
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2019 року Чернігів Справа № 620/3061/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Зайця О.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Комунального некомерційного підприємства "Чернігівська центральна районна лікарня" Чернігівської районної ради Чернігівської області про зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Управління Держпраці у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом про зобов`язання Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська центральна районна лікарня» Чернігівської районної ради Чернігівської області, код ЄДРПОУ 02006544, м. Чернігів, вул. Шевченка, буд. 114, в зв`язку з загрозою життю та здоров`ю людей, негайно зупинити роботи (виробництво), а саме, експлуатацію: ліфта пасажирського, заводський № 1386 Щ; ліфта лікарняного, заводський № 3356 МО; котла варильного КПЕ-160; котла варильного КПЕ-60; пральної машини СВГК-50; пральної машини СВГК-25, які знаходяться за адресою: вул. Шевченка, буд. 114, м. Чернігів.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за результатами проведеної планової перевірки на предмет дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, додержання законодавства про працю були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому є підстави для застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, у якому останній зазначає, що ним були виконанні вказані порушення, про що було складено відповідний акт перевірки.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до направлення на проведення перевірки від 26.07.2019 № 539, на підставі наказу від 26.07.2019 № 457-Н, Управлінням Держпраці у Чернігівській області у період з 30.07.2019 по 12.08.2019 проведено планову перевірку на предмет додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська центральна районна лікарня» Чернігівської районної ради Чернігівської області, код ЄДРПОУ 02006544, м. Чернігів, вул. Шевченка, буд. 114.
Під час перевірки згідно розділу V акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 12.08.2019 № 539 (далі - акт перевірки), виявлено 86 порушень нормативно - правових актів з охорони праці, з яких зазначені у рядках №№ 14, 15, 16, 17, 19, 20 порушення створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
1. На пральній машині СВГК-50 виведений з ладу блокуючий пристрій, що виключає можливість її роботи при відкритій завантажувальній кришці - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 5.2.4.5 НПАОП 93.0-1.06-97 «Правила охорони праці при експлуатації пралень і лазень» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 21.05.97 № 143).
2. На пральній машині СВГК-25 виведений з ладу блокуючий пристрій, що виключає можливість її роботи при відкритій завантажувальній кришці - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 5.2.4.5 НПАОП 93.0-1.06-97 «Правила охорони праці при експлуатації пралень і лазень» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 21.05.97 № 143).
3. В харчоблоці на варильних котлах КПЕ-160 відсутнє захисне заземлення - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1- 1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін`юсті України 10.02.98 № 93/2533).
4. В харчоблоці на варильних котлах КПЕ-60 відсутнє захисне заземлення - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.3.1 НПАОП 40.1- 1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів» (затверджено наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 № 4, зареєстровано в Мін`юсті України 10.02.98 № 93/2533).
5. Ліфту пасажирському, в/п 500 кг., заводський № 1386 Щ, не проведене експертне обстеження після закінчення граничного терміну експлуатації - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 9.6.1, 9.7.15, 6.1.22 НПАОП 0.00-1.02- 08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Держгірпромнагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Мін`юсті України 07.10.2008 №937/15628).
6. Ліфту лікарняному, в/п 500 кг., заводський № 3356 МО, не проведений періодичний (черговий) технічний огляд - ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 9.4.1 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правила будови і безпечної експлуатації ліфтів» (затверджено наказом Держгірпромнагляду від 01.09.2008 № 190, зареєстровано в Мін`юсті України 07.10.2008 № 937/15628).
Як зазначає позивач, станом на час звернення до суду вищевказані порушення не усунуто, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015 № 9 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується, зокрема, на принципах пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з вимогами статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
За приписами частини сьомої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
З наданого акту, прийнятого за результатами перевірки виконання вимог припису судом встановлено, що порушення, встановлені перевіркою, які також зазначені у приписі, як і в позовній заяві, на час розгляду справи по суті відповідачем усунуті.
Таким чином, всі порушення, визначені позивачем як такі, що створюють загрозу та життю працюючих Комунального некомерційного підприємства "Чернігівська центральна районна лікарня" Чернігівської районної ради Чернігівської області були усунуті.
Відповідно до положень статті 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.
У разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщо законом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що порушення, зазначені в позовній заяві, не можуть бути підставою для заборони (зупинення) виконання робіт, оскільки відповідно до частини одинадцятої статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), заходи реагування до суб`єкта господарювання не застосовуються.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 73 КАС України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами ст. 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову Управління Держпраці у Чернігівській області до Комунального некомерційного підприємства "Чернігівська центральна районна лікарня" Чернігівської районної ради Чернігівської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) необхідно відмовити.
Керуючись статтями 139, 195, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Управління Держпраці у Чернігівській області відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 18 грудня 2019 року.
Суддя О.В. Заяць