
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2019 року м. Чернігів Справа № 620/3299/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Комунального підприємство "Виробниче управління комунального господарства" до головного спеціаліста відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Анулі Валентини Олексіївни, Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про визнання протиправним припису,
У С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство "Виробниче управління комунального господарства" (далі - КП «ВУКГ») 07.11.2019 звернулось до суду з позовом до головного спеціаліста відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Анулі Валентини Олексіївни , у якому просить визнати протиправним складений відповідачем припис від 25.09.2019 №35.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що законодавством України, яке регулює договірні відносини у сфері надання та споживання ЖКГ послуг, ніколи не заборонялись та не обмежувались права учасників на укладання публічного договору, умови якого повністю відповідають Типовому договору, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070. Крім того, відмова споживача від укладання договору не звільняє його від обов`язку сплати за надані комунальні послуги.
Також вважає, що внесення відповідачем до спірного припису висновків та вимог по питанням, які не мають відношення та не пов`язані з предметом перевірки, є протиправним та не входить до компетенції Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області.
Ухвалою судді від 13.11.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Залучено до участі в справі в якості другого відповідача Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (далі - ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області). Також встановлено відповідачам 15-денний строк з дня вручення ухвали для надіслання відзиву на позов.
У встановлений строк від представника відповідачів надійшов відзив на позов, у якому він просив КП «ВУКГ» у задоволенні позову відмовити та зазначив, що до укладання договорів про надання комунальних послуг позивачем був укладений публічний договір про надання послуг з вивезення та захоронення побутових відходів, яким підприємство користується до цього часу. Однак, вказаний договір у відповідності до Закону України «Про надання житлово-комунальних послуг» є неналежним, так як укладений не за встановленою формою.
Також пояснив, що перевірка КП «ВУКГ» проводилась виключно в межах поставлених у зверненні споживачів питань.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій КП «ВУКГ» позовні вимоги підтримало та просило їх задовольнити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено з таких підстав.
КП «ВУКГ» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 30.04.2002 внесено відповідний запис (а.с. 24-27). Підприємство є виконавцем послуг з вивезення та захоронення побутових відходів у м. Ніжин на підставі рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 14.07.2016 №192 «Про введення в дію рішення комісії з визначення переможця конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів на території м. Ніжин та встановлення терміну надання послуг».
Судом встановлено, що 18.06.2019 до ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області надійшло колективне звернення щодо порушення вимог законодавства про захист прав споживачів КП «ВУКГ». У зверненні було зазначено про незаконне нарахування підприємством комунальних послуг з вивезення твердих побутових відходів, яке здійснюється на підставі публічного договору (а.с. 43-44).
За погодженням Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 21.08.2019 №3633-06/35233-03 та на підставі направлення на проведення перевірки від 09.09.2019 №2153-п/2151, посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області, у відповідності до статей 6, 7 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Закону України «Про державну службу», статті 26 Закону України «Про захист прав споживачів», було проведено позапланову перевірку КП «ВУКГ» щодо додержання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів (а.с. 21).
За результатами перевірки було складено акт від 24.09.2019 №132 (а.с. 8-20), у якому зафіксовано порушення позивачем ч. 2 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 3 «Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070, ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів».
Зокрема, під час перевірки було встановлено, що із зазначеними в акті перевірки споживачами Типовий договір укладено не було, проте суб`єкт господарювання послугу надає, за яку вони оплачують своєчасно, окрім споживача ОСОБА_2 , який індивідуальний договір про надання послуг з поводження (вивезення та захоронення) з твердими побутовими відходами з суб`єктом господарювання не уклав. За період з 01.12.2016 по 31.08.2019 суб`єктом господарювання споживачу було нараховано плату за вищевказану послугу в сумі 536,84 грн.
Позивачем до ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області були надані заперечення до акту перевірки (а.с. 22).
Відповідно до статей 5, 26 Закону України «Про захист прав споживачів», статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» головним спеціалістом відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області Анулею В.О. було складено щодо КП «ВУКГ» припис від 25.09.2019, яким позивача зобов`язано:
- укласти договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами з вищевказаними споживачами у письмовій формі у відповідності до «Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070;
- провести перерахунок нарахувань за послугу збирання, вивезення та захоронення твердих побутових відходів споживачу ОСОБА_2 в бік зменшення в сумі 536,84 грн. за період з 01.12.2016 по 31.08.2019.
