
Справа № 636/1983/19
Провадження № 2/636/1324/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«12» листопада 2019 року м. Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого – судді Карімова І.В.,
за участю секретаря – Селеверстової Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунальної установи «Чугуївський районний будинок культури» Чугуївської районної ради Харківської області, Чугуївської районної ради Харківської області, Чугуївського управління державної казначейської служби України Харківської області про стягнення грошових коштів, несплачених при звільненні,
ВСТАНОВИВ:
22 травня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Комунальної установи «Чугуївський районний будинок культури» Чугуївської районної ради Харківської області, Чугуївської районної ради Харківської області, Чугуївського управління державної казначейської служби України Харківської області про стягнення несплаченої йому при звільненні заборгованості по заробітній платі в сумі 3679,04 грн.
Позов обґрунтований тим, що він з 03 липня 2010 року по 14 липня 2018 року знаходився у трудових відносинах з Комунальною установою «Чугуївський районний будинок культури» Чугуївської районної ради Харківської області, і останнім була нарахована, але не виплачена йому (позивачу) заробітна плата за грудень 2017 року, яка складає згідно довідки №117 від 13.08.2018 року: 3679,04 грн.- нарахована заробітна плата, а сума заборгованості по виплаті заробітної плати за грудень 2017 року з урахуванням податків і зборів -2924,83 грн. На підставі викладеного та відповідно до вимог ч.1ст.47,ч.1 ст. 116 КЗпП України, ст.ст. 23,43 Бюджетного кодексу України, пунктів 1,3 Положення про Державну казначейську службу України, позивач просив стягнути зі всіх відповідачів на його користь заборгованість по заробітній платі в сумі 3679,04 грн.
11 червня 2019 року Чугуївська районна рада Харківської області надала відзив на позов, якому зазначила, що позов є безпідставним, оскільки Чугуївська районна рада є лише засновником Комунальної установи «Чугуївський районний будинок культури», а головними розпорядниками бюджетних коштів є місцеві державні адміністрації ( ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України), тому вважає за необхідне залучити до участі у справі у якості третьої особи Чугуївською районну державну адміністрацію.
19 червня 2019 року Чугуївське управління державної казначейської служби України Харківської області надало відзив на позов ОСОБА_1 згідно якого позовні вимоги не визнала, посилаючись на те, що відповідно до вимог Бюджетного кодексу України Чугуївське управління державної казначейської служби України Харківської області забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку, та не є власником або уповноваженим органом, з яким позивач вступав у трудові відносини, тому не є належним відповідачем у справі.
Учасники справи до судового засідання не з`явилися, повідомлені про час та місце розгляду справи відповідно до вимог ЦПК України. Від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав у повному обсязі за заявленими підставами.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 43 Конституції України та ст. 2 КЗпП України право громадян України на працю – це право на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого новленого державою мінімального розміру. Працівники реалізують право на працю шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою.
Згідно з ч.1 ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Відповідно до приписів ст.47 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 03 липня 2010 року по 14 липня 2018 року знаходився у трудових відносинах з Комунальною установою «Чугуївський районний будинок культури» Чугуївської районної ради Харківської області, та був звільнений з посади сторожа за власним бажанням за ст. 38 КЗпП України (а.с.4-6, 11-12).
Згідно копії довідок Комунальної установи «Чугуївський районний будинок культури» Чугуївської районної ради Харківської області від 18.08.2018 № 117 та від 28.01.2019 № 17 нарахована ОСОБА_1 за грудень 2017 року заробітна плата складає 3679,04 грн. Сума заборгованості по виплаті заробітної плати за грудень 2017 року з урахуванням податків та зборів складає 2924,83 грн.(а.с. 13-14).
Відповідно до норм Податкового кодексу України та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» з фонду заробітної плати справляються податки та збори.
Згідно з п.п. 168.1.1. ст. 168 Податкового кодексу України податковий агент (поняття якого визначено в п.п.14.1.180 ст. 14 цьогоКодексу), який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу і ставку військового збору, встановлену п.п.1.3 п.161 підрозділу ХХ кодексу.
Оскільки відповідачем - Комунальною установою «Чугуївський районний будинок культури» Чугуївської районної ради Харківської області утримані податки і збори із нарахованої за грудень 2017 року заробітної плати ОСОБА_1 , останньому підлягає виплаті на підставі вимог ч.1ст.47,ч.1 ст. 116 КЗпП України заборгованість по заробітній платі в сумі 2924,83 грн.
Як вбачається з відгуків на позов інших відповідачів - Чугуївської районної ради Харківської області та Чугуївського управління державної казначейської служби України Харківської області вони не є належними відповідачами у спірних правовідносинах.
Суд погоджується з такою позицією відповідачів, оскільки вона ґрунтується на вимогах закону.
Так, відповідно до приписів статті 43 Бюджетного кодексу України Чугуївське управління державної казначейської служби України Харківської області як територіальний орган державної казначейської служби України забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку, та не є власником або уповноваженим органом, з яким позивач вступав у трудові відносини .
Чугуївська районна рада є лише засновником Комунальної установи «Чугуївський районний будинок культури», а головними розпорядниками бюджетних коштів є місцеві державні адміністрації ( ч.2 ст.22 Бюджетного кодексу України).
Як вбачається з відповіді Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області від 12.09.18 № Б-464/32-32 за результатами проведеного у 2017 році фінансовим управлінням районної державної адміністрації фінансового контролю в КУ «ЧРБК» було встановлено порушення бюджетного законодавства, а саме: взяття посадовими особами установи зобов`язань поза обсягом встановлених кошторисом бюджетних асигнувань та з перевищенням повноважень. Не зареєстрована органом Державної казначейської служби України заборгованість є не бюджетною, що підтверджено даними державної фінансової статистичної звітності.
Згідно з вимогами ч.4 ст. 48 Бюджетного кодексу України зобов`язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов`язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини шостої цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов`язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов`язань не здійснюються.
Вимоги фізичних і юридичних осіб щодо відшкодування збитків та/або шкоди за зобов`язаннями, взятими розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), стягуються з осіб, винних у взятті таких зобов`язань, у судовому порядку (а.с.9-10).
У зв`язку із вищевикладеним суд вважає, що у задоволенні вимог ОСОБА_1 в частині стягнення з співвідповідачів: Чугуївської районної ради Харківської області та Чугуївського управління державної казначейської служби України Харківської області заборгованості по заробітній платі за грудень 2017 року слід відмовити.
Оскільки позивач відповідно до п.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судових витрат у вигляді судового збору, згідно приписів ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на рахунок держави.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 80, 81, 89, 141, 263-268, 354, 355 ЦПК України, ч.1ст.47, ч.1 ст. 116 КЗпП України, суд
УХВАЛИВ:
Позов - ОСОБА_1 до Комунальної установи «Чугуївський районний будинок культури» Чугуївської районної ради Харківської області, Чугуївської районної ради Харківської області, Чугуївського управління державної казначейської служби України Харківської області про стягнення грошових коштів, несплачених при звільненні - задовольнити частково.
Стягнути з Комунальної установи «Чугуївський районний будинок культури» Чугуївської районної ради Харківської області: юридична адреса: 63503, Харківська область, м. Чугуїв, вул.. Гвардійська,13, код ЄДРПОУ 32690398, на користь ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , заборгованість по заробітній платі за грудень 2017 року в сумі 2924 ( дві тисячі дев`ятсот двадцять чотири) гривні 83 копійки.
Рішення в частині стягнення платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.
Судові витрати у справі покладаються на рахунок держави.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Повне рішення складено 21 листопада 2019 року.
Головуючий суддя: