
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2019 року Справа № 215/4914/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 19.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, яка виявилась у невжитті заходів для забезпечення фундаментального права на допомогу, якою буде забезпечено рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму відповідно до правової позиції статей 46, 48 Конституції України;
- постановити окрему ухвали згідно статті 249 КАС України;
- захистити права на інформацію, зазначивши окремим пунктом рішення, що без винесення за результатами розгляду звернення нормативно-правового акту Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради, заява від 25.07.2019 вважається не розглянутою.
2. Ухвалою Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.08.2019 справу № 215/4914/19 (провадження № 2-а/215/320/19) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії передано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду за предметною підсудністю відповідно до положень статей 20, 29 КАС України.
3. Справа № 215/4914/19 (провадження № 2-а/215/320/19) надійшла до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.09.2019, та за результатами автоматизованого розподілу передано на розгляд судді Верба І.О.
4. Ухвалою суду від 17.09.2019:
- клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задоволено;
- звільнено ОСОБА_1 за подання до суду адміністративного позову до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії;
- у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено;
- прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 215/4914/19;
- призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
- витребувано від ОСОБА_1 пояснення із підтверджуючими доказами чи отримано поштовим зв`язком відповідь на заяву (запит) від 25.07.2019;
- клопотання ОСОБА_1 про витребування документів у справі задоволено частково, витребувано від Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради належним чином засвідчені копії: заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернівської у місті ради від 25.07.2019 із доданими до неї документами; відповіді на заяву ОСОБА_1 від 25.07.2019; докази направлення (отримання) позивачем відповіді на заяву від 25.07.2019; пояснення із підтверджуючими доказами, чи були подані ОСОБА_1 заяви з подібними вимогами, які викладені у заяві від 25.07.2019 (у разі наявності надати зазначені заяви та відповіді на них); пояснення із підтверджуючими доказами щодо порядку/процедури розгляду заяв (запитів) у Виконавчому комітеті Тернівської районної у місті ради, за наявності відповідне Положення.
5. 08.10.2019 на електронну адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказом направлення позивачу.
6. 23.10.2019 від позивача надійшли наступні документи:
- клопотання, в якому просив ухвалою надати визначеності факту направлення і факту отримання адресатом листа 02.08.2019 № 4505 та строку розгляду заяви від 25.07.2019 вх. № 742 згідно частини другої статті 77, частини третьої статті 159, частини п`ятої статті 162, частини п`ятої статті 243 КАС України, зазначивши закон чи інший нормативно-правовий акт вимоги яких порушено відповідно до статті 249 КАС України;
- відповідь на відзив.
7. 30.10.2019 засобами поштового зв`язку від відповідача до канцелярії суду надійшов оригінал відзиву на адміністративний позов з додатками та доказом направлення позивачу.
щодо тривалості розгляду справи
8. Розглянута справа потребувала особливої ретельності, чим обумовлений строк її розгляду судом.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
9. Позивач подав заяву від 25.07.2019 про забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму і вжиття системи заходів, спрямованих на забезпечення загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням та надати перераховані по пунктам вжитті заходи.
10. Посадові особи відповідача відмовили у забезпеченні фундаментальних прав, запевнивши, що не має повноважень, порадили звернутися до суду і по суті відмовилися підкоритися нормам Конституції України.
11. Рішень з приводу заяви від 25.07.2019 не надано мені для ознайомлення, але статтею 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними, а статтею 21 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
12. Відповідно частини першої статті 12 Пакту про громадянські та політичні права ООН від 16.12.1966, кожному, хто законно перебуває на території будь-якої держави, належить, у межах цієї території, право на вільне пересування і свобода вибору місця проживання, а стаття 25 кожний громадянин повинен мати без необґрунтованих обмежень право і можливість брати участь у веденні державних справ як безпосередньо, так і за посередництвом вільно обраних представників.