Вважаючи вказаний припис протиправним, КП «ВУКГ» звернулось до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» було утворено Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів шляхом приєднання до служби, що утворилася, Державну ветеринарну та фітосанітарну службу, Державну санітарно-епідеміологічну службу та Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів.
На Держпродспоживслужбу покладені функції з реалізації державної політики органів, які припинилися .
Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області є правонаступником Інспекції з питань захисту прав споживачів у Чернігівській області та територіальним органом Держпродспоживслужби вищого рівня, якій підпорядковане.
Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем`єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників, наказами Держпродспоживслужби, дорученнями Голови Держпродспоживслужби та його заступників, актами Чернігівської обласної державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону України від 12.05.1991 №1023-ХІІ «Про захист прав споживачів», захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законом, а також суди.
Відповідно до підпункту 7 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, затвердженого наказом Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 21.07.2017 №582, головне управління відповідно до покладених на нього завдань, у тому числі, перевіряє додержання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог законодавства про захист прав споживачів, а також правил торгівлі та надання послуг.
Отже, наведені норми свідчать, що відповідач належить до категорії суб`єктів, уповноважених здійснювати державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів у межах повноважень, визначених законодавством.
Частиною першою статті 6 Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877), який поширює свою дію на відносини, пов`язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, передбачено, що підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Відповідно до статті 7 Закону №877, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що на підставі колективного звернення споживачів, за погодженням Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області проведено позапланову перевірку КП «ВУКГ» щодо дотримання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів. Перевірка проведена з дотриманням вимог Закону №877 у порядку та строки, визначені чинним законодавством.
При цьому, суд звертає увагу, що статтею 6 Закону №877 установлено, що під час проведення позапланового заходу з`ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов`язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Вказані вимоги відповідачем дотримані, у зв`язку із чим посилання представника позивача на невключення ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області під час перевірки питань, що стосуються надання правових висновків, пов`язаних з визнанням в позасудовому порядку недійсними чинних договорів, є необґрунтованими.
Щодо виявлених під час контрольного заходу порушень, суд зазначає таке.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги», Законом України від 05.03.1998 №187/98-ВР «Про відходи» (далі - Закон №187/98), постановою Кабінету Міністра України від 10.12.2008 №1070 «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів» (далі - Правила №1070) та є договірними.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Згідно із статтею 35-1 Закону №187/98 власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.
Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Виконавець послуг з вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів зобов`язаний укласти договори про надання послуг з перероблення та захоронення побутових відходів із суб`єктами господарювання, що надають такі послуги відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту. Договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг з вивезення побутових відходів та суб`єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових відходів.
Відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 №1010, до послуг з вивезення побутових відходів належать операції поводження з побутовими відходами (збирання, зберігання, перевезення, перероблення, утилізація, знешкодження та захоронення), що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування.
З 01 травня 2019 року у повному обсязі введено в дію Закон України від 09.11.2017 №2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №2189), у зв`язку із чим визнано таким, що втратив чинність Закон України від 24 червня 2004 року №1875-IV «Про житлово-комунальні послуги».
Вказаним Законом №2189 визначено нову класифікацію житлово-комунальних послуг, нову систему взаємовідносин, що виникатимуть у процесі надання та споживання цих послуг, передбачено різні моделі договірних відносин у сфері комунальних послуг, а також визначено особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку, змінено підходи до формування тарифів на комунальні послуги та нарахування плати споживачам, запроваджено відповідальність за неналежне виконання договору як для виконавців комунальних послуг, так і для споживачів цих послуг.
Аналіз цього Закону дає підстави для висновку, що він належить до нормативного акта спеціальної дії, який регулює відносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до статті 1 Закону №2189 житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.
Відповідно до статті 5 Закону №2189 послуги з поводження з побутовими відходами є комунальними послугами, які, у свою чергу, належать до житлово-комунальних послуг.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 12 Закону №2189 надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
З аналізу наведених норм права вбачається, що практична реалізація Закону №2189 полягає у зобов`язанні виконавця послуг з вивезення побутових відходів укладати договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами із споживачами.
Механізм надання суб`єктами господарювання незалежно від форми їх власності послуг з поводження з побутовими відходами у містах, селищах і селах визначено Правилами надання послуг з поводження з побутовими відходами (далі - Правила), затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 №1070 (із змінами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 №318 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України»).
