
Справа № 185/10104/17
Провадження № 2/185/181/19
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
20 грудня 2019 року
Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
Головуючого судді Гаврилова В.А.,
за участю секретаря Кириленко Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 стягнення надміру виплачених грошових коштів -
В С Т А Н О В И В :
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить суд стягнути з відповідача на його користь надміру виплачену грошову компенсацію вартості продуктів харчування для громадян віднесених до категорії 1 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 2176,79 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 звернулася до позивача з заявою про призначення грошової компенсації вартості продуктів харчування з 01.06.2016, щорічної допомоги на оздоровлення з 01.10.2016 по 31.10.2016. На підставі наданих документів позивачем було прийнято рішення про призначення відповідачу грошової допомоги з 01.06.2016.
03.03.2017 року позивачем була здійснена перевірка правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення грошової допомоги. В результаті перевірки позивачем виявлено, що в період/періоди отримання грошової компенсації вартості продуктів харчування для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та щорічної допомоги на оздоровлення на підставі заяви від 01.06.2016 заявниця була відсутня за місцем фактичного місця перебування у період з 26.08.2016 по 28.11.2016 (95 днів), з 30.11.2016 по 28.02.2016 (91 день). За цей період відповідачу безпідставно перераховано 2176, 79 грн вказаної допомоги.
Ухвалою суду від 25.09.2018 року призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача до судового засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, просив суд задовольнити позов у повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, в т.ч. через оголошення на офіційному сайті Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області http://pvm.dp.court.gov.ua, причину неявки суду не повідомив, відзиву не подав.
Викладене приводить суд до висновку про можливість розгляду справи в заочному порядку.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до такого.
ОСОБА_1 взята на облік Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (далі - УСЗН) як переміщена особа з тимчасово окупованої території України. Місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 є особою яка постраждала в наслідок Чернобильської катастрофи, віднесена до категорії «А» безстроково. Вона є інвалідом третьої групи і має право на отримання грошової компенсації вартості продуктів харчування та щорічної допомоги на оздоровлення.
01.06.2016 року ОСОБА_1 звернулася до позивача з заявою про призначення грошової компенсації вартості продуктів харчування щорічної допомоги на оздоровлення .
01.06.2016 року позивачем було прийнято рішення про призначення відповідачу грошової допомоги.
Відповідач при заповненні заяви про призначення допомоги зобов`язався повідомляти позивача про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
За цей період з 28.08. 2016 по 31.01.2017 року відповідачу перераховано 2176, 79 грн. вказаної допомоги. Виплати здійснювались на підставі наданих документів, які є дійсними.
Позивачем не надано суду доказів надання відповідачем недостовірних даних для отримання виплат.
Відповідач не змінювала місце реєстрації як тимчасово переміщена особа.
Не проживання за місцем реєстрації, як переміщеної особи не є підставою для припинення грошової компенсації вартості продуктів харчування та щорічної допомоги на оздоровлення. Вказані виплати здійснюються так як відповідач має статус особи яка постраждала в наслідок Чернобильської катастрофи, віднесена до категорії «А» безстроково. Вказане свідчить про те, що вказані кошти відповідач отримує у зв`язку з ушкодженням здоров`я.
03.03.2017 року позивачем була здійснена перевірка правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення грошової допомоги. В результаті перевірки позивачем виявлено, що в період/періоди отримання грошової компенсації вартості продуктів харчування для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та щорічної допомоги на оздоровлення заявниця була відсутня за місцем фактичного місця перебування у період з 26.08.2016 по 28.11.2016 (95 днів), з 30.11.2016 по 28.02.2016 (91 день). Вказаний факт підтверджено довідкою Державної прикордонної служби України./а.с.18-19/
ОСОБА_1 знята з обліку в управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району її довідку внутрішньо переміщена особа скасовано.
Статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Пунктами 2, 3 статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», встановлено, що Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Частиною 1 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Пунктом 5 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам встановлено, що для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред`являється оригінал такої довідки
Пунктом, 2, 6 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж одного разу на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.
За відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування представник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або робочої групи робить відповідний запис в акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї і залишає внутрішньо переміщеній особі повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з`явитися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для проходження фізичної ідентифікації.
Пунктом 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування встановлено, що соціальні виплати за рішенням комісій або органів, що здійснюють соціальні виплати, припиняються у разі встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї.
Позивача в позові не посилався на правові підстави стягнення з відповідача отриманих грошових коштів.
Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Викладене приводить суд до висновку про те, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 141, 259, 263-265, 274, 279, 280-284 ЦЦПК України, суд-
У Х В А Л И В :
У задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 стягнення надміру виплачених грошових коштів - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Сторони та учасники:
Позивач: Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, місцезнаходження: вул. Лахтінська, 4б, м. Запоріжжя,ЄДРПОУ: 37573817.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Суддя: В. А. Гаврилов