13. Як вбачається з бездіяльності відповідача, він не переслідував закону мету правового режиму розгляду заяв, відмовився використовувати свої владні виконавчі функції та не прийняв рішення, яке вказаним положенням права відповідає.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
14. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що відсутні порушення діючого законодавства України щодо звернення громадян.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
15. У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 215/5547/18 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3, в якому позивач просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3, яка виявилася у порушенні правового режиму розгляду скарги ОСОБА_1 від 24.10.2018, не вжитті заходів для забезпечення непорушного права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні, на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, на забезпечення для ОСОБА_1 рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму;
- зобов`язати голову виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 протягом 15-ти днів вжити заходи нормативно-правовим актом для забезпечення права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні, на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, на забезпечення для ОСОБА_1 рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму згідно скарги від 24.10.2018;
- захистити права ОСОБА_1 бути присутнім при розгляді скарги від 24.10.2018 та права викривати недоліки в роботі голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 для впливу на поліпшення роботи установи, для відстоювання своїх прав та законних інтересів шляхом їх визнання окремим пунктом рішення;
- притягти до адміністративної відповідальності голову виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 за незабезпечення гарантій ст. 33, 46, 48 Конституції України, за протиправну бездіяльність згідно п.1 ч.1 ст. 20 КАС України.
16. Рішенням суду від 21.05.2019 у справі № 215/5547/18 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволений частково, суд:
- зобов`язав виконавчий комітет Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 24.10.2018, про дату, час та місце розгляду скарги повідомити ОСОБА_1 ;
- в задоволенні інших позовних вимог відмовив;
- в частині позовних вимог про притягнення до адміністративної відповідальності голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 суд провадження у справі закрив.
17. Задовольняючи частково позовні вимоги у справі № 215/5547/18, суд у постанові від 21.05.2019 дійшов висновку:
- при розгляді скарги позивача від 24.10.2018 із наданих документів, судом не було встановлено бездіяльності відповідача, а, навпаки, при розгляді вказаної скарги позивача відповідачем були вжиті активні дії, направлені на розгляд скарги позивача у строки, визначені чинним законодавством, за результатами такого розгляду заяви позивачеві була надана (направлена 07.11.2018 на адресу позивача) вмотивована відповідь (прийнято відповідачем відповідне рішення) у формі листа-відповіді за вих. № С-587 від 07.11.2018;
- при прийнятті відповідачем письмової відповіді при розгляді скарги позивача від 24.10.2018 згідно до вимог ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача не допущена, а прийняте у формі письмової відповіді рішення відповідача за вих. № С-587 від 07.11.2018 за скаргою позивача від 24.10.2018 прийнято у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
- в адміністративному позові позивачем не ставиться питання про зобов`язання відповідача розглянути його скаргу від 24.10.2018, при цьому, суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення;
- з огляду на викладене та з метою повного та ефективного захисту прав, інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 від 24.10.2018, про дату, час та місце розгляду скарги повідомити позивача.
18. Ухвалою суду від 29.11.2019 у задоволенні клопотання про постановлення додаткового судового рішення відмовлено.
19. 25.07.2019 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради заяву, в якій позивач зазначив наступне:
- Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 21.05.2019 по справі № 215/5547/18 до голови виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 зобов`язав повторно розглянути питання скаргу від 24.10.2018, про дату, час та місце розгляду повідомити;
- 05.07.2019 подав до суду заяву про ухвалення додаткового рішення, де просив ухвалити додаткове судове рішення по справі № 215/5547/18 відповідно до строку і способу виконання судового рішення від 21.05.2019, зазначивши, що відповідь до вимог чинного законодавства це нормативно - правовий акт винесений тільки за результатами розгляду скарги від 24.10.2018, зазначивши, що лист не є дією;
- Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради відповідно до мене відраховує єдиний внесок з 3 723 грн, а можливо вже і більше, а нараховуєте 33,73 грн відповідно до постанови КМУ № 250 від 24.02.2003 в супереч статей 3, 22, 46, 48,68 Конституції України;
- для всебічного розгляду питання скарги від 24.10.2018, відповідно до законодавства, під належною обґрунтованою відповіддю, розуміється порядок статей 18, 19 Закону України «Про звернення громадян», який кожна установа тлумаче на свій лад, з додержанням принципів, правових та організаційних засад державної служби, а саме державний службовець зобов`язаний запобігати виникненню конфлікту інтересів під час проходження державної служби частина 8 статті 11 Закону України «Про державну службу». Процедура складення відповіді згідно статей 18, 19 «Про звернення громадян» має важливу складову за підсумком якої складається нормативно-правовий акт і саме це вказує на те, що посадова особа повинна дотримуватись саме цих вимог Закону України «Про звернення громадян», який зазначає, що нормативно-правовий акт виноситься тільки за результатами розгляду звернення. Якщо звернення не розглядається, то акт відсутній відповідно до законодавства саме це розуміється, що лист посадової особи, який буде носити тільки інформаційний характер і відповідно до зазначеного вище не вважатиметься дією без прийняття нормативно-правового акту;
- Ви після винесення рішення по питанням скарги від 24.10.2018 повинні звертатись до посадових осіб вищого рангу за підлеглістю, а останні до Верховного Суду для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону (Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям») чи іншого правового акта (постанови КМУ № 250 від 24.02.2003).
20. Заявою від 27.07.2019 позивач просив:
- надати розпорядження відповідно до якого буде зазначено повноваження осіб, їх повні ПIБ, які будуть приймати участь на засіданні комісії від 25.07.2019 по виконанню рішення від 21.05.2019 у справі № 215/5547/18 Дніпропетровського окружного адміністративного суду;
- надати нормативно-правовий акт, складений за підсумком всебічного розгляду питання скарги від 24.10.2018 після усунення причини подання її;
- зазначити окремим листом Ваші повноваження при розгляді скарги від 24.10.2018 адресованої голові виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривий Ріг ради ОСОБА_3 і окремо зазначити пункти скарги від 24.10.2018, які Ви маєте розглянути відповідно до наданих Вам повноважень та надати копію нормативно-правового акту, яким Вам надані ці повноваження;
- вжити системи заходів, спрямованих на призначення згідно скарги від 24.10.2018 соціальних виплат та допомоги чим забезпечити для мене рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму та надати перераховані по пунктам вжиті заходи;
- надати копії звернень до посадових осіб вищого рангу за підлеглістю для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону (Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям») чи іншого правового акта (постанови КМУ № 250 від 24.02.2003);
- надати копію правового акту, який не суперечить Конституції України і вам забороняє забезпечити для мене рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму;
- надати копію правового акту, який не суперечить Конституції України і вам забороняє мене забезпечити загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням;
- вжити системи заходів, спрямованих на забезпечення мене загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням згідно скарги від 24.10.2018 та надати перераховані по пунктам вжитті заходи.
21. До заяви позивачем надано довідку про склад сім`ї від 15.07.2019 для забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму, загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням.
22. Довідка про склад сім`ї від 15.07.2019 (а.с.24):
- дана ОСОБА_1 , паспорт НОМЕР_1 виданий Тернівським РВ Криворізького МУ УМВС України Дніпропетровської області 05 травня 1996 року, 23.07.1963 р/н фактично мешкає, перебуває, проживає за адресою АДРЕСА_1 , для забезпечення виборчої адреси і гарантування вільного волевиявлення виборах;
- на довідці вчинено написи:
-- підтверджую, ОСОБА_4 (підпис), ОСОБА_5 (підпис);
-- підписи мешканців підтверджую майстер ТОВ «Уют-2011» (підпис),
ОСОБА_6 На заяву позивача від 25.07.2019 Управління праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради листом від 02.08.2019 № 4505 повідомило, зокрема, про наступне:
- на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2019 по адміністративній справі № 215/5547/18 з метою всебічного вивчення питань, викладених у Вашій заяві від 24.10.2018, розпорядженням голови Тернівської районної у місті ради від 02.07.2019 № 147-р «Про створення тимчасової комісії з питання розгляду звернення гр. ОСОБА_1 » було створено тимчасову комісію (копія додається). До членів тимчасової комісії включено спеціалістів на яких покладено повноваження відповідно до питань зазначених у Вашій заяві;
- 25.07.2019 на розгляд заяви Ви з`явилися, але не погодилися з вищезазначеним розпорядженням та відмовилися бути присутнім. Розгляд Вашої заяви було проведено без Вашої присутності. Питання зазначені у Вашому зверненні розглядались членами тимчасової комісії в межах наданих повноважень відповідно до посадових інструкцій;
- Вам була підготовлена письмова відповідь від 31.07.2019 за вих. № 1/31-565 та рекомендованим листом направлена на Вашу адресу: АДРЕСА_1;
- відповідно до посадової інструкції перший заступник начальника управління здійснює керівництво діяльністю управління, забезпечує координацію та методичне керівництво певних напрямів діяльності управління у межах делегованих йому начальником управління повноважень. Забезпечує надання різних видів соціальної допомоги. Організовує відповідно до законодавства, призначення та перерахунки громадянам соціальних допомог, компенсацій, субсидій. Розглядає в межах повноважень скарги? заяви, листи та звернення громадян, забезпечує підготовку відповідей на них та приймає необхідні заходи щодо їх виконання;
- з 01.12.2014 по теперішній час Ви перебуваєте на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті ради (далі - Управління), як отримувач компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за інвалідом І групи або престарілим, який досяг 80-річного віку, відповідно де постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832;
- за інформацією КП «Будинок нічного перебування» за адресою: вул. Сеченова, 50а Ви були зареєстровані з 22.12.2011 по 08.11.2013. На теперішній час у Вас зареєстроване місце проживання відсутнє;
- розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у 2018 році не може бути більше 75 відсотків від рівня забезпечення прожиткового мінімуму для сім`ї;
- Вам неодноразово в усній та письмовій формі надавалися роз`яснення щодо порядку призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Також зазначалось, що Управлінням у межах наданих повноважень здійснювалися усі можливі дії для того, що б забезпечити Вам право на отримання соціальної допомоги;
- для реалізації права на призначення соціальної допомоги Вам необхідно особисто вирішити питання реєстрації місця свого проживання. З питання реєстрації місця проживання рекомендуємо звертатись до відділу реєстрації місця проживання громадян виконкому Тернівської районної у місті ради за адресою: АДРЕСА_7 ;
- Управління проводить лише обчислення єдиного внеску та подає звіти до територіального органу доходів і зборів, а не сплачує безпосередньо єдиний внесок за деякі категорії застрахованих осіб;
- відповідно до пункту 3 Порядку, єдиний внесок нараховується у розмірі 22 відсотки суми грошового забезпечення, допомоги або компенсації;
- за осіб, визначених у пунктах 1-3 Порядку, в тому числі у разі отримання декількох видів грошового забезпечення, допомоги або компенсації одночасно, єдиний внесок визначається у розмірі мінімального страхового внеску за кожну особу, визначеного законом. На теперішній час розмір мінімального страхового внеску складає 819,06 грн (мінімальна заробітна плата 3 723 грн х 22%);
- сплата внесків за дану категорію осіб до Фонду соціального страхування та до Пенсійного фонду України чинним законодавством не передбачена;
- повторно повідомляємо Вам, що до повноважень Управління не належить функція прийняття нормативно-правових актів щодо внесення змін до Порядку нарахування та сплати єдиного внеску;
- довідку про інформацію, що міститься у персональній обліковій картці в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру Ви можете безоплатно отримати в органах Пенсійного фонду України. Довідка видається безоплатно, при особистому зверненні, на підставі поданої заяви, паспорта, довідки податкових органів про присвоєння ідентифікаційного номера або свідоцтва про загальнообов`язкове соціальне страхування;
- для отримання вищезазначеної довідки Вам необхідно звернутись за адресою: вул. Сергія Колачевського, 133, к. 109 (з 8-00 до 17-00 год.);
- наказом Міністерства праці та соціальної політики від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб» затверджено форму довідки;
- довідка про склад сім`ї від 15.07.2019, надана Вами до звернення від 25.07.2019 не відповідає формі затвердженій вищезазначеним Наказом;
- рішенням виконкому міськради від 14.09.2016 № 402 «Про врегулювання питання щодо видачі довідок про склад сім`ї» визначено порядок видачі довідок про склад сім`ї, а саме: для інформаційного забезпечення даними при призначенні населенню субсидій на житлово-комунальні послуги, допомог, а також для інших, передбачених чинним законодавством України цілей, об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, житловим кооперативам, житлово-будівельним кооперативам, відповідним підприємствам (організаціям), що обслуговують житлові будинки (у тому числі гуртожитки), органам самоорганізації населення рекомендовано надавати довідки про склад сім`ї за місцем проживання громадян.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
правове регулювання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям
24. Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 01.06.2000 № 1768-III (далі - Закон № 1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
25. Згідно зі статтею 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
26. Малозабезпечена сім`я з дітьми - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї (стаття 1 Закону № 1768-III, стаття 2 Закону № 2811-XII).