Зокрема, пунктом 3 Правил передбачено, що договір про надання послуг укладається між споживачем та виконавцем послуг з вивезення побутових відходів відповідно до Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, що додається.
Відповідно до змісту розміщеного у додатку Типового договору, вказаний договір укладається з однієї сторони - суб`єктом господарювання, що надає послуги або балансоутримувачем (уповноваженою ними особою) (далі - виконавець), і з другої сторони - власником (наймачем, орендарем) квартири (будинку) або юридичною особою (далі -споживач).
При цьому, враховуючи особливості перехідного періоду, а саме періоду від моменту введення в дію Закону №2189 (01.05.2019) до моменту укладення нових договорів про надання комунальних послуг пунктом 3 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2189 передбачено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2019), зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону (тобто, до 01.05.2020). У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
З аналізу змісту частини третьої статті 6, частини першої статті 630 Цивільного кодексу України, статей 19, 21 Закону №2189, Правил вбачається, що умови типового договору, що набули юридично обов`язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов`язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Зміст договору про надання житлово-комунальних послуг не може суттєво відрізнятись від змісту Типового договору.
При укладанні договорів слід звернути увагу на те, що договір, який має бути підписаний із споживачем, не може передбачати менший обсяг прав, обов`язків сторін та якості житлово-комунальних послуг, аніж той, що передбачений Типовим договором. У договорі слід обов`язково визначати права, обов`язки та відповідальність сторін.
Отже, при укладанні договорів на надання житлово-комунальних послуг застосовуються норми діючого законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечувалось позивачем у поданому позові, до укладення договорів про надання комунальних послуг КП «ВУКГ» був укладений публічний договір про надання послуг з вивезення та захоронення побутових відходів із споживачами, публічна оферта до якого опублікована в газеті «Вісті» Ніжинської міської ради від 14.11.2016 №46 (1113) (а.с. 28). Вказаним договором підприємство користується і на даний час.
Разом з тим, суд звертає увагу, що з набуттям чинності Закону №2189 законодавством не передбачено укладання публічного договору на надання послуг з вивезення побутових відходів.
Під час позапланової перевірки КП «ВУКГ» ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області було виявлено та зафіксовано в акті, що договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами в м. Ніжин укладений зі споживачами, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 у формі публічного договору. Типовий договір із вказаними споживачами укладений не був.
У свою чергу, ОСОБА_2 ні публічний договір, ні Типовий договір про надання послуг з поводження (вивезення та захоронення) з твердими побутовими відходами з суб`єктом господарювання не уклав. Проте, за період 01.12.2016 по 31.08.2019, КП «ВУКГ» споживачу було нараховано плату за вищевказану послугу в сумі 536,84 грн.
Як вбачається зі змісту положення статті 21 Закону №2189 не споживач, а саме позивач зобов`язаний підготувати та укласти із споживачем індивідуальний договір на надання житлово-комунальних послуг згідно із Типовим договором, чого КП «ВУКГ» зроблено не було.
За наведених обставин, суд погоджується із доводами ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області про порушення КП «ВУКГ» норм чинного на момент проведення перевірки законодавства.
Пунктом 1 частини першої статті 26 Закону України від 12.05.1991 №1023-ХІІ «Про захист прав споживачів» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і має право давати суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо винесення спірного припису, у даному випадку, містять елементи належного впливу по відношенню до КП «ВУГК» як виконавця послуг з вивезення і захоронення побутових відходів у м. Ніжин, та пов`язані із виявленими під час позапланової перевірки порушеннями вимог чинного законодавства.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позову КП «ВУКГ» слід відмовити.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Комунальному підприємству "Виробниче управління комунального господарства" до головного спеціаліста відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Анулі Валентини Олексіївни, Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про визнання протиправним припису - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 19.12.2019
Позивач: Комунальне підприємство "Виробниче управління комунального господарства" (код ЄДРПОУ 31818672, вул. Чернігівська, 128, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600).
Відповідач 1: Головний спеціаліст відділу контролю у сфері торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області Ануля Валентина Олексіївна (вул. 1 Травня, 180, м. Чернігів, 14034).
Відповідач 2: Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 40310334, вул. 1 Травня, 180, м. Чернігів, 14034).
Суддя С.В. Бородавкіна