Рішення № 86312774, 12.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.12.2019
Номер справи
480/4197/19
Номер документу
86312774
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 грудня 2019 р. Справа № 480/4197/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, мотивуючи позовні вимоги тим, що з 29 серпня 2018 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як пенсіонер за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 24 вересня 2019 року звернулася до відповідача з заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII в порядку, передбаченому п.п. 2, 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII. До заяви були додані всі необхідні документи для призначення пенсії. Однак відповідач відмовив у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з відсутністю 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII. Спеціальний стаж складає 11 років 8 місяців 22 дні. До спеціального стажу не зарахований період роботи з 21.08.2012 р. по 01.05.2016 р. в Державній податковій інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, оскільки статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII не передбачені категорії посад державних службовців, які мають спеціальні звання. Вважає такі відповідача протиправними та просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити їй з 24 вересня 2019 року пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 01.12.2000 р. по 24.09.2019 р., визначені довідкою Головного управління ДФС у Сумській області від 24 вересня 2019 року № 370/К/18-28-04-01-18. При цьому зазначає, що обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. N 3723-XII після 01.05.2016 р. є дотримання в сукупності вимог щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби особи, які позивачем виконано. Таким чином, підстави для відмови їй у переході на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" відсутні. Просить позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивачці було відмовлено у переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з відсутністю 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII. Спеціальний стаж складає 11 років 8 місяців 22 дні.

До 01.05.2016 р. пенсійне забезпечення державних службовців було врегульоване нормами Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII.

З 01.05.2016 р. набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.

Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, дане положення стосується державних службовців, які станом на 01.02.2016 р. займали посади державної служби. У свою чергу, позивачці до спеціального стажу не зарахований період роботи з 21.08.2012 р. по 01.05.2016 р. в Державній податковій інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, оскільки статтею 25 Закону України "Про державну службу" 16.12.1993 р. N 3723-XII не передбачені категорії посад державних службовців, які мають спеціальні звання. Вважає, що порушень вимог чинного законодавства ним не допущено. Просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач подала відповідь на відзив, в якому зазначила, що, по-перше, в Державній податковій інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області вона не працювала, по-друге, період її роботи в податкових органах на різних посадах зараховується до стажу державної служби, що дає право на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". Отже, дії відповідача не грунтуються на вимогах закону, а тому є протиправними.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 29 серпня 2018 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як пенсіонер за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

24 вересня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII в порядку, передбаченому п.п. 2, 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII.

Відповідно до повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 01.10.2019 р. № 25209/03.2-17 позивачці відмовлено в переході з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з відсутністю 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, визначених Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII (а.с.7).

Суд вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову переході на пенсію за віком державного службовця є необґрунтованим та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначені в Законі України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон).

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України "Про державну службу".

Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII (далі - Закон N 889-VIII) визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу", крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до п.п. 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII набрав чинності 01.05.2016 р.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII (далі - Закон N 3723-XII) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку (ч. 18 ст. 37 Закону N 3723-XII).

Таким чином, необхідною умовою для наявності в осіб, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, є досягнення такими особами визначеного віку та наявність у них страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

У свою чергу, такий вік як умова призначення пенсії за віком визначається статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Тобто, до 01.05.2016 р. право на пенсію державного службовця мали особи, які:

1) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж;

2) мали стаж державної служби не менш як 10 років та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

З системного аналізу вказаних норм слідує, що обов`язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII після 01.05.2016 р. є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону N 3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону N 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби.

У даному випадку єдиною підставою для відмови в призначенні пенсії державного службовця відповідач зазначив недостатність у позивача стажу державної служби у зв`язку з тим, що період роботи в органах податкової служби після присвоєння спеціального звання не зараховується до 20-річного стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії.

Судом встановлено, що на дату набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року N 889-VIII позивач перебувала на державній службі і мала стаж державної служби не менше ніж 10 років, а саме працювала на посаді головного державного ревізора-інспектора сектору внутрішнього аудиту ГУ ДФС у Сумській області, на даний час продовжує працювати в ГУ ДФС у Сумській області, що підтверджується записами у трудовій книжці та довідкою ГУ ДФС у Сумській області від 24.09.2019 р. № 370/К/18-28-04-01-18 (а.с.13-14,16-27).

Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. N 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону N 889-VIII.

Відповідно до п. 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

До набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 р. N 889-VIII (до 01.05.2016 р.) посади і органи, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, визначалися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283.

Відповідно до п. 2 цього Порядку до стажу державної служби зараховується, зокрема, робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Таким чином, у даному випадку слід застосовувати норми законодавства, чинного до набрання чинності Законом N 889-VIII.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII регулювання правового становища державних службовців, що працюють в органах прокуратури, апаратах судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

З наведеної норми слідує, що правове становище державних службовців, які працюють в апараті інших органів, може регулюватися іншими спеціальними законами. При цьому Закон N 3723-XII застосовується до таких службовців в частині, яка не врегульована спеціальними законами.

Спеціальним Законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності, був Закон України "Про державну податкову службу в Україні". Даним Законом передбачалося, зокрема, що: 1) посадовою особою органу державної податкової служби може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим центральним органом державної податкової служби; 2) посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації; 3) правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов`язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України "Про державну службу".

Отже, під час роботи посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання, займають посади в державних органах щодо практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема у сфері податкової політики, одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, а відтак перебувають на державній службі та є державними службовцями.

Крім того, пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Відповідно до абз. 1 п. 344.1 ст. 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".

Таким чином, період роботи позивача в податкових органах на різних посадах зараховується до стажу державної служби, що дає право на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".

Як вбачається з матеріалів справи, одночасно із заявою позивачем були надані ГУ ПФУ в Сумській області довідки ГУ ДФС у Сумській області від 24 вересня 2019 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 228/05-19 та № 229/05-19, з урахуванням яких відповідач повинен був здійснити нарахування пенсії (а.с.9-11,12).

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, переведення позивача із пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII має здійснюватися з 24 вересня 2019 року - дня звернення до відповідача з відповідною заявою.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, відмовивши позивачці у переході на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", не дотримався його вимог та вимог Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов`язання відповідача призначити ОСОБА_1 з 24 вересня 2019 року пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування згідно з довідками Головного управління ДФС у Сумській області від 24 вересня 2019 року № 228/05-19, № 229/05-19, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 01.12.2000 р. по 24.09.2019 р., визначені довідкою Головного управління ДФС у Сумській області від 24 вересня 2019 року № 370/К/18-28-04-01-18, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 з 24 вересня 2019 року пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування згідно з довідками Головного управління ДФС у Сумській області від 24 вересня 2019 року № 228/05-19, № 229/05-19, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 01.12.2000 р. по 24.09.2019 р., визначені довідкою Головного управління ДФС у Сумській області від 24 вересня 2019 року № 370/К/18-28-04-01-18.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 768,40 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах