
Справа № 420/7619/19
УХВАЛА
17 грудня 2019 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області (ЄДРПОУ 04379730, місцезнаходження: 67555, Одеська обл., Лиманський район, с. Сичавка, вул. Генерала Цвєтаєва 1) про визнання незаконними та скасування рішень,-
ВСТАНОВИВ:
16.12.2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області про визнання незаконними та скасування рішень.
Разом з позовом позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області №598-VII від 06.12.2019 року «Про схвалення проекту рішення про добровільне приєднання територіальної громади сіл Сичавка і Кошари Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області (Сичавської сільської територіальної громади) до Визирської сільської об`єднаної територіальної громади з центром в с.Визирка до винесення рішення у справі та набрання ним законної сили
В обґрунтування заяви позивач зазначає, що необхідність забезпечення адміністративного позову обумовлюється тим, що зокрема, рішення, про оскарження яких позивач звернулась до суду - винесені всупереч реальній думці мешканців села та без урахування їх побажань, без економічного обґрунтування доцільності такого приєднання та без реального громадського обговорення такої ініціативи. Крім того, позивач вказує, що в разі завершення процедури приєднання Сичавської сільської ради до Визирської ОТГ поновлення її прав та прав інших мешканців Сичавкської сільської територіальної громади буде неможливим.
Згідно ч.1 ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Суд вважає за можливе вирішити заявлене клопотання, без повідомлення осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до частини першої статті 117 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії. Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним.
Відповідно до п. 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» від 06.03.2008р. за № 2 в ухвалі про забезпечення позову, суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення по адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до положень ст.1 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» від 05.02.2015 року № 157-VIII добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: конституційності та законності; добровільності; економічної ефективності; державної підтримки; повсюдності місцевого самоврядування; прозорості та відкритості; відповідальності.
Згідно ч.1 та ч.2 ст. 4 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» від 05.02.2015 року № 157-VIII добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов:
1) у складі об`єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування;
2) територія об`єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об`єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об`єдналися;
3) об`єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області;
4) при прийнятті рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об`єднаної територіальної громади;
5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об`єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об`єднання.
Так, з наданих заявником документів вбається, що Сичавською сільською радою Лиманського району Одеської області 06 грудня 2019 року № 598-VII прийнято рішення Про схвалення проекту рішення селищної ради "Про добровільне об`єднання територіальних громад", яким схвалено проект рішення Гвардійської селищної ради "Про добровільне об`єднання територіальних громад".
Враховуючи той факт, що предметом судового розгляду справи є вирішення питання щодо визнання протиправним та скасування рішення Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області №579-VII від 19.11.2019 року « Про надання згоди на добровільне приєднання територіальної громади сіл Сичавка і Кошари Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області (Сичавської сільської територіальної громади) до Визирської сільської об`єднаної територіальної громади з центром в с.Визирка» та визнання протиправним та скасування рішення Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області №598-VII від 06.12.2019 року Про схвалення проекту рішення селищної ради "Про добровільне об`єднання територіальних громад", яким схвалено проект рішення Гвардійської селищної ради «Про добровільне об`єднання територіальних громад», суд дійшов висновку, про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам та законним інтересам позивача, членам Сичавської територіальної громади.
Отже, вирішуючи питання про забезпечення позову, суд повинен врахувати інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів.
Згідно Рекомендації N R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Міністрів Ради Європи 13 вересня 1989 року рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов`язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.
Таким чином, з наведеного вбачається, що суд, розглядаючи заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, з огляду на докази, надані стороною по справі для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись, зокрема, у тому, що існує дійсна і реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, позов слід забезпечити саме у такий спосіб, про який просить позивач, а не якимось менш обмежувальним у правах способом для відповідача, такий спосіб є співмірним обсягу позовних вимог, позивач має легітимну мету забезпечити саме захист своїх прав та інтересів від неправомірних дій відповідача, а не завдати шкоди правам та інтересам відповідача.
Розглянувши заяву про забезпечення позову, суд звертає увагу на те, що позивачем доведено реальну загрозу його правам та інтересам, а також іншим мешканцям сіл Сичавка та Кошари Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області до ухвалення рішення в адміністративній справі.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав, з урахуванням клопотання представника позивача про часткове задоволення заяви про вжиття заходів забезпечення позову, для задоволення заяви позивача про вжиття заходів забезпечення позову.
Керуючись статтями 114-117, 243,248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову в адміністративній справі №420/7619/19 за позовом ОСОБА_1 до Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області про визнання незаконними та скасування рішень - задовольнити.
Зупинити дію рішення Сичавської сільської ради Лиманського району Одеської області №598-VII від 06.12.2019 року Про схвалення проекту рішення селищної ради "Про добровільне об`єднання територіальних громад", яким схвалено проект рішення Гвардійської селищної ради «Про добровільне об`єднання територіальних громад».
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 256 КАС України.
Суддя Л.М. Токмілова