
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2019 рокуСправа № 912/2984/19 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Вавренюк Л.С., за участю секретаря судового засідання Олійник В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/2984/19
за позовом: Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", 01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6
до відповідача Комунального підприємства "Долинське міське комунальне господарство" при Долинській міській раді, 28500, Кіровоградська область, Долинський район, м.Долинська, вул.Нова, буд.80-А
про стягнення 191 238,56 грн.
Представники:
від позивача - участі не брали;
від відповідача - участі не брали.
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі – АТ "НАК "Нафтогаз України" або позивач) до Комунального підприємства "Долинське міське комунальне господарство" при Долинській міській раді (далі - КП "Долинське міське комунальне господарство" при Долинській міській раді або відповідач) про стягнення з останнього на користь позивача борг у загальній сумі 191 238,56 грн, у тому числі: пеню у сумі 157 239,17 грн, три проценти річних у сумі 12 063,28 грн та інфляційні втрати у сумі 21 936,11 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору постачання природного газу №1377/16-БО-18 від 15.12.2015 в частині здійснення своєчасної оплати за переданий газ.
Правовими підставами позову зазначає 16, 20, 173-175, 193, 216, 230, 231, 232 Господарського кодексу України (далі - ГК України), 509, 526, 530, 549, 610- 612 625? 655 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України)
Також у своїй позовній заяві АТ "НАК "Нафтогаз України" просить проводити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 04.11.2019 господарський суд відкрив провадження у справі, постановив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, судовий розгляд призначено на 02.12.2019.
Сторони повідомлені належним чином про час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень, так сторони отримали копію ухвали 07.11.2019 (а.с. 45-46).
26.11.2019 до господарського суду надійшов відзив на позовну заяву відповідно до якого, відповідач просить ухвалити рішення, яким зменшити на 90% розмір пені, 3 % річних та інфляційних втрат нарахованих за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання за Договором на постачання природного газу № 1377/16-БО-18 від 15.12.2015, обґрунтовуючи це тим, що несвоєчасна оплата за використаний на потреби теплопостачання природний газ, що стала наслідком нарахування штрафних санкцій вказаних в позові, виникла з незалежних від КП "Долинський Міськкомунгосп" обставин, а саме внаслідок несвоєчасної сплати населенням, бюджетними організаціями та іншими споживачами плати за отримані послуги з теплопостачання. Проте відповідач в найкоротші терміни, при наявності першої можливості виконало свої договірні зобов`язання за Договором постачання природного газу та провело повний розрахунок з позивачем.
У судовому засіданні 02.12.2019 оголошено перерву до 16.12.2019 з метою надання позивачу можливості подати відповідь на відзив.
Відповідач отримав ухвалу-повідомлення від 02.12.2019 про оголошення перерви, про що свідчить роздруківка із сайту Укрпошта.
16.12.2019 на адресу суду засобами електронної пошти надійшло заперечення позивача. Такий документ підписано електронно-цифровим підписом повноважного представника АТ "НАК "Нафтогаз України". Позивач заперечує проти зменшення пені, відсотків річних та інфляційних втрат на 90 %. Позивач вважає, що для застосування статті 233 Господарського кодексу України необхідне виконання всіх трьох умов, що передбачені у цій статті. Довідка відповідача про заборгованість за послуги з опалення за 2015-2016 роки, на думку позивача, не надає можливості об`єктивно оцінити майновий стан відповідача, наявність/відсутність коштів, майна, загрозу банкрутства тощо. Довідка про загальний стан заборгованості за 2019 рік містить лише загальний розмір заборгованості, без зазначення походження та дат виникнення заборгованості, джерел походження тощо, тому не може бути врахована судом. Відповідачем не надано жодного доказу скрутного фінансового стану - збитки підприємства, відсутність коштів тощо. Отже, за відсутності доказів, що надали б можливість оцінити майновий стан відповідача, застосування статті 233 Господарського кодексу України неможливе. За спірним договором природний газ використовувався виключно для виробництва теплової енергії для бюджетних установ та організацій. Відповідачем не надано доказів проведення роботи з контрагентами для прискорення розрахунків за отриманий товар, що свідчить про пасивну поведінку підприємства. Позивач просить врахувати особливості його діяльності, як підприємства великої соціальної важливості. Через постійні затримки з розрахунком за поставлений газ позивач зазнає негативних наслідків. Також позивач наводить показники своєї фінансової діяльності за 9 місяців 2018 року, відповідно до яких торгова дебіторська заборгованість становила 42 663 тис. грн; торгова кредиторська заборгованість становила 4 636 тис. грн. Наведені дані свідчать про значний обсяг несплаченої заборгованості підприємств, нестачу коштів для здійснення поточної діяльності позивача, утому числі для забезпечення підприємств необхідним обсягом природного газу протягом опалювального сезону 2019/2019 років. Крім того позивач звертає увагу суду, що відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України відповідач повинен самостійно нести всі ризики підприємницької діяльності.
Сторони не забезпечили участь повноважних представників у судове засідання.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив такі обставини справи та відповідні їм правовідносини сторін.
15.12.2015 між Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі - Постачальник) та Комунальним підприємством "Долинське міське комунальне господарство" при Долинській міській раді (далі - Споживач) укладено Договір №1377/16-БО-18, відповідно до п. 1.1. якого Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу у 2016 році природний газ (надалі - газ), а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити цей газ (надалі - газ) на умовах цього Договору (далі - Договір, а.с.12-18).
Відповідно до п. 1.2. Договору газ, що постачається за цим договором, використовується Споживачем виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води бюджетним установам/організаціям та іншим споживачам.
Згідно з п. 2.1. Договору Постачальник передає Споживачу з 01 січня 2016 року по 31 березня 2016 року (включно) газ обсягом до 379 тис. куб.м у тому числі по місяцях (тис.куб.м): січень - 140; лютий - 139; березень - 100; І кв. 379.
Відповідно до пункту 3.1. Договору Постачальник передає Споживачу газ у пунктах приймання-передачі газу на газовимірювальних станціях, які знаходяться на кордоні України, та в пунктах приймання-передачі газу з ПСГ в газотранспортну систему.
Пунктом 3.4. Договору встановлено, що приймання-передача газу, переданого Постачальником Споживачеві у відповідному місяці поставки, оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг використання газу Споживачем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу.
В розділі 5 Договору узгоджено ціну природного газу. так, згідно з п. 5.2. Договору ціна за 1000 куб. м газу на дату укладання договору становить 6 474, 00 грн, без нарахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ, тарифів на транспортування та розподіл природного газу, крім того збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природній газ – 2%;
До сплати за 1000 куб.м. природного газу – 6 603,48 грн, крім того ПДВ -20%, всього з ПДВ – 7 924, 18 грн.
У п.5.4. Договору сторони погодили, що загальна сума вартості природного газу за цим договором складається із сум вартості місячних поставок газу.
Згідно з п. 6.1. Договору оплата за природній газ проводиться Споживачем виключно грошовими коштами відповідно до цін, умов і в порядку зарахування коштів, визначених у п. 5.2. цього договору або у відповідних додаткових угодах (п.5.1. даного договору).
Пунктом 8.2. Договору передбачено, що у разі невиконання Споживачем умов пункту 6.1. цього договору він зобов`язується сплатити Постачальнику, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 10.3. Договору строк, у межах якого Сторони можуть звернутися до суду з вимогою про захист своїх прав за цим договором (строк позовної давності), у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, штрафів, пені, відсотків річних, інфляційних нарахувань, відсотків річних, встановлюється тривалістю у 5 (п`ять) років.
Розділом 12 Договору передбачено, що він набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками Сторін, і діє в частині реалізації газу з 01 січня 2016 року до 31 березня 2016 року (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Договір підписано повноважними представниками сторін та скріплено печатками.
