
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
18 грудня 2019 року м. Ужгород№ 299/1497/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в письмовому провадження в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виноградівської міської ради (пл. Миру, 5, м. Виноградів, Закарпатська область, 90300, ЄДРПОУ 04053677) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Виноградівського районного суду Закарпатської області з адміністративним позовом до Виноградівської міської ради (далі – відповідач), в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Виноградівської міської ради щодо не винесення постанови за результатами розгляду справи № ГР 34648 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 186 КУпАП «Самоуправство»; 2) зобов`язати адміністративної комісії при виконавчому комітеті Виноградівської міської ради винести постанову у справі № ГР 34648 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 186 КУпАП «Самоуправство».
Ухвалою Виноградівського районного суду Закарпатської області від 17 травня 2019 року дану адміністративну справу передано за підсудністю до Закарпатського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 липня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що 09 квітня 2019 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Виноградівської міської ради Закарпатської області проведено розгляд адміністративної справи № ГР 34648 відносно ОСОБА_1 за ст. 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення «Самоуправство». За результатами розгляду, головою комісії повідомлено позивача, що адміністративну справу № ГР 34648 буде направлено на доопрацювання до Виноградівського ВП Берегівського ВП НП України в Закарпатській області. Зазначає, що за наслідками розгляду справи адміністративною комісією в порушення покладених на неї обов`язків не було винесено постанову у справі та перевищено повноваження, оскільки чинним законодавством не передбачена можливість направлення адміністративної справи до відділу поліції, як про це зазначено у листі виконавчого комітету Виноградівської міської ради.
Відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого проти задоволення позову заперечив з мотивів його безпідставності. Зокрема, зазначив, що з матеріалів адміністративної справи за № ГР 349648 вбачається, що адміністративна комісія при виконавчому комітеті міської ради діяла згідно положення про адміністративну комісію, дотримуючись всіх вимог законодавства України та процесуального порядку розгляду справи. Зазначає, що адміністративна комісія не мала можливості всебічно, повно і об`єктивно з`ясувати всі обставини справи, а тому адміністративна справа № ГР 349648 повернута на доопрацювання до Виноградівського відділення поліції.
Згідно ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, розглянувши доводи сторін, наведені ними в письмових заявах, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що 27 лютого 2019 року Виноградівським ВП Берегівського ВП ПП України в Закарпатській області складено протокол № 349648 відносно гр. ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
14 березня 2019 року до виконавчого комітету Виноградівської міської ради надійшла адміністративна справа № ГР 349648 за ст. 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення відносно гр. ОСОБА_1 для прийняття рішення.
19 березня 2019 року позивачу надіслано повідомлення про те, що 27.03.2019 року відбудеться розгляд справи про вчинене ним правопорушення. В подальшому розгляд справи неодноразово відкладався.
05 квітня 2019 року до адміністративної комісії надійшло заперечення на протокол про адміністративне правопорушення від ОСОБА_2 та ОСОБА_1
09 квітня 2019 року до адміністративної комісії надійшло клопотання від ФОП ОСОБА_3 про визнання його потерпілим у справі про адміністративне правопорушення.
11 квітня 2019 року на засіданні адміністративної комісії в присутності ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2 адміністративна комісія вирішила повернути справу № ГР 349648 за ст. 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення складену відносно гр. ОСОБА_1 на доопрацювання до Виноградівського ВП Берегівського ВП ГУ НП України в Закарпатській області, у зв`язку з тим, що у пункті протоколу (склад адміністративного правопорушення) не розкрито суть самого порушення, а саме в чому полягає самоуправство, суб`єкта ОСОБА_1 не конкретизовано, оскільки зазначено двох осіб, а сам протокол складено на конкретну фізичну особу.
Відповідно до ст. 213 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі -КУпАП) справи про адміністративні правопорушення розглядаються зокрема адміністративними комісіями при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад.
Згідно з ст. 214 КУпАП адміністративні комісії при виконавчих органах сільських, селищних, міських рад вирішують усі справи про адміністративні правопорушення, за винятком віднесених цим Кодексом до відання інших органів (посадових осіб).
Статтею 215 КУпАП визначено, що адміністративні комісії утворюються відповідними органами місцевого самоврядування у складі голови, заступника голови, відповідального секретаря, а також членів комісії. В адміністративних комісіях при виконавчих органах міських рад є посада звільненого відповідального секретаря комісії. Порядок діяльності адміністративних комісій встановлюється цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.
Адміністративні комісії при виконавчих комітетах районних у містах рад утворюються у разі надання районній у місті раді та її виконавчому комітету відповідних повноважень міською радою.
Відповідно до ст. 216 КУпАП адміністративні комісії мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення при наявності не менш як половини членів їх складу, а виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад - при наявності не менш як двох третин від загального складу виконавчого комітету.
Згідно ст. 217 КУпАП посадові особи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення, можуть накладати адміністративні стягнення, передбачені цим Кодексом, у межах наданих їм повноважень і лише під час виконання службових обов`язків.
Відповідно до ст. 283 КУпАП розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі. Постанова виконавчого органу сільської, селищної, міської ради по справі про адміністративне правопорушення приймається у формі рішення.
Статтею 284 КУпАП визначено, що по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:
1) про накладення адміністративного стягнення;
2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу;
3) про закриття справи.
Відповідно до Положення про адміністративну комісію, затвердженого рішенням сесії Виноградівської міської ради № 16 від 25.05.2006 року з наступними змінами (далі – Положення), завданням адміністративної комісії є розгляд справ про адміністративні правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання законів України, чесного ставлення до державного і громадського обов`язку, поваги до прав, честі й гідності громадян, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самими правопорушниками, так і іншими особами.
