
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2019 року Чернігів Справа № 620/2929/19
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Чернігівській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування постанов,
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.08.2019 №145460 та від 20.08.2019 №145461.
Судом залучено Державну службу України з безпеки на транспорті, оскільки відповідно до положень п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області не має статусу юридичної особи та адміністративної процесуальної дієздатності, а отже не може бути самостійним відповідачем у даній справі.
В обґрунтування своїх вимог позивачем вказано, що підстави про вчинення ним порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», зазначених в акті перевірки не існує. Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.08.2019 №145460 та №145461 були видані на підставі розрахунків, а тому не мають законних підстав.
Ухвалою судді від 29.10.2019 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
У встановлений ухвалою про відкриття провадження строк, Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Чернігівській області подало відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що позивач не зазначає жодної обставини щодо неправомірності винесення Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області постанов від 20.08.2019 №145460 та №145461.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
05.07.2019 контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області, відповідно до направлення на перевірку від 27.06.2019 № 026333, на а/д М-05 «Київ - Одеса» 450 км. + 500 м. на Ваговому Комплексі № 1 проводилась рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення вантажів та пасажирів.
Працівниками Управління Укртрансбезпеки у Одеській області був зупинений транспортний засіб марки MAN модель TGA 18.400 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом марки KELBERG реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить та використовуються позивачем.
За результатами зважування транспортного засобу співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Одеській області було встановлено, що навантаження на одиночну вісь складає 12,1 тон при максимально допустимому навантаженні 11 тон.
Також був зупинений транспортний засіб марки MAN модель TGA 18.400 реєстраційний номер НОМЕР_3 з напівпричепом марки BENOLU реєстраційний номер НОМЕР_4 , який також належить та використовуються позивачем.
За результатами зважування вищезазначеного транспортного засобу (чек від 05.07.2019 час 15 год. 06 хв.) співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Одеській області було встановлено, що навантаження на строєну ось з одиночними шинами складає 22,8 тон при максимально допустимому навантаженні для даного типу транспортного засобу 22 тон.
У зв`язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, контролюючими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області, було складено Довідку від 05.07.2019 №036287 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акт від 05.07.2019 №036130 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (щодо результатів зважування т.з. MAN модель TGA 18.400 реєстраційний номер НОМЕР_1 з напівпричепом марки KELBERG реєстраційний номер НОМЕР_2 ).Також складено Довідку від 05.07.2019 №036286 про результати здійснення габаритно-вагового контролю та Акт від 05.07.2019 №036131 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (щодо результатів зважування т.з. MAN модель TGA 18.400 реєстраційний номер НОМЕР_3 з напівпричепом марки BENOLU реєстраційний номер НОМЕР_4 ).
Також, винесено розрахунок плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу до Акту від 05.07.2019 №036130 та розрахунок плати за проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу до Акту від 05.07.2019 №036131.
При цьому, водії при здійсненні контролю не надали державним інспекторам дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, які відповідно до ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», повинен знаходитись у водія і надаватись для перевірки інспектуючим особам.
У зв`язку з виявленням вищезазначених порушень, державними інспекторами було складено Акти від 05.07.2019 №158258 та від 05.07.2019 №158259.
Водіїв було ознайомлено зі змістом Актів від 05.07.2019 №158258 та від 05.07.2019 №158259, однак від підпису Акту та надання письмових пояснень останні відмовились, у зв`язку з чим, співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Одеській області внесено відповідний запис.
Вищезгадані Акти були розглянуті в Управлінні Укртрансбезпеки у Чернігівській області за місцезнаходженням суб`єкта господарювання. За результатами розгляду справи винесено постанови про застосування адміністративно-господарського штрафів від 20.08.2019 №145460 (Акт №158258) та від 20.08.2019 №145461 (Акт №158259) за порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарські штрафи в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне порушення окремо.
Позивач вважає зазначені постанови протиправними та такими, що підлягають скасуванню, внаслідок чого звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зважає на наступне.
Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт").
Центральним органом виконавчої влади з питань безпеки на автомобільному транспорті, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103, є Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), яка здійснює свої повноваження безпосередньо, а також через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.39 та ст.48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до п.3 Порядку №879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Підпунктом 4 п.2 Порядку №879 наведене визначення поняття «габаритно-ваговий контроль», згідно якого це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Підпунктом 3 п.2 Порядку №879 також наведене визначення поняття «великовагові та великогабаритні транспортні засоби» - це транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306.
При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Пунктом 6 Порядку №879 вказано, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до п.20 Порядку №879, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Так, згідно п.22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11т, здвоєні осі — понад 16т, строєні осі — понад 22т або фактичною масою понад 40т (для контейнеровозів — навантаження на одиночну вісь — понад 11т, здвоєні осі — понад 18т, строєні осі — понад 24т або фактичною масою понад 44т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах — понад 46т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, автомобілями позивача було здійснено перевезення, із перевищенням навантажень на строєну ось, при якому фактичне навантаження становило - 22,8т за допустимих 22т та із перевищенням навантаження на одиничну ось, при якому фактичне навантаження становило - 12,1т за допустимих 11т. Крім того, перевезення здійснювалося без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб`єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі – Порядок №1567).
Відповідно до п.15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених ст.39 і ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут; відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні.
Відповідно до п.21 Порядку №1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис.
Пункт 22 цього ж Порядку передбачає, що у разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Відповідно до п.25 Порядку №1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
При цьому, згідно з п.26 та п.27 Порядку №1567, справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5.
З пояснень відповідача встановлено, та позивачем не заперечується, що на розгляді справи щодо Актів від 05.07.2019 №158258 та від 05.07.2019 №158259 був присутній позивач. При цьому останній, ані на розгляд справи щодо Актів, ані до суду не надав жодних доказів, які б спростовували факт допущеного позивачем порушення автотранспортного законодавства. Та обставина, що під час руху та гальмування сипучий вантаж (зерно) змістився, жодними доказами не підтверджується та не може спростовувати встановлений факт перевищення навантаження на осі, оскільки базується виключно на припущеннях.
А оскільки судом не встановлено жодних порушень вимог чинного законодавства при винесенні Управлінням Укртрансбезпеки у Чернігівській області постанов від 20.08.2019 №145460 та №145461, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
З огляду на наведене, у позові Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Чернігівській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування постанов необхідно відмовити.
Таким чином, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Чернігівській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправним та скасування постанов – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач – Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_5 ).
Відповідачі:
Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Чернігівській області (вул. П`ятницька, м. Чернігів, 14000).
Державна служба України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, 14, м. Київ. 01135, код 39816845).
Повне рішення суду складено 18.12.2019.
Суддя Л.О. Житняк