
Справа № 560/3417/19
РІШЕННЯ
іменем України
19 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить визнати протиправною відмову у проведенні перерахунку і виплати пенсії по інвалідності на пільгових умовах відповідно до статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Також просить зобов`язати відповідача перерахувати та виплатити йому пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Посилається на те, що він є особою категорії 1, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідом 1 групи, отримує пенсію по інвалідності.
У квітні 2019 року позивач звернувся до відповідача про здійснення перерахунку та виплату пенсії із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік робити понад стаж 20 років відповідно до положень статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Листом від 08.05.2019 № 1243/3-8 у проведенні перерахунку відповідач відмовив покликаючись на те, що за документами, наявними в пенсійній справі, пенсію обчислено відповідно до норм чинного законодавства про пенсійне забезпечення.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням та діями суб`єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження, витребувані матеріали пенсійної справи позивача, які надійшли до суду 12 листопада 2019 року.
У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області позов не визнає, посилаючись на те, що позивачу недоцільно проводити перерахунок пенсії, оскільки при перерахунку за двоскладовою формулою розмір пенсії позивача зменшиться. Вважає, що вимога про збільшення розміру пенсії на 24% є безпідставною, оскільки такого понаднормативного стажу позивач не має, просить у позові відмовити.
Судом відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін. Розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, на підставі наявних доказів, без проведення фіксування судового розгляду технічними засобами.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення видане 12.07.1992 року), інвалідом 1 групи.
Згідно з матеріалами пенсійної справи позивач з 25.11.1999 року отримує пенсію як особа з інвалідністю відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У квітні 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік робити понад стаж 20 років відповідно до положень ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на що отримав відмову від 08.05.2019 № 1243/3-8.
Оцінюючи підстави відмови, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 4-7 розділу XV ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, пенсії яким призначені, зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно з абзацом 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, на нього розповсюджується дія ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж (20 років) для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 року ( К/9901/684/17), від 05.09.2018 ( № 565/1062/17), від 10.10.2018 року ( № 679/952/17).
Суд оцінює критично посилання відповідача на так звану "двоскладову формулу", за якою відповідач провів "умовний перерахунок" пенсії позивача та прийшов до висновку про недоцільність перерахунку пенсії.
Суд звертає увагу на те, що пенсія позивачу була призначена задовго до внесення до закону змін, які передбачили цю умову ( тобто до 11.10.2017 року), відтак попередня редакція цієї статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії на підставі ч. 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Вказані ж зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін.
Тому, оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягає перерахунку, на нього не поширюється ця умова.
Крім того, суд звертає увагу на неприпустимість прийняття органом влади таких рішень, які обумовлені категоріями доцільності або недоцільності прийняття рішення на користь громадян, як це має місце у даній справі.
Зі змісту відмови, наданої позивачу, вбачається, що відповідач посилається на "умовний розрахунок" пенсії, з якого робить висновок про недоцільність перерахунку, про який просить позивач, оскільки розмір пенсії начебто підлягатиме зменшенню.
Суд вважає необхідним зазначити, що у разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які суб`єкт владних повноважень повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.
Зважаючи на встановлені судом обставини, слід визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок і виплату позивачу пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також зобов`язати перерахувати та виплатити позивачу пенсію із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, враховуючи ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Також слід зазначити, що оскільки зі змісту позову, а також матеріалів пенсійної справи позивача вбачається різна інформація стосовно кількості років понаднормативного стажу, однак перевірка правильності обчислення або зарахування страхового стажу не є предметом цієї справи, суд виходить з відомостей про наявність понаднормативного стажу за матеріалами пенсійної справи, оскільки інше не встановлено.
Таким чином, перерахунок пенсії позивачу на пільгових умовах повинен бути здійснений відповідачем з урахуванням усього наявного та підтвердженого понаднормативного стажу, і проведений з моменту, коли особа відповідно до закону набула право на цей перерахунок.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах, із збільшенням її розміру на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, згідно з ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням проведених раніше виплат.
У задоволенні решти вимог позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 грудня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок