
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2019 р. Справа № 480/1325/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до Дружбівської міської ради Ямпільського району Сумської області про зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Керівник Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави (далі - позивач, керівник Шосткинської місцевої прокуратури) звернувся до суду з позовною заявою (а.с.37-42) до Дружбівської міської ради Ямпільського району Сумської області (далі - відповідач, Дружбівська МР), в якій просив зобов`язати Дружбівську МР розглянути у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання щодо зменшення на 50 відсотків розміру плати за харчування для батьків, у сім`ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у комунальних дошкільних навчальних закладах.
Свої вимоги мотивував тим, що відповідачем 21.02.2019 прийнято рішення «Про встановлення батьківської плати за харчування дітей у шкільних та дошкільних закладах освіти у 2019 році». Однак, дане рішення, яким затверджено порядок харчування дітей в дошкільних навчальних закладах у 2019 році, не відповідає вимогам чинного законодавства і не передбачає пільгові умови оплати харчування для окремих категорій сімей з дітьми, яким державою надані додаткові гарантії соціального захисту. Зокрема, дане рішення не відповідає вимогам ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», п. 2.3 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 667 від 21.11.2002, п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» № 1243 від 26.08.2002 та порушує гарантоване чинним законодавством право на зменшення розміру плати за харчування на 50 відсотків для батьків, у сім`ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у комунальних дошкільних навчальних закладах.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Від відповідача у справі до суду надійшов відзив, в якому відповідач позовні вимоги визнав у повному обсязі та зазначив, що рішення щодо зменшення на 50% розміру плати за харчування для батьків, у сім`ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у комунальних дошкільних навчальних закладах буде прийнято на найближчій сесії ради (а.с.132-133).
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Дружбівською МР восьмого скликання на 31 сесії, 21.02.2019 було прийнято рішення «Про встановлення батьківської плати за харчування дітей у шкільних та дошкільних закладах освіти у 2019 році» (а.с.46), яким, крім іншого:
1) встановлена вартість одноразового харчування учнів закладів загальної середньої освіти та дошкільних закладів пільгових категорій на території Дружбівської МР у 2019 році за кошти місцевого бюджету в розмірі 10грн. згідно переліку: дітей-сиріт позбавлених батьківського піклування; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпечених сім`ям»; дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; дітей, батьки яких є (були) учасниками антитерористичної операції на Сході України;
2) встановлена вартість одноразового харчування учнів 1-4 класів за рахунок коштів місцевого бюджету в розмірі 50% від вартості харчування на день;
3) встановлена батьківська плата за триразове харчування дітей в дошкільних закладах на території Дружбівської МР у 2019 році в розмірі 60% від вартості харчування на день.
Відповідно до інформації відділу освіти Дружбівської МР від 15.03.2019 за №01-24/304 у 2019 році заклади дошкільної освіти Дружбівської МР відвідують 26 дітей з сімей, у яких троє і більше дітей (а.с.43-45).
Згідно інформації управління праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації від 15.03.2019 №01-24/526 на обліку в управлінні перебувають 28 дітей дошкільного віку з багатодітних сімей, у яких троє і більше дітей, які мешкають на території Дружбівської МР (а.с.47).
Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі – Закон України «Про прокуратуру») представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, відповідно до якої прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Згідно пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.
При вирішенні справи суд бере до уваги, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, а тому прокурор в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
З матеріалів справи суд вбачає, що за даним позовом прокурор набув статусу позивача, оскільки орган, уповноважений відповідно до вимог чинного законодавства України звертатися до суду з позовом про внесення змін до актів органів місцевого самоврядування у сфері охорони дитинства, забезпечення прав дітей на освіту та харчування, відсутній.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 32 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти, культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальним громадам або передані їм.
Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку системи дошкільної освіти, яка забезпечує розвиток, виховання і навчання дитини, ґрунтується на поєднанні сімейного та суспільного виховання, досягненнях вітчизняної науки, надбаннях світового педагогічного досвіду, сприяє формуванню цінностей демократичного правового суспільства в Україні визначає Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 №2628-ІІІ (далі - Закон України «Про дошкільну освіту»).
