Рішення № 86456376, 19.12.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2019
Номер справи
260/1513/19
Номер документу
86456376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 грудня 2019 року м. Ужгород№ 260/1513/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Рейті С.І.,

при секретарі судового засідання Олійник В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області до Публічного акціонерного товариства "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист -Закарпаття" щодо застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області (далі – позивач, управління ДСНС у Закарпатській області) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист -Закарпаття" (далі – відповідач, ПАТ "ГТК "Інтурист -Закарпаття"), яким просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування входу та відключення від джерел енергоживлення готельно-туристичного комплексу "Інтурист -Закарпаття", розташованого за адресою: 88000, м. Ужгород, пл. Кирила і Мефодія, 5, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що управлінням ДСНС у Закарпатській області було здійснено позапланову перевірку ПАТ "ГТК "Інтурист -Закарпаття", про що складено відповідний акт, яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі – ППБУ), Державних будівельних норм України "Системи протипожежного захисту", затверджених наказом Мінрегіону України від 13.11.2014 № 312 (ДБН В.2.5-56:2014). Тому, позивач просить застосувати до відповідача захід реагування у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування входу та відключення від джерел енергоживлення ПАТ "ГТК "Інтурист -Закарпаття" до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Ухвалою суду від 25.10.2019 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі за вказаною позовною заявою та встановлено відповідачеві п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали суду для подання відзиву на позовну заяву. Вказану ухвалу суду відповідач отримав 01.11.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.33). Разом з тим, наданим правом для подання відзиву на позовну заяву, відповідач не скористався, у встановлений судом строк відзиву не подав.

В судове засідання представник позивача не з`явився, при цьому подав до суду клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку з участю представника у розгляді справи в Закарпатському апеляційному суді (розглянувши подане клопотання суд констатує про відсутність підстав для його задоволення, оскільки, представником не надано доказів його участі у розгляді справи в Закарпатському апеляційному суді (повістки, ухвали тощо), відтак, подане клопотання є необгрунтованим, не підтвердженим жодними доказами, а відтак, в його задоволенні слід відмовити).

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, натомість, подав до суду клопотання про ознайомлення з матеріалами справи (від 18.12.2019 року № 52). Клопотання мотивоване тим, що на адресу відповідача не надходила позовна заява та з метою підготовки обгрунтованого відзиву просить надати можливість ознайомитися з матеріалами справи та зняти фото копії.

Розглянувши подане клопотання суд констатує про його необгрунтованість, з огляду на те, що в матеріалах справи міститься подана позивачем при зверненні до суду (як суб`єкта владних повноважень) квитанція та опис вкладення у рекомендоване відправлення на ім`я ПАТ "ГТК "Інтурист -Закарпаття", що підтверджує надсилання позовної заяви з додатками відповідачеві. Одночасно, суд звертає увагу, що в судовому засіданні 12.12.2019 року представником відповідача заявлено клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з неотримання позовної заяви з додатками та можливістю підготувати відзив та ухвалою від 12.12.2019 року (протокольно), клопотання представника відповідача задоволено, розгляд справи відкладено.

Суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання учасником судового процесу його процесуальними правами, суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом.

Зміст ст. 45 Кодексу адміністративного судочинства вказує на те, що вказаний у ній перелік дій, які можуть трактуватись судом як зловживання процесуальними правами, не є вичерпним та може доповнюватись в кожному конкретному випадку. Так, пунктом першим вищезазначеної статті зазначено, що зловживанням процесуальними правами є також вчинення інших аналогічних дій, які спрямовані на безпідставне затягування чи перешкоджання розгляду справи чи виконання судового рішення, тобто суд, фактично, може, з певних підстав або об`єктивно без них, розцінити ту чи іншу дію як зловживання процесуальними правами та застосувати передбачену Кодексом відповідальність.

З урахуванням наведеного, суд вбачає в діях представника відповідача зловживання процесуальними правами, що тягне за собою безпідставне затягування розгляду справи, яка пов`язана із небезпекою заподіяння шкоди життю та здоров`ю людей.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду адміністративної справи за відсутності представників сторін.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, на підставі наказу управління ДСНЗС у Закарпатській області "Про проведення позапланових перевірок закладів відпочинку і оздоровлення у серпні-листопаді 2019 року" № 251 від 20.08.2019 року та посвідчення на проведення перевірки від 10.09.2019 року № 34/74, у період з 07 по 10 жовтня 2019 року посадовими особами Ужгородського МРВ УДСНС України в Закарпатській області здійснено позапланову перевірку додержання (виконання вимог нормативно-правових актів та нормативно-правових документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ПАТ "ГТК "Інтурист -Закарпаття".

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки складений Акт від 11.10.2019 за № 642, яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 року №1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697 (далі - ППБУ), Державних будівельних норм України "Системи протипожежного захисту", затверджених наказом Мінрегіону України від 13.11.2014 року № 312 (далі - ДБН В.2.5-56:2014), а саме:

п. 1 На об`єкті не встановлений протипожежний режим відповідним документом (наказом, інструкцією, тощо), (Пункт 3 розділу II ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 2 На об`єкті не вивішені на видимих місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі (Пункти 5 розділу II ППБУ. Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року;

п. З До схематичного плану евакуації не розроблена та не затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників. Для об`єктів, у яких передбачається перебування людей уночі, інструкції повинні передбачати також дії у нічний час (Пункти 5 розділу II ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 4 Посадові особи та працівники не пройшли навчання, протипожежний інструктаж і перевірку знань з питань пожежної безпеки (Пункти 15, 16. 20 розділу II ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 5 Приміщення не забезпечені в повному обсязі відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ 180 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (180 6309:1987, ШТ) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (Пункт 8 розділу II ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 6 Для працівників охорони (сторожів, вахтерів, вартових) не розроблено інструкцію, в якій необхідно визначити їхні обов`язки щодо контролю за додержанням протипожежного режиму, огляду території і приміщень, порядок дій в разі виявлення пожежі, спрацювання систем протипожежного захисту, а також указати, хто з посадових осіб об`єкта має бути викликаний у нічний час у разі пожежі;

Працівники охорони повинні мати список посадових осіб об`єкта із зазначенням їх місць проживання, службових, домашніх (мобільних) телефонів. (Пункти 10 розділу II ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 7 Працівники при прийнятті на роботу на робочому місці не пройшли інструктажі з питань пожежної безпеки (далі - протипожежні інструктажі) (Пункти 15 розділу II ППБУ, Наказ МВС України №1417 від ЗО. 12.2014 року);

п. 8 Об`єкт не забезпечений адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), який повинен встановлюватися на фасаді будівлі або в інших видних місцях і освітлюватись у темний час доби (Пункт 2.22 глави 2 розділу III ППБУ. Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 9 Не представлений сертифікат на килими та килимові доріжки щодо відповідності групам поширення полум`я РІП. РП2. Килими, килимові доріжки не прикріплені до підлоги на шляхах евакуації. (Пункт 2.28 глави 2 розділу III ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 10 Сходові клітки, внутрішні відкриті, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням (Пункт 2.31 глави 2 розділу III ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 11 Допускається замикання на замки, що важко відчиняються зсередини дверей на шляхах евакуації та евакуаційних виходах (Пункт 2.37 розділу III ППБУ. Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 12 З`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів, а здійснено за допомогою «скруток» (Пункт 1.6 глави 1 розділу IV ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 13 Допускається встановлення та експлуатація тимчасових електромереж (Пункт 1.8 глави 1 розділу IV ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 14 Електророзетки, та інші подібні апарати встановлені на горючій основі (конструкції), без підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що повинен виступати за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (Пункт 1.17 глави 1 розділу IV ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 15 Не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (Пункт 1.20 глави 1 розділу IV ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п.16 Електрощити, групові електрощитки не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказівним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (Пункт 1.16, глави 1 розділу IV ППБУ Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 17 Допускається відкрите прокладання незахищених та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів відстань від яких до горючих основ (конструкцій, деталей) становить менше 0,01 метра. (Пункт 1.12, розділу IV ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 18 Допускається експлуатація кабелів і проводів з пошкодженою або такою, що в процесі експлуатації втратила захисні властивості ізоляції (Пункт 1.18. розділу IV ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 19 Захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку не виконано відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5- 38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавко захисту будівель і споруд» (Пункт 1.21, розділу IV ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 20 Відстань між калориферами і конструкціями з горючих та важкогорючих матеріалів є меншою за 1,5 м за наявністю вогневого або електричного підігріву (Пункт 2.25, розділу IV ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 21 Наявні системи протипожежного захисту (далі - СПЗ) не справні і не утримуються в постійній готовності до виконання роботи (Пункт 1.1 глави 1 розділу V ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 22 Не всі приміщення та споруди обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (Пункт 1.2 глави 1 розділу V ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 23 Підтримання експлуатаційної придатності наявної СПЗ не проводиться відповідно до вимог ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту» (Пункт 1.4 глави 1 розділу V ППБУ. Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 24 Наявні пожежні гідранти не справні та не утримуються таким чином, щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями;