27. Відповідно до статті 3 Закону № 1768-III право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
28. Статтею 4 Закону № 1768-III встановлено, що заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
29. У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
30. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються:
- документ, що посвідчує особу;
- довідка про склад сім`ї. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені та діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;
- декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів);
- довідка про наявність та розмір земельної частки (паю);
- довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
31. Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
32. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
33. Рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги має бути вмотивованим і містити роз`яснення порядку його оскарження.
34. Відповідно до статті 6 Закону № 1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
35. Якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
36. «Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затверджений постановою Кабінету Міністрів України 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок № 250) визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям».
37. Відповідно до пункту 9 Порядку № 250 рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів із дня подання заяви і надсилається наступного після його прийняття дня уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
38. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган соціального захисту населення письмово повідомляє про це уповноваженого представника сім`ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.
39. Згідно з пунктом 12 Порядку № 250 у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
40. Рішення органу соціального захисту населення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути оскаржено до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.
41. Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб», якій був чинний на час виникнення спірних правовідносин (далі - Наказ № 204, втратив чинність згідно з наказом від 17.07.2019 року № 1106 з 13.09.2019), визначена форма довідки про склад сім`ї.
42. Згідно затвердженої форми, довідка заповнюється відповідним підприємством (організацією) або виконавчим органом сільської (селищної) ради за місцем реєстрації сім`ї.
43. Довідка видається уповноваженому власнику (співвласнику, наймачу) житлового приміщення (будинку) про те, що до складу сім`ї /зареєстрованих/ входять відповідні особи.
правове регулювання звернень громадян
44. Згідно статті 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
45. Відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі - Закон №) звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
46. Згідно із частиною другою статті 8 Закону № 393/96-ВР не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті.
47. Статтею 18 Закону № 393/96-ВР передбачено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.
48. Згідно статті 19 Закону № 393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
правове регулювання реєстрації місця проживання / перебування
49. Механізм здійснення реєстрації / зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлюють форми необхідних для цього документів визначені «Правилами реєстрації місця проживання», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 (далі - Правила № 207).
50. Пунктом 3 Правил № 207 встановлено, що реєстрація / зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради.
51. Відповідно до пункту 25 Правил № 207 реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні із заявою за формою згідно з додатком 8, здійснюється на визначений законом строк на підставі документів, визначених пунктом 18 цих Правил (крім квитанції про сплату адміністративного збору). Відомості про реєстрацію місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом МВС.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
52. Надаючи оцінку доводам позивача, суд виходить із того, що заявою від 25.07.2019 позивач просив відповідача відповідно до його заяви (скарги) від 24.10.2018 вжити заходів до призначення соціальних виплата та допомоги, чим забезпечити рівень життя не нижчий ніж від прожиткового мінімуму.
53. Рішенням суду у справі № 215/5547/18 надано оцінку вирішенню заяви від 24.10.2019, встановлено розгляд такої заяви без забезпечення реалізації права позивач на участь у розгляді звернення.
54. При повторному розгляді звернення на виконання рішення суду позивача було запрошено для розгляду заяви (скарги) від 25.10.2018, позивач не реалізував право на таку участь.
55. Судом не встановлено допущення оскаржуваної бездіяльності, оскільки порядок призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям врегульований Законом № 1768-III, позивач обізнаний із процедурою та порядком оформлення такої соціальної виплати, проте за відсутності місця реєстрації та довідки про склад сім`ї призначення такої допомоги у спірний період не передбачено чинним законодавством.
56. Відповідач не наділений повноваженнями на прийняття нормативно-правових актів щодо порядку оформлення, переліку документів та вимог до них, з метою призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, у тому числі за результатами розгляду заяви, поданої в порядку Закону № 393/96-ВР.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
57. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявленого позову.
58. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
59. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_6 ) до Виконавчого комітету Тернівської районної у місті ради (код ЄДРПОУ 04052554; вул. Короленка, 1а, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50083) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
60. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
61. Повне рішення складено 19.12.2019.
Суддя І.О. Верба