Статтею 33 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 №2402-ІІІ організацію безкоштовного харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», вирішення питань про надання пільг та державної допомоги дітям та сім`ям з дітьми відповідно до законодавства забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом.
Питання організації харчування дітей у дошкільному навчальному закладі врегульовані також статтею 35 Закону України «Про дошкільну освіту», відповідно до ч.2 якої організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних закладах дошкільної освіти покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані заклади дошкільної освіти, органи місцевого самоврядування, а також на керівників закладів дошкільної освіти.
Батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.
Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.
Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти (ч.5 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту»).
Згідно ч.6 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту» порядок встановлення плати за харчування дитини у державному та комунальному закладі дошкільної освіти визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, відповідно до п.2.3 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України №667 від 21.11.2002 розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім`ях яких троє і більше дітей. При зменшенні на 50 відсотків батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах нарівні з рідними дітьми враховуються падчерки та пасинки, які проживають у цій сім`ї, якщо вони не були враховані в сім`ї іншого з батьків, а також діти, на яких оформлена опіка у зв`язку зі смертю батьків, позбавленням їх батьківських прав, засудженням до позбавлення волі, включаючи час перебування під слідством або направленням на примусове лікування тощо.
Схожі норми закріплені і пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» №1243 від 26.08.2002, відповідно до якої встановлено знижки з плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах у таких розмірах, зокрема, сім`ям, які мають трьох і більше дітей, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах - на 50 відсотків.
Як встановлено судом, відповідно до інформації відділу освіти Дружбівської МР від 15.03.2019 за №01-24/304 у 2019 році заклади дошкільної освіти Дружбівської МР відвідують 26 дітей з сімей, у яких троє і більше дітей (а.с.43-45).
Згідно інформації управління праці та соціального захисту населення Ямпільської районної державної адміністрації від 15.03.2019 №01-24/526 на обліку в управлінні перебувають 28 дітей дошкільного віку з багатодітних сімей, у яких троє і більше дітей, які мешкають на території Дружбівської МР (а.с.47).
Відтак, Дружбівська МР зобов`язана була встановити зменшення на 50 відсотків розміру плати за харчування для батьків, у сім`ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у комунальних дошкільних навчальних закладах.
Однак, як встановлено судом, на порушення вказаних вище норм, рішенням відповідача від 21.02.2019 (а.с.46) не було вирішено питання щодо зменшення на 50 відсотків розміру плати за харчування для батьків, у сім`ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у комунальних дошкільних навчальних закладах.
Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази, а також визнання відповідачем позову, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Суд також зазначає, що відповідно до ч.1 ст.142 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Дана норма кореспондується з ч.3 ст.7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VІ, згідно якої, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченому при поданні позову.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1921 грн., що підтверджується відповідним платіжним дорученням №491 від 03.04.2019 (а.с.93).
Враховуючи вищевикладене, та визнання відповідачем позову до почату розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення п`ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме - 960,50 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до Дружбівської міської ради Ямпільського району Сумської області про зобов`язання вчинити дії – задовольнити.
Зобов`язати Дружбівську міську раду Ямпільського району Сумської області розглянути у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання щодо зменшення на 50 відсотків розміру плати за харчування для батьків, у сім`ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у комунальних дошкільних навчальних закладах.
Повернути з Державного бюджету України на користь Прокуратури Сумської області (40000, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 33, код ЄДРПОУ 03527891) п`ятдесят відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а саме у розмірі 960 (дев`ятсот шістдесят) грн. 50 коп., що сплачені згідно платіжного доручення №491 від 03.04.2019 на розрахунковий рахунок Головного Управління Державної казначейської служби України у Сумській області, рахунок отримувача 34312206084030, МФО 899998, код отримувача 37970593.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 13.12.2019.
Суддя І.Г. Шевченко