Адміністративна комісія розглядає усі справи про адміністративні правопорушення, за винятком віднесених відповідно до чинного законодавства до компетенції інших органів (службових осіб).
Адміністративна комісія забезпечує своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законодавством, а також виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Адміністративна комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Кодексу України про адміністративні правопорушення, Указу Президії Верховної ради Української РСР "Про затвердження Положення про адміністративні комісії Української РСР" від 9 березня 1988 № 5540 цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами України.
Справа, що заводиться адміністративною комісією, повинна містити протокол про адміністративне правопорушення, протокол засідання і постанову комісії, дані про сповіщення осіб, які беруть участь у справі, про день і час засідання комісії, вручення або надіслання постанови особі, щодо якої її винесено, та потерпілому, відмітки про звернення до виконання постанови, хід і результати її виконання та інші документи у цій справі.
Згідно з ч. 3 Положення відповідальний секретар адміністративної комісії:
- заводить по кожному протоколу про адміністративне правопорушення окрему справу;
- здійснює підготовку до розгляду справ про адміністративні правопорушення;
- вирішує організаційні питання проведення засідань комісії;
- веде по справах, що розглядаються комісією, протоколи засідань комісії;
- разом з головою комісії підписує протокол і постанову комісії по справі про адміністративне правопорушення;
- звертає до виконання постанови про накладення адміністративного стягнення і контролює їх виконання;
- веде діловодство комісії, облік розглянутих справ про адміністративні правопорушення, забезпечує схоронність цих справ.
Відповідно до ч. 4 Положення адміністративна комісія розглядає справи про адміністративні правопорушення, зазначені в статті 218 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Підставою для розгляду адміністративною комісією справи є протокол про адміністративне правопорушення, складений у встановленому порядку уповноваженою на те службовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності відповідно до статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Адміністративна комісія розглядає справи в п`ятнадцятиденний строк з дня одержання протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Справи про адміністративні правопорушення розглядаються відкрито на засіданні адміністративної комісії.
Справа розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
При підготовці до розгляду справи відповідальний секретар адміністративної комісії вирішує такі питання:
- чи належить до компетенції адміністративної комісії розгляд даної справи;
- чи правильно складено протокол та інші матеріали справи;
- чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
- чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
- чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Адміністративна комісія при розгляді справи про адміністративні правопорушення зобов`язана з`ясувати:
- чи було вчинено адміністративне правопорушення;
- чи винна дана особа в його вчиненні;
- чи підлягає вона адміністративній відповідальності;
- чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність;
- чи заподіяно майнову шкоду;
- інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За вчинення правопорушень адміністративна комісія може застосовувати такі адміністративні стягнення:
- попередження;
- штраф;
- оплатне вилучення предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення;
- конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення адміністративна комісія накладає його в межах, установлених відповідною статтею Кодексу України про адміністративні правопорушення та іншими актами, які передбачають відповідальність за адміністративні правопорушення.
При накладенні стягнення адміністративна комісія враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - два місяці з дня його виявлення.
Постанова адміністративної комісії приймається простою більшістю голосів членів комісії, присутніх на засіданні.
Постанова підписується головуючим на засіданні і відповідальним секретарем комісії.
Постанова оголошується негайно після закінчення розгляду справи. Копія постанови протягом трьох днів вручається або висилається особі, щодо якої її винесено.
Постанова адміністративної комісії може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим у виконавчий комітет міської ради. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк адміністративною комісією за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено.
Постанова адміністративної комісії про накладення адміністративного стягнення є обов`язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, службовими особами і громадянами.
Постанова адміністративної комісії про накладення адміністративного стягнення звертається до виконання відповідно до правил, встановлених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що винесення постанови за результатами розгляду справи по суті є обов`язком адміністративної комісії.
Однак, адміністративною комісією, в порушення покладених на неї обов`язків за результатами розгляду справи не прийнято відповідного рішення.
Натомість головою комісії повідомлено позивача, що адміністративну справу № ГР 34648 буде направлено на доопрацювання до Виноградівського ВП берегівського ВП НП України в Закарпатській області.
Суд звертає увагу, що законодавство не дає органу, який розглядає справу альтернативи при винесенні рішення за результатами такого розгляду, оскільки законодавством не передбачена можливість направлення адміністративною комісією адміністративної справи на доопрацювання до відділу поліції, як про це зазначено в листі виконавчого комітету Виноградівської міської ради.
Статтею 285 КУпАП та Положенням визначено, що орган, який розглядає справу про адміністративні правопорушення оголошує постанову негайно після закінчення розгляду справи та протягом трьох днів надсилає або вручає її особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Крім того, адміністративна комісія позбавила позивача права оскаржити її рішення за результатами розгляду справи, оскільки не винесла відповідного рішення, чим порушила законні права та інтереси позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України: у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв`язку з вищенаведеним, враховуючи правові норми, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 243, 245, 246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виноградівської міської ради (пл. Миру, 5, м. Виноградів, Закарпатська область, 90300, ЄДРПОУ 04053677) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність адміністративної комісії при виконавчому комітеті Виноградівської міської ради щодо не винесення постанови за результатами розгляду справи № ГР 34648 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 186 КУпАП «Самоуправство».
3. Зобов`язати адміністративну комісію при виконавчому комітеті Виноградівської міської ради винести постанову у справі № ГР 34648 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 186 КУпАП «Самоуправство».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
СуддяД.В. Іванчулинець