Біля місць розташування пожежних гідрантів не встановлено (відповідальні за встановлення - згідно з підпунктом 8 цього пункту) покажчики (об`ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на нього: літерного індекса ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева); (Пункт 2.1 розділу V ППБУ. Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 25 Наявні пожежні кран-комплекти не укомплектовані в повному обсязі пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом (Пункт 2.2 розділу V ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 26 Технічне обслуговування і перевірка на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування пожежних кран-комплектів не рідше одного разу на рік не проводиться (Підпункт 9 пункту 2.2 глави 2 розділу V ППБУ. Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 27 Насосні станції захаращенні, опалення відсутнє, трубопроводи не пофарбовані у відповідний колір. Не проводилася перевірка надійності переведення пожежних насосів з основного на резервне електропостачання (у тому числі від дизельних агрегатів) з реєстрацією результатів у журналі. Відсутній напис (табло) «Пожежна насосна станція» з освітленням уночі (Пункт 2.3 глави 2 розділу V ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 28 Технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння не здійснюється (Пункт 3.17 глави 3 розділу V ІІПБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 29 Переносні вогнегасники не розміщуються шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатньої для її повного відчинення (Абзац третій пункту 3.10, глави 3 розділу V ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 30 Наявні пожежні щити не укомплектовані згідно вимог. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири -2 шт (Пункт 3.11 розділу V ППБУ. Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 31 Допускається користування безпосередньо в номерах електронагрівальними приладами, спеціальні місця для цього не обладнані адміністрацією (Пункт 5.7 розділу VI ППБУ. Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 32 Черговий персонал готелю, а також мешканці цього об`єкту не забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання для само рятування під час пожежі (Пункт 5.6 розділу VI ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 33 У житлових номерах готелю, де мешкають іноземні громадяни, пам`ятки правила пожежної безпеки та поведінка людей під час пожежі не виконані англійською мовою(Пункт 5.2 розділу VI ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року); п. 34 У житлових номерах не вивішено на видимих місцях:

план евакуації з відповідного поверху із зазначенням даного номера, кімнати, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежогасіння та ручних пожежних сповіщувачів. а також необхідний пояснювальний текст і пам`ятка про дії на випадок виникнення пожежі;

стисла пам`ятка для мешканців про правила пожежної безпеки (Пункт 5.1 розділу VI ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 35 Власниками готелю не надано договори оренди приміщення. Орендарями приміщень готелю не подано декларації відповідності матеріально-технічної бази з питань пожежної безпеки (Абзац перший частини другої статті 57 КЦЗУ);

п. 36 Допускається захаращення меблями та сторонніми предметами технічний поверх (Пункт 2.12 розділу III ППБУ, Наказ МВС України №1417 від 30.12.2014 року);

п. 37 Власниками готелю не розміщено інформацію про заходи безпеки та відповідну поведінку мешканців у разі виникнення аварії (Пункт 3 частини першої статті 20 КЦЗУ);

п. 38 Евакуаційні заходи щодо працівників та майна суб`єкта господарювання під час виникнення надзвичайних ситуацій не організовано та не здійснюються (Пункт 4 частини першої статті 20 КЦЗУ);

п. 39 Навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки, не здійснено (Пункт 8 частини першої статті20 КЦЗУ);

п. 40 Штатні працівники (спеціальні підрозділи) цивільного захисту або спеціально призначені особи з питань цивільного захисту відсутні (Частина друга статті 20 КЦЗУ);

п. 41 Працівників об`єкта засобами колективного та індивідуального захисту не забезпечено (Пункт 2 частини першої статті 20 КЦЗУ).

