці, списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 N 461 (зі змінами), списки виробництв, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 N 1290 (зі змінами), Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 N 163 (зі змінами) тощо.
Відповідно до пункту 4 Порядку атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Подовження терміну проведення атестації, а також надання пільг і компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці у разі порушення термінів її проведення, чинним законодавством не передбачено.
Завершення атестації оформлюється наказом по підприємству, організації, яким затверджується перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством.
Результати атестації застосовуються до затвердження результатів наступної атестації, у тому числі позачергової, але не пізніше ніж 5 років після затвердження результатів попередньої атестації.
При цьому право працівників на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці, на скорочену тривалість робочого тижня, на доплати за шкідливі умови праці тощо, на безоплатне отримання молока або інших рівноцінних харчових продуктів встановлюється з дати наказу про затвердження результатів відповідної атестації.
Разом із тим, відповідно до п. 4.2 Порядку застосування списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 N 383, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на цьому підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
У разі підтвердження цього права за результатами вперше проведеної атестації до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на цьому підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням вимог вказаного пункту 4.2 Порядку.
Позивач увесь період роботи на TOB «Завод ХІТ Технологія» обіймав одну й ту саму посаду, яку в 2006 році було лише перейменовано, що підтверджується згаданим наказом по підприємству №50 про затвердження результатів атестації робочих місць. Перейменування посади не потягнуло за собою зміну умов праці.
Суд звертає увагу, що ненадання підприємством будь-яких документів органам Пенсійного фонду України не може бути перепоною пенсіонеру в реалізації його прав та в захисті його інтересів, адже останнім надано увесь спектр передбачених чинним законодавством документів.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірність своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не зарахування періоду роботи ОСОБА_1 з 01.07.2004 по 01.09.2006 на посаді (мовою оригіналу) “оператор поста управления агрегатами непрерывного травления, оцинкования” в TOB “Завод ХІТ Технологія” до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 01.07.2004 по 01.09.2006 на посаді (мовою оригіналу) “оператор поста управления агрегатами непрерывного травления, оцинкования” в TOB “Завод ХІТ Технологія” до пільгового стажу позивача за Списком №1.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі та підписано 16.12.2019.
Суддя А.В. Сіпака