31.12.2015 сторони уклали Додаткову угоду № 1 до Договору (а.с. 19-20), згідно з якою внесено зміни, зокрема до п.п. 5.1, 5.2., 6.1,а саме, викладено у наступній редакції:
5.1.Ціна на природний газ визначається відповідно до п. 5.2 цього Договору. В подальшому ціна на газ визначається шляхом підписання Сторонами відповідних додаткових угод до Договору на підставі ціни, що розміщується на офіційному веб - сайті Постачальника. У разі зміни ціни Постачальником, така ціна є обов`язковою для Сторін даного Договору. Споживач підписанням цього Договору підтверджує, що погоджується з даним порядком визначення та зміни ціни.
Тарифи на транспортування природного газу магістральними трубопроводами ПАТ "Укртрансгаз" установлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), і є обов`язковими за цим Договором з моменту введення в дію.
5.2.Ціна за 1000 куб.м газу за цим договором з 01 січня 2016 року становить 398, 00 грн, крім того податок на додану вартість – 20%.
До ціни договору додається тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами ПАТ "Укртрансгаз", відповідно до території ліцензованої діяльності газорозподільних підприємств – 174, 9 грн, крім того ПДВ - 20%, всього з ПДВ – 209,88 грн.
До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 6 572,90 грн., крім того ПДВ - 20%, всього з ПДВ - 7 887,48 грн.
6.1.Оплата планових обсягів газу з урахуванням вартості транспортування магістральними трубопроводами ПАТ "Укртрансгаз" здійснюється Покупцем виключно грошовими коштами у національній валюті шляхом 100 % поточної оплати протягом місяця поставки. Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем поставки газу.
29.01.2016 сторони уклали Додаткову угоду № 2 до Договору (а.с. 21), згідно з якою внесено зміни до п. 5.2, а саме, викладено у наступній редакції:
5.2. Ціна за 1000 куб.м газу за цим договором з 01 лютого 2016 року становить 6239,00 грн, крім того податок на додану вартість - 20%.
До ціни газу додається тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами ПАТ "Укртрансгаз", відповідно до території ліцензованої діяльності ВАТ "Кіровоградгаз", - 174,90 грн., крім того ПДВ - 20%, всього з ПДВ - 209,88 грн.
До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 6 413,90 грн., крім того ПДВ - 20%, всього з ПДВ - 7 696,68 грн.
22.02.2016 сторони уклали Додаткову угоду № 3 до Договору (а.с. 22), згідно з якою внесено зміни до п. 5.2, а саме, викладено у наступній редакції:
5.2. Ціна за 1000 куб.м газу за цим договором з 01 березня 2016 року становить 6 255,00 грн, крім того податок на додану вартість - 20%.
До ціни газу додається тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами ПАТ "Укртрансгаз", відповідно до території ліцензованої діяльності ВАТ "Кіровоградгаз, - 174,90 грн., крім того ПДВ - 20%, всього з ПДВ - 209,88 грн.
До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 6 429,90 гри., крім того ПДВ - 20%. всього з ПДВ - 7 715,88 грн.
28.03.2016 сторони уклали Додаткову угоду № 4 до Договору (а.с. 22), згідно з якою внесено зміни до п.п.2.1., 5.1. 5.2, а саме, викладено у наступній редакції:
Додати пункт 2.1 Договору абзацом у наступній редакції: Постачальник передає Споживачу з 01 квітня 2016 року по 30 квітня 2016 року (включно) газ обсягом до 40 тис.куб.м.
Виключити з тексту Договору в повному обсязі абзац другий пункту 5.1. Договору.
Викласти пункт 5.2. Договору у наступній редакції: 5.2. Ціна за 1000 куб.м газу за цим договором з 01 квітня 2016 року становить 6 255,00 грн, крім того податок на додану вартість (20%) - 1 251,00 грн.
До сплати за 1000 куб.м. природного газу з ПДВ – 7 506, 00 грн.
На виконання умов Договору позивач у період з січня 2016 року по квітень 2016 року передав у власність відповідача природний газ на загальну суму 2 048 832,55 грн грн, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу від 31.01.2016 на суму 997 979, 18 грн, від 29.02.2016 на суму 543 177,80 грн, від 31.03.2016 на суму 467 165, 68 грн, від 30.04.2016 на суму 40 509,89 грн (а.с. 30-33).
Всупереч умовам Договору Споживач здійснив оплату за отриманий газ із порушенням терміну оплати визначених умовами договору, що підтверджується виписками по рахунку (а.с. 35-37).
