Рішення № 86417035, 18.12.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2019
Номер справи
400/3497/19
Номер документу
86417035
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2019 р. справа № 400/3497/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради, вул. Грушевського, 3,Первомайськ,Миколаївська область,55200 про:визнання відмови протиправною,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради (далі-відповідач), в якому просить визнати протиправною відмову відповідача у наданні державної допомоги при народженні; зобов`язати відповідача призначити та виплатити позивачу допомогу при народженні дитини.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відмова у призначенні їй допомоги при народженні дитини, у зв`язку із порушенням нею строку звернення з відповідною заявою є протиправною, оскільки нею порушено строк на звернення із цією заявою з поважних причин, а саме у зв`язку із перебуванням на непідконтрольній України території і неможливістю вчасно перетнути кордон.

Відповідач надав до суду відзив, згідно якого просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач звернулась із заявою про призначення допомоги при народженні дитини з порушенням 12 календарних місяців, продовження цього строку не передбачено чинним законодавством з будь-яких причин. А також заява, з якою звернулась позивач, не відповідає формі, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України 21.04.2015 р. №441.

Суд розглянув справу в порядку скороченого провадження, без виклику сторін, відповідно до вимог ст.263 КАС України.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач 5.09.2019 р. звернулась до відповідача із заявою про призначення допомоги при народженні дитини на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

10.09.2019 р. №Ш-110/04.2-05 відповідачем листом відмовлено в призначенні допомоги при народженні дитини. Рішення мотивовано тим, що позивачем подано заяву, яка не відповідає встановленому зразку, а також повідомлено, що нею пропущено строк длоя подання заяви.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 21.11.1992 №2811-XII "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (далі - Закон №2811), громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 2811, призначається державна допомога при народжені дитини.

Як зазначено в ст. 5 Закону № 2811, всі види державної допомоги сім`ям з дітьми, крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини (частина 6 ст. 11 Закону № 2811). Такий самий строк для звернення за призначенням допомоги, передбачений пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок).

Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання. Для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу). (п. 10 Порядку).

Про призначення державної допомоги сім`ям з дітьми чи про відмову в її призначенні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і виплачує зазначену допомогу, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом п`яти днів після прийняття відповідного рішення (п. 43 Порядку).

З матеріалів справи вбачається, що дитина позивача ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , із заявою про призначення допомоги при народженні дитини позивач звернулась 05.09.2019 р., про що свідчить копія заяви. У позовній заяві позивач зазначила, що звернулась із заявою з пропуском строку, оскільки до цього часу перебувала на не підконтрольній Україні території (м. Семферополь) та була позбавлена можливості вчасно звернутись із заявою та навіть свідоцтво про народження дитини отримала її мати лише 05.05.2018 р.

Таким чином, позивач звернулась із заявою про призначення допомоги при народженні дитини з пропуском 12 місячного строку. Однак, як вбачається з матеріалів справи позивач з об`єктивних причин не мала змоги звернутися до відповідача з відповідною заявою, через неможливість перетину кордону з непідконтрольної Україні території. Відтак, пропуск строку звернення із заявою з об`єктивних причин, не може бути підставою для позбавлення позивача та її дитини права на отримання допомоги виходячи з наступного.

Позивачем заявлений позов фактично в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення, а відповідно до ч. 7 ст. 7 Сімейного Кодексу України, дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України № 789-XII від 27 лютого 1991 року, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Отже, допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. У цьому випадку, неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 14.02.2018р. у справі за №591/610/16-а та від 2.10.2018р. у справі за №495/3711/17.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, з урахуванням інтересів дитини та обставин, встановлених судом, позивач, у даному випадку, має право на отримання допомоги при народженні дитини.

Суд також, не приймає до уваги посилання відповідача на невідповідність форми заяви позивача, оскільки у даному випадку, зі змісту листа-відмови вбачається, що навіть при зверненні позивача із заявою встановленої форми результатом її розгляду була відмова, у зв`язку із пропуском строку звернення із даною заявою.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

За правилами ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат, сторони суду не подавали. Позивач сплатив судовий збір в розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1477272098.1 від 26.09.2019 р. (а. с. 4) і з урахування задоволення позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в розмірі 768,40 грн.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради (вул. Грушевського, 3, Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код 03194559) задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради (вул. Грушевського, 3, Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код 03194559) у наданні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

3. Зобов`язати Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради (вул. Грушевського, 3, Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код 03194559) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Первомайської міської ради (вул. Грушевського, 3, Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код 03194559) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 768,40 грн.

5. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є. В. Марич