Постанова № 86375009, 14.06.2019, Подільський районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
14.06.2019
Номер справи
405/3240/19
Номер документу
86375009
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 405/3240/19

Провадження №3/405/760/19

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 червня 2019 року Ленінський районний суд м. Кіровограда у складі:

головуючої - судді Іванової Л.А.,

за участю:

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Рахункової палати, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Кіровограда, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого начальником юридичного відділу (секретар тендерного комітету) Служби автомобільних доріг у Кіровоградській області, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

з протоколу про адміністративне правопорушення від 05.04.2019, складеного керівником контрольної групи – начальником відділу територіального управління Рахункової палати по Вінницькій, Житомирській, Кіровоградській та Хмельницькій областях (у м.Вінниця) Саїнським Д.А., вбачається, що секретарем тендерного комітету Служби автомобільних доріг у Кіровоградській області Татаренком М.В. в порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, встановленого абзацом 9 частини 1 статті 10 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VІІІ, в частині обов`язкового оприлюднення повідомлень про внесення змін до договору протягом трьох днів з дня внесення таких змін на веб-порталі Уповноваженого органу (в системі «Прозоро»): до Договору від 09.01.2018 №04/18 (далі - Договір №04/18, ідентифікатор закупівлі - UA-2017-10-26-001103-b), укладеного з ДП «Кіровоградський облавтодор» на надання послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Кіровоградській області на суму фінансування робіт 40700,0 тис. грн.., який у 2018 році профінансовано за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах на суму 39200,0 тис, гривень, щодо надання послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Кіровоградській області укладеного між Службою автомобільних доріг у Кіровоградській області та ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» (далі - ДП «Кіровоградській облавтодор», ЄДРПОУ 32039992) - не оприлюднено наступних додаткових угод: від 14.02.2018 № 3; від 05.04.2018 № 4 та від 10.05.2018 № 5 щодо визначення обсягів фінансування за Договором №04/18 у сумі 40700,0 тис, грн. (повідомлення про внесення змін до Договору № 04/18 вказаними додатковими угодами в системи «Прозоро» станом на 05.04.2019 не оприлюднено), чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 164-14 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 з`явився, йому роз`яснено права особи, що притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП, вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, вказаних у протоколі, не визнав та суду пояснив, що ч. 1 ст.10 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) визначено, що замовник самостійно та безоплатно оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, повідомлення про внесення змін до договору - протягом трьох днів з дня внесення змін. Пункт 11 частини 1 статті 8 Закону повноваження щодо розроблення та затвердження форми повідомлення про внесення змін до договору відносить до основних функцій Уповноваженого органу. Наказом Мінекономрозвитку від 22.03.2016 №490 затверджено форму повідомлення про внесення змін до договору, яка передбачає зазначення випадків для внесення змін до істотних умов договору лише згідно з частиною 4 статті 36 Закону. Щодо внесення змін до договору з інших підстав - форма повідомлення, затвердженого Мінекономрозвитку, відсутня. Частиною 1 статті 10 Закону також визначено, що замовник оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу інформацію щодо закупівель через авторизовані електронні майданчики. Служба автомобільних доріг у Кіровоградській області на підставі договору №57/16 від 29.07.2019 інформацію щодо закупівель оприлюднює через електронний майданчик «е-tender», на якому також відсутня технічна можливість оприлюднення повідомлення про внесення змін до договору, інших, ніж визначено частиною 4 статті 36 Закону. Саме такі письмові зауваження, користуючись правом, наданим п.4 ст.4 Закону, Служба направила на адресу Рахункової палати 12.04.2019 за вих..№ 405/16 стосовно акта, з яким не погоджується. Крім того, вважає, що посадовою особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення, порушено термін складення протоколу, встановлений ст.254 КУпАП, як і не надано відповідно до ст.255 КУпАП начальником відділу ТУ Рахункової палати по Вінницькій, Житомирській, Кіровоградській та Хмельницькій областях Саїнським Д.А. повноважень на складення протоколів про адміністративні правопорушення. Просив провадження у справі закрити у зв`язку з відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-14 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, всебічно, повно і об`єктивно дослідивши всі обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження про адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 164-14 КУпАП, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Крім іншого, ці дані встановлюються поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, протоколом про адміністративне правопорушення, а також іншими документами.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (стаття 252 КУпАП).

Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (стаття 9 КУпАП).

Об`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого до ч. 1 ст. 164-14 КУпАП полягає у здійсненні закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель; оцінці пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації; укладенні з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації; неоприлюдненні або порушенні порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства; ненаданні інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом.

З протоколу про адміністративне правопорушення від 05.04.2019 вбачається, що об`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-14 КУпАП, за якою на ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, полягає також в порушенні порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства.

Оскільки диспозиція ст.164-14 КУпАП є бланкетною, тому в протоколі про адміністративне правопорушення міститься посилання на норми Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIІI від 25.12.2015.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі», які передбачають, що відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника або уповноважена особа (особи).

За змістом ст.38 Закону України «Про публічні закупівлі» за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до цього Закону, члени тендерного комітету замовника, уповноважена особа (особи), члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку), несуть відповідальність згідно із законами України. За порушення вимог, установлених цим Законом в частині прийнятих рішень, вибору і застосування процедур закупівлі, відповідальність несуть члени тендерного комітету або уповноважена особа (особи) персонально.

З наказу начальника Служби автомобільних доріг у Кіровоградській області від 02.08.2016 за № 27 вбачається, що утворений тендерний комітет Служби автомобільних доріг у Кіровоградській області у складі: голови комітету – начальника тендерно-договірного відділу Янкула О.О., заступника голови комітету – начальника відділу інвестиційно-кошторисної роботи та будівництва ОСОБА_2 Н. ОСОБА_3 , секретаря комітету – провідного юрисконсульта Татаренка М.В., членів комітету – заступника начальника служби з фінансово-економічних питань ОСОБА_4 , начальника відділу з ремонту та експлуатаційного утримання автодоріг і штучних споруд ОСОБА_5 , начальника відділу з організації та безпеки дорожнього руху ОСОБА_6 , начальника відділу якості, технічного контролю та нових технологій ОСОБА_7 (а.п. 19-23).

Відповідно до п. 3.3 Розділу ІІІ Положення про тендерний комітет Служби автомобільних доріг у Кіровоградській області, затверджений наказом начальника Служби автомобільних доріг у Кіровоградській області від 02.08.2016 за № 27, забезпечення розміщення інформації про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики покладено на секретаря Комітету (а.п. 21-23).

Так, до договору підряду від 09.01.2018 №04/18, укладеного Службою автомобільних доріг у Кіровоградській області з ДП «Кіровоградський облавтодор» на надання послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Кіровоградській області на суму фінансування робіт 40700,0 тис. грн.., який у 2018 році профінансовано за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах на суму 39200,0 тис, гривень, щодо надання послуг з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Кіровоградській області укладеного між Службою автомобільних доріг у Кіровоградській області та ДП «Кіровоградський облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» внесені зміни додатковими угодами від 14.02.2018 № 3, від 05.04.2018 № 4 та від 10.05.2018 № 5 щодо визначення обсягів фінансування (а.п. 24-32, 33-35).

Відповідно до вимог ч.1 ст.10 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, зокрема - повідомлення про внесення змін до договору - протягом трьох днів з дня внесення змін.

Актом про результати аудиту ефективності використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах в Службі автомобільних доріг в Кіровоградській області від 05.04.2019 за № 30-10/18-12о, складеним керівником контрольної групи начальником відділу ТУ Рахункової палати по Вінницькій, Житомирській, Кіровоградській та Хмельницькій областях Саїнським Д.А., встановлено, що у порушення ч.1 ст.10 Закону України «Про публічні закупівлі», тендерним комітетом Служби автомобільних доріг у Кіровоградській області не забезпечено опублікування трьох повідомлень про внесення змін до Договору № 4/8 від 09.01.2018. Відповідно до вказаного Акту відповідальними особами щодо дотримання порядку оприлюднення інформації про закупівлі зазначено голову тендерного комітету ОСОБА_8 та секретаря тендерного комітету Татаренка М.В.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 № 23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленій в ст.62 Конституції України презумпції невинуватості.

Обов`язок по збиранню доказів покладається на особу (органи), які складають протокол про адміністративне правопорушення і оформляють відповідний матеріал. Суд лише оцінює докази з точки зору їх достатності, достовірності, допустимості і належності.

Так, і в протоколі про адміністративне правопорушення, і у витягу з Акту про результати аудиту ефективності використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах в Службі автомобільних доріг в Кіровоградській області від 05.04.2019 за № 30-10/18-12о, які складені однією посадовою особою (керівником контрольної групи начальником відділу ТУ Рахункової палати по Вінницькій, Житомирській, Кіровоградській та Хмельницькій областях Саїнським Д.А., який по суті є зацікавленою особою) зазначено, що Комітетом САД в Кіровоградській області не забезпечено оприлюднення (станом на 05.04.2019) в системі «Прозоро» (на веб-порталі Уповноваженого органу) повідомлення про внесення змін до Договору № 04/18 від 14.02.2018 № 3, при цьому, судом відзначається, що до складеного протоколу про адміністративне правопорушення не долучено відповідного витягу з системи «Прозоро» (веб-порталу Уповноваженого органу) станом на 05.04.2019 на підтвердження об`єктивної сторони адміністративного правопорушення за ч.1 ст.164-14 КУпАП щодо порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, яке ставиться у вину ОСОБА_9 , що останнього можливості ефективно захищатися від інкримінового адміністративного правопорушення і робить неможливим об`єктивний розгляд справи по суті.

Крім того, Рахунковою палатою залишені поза увагою письмові зауваження начальника Служби автомобільних доріг в Кіровоградській області ОСОБА_10 стосовно складеного Акту про результати аудиту ефективності використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам та фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах в Службі автомобільних доріг в Кіровоградській області від 05.04.2019 за № 30-10/18-12о. Зокрема, щодо відсутності технічної можливості оприлюднення через електронний майданчик «е-tender» повідомлення про внесення змін до договору, інших, ніж визначено частиною 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі».

Окрім того, судом відзначається, що з протоколу про адміністративне правопорушення не вбачається, в яких саме діях чи бездіяльності саме секретаря тендерного комітету ОСОБА_1 . знайшло своє вираження порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, що має істотне значення для вирішення справи по суті, враховуючи, що технічне обслуговування Служби автомобільних доріг в Кіровоградській області щодо використання електронного майданчика, розташованого в мережі Інтернет на веб-сайті http://е-tender.ua, здійснювало ТОВ «Е-Тендер» відповідно до договору № 57/16 від 29.07.2016 про використання системи електронних закупівель (а.п. 75-79).

Формулювання «порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства» є неконкретним і незрозумілим, оскільки не відображає усіх ознак правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-14 КУпАП.

Отже, сукупність вищенаведених обставин вказує на недоведеність поза розумним сумнівом вини ОСОБА_9 у порушенні порядку оприлюднення інформації про закупівлі, визначеної абз.9 ч.1 ст.10 Закону України «Про публічні закупівлі».

Згідно зі ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутній склад адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 247, 283, 284, 287 КУпАП, суд -

П О С Т А Н О В И В:

провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.164-14 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Ленінський районний суд міста Кіровограда протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Ленінського

районного суду

м. Кіровограда Лілія Андріївна Іванова