У зв`язку з чим позивач і звернувся до господарського суду за захистом свого порушеного права.
При розгляді спору господарський суд враховує наступні положення чинного законодавства.
Договір є підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (статті 11, 626 ЦК України), які мають виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до договору (стаття 526 ЦК України), а одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається (стаття 525 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Позивач свої зобов`язання за Договором виконав повністю, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу (а.с. 30-33).
Разом з тим, господарський суд вважає обґрунтованим доводи позивача щодо неналежного виконання відповідачем Договору в частині здійснення своєчасної оплати за отриманий природний газ, що підтверджується випискою з рахунку наданою позивачем до матеріалів справи ( а.с.35-37).
Згідно вимог ст. 509 ЦК України, статей 173, 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
В силу вимог ч. 2 ст. 193, ст.ст. 216, 218 ГК України порушення зобов`язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Згідно з п. 1 ст. 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ст. 549 ЦКУ неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
На виконання п. 8.2. Договору та зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов договору в частині здійснення своєчасної оплати позивачем нарахована до сплати пеня у розмірі 157 239,17 грн, що підтверджується наданими позивачем до матеріалів справи розрахунками ( а.с. 26-29).
Згідно з розрахунком позивача сума пені за невчасну сплату заборгованості за газ, отриманий у січні 2016 року за період 16.02.2016-19.04.2016 складає 53 217,75 грн; у лютому 2016 року за період 15.03.2016 - 07.07.2016 складає 49 410,17 грн; у березні 2016 року за період 26.04.2016 - 09.10.2016 складає 49 656,60 грн; у квітні 2016 року за період 26.05.2016 - 11.10.2016 складає 4 954,65 грн, всього 157 239,17 грн.
Господарським судом перевірено відповідні розрахунки суми пені та встановлено, що вони є обґрунтованими та арифметично правильними.
Відповідно до положень ст. 625 ЦКУ правовими наслідками порушення грошового зобов`язання є нарахування процентів річних від простроченої суми та інфляційних втрат. Так, згідно частини другої наведеної норми боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На виконання норм ст.. 625 ЦК України позивачем нарахована до сплати сума 3% річних та інфляційні втрати, що підтверджено наданими позивачем до матеріалів справи розрахунками ( а.с. 26-29).
Згідно з розрахунком позивача сума 3% річних за невчасну сплату заборгованості за газ, отриманий у січні 2016 року за період 16.02.2016-19.04.2016 складає 3 628,48 грн; у лютому 2016 року за період 15.03.2016 - 07.07.2016 складає 3 678,03 грн; у березні 2016 року за період 26.04.2016 - 09.10.2016 складає 4 297,83 грн; у квітні 2016 року за період 26.05.2016 - 11.10.2016 складає 458,94 грн, всього 12 063, 28 грн.
Господарським судом перевірено відповідні розрахунки суми 3% річних та встановлено що вони є обґрунтованими та арифметично правильними.
Згідно з розрахунком позивача інфляційні втрати за невчасну сплату заборгованості за газ, отриманий у січні 2016 року за період 01.03.2016 - 31.03.2016 складає 2 979, 30 грн; у лютому 2016 року за період 01.04.2016 - 30.06.2016 складає 18 908,14 грн; у квітні 2016 року за період 01.06.2016 – 30.09.2016 складає 482,20 грн, всього 22 369,64 грн, однак відповідачем допущено арифметичну помилку при розрахунку загальної суми інфляційної заборгованості та зазначено інфляційні втрати у розмірі 21 936,11 грн.
Господарський суд при розгляді справи не виходить за межі позовних вимог, відповідно вважає розмір інфляційних втрат заявлених позивачем – 21 936, 11 грн.
Виходячи з зазначеного вище, господарський суд вважає розрахунки позивача 3% річних, інфляційних втрат та пені обґрунтованими.
При розгляді заявленого відповідачем у справі клопотання про зменшення нарахованої позивачем пені, інфляційних втрат та 3% річних на 90% господарський суд враховує наступне.