Примірник вказаного акту отримано керівником суб`єкта господарювання (директором), про що свідчить підпис на аркуші № 22 вказаного акту. Зауваження або заперечення до проведеного планового заходу зі сторони керівника суб`єкта господарювання не надходили.

Оскільки вищезазначені порушення вимог пожежної та техногенної безпеки створюють загрозу життю та здоров`ю людей, управління ДСНС у Закарпатській області звернулось до суду з позовом щодо застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи готельно – туристичного комплексу "Інтурист -Закарпаття".

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відповідно до пп.35 п.4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області та пп. 57 п.4 Указу Президента №20/2013 від 16.01.2013 року "Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області, як територіальний орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій, уповноважений здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Приписами ч.ч. 1 та 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно зі ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Таким чином, ст. ст. 69 та 70 Кодексу цивільного захисту України передбачені різні санкції за порушення вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

При цьому, з аналізу вищенаведеного вбачається, що застосування заходів реагування можливо у разі виявлення порушень, які створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

З матеріалів справи вбачається, що під час проведення позапланової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в акті порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей та в подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки.

А саме, щодо виявлених порушень, управлінням роз`яснено наступне: встановлення протипожежного режиму на об`єкті забезпечує дотримання працівниками правил пожежної безпеки; для безпечної та швидкої евакуації розробляється план евакуації людей; до схематичного плану евакуації повинна бути розроблена та затверджена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників. Для об`єктів, у яких передбачається перебування людей уночі, інструкції повинні передбачати також дії у нічний час для швидкої та безпечної евакуації; посадові особи повинні проходити навчання, протипожежний інструктаж і перевірку знань з питань пожежної безпеки з метою покращення їх знань у випадку настання пожежі (надзвичайної ситуації); приміщення повинні забезпечуватися відповідними знаками безпеки для того щоб бачити де знаходяться евакуаційні виходи, куди рухатись під час евакуації; інформація про заходи безпеки та відповідну поведінку персоналу в разі виникнення аварії повинна бути розроблена та доведена до працівників підприємства про їх дії під час виникнення надзвичайної ситуації; посадові особи повинні проходити навчання, протипожежний інструктаж і перевірку знань з питань пожежної безпеки з метою покращення їх знань у випадку настання пожежі (надзвичайної ситуації); будинки та інші об`єкти повинні бути забезпечені адресними вказівниками (назва вулиці, номер будинку), які повинні встановлюватися на фасаді будівлі або в інших видних місцях і освітлюватись у темний час доби, для своєчасного знаходження будівлі підрозділами ДСНС у разі виникнення пожежі (надзвичайної ситуації); килими, килимові доріжки й інше покриття підлоги у приміщеннях з одночасним перебуванням 50 та більше осіб, коридорах, на сходових клітках повинні кріпитися до підлоги, та повинні бути безпечні щодо токсичності продуктів горіння, та не мають мати високу димоутворювальну здатність і відповідати групам поширення полум`я РГІ1, РП2, задля забезпечення безпечної евакуації людей у випадку настання пожежі (надзвичайної ситуації); сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації повинні бути забезпеченими евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення мають вмикаються з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей, задля забезпечення безпечної евакуації людей у випадку настання пожежі (надзвичайної ситуації); двері на шляхах евакуації та евакуаційних виходах на сходові клітини завжди повинні бути відкритими, відчинятися в напрямку виходу людей; З`єднання жил проводів і кабелів здійснювати методом "скрутки" не дозволяється через небезпеку настання пожежі через коротке замикання; Задля дотримання належного протипожежного стану об`єкта тимчасові електромережі влаштовуватися та експлуатуватися не повинні; Електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватись на негорючій основі задля запобіганні пожежі від короткого замикання електропроводки; Один раз на 2 роки повинен проводитись замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання, задля запобігання короткому замиканню; Для забезпечення відповідного протипожежного режиму електрощити, групові електрощитки повинні бути оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказівним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки); Щоб уникнути виникнення пожежі від електропроводів їх необхідно влаштовувати на не горючій основі; Щоб уникнути виникненню пожежі від електропроводів забороняється їх експлуатація на не горючій основі та з пошкодженою обмоткою; Не забезпечено захист будівель від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів що може призвести до пожежі; Відстань між калориферами і конструкціями з горючих та важкогорючих матеріалів повинна бути більшою за 1.5 м за наявності вогневого або електричного підігріву для запобігання виникнення пожежі в приміщенні; Системи протипожежного захисту повинні бути справні і утримуватись в постійній готовності до виконання роботи задля своєчасної ліквідації надзвичайної ситуації; Не всі приміщення та споруди обладнані системами протипожежного захисту, що може призвести до швидкого розповсюдження пожежі та не своєчасного надходження повідомлення про пожежу до пожежно-рятувальних підрозділів; Підтримання експлуатаційної придатності СПЗ повинно проводиться відповідно до вимог ДБН 13.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", задля забезпечення своєчасного її спрацювання під час настання пожежі; Наявні пожежні гідранти повинні утримуватися в справному стані та в такому щоб забезпечити безперешкодний забір води пожежними автомобілями; Біля місць розташування пожежних гідрантів повинен встановлюватися (відповідальні за встановлення - згідно з підпунктом 8 цього пункту) покажчик (об`ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на нього: літерного індекса ПГ. цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева); У шафах пожежних кранів повинні бути приєднані стволи з рукавами одного діаметру та з`єднання між ними повинно бути однотипним; Технічне обслуговування і перевірка на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування пожежних кран-комплектів повинно здійснюватись не рідше одного разу на рік, задля забезпечення їхньої справності у випадку виникнення пожежі; Насосні станції повинні відповідати вимогам пожежної безпеки, задля забезпечення справного спрацювання їх у випадку виникнення пожежі; Технічне обслуговування первинних засобів пожежогасіння повинно здійснюватися своєчасно, для забезпечення їх спрацювання у випадку виникнення пожежі; Переносні вогнегасники повинні розміщуватися шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатньої для її повного відчинення задля забезпечення своєчасного гасіння пожежі на первинних етапах; Наявні пожежні щити повинні бути укомплектовані згідно вимог. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт для успішної ліквідації пожежі на її ранніх стадіях; Не допускається користування електронагрівальними приладами у приміщеннях для запобігання короткого замикання через перенавантаження електромережі та запобігання виникненню пожежі; Черговий персонал готелю, а також мешканці цього готелю повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування під час пожежі; У приміщеннях, де мешкають іноземні громадяни, пам`ятки про правила пожежної безпеки та поведінку людей під час пожежі повинні бути виконані також англійською мовою для забезпечення швидкої та безпечної евакуації; У житлових номерах мають бути вивішені на видимих місцях: план евакуації з відповідного поверху із зазначенням даного номера, кімнати, евакуаційних виходів та шляхів руху до них, місць розміщення первинних засобів пожежогасіння та ручних пожежних сповіщувачів, а також необхідний пояснювальний текст і пам`ятка про дії на випадок виникнення пожежі для успішної та безпечної евакуації людей/ ліквідації пожежі на її початковій стадії; стисла пам`ятка для мешканців про правила пожежної безпеки задля запобігання пожежі (надзвичайної ситуації); Проведення декларування відповідності матеріально-технічної бази суб`єкта господарювання вимогам законодавства у сфері пожежної безпеки забезпечує наявність матеріально-технічних засобів на об`єкті для запобігання виникнення та ліквідації пожеж; Не може допускатися захаращення меблями та сторонніми предметами технічний поверх з метою зменшення пожежного навантаження приміщень а також безперешкодної евакуації людей; Інформація про заходи безпеки та відповідну поведінку населення в разі виникнення аварії повинна бути розміщена, задля інформування населення діям під час виникнення надзвичайної ситуації; До завдань і обов`язків суб`єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить організація та здійснення під час виникнення надзвичайних ситуацій евакуаційних заходів щодо працівників та майна суб`єкта господарювання для швидкої евакуації у разі настання пожежі (надзвичайної ситуації): Навчання керівного складу, працівників з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки, повинно здійснюватися, задля забезпечення належної поведінки керівників та працівників об`єкту у випадку виникнення надзвичайної ситуації (аварії); Організація заходів цивільного захисту суб`єкта господарювання здійснюється підрозділами (посадовими особами) з питань цивільного захисту, які створюються (призначаються) керівником суб`єкта господарювання для проведення профілактичних заходів; Керівник об`єкту повинен забезпечити своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту для безпечної їх евакуації та проведення евакуації людей з приміщень під час пожежі (надзвичайної ситуації).

Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави. Відповідно до ст. 27 Конституції України, обов`язок держави - захищати життя людини.

Вищезазначені порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а відповідно до ст. З Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Так, у відповідності до п. 26 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України, небезпечним чинником є складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини.

Судом встановлено, що порушення зазначені в акті відповідачем не усунено та доказів усунення таких порушень станом на час розгляду справи суду не надано.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування входу та відключення від джерел енергоживлення будівлі ПАТ "ГТК "Інтурист -Закарпаття", що розташована за адресою: 88000, Закарпатська область, м.Ужгород, пл. Кирила і Мефодія, будинок 5 - є заходом направленим на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Суд звертає увагу сторін, що поняття "загроза життю та/або здоров`ю людини" є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.

Відтак, враховуючи ту обставину, що станом на час розгляду справи судом відповідачем не надано суду доказів усунення порушень, вказаних в акті від 11.10.2019 року за № 645 - суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування входу та відключення від джерел енергоживлення будівлі ПАТ "ГТК "Інтурист -Закарпаття", що розташована за адресою: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Кирила і Мефодія, будинок 5 - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно – правових спорах за зверненням суб`єкта владних повноважень у випадках, коли право на звернення до суду надано такому суб`єкту законом. Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України та ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів проти пожежного захисту у порядку, встановленому законом. Відповідно до п. п. 1, 4, 10 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання. Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Виходячи з наведеного, позивач наділений відповідними повноваженнями державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, у тому числі повноваженнями застосування до суб`єктів господарювання певних заходів реагування, при цьому захід реагування у вигляді повного зупинення роботи до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей та застосовується за умови існування виявлених перевіркою порушень на момент прийняття рішення адміністративним судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь – які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. 77 КАС України, обов`язок доказування покладається в даному випадку на позивача. Управління ДСНЗС у Закарпатській області доведено правомірність звернення з позовом до суду та наявність підстав для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), позовні вимоги відповідають вимогам законодавства, що підтверджені наявними в матеріалах справи належними та допустимими доказами, в зв`язку з чим позов підлягає до задоволення.

Крім того суд зазначає, що відповідачем також не надано суду відзиву чи заперечень проти позову та доказів на підтвердження того, що зазначені порушення не створюють загрозу життю та здоров`ю людей та/або зазначені порушення усунуті відповідачем на час розгляду справи судом.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 6, 72-77, 90, 139, 241- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Болгарська, 2 код ЄДРПОУ 38629032) до Публічного акціонерного товариства "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист -Закарпаття" (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Кирила і Мефодія, 5 код ЄДРПОУ 02574001) щодо застосування заходів реагування – задовольнити повністю.

2. Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування входу та відключення від джерел енергоживлення будівлі Публічного акціонерного товариства "Готельно-туристичний комплекс "Інтурист -Закарпаття", що розташована за адресою: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Кирила і Мефодія, будинок 5 - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

3. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Рейті