Рішення № 86312493, 13.12.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2019
Номер справи
1.380.2019.005441
Номер документу
86312493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.005441

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2019 рокум. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Качур Р.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8) до ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» (80084, Львівська область, Сокальський район, с. Межиріччя, вул. Шахтарська, 35В) про застосування заходів реагування,

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Держпраці у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля», в якій просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля», а саме: заборонити подальше ведення гірничих робіт у виробці 434 оконтурюючого штреку, до усунення зазначених у позовній заяві порушень.

В обґрунтування позову зазначено, що в результаті позапланової перевірки, проведеної уповноваженою особою позивача, виявлено факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, факти невиконання законних вимог посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці та повторного допущення порушень вимог чинних нормативно правових актів з охорони праці в тому числі й порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля». У зв`язку з існуючою, на думку позивача, небезпекою, він звернувся із цим адміністративним позовом до суду..

Ухвалою від 25.10.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).

Відповідач своїм правом подати письмовий відзив на позовну заяву не скористався.

Суд всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.

На підставі наказу Головного управління Держпраці у Львівській області (надалі ГУ Держпраці у Львівській області) від 13.08.2019 № 1655-П (а.с. 9) та направлення про проведення перевірки від 13.08.2019 № 1655 (а.с. 10) у присутності уповноваженої особи відповідача начальника в.о. дільниці підготовчих робіт ОСОБА_1 , заступником начальника відділу нагляду у вугільній промисловості Марцинюком Василем Івановичем, проведено позапланову перевірку ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» щодо дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у підготовчій виробці 434 окунтурюючого штреку, контроль виконання припису від 14.06.2019 № 13/25/132/0663-0594, який був виданий за результатами позапланової перевірки, що проводилася відповідно до наказу ГУ Держпраці у Львівській області від 12.06.2019 № 1288-П та направлення про проведення перевірки від 12.06.2019 № 1288.

За результатами вказаної перевірки ГУ Держпраці у Львівській області склало акт перевірки суб`єкта господарювання №13/25/132/0899 від 19.08.2019. (а.с. 11-14).

Перевіркою виявлено, зокрема, такі порушення:

- відсутній водяний заслон для локалізації вибухів вугільного пилу у вибої (тупиковій підготовчій виробці) 434 оконтурюючого штреку, що є порушенням п. 15(6) гл. 7 розд. VI, п. 1 гл. 3 розд. V «Правила безпеки у вугільних шахтах» (далі - «ПБ») (НПАОП 10.0-1.01-10);

- відсутній один з трьох (перший зі сторони 434 оконтурюючого штреку) водяний заслон для локалізації вибухів вугільного пилу у вибої (тупиковій підготовчій виробці) 434 конвеєрного штреку, що є порушенням п. 15(6) гл. 7 розд. VI, п. 1 гл. 3 розд. V «ПБ»;

- апаратура системи автоматизованого газового контролю, яка знаходиться у вибої 434 оконтурюючого штреку та на вихідному струмені повітря з 434 оконтурюючого та 434 конвеєрного штреку не забезпечує функцію автоматичного відключення електроенергії у разі появи неприпустимої концентрації метану, що є порушенням п. 4 гл. 8 розд. VI, п. 1 гл. 3 розд. V «ПБ»;

- допущено експлуатацію 434 оконтурюючого штреку за відсутності пожежно- зрошувального трубопроводу, що є порушенням п. 7 гл. 3 розд. IX «ПБ».

Примірники акта №13/25/132/0089 від 19.08.2019 підписані заступником начальника відділу нагляду у вугільній промисловості управління гірничого нагляду ГУ Держпраці у Львівській області Марцинюком В.І. , в.о. начальника дільниці підготовчих робіт Шереметою І.Б. та директором ВП «Шахта «Відродження» Овчінніковим П.В. без зауважень.

19.08.2019 ГУ Держпраці у Львівській області винесено припис № 13/25/132/0899-0792 про усунення вищезазначений порушень (а.с. 15).

З огляду на те, що позивач вважає, що порушення, виявлені під час проведення перевірки, створюють загрозу для життя і здоров`я працівників ВП «Шахта «Відродження», він звернувся до суду з відповідним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 (далі - Закон України №877-V).

Згідно зі ст. 1 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (надалі органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 4 Закону України №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 3 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, та п.3 Положення про Головне управління Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 № 75 (далі Положення) основними завданнями Головного управління Держпраці у Львівській області є:

- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

- здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки.

Відповідно до п. 16 ч.4 Положення до компетенції Управління Держпраці належить здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Згідно з ч. 7 Положення №96, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про охорону праці» передбачено, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципі пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

В силу ч. 3 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Пункт 15(6) гл. 7 розд. VI «ПБ» містить вимогу - сланцевими або водяними заслонами повинні бути захищені вибої підготовчих виробок, проведених по вугіллю або по вугіллю та породі (у випадку відсутності автоматичного пиловибухозахисту). Пункт 1 гл. 3 розд. V «ПБ» містить вимогу - не дозволяється ведення гірничих робіт без затвердженого проекту, а також з відступами від нього. Дане порушення може призвести до унеможливлення локалізації вибуху вугільного пилу та газу метану, у випадку його виникнення, на початковій стадії, поширення його по інших виробках шахти, виникнення значних руйнувань у гірничих виробках та в цілому по шахті і, як наслідок, травмування або загибелі значної кількості людей.

Пунктом 15(6) гл. 7 розд. VI «ПБ» встановлено, що сланцевими або водяними заслонами повинні бути захищені вибої підготовчих виробок, проведених по вугіллю або по вугіллю та породі (у випадку відсутності автоматичного пиловибухозахисту). Пункт 1 гл. 3 розд. V «ПБ» містить вимогу - не дозволяється ведення гірничих робіт без затвердженого проекту, а також з відступами від нього. Дане порушення може призвести до унеможливлення локалізації вибуху вугільного пилу та газу метану, у випадку його виникнення, на початковій стадії, поширення його по інших виробках шахти, виникнення значних руйнувань у гірничих