Відповідач в обґрунтування клопотання послався на наступні обставини:
Заборгованість бюджетних організацій перед комунальним підприємством становила: за жовтень 2015 року - 150 777,22 грн, за листопад 2015 року - 299 773,91 грн, за грудень 2015 року - 23 236,30 грн, за січень 2016 року - 894 478,67 грн, за лютий 2016 року - 1 156 381,45 грн, за березень 2016 року - 648 617,83 грн, за квітень 2016 року - 470 425,17 грн, за травень 2016 року - 277 847,61 грн, за червень 2016 року - 130 749,47 грн, що підтверджується довідкою доданою до відзиву на позовну заяву (а.с. 49).
Проте, комунальне підприємство в найкоротші терміни, при наявності першої можливості виконало свої договірні зобов`язання за Договором на постачання природного газу №1377/16-БО-18 від 15.12.2015 та провело повний розрахунок з позивачем у 2016 році.
На даний час, заборгованість споживачів перед комунальним підприємством за отримані послуги з теплопостачання становить 4 621 228,25 грн, що підтверджується довідкою доданою до відзиву на позовну заяву (а.с. 50).
Таким чином вина комунального підприємства в несвоєчасному проведенні розрахунків за отриманий природний газ, на думку відповідача, повністю відсутня.
Господарський суд вважає помилковим посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на ч. 3 ст. 83 Господарського процесуально кодексу України, оскільки така стаття щодо можливості зменшення штрафних санкцій була передбачена в редакції Госпоадрського процесуального кодексу України до 15.12.2017.
Відповідач також посилається на ст. 233 Господарського кодексу України, відповідно до якої, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов`язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу (ч. 1 ст. 233 ГК України).
Якщо порушення зобов`язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій (ч. 2 ст. 233 ГК України).
Аналізуючи дану норму, господарський суд дійшов висновку про помилковість позиції позивача щодо необхідності існування всіх трьох умов (ступінь виконання зобов`язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу). Головна умова - надмірність штрафних санкцій у порівнянні із збитками кредитора, а інші три умови є додатковими, що беруться до уваги при визначенні розміру зменшення штрафних санкцій.
Згідно змісту ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Господарський суд звертає увагу, що у відповідності до норм чинного законодавства зменшенню підлягає лише сума штрафних санкцій, в даному випадку сума пені.
Отже, для зменшення судом розміру штрафних санкцій перш за все необхідно з`ясувати чи є штрафні санкції надмірно великі, порівняно зі збитками кредитора. Позивач не навів суду, яких збитків він зазнав у зв`язку з невчасним погашенням заборгованості відповідачем.
До того ж, позивачем у справі до стягнення також заявлено збитки від інфляції та 3% річних, які також компенсують невчасне погашення заборгованості за Договором.
Заявляючи додаткові вимоги, позивач використав передбачені законодавством і Договором засоби компенсації матеріальних втрат та забезпечення виконання зобов`язання боржником, який відноситься до об`єктів життєзабезпечення та стратегічного призначення. Стягнення з боржника штрафних санкцій спрямоване на дотримання договірної дисципліни і має компенсаційний характер, проте не є і не може бути джерелом збагачення кредитора, а сплата надмірно великих штрафних санкцій зачіпатиме не лише майнові інтереси відповідача, а й, зокрема, можливість вчасного та якісного надання населенню відповідних послуг.
Господарський суд враховує, що позивач пред`являє до стягнення пеню за невчасне погашення заборгованості за отриманий природний газ у 2016 році, заборгованість за який повністю погашена протягом цього ж самого 2016 року.
Отже, умова про ступінь виконання зобов`язання виконана повністю. Так борг за січень 2016 рік погашено остаточно у квітні 2016 року, за лютий 2016 року - у липні 2016 року, за березень 2016 року - у жовтні 2016 року, за квітень 2016 року - у жовтні 2016 року. Відтак термін прострочення становив від трьох до семи місяців за різні місяці.
Відповідач пояснює, що здійснював погашення заборгованості за першої можливості, після оплати бюджетними організаціями теплової енергії, для якої використовувався природний газ, отриманий за Договором.
Господарський суд вважає належним доказом довідку № 1775/01-08 від 20.11.2019, яка свідчить про невчасну сплату бюджетними організаціями за послуги теплопостачання за опалювальний період 2015-2016 рік. Така довідка підписана головним бухгалтером відповідача і те, що вона складена в односторонньому порядку не позбавляє її доказової сили, оскільки такі відомості містяться саме у відповідача, позивачем не надано доказів на спростовання доводів відповідача у цій частині. Більш того, позивач також не наводить, якими саме доказами має підтверджуватись вказана обставина, в разі неприйняття такої довідки.
Щодо ж стосується наданої відповідачем довідки № 1776/01-08 від 20.11.2019 щодо загальної заборгованості за послуги теплопостачання станом на 01.11.2019, що становить 4621 228,25 грн, господарський суд погоджується із критичним ставленням позивача до даної довідки, яка не повністю відображає матеріальний стан відповідача. Водночас і сам позивач, зазначаючи про свій матеріальний стан посилається на звіти за 9 місяців 2018 року, що не є суттєвим на момент розгляду справи.
Крім того, діяльність позивача та відповідача, як суб`єктів ринку природного газу, провадиться за принципом забезпечення захисту прав та інтересів споживачів природного газу. У відносинах між сторонами відповідач є споживачем природного газу, а у відносинах з населенням та організаціями - постачальником теплової, електроенергії, тому суд враховує не лише майнові, але й інші інтереси сторін спору.
З огляду на викладене, враховуючи відшкодування можливих збитків у зв`язку з несвоєчасним погашенням заборгованості шляхом стягнення річних та інфляційних втрат, з огляду на повне виконання відповідачем основного зобов`язання ще у 2016 році, стратегічне значення відповідача, який є постачальником теплової енергії у м. Долинська, а також наявність опалювального сезону на час прийняття рішення у даній справі, господарський суд дійшов висновку про можливість використання наданого суду права на зменшення розміру нарахованої пені.
Разом з цим, враховуючи, що діяльність АТ "НАК "Нафтогаз України" має важливе значення щодо надійного і безпечного функціонування газотранспортної системи та враховуючи правове призначення штрафних санкцій, господарський суд вважає, що зменшення пені згідно клопотання відповідача на 90% є занадто значним зменшенням, а тому зменшує розмір неустойки на 50% та стягує з відповідача пеню у розмірі 78 619,59 грн (50% від 157 239,17 грн - визнаної судом суми пені, як правомірно нараховану позивачем).
З огляду на викладене позов АТ "НАК "Нафтогаз України" до КП "Долинське міське комунальне господарство" при Долинській міській раді підлягає задоволенню частково, а саме: 78 619,59 грн пені, 12 063, 28 грн 3% річних, 21 936,11 грн інфляційних втрат. В іншій частині позову слід відмовити.
Судовий збір покладається на сторони пропорційно задоволеним вимогам відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України. Водночас стосовно зменшення розміру пені на 50 %, то судовий збір за стягнення пені, вимоги за якою не задоволені судом покладається на відповідача на підставі ч. 9 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача.
Керуючись ст. ст. 73-80, 129, 221, 232-233, 236-238, 240-242, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства "Долинське міське комунальне господарство" при Долинській міській раді (28500, Кіровоградська область, Долинський район, м.Долинська, вул.Нова, буд.80-А ідентифікаційний код 36188893) на користь Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6, ідентифікаційний код 20077720) борг у загальній сумі 112 618,98 грн, з яких: 78 619,59 грн пені, 12 063,28 грн 3% річних, 21 936,11 грн інфляційних втрат а також витрати по сплаті судового збору в сумі 2 868,58 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Кіровоградської області.
Копії рішення направити сторонам, а саме:
позивачу - Акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" за адресою: 01601, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,6;
відповідачу - Комунальному підприємству "Долинське міське комунальне господарство" при Долинській міській раді за адресою: 28500, Кіровоградська область, Долинський район, м.Долинська, вул.Нова, буд.80-А.
Дата складення повного рішення 19.12.2019.
Суддя Л.С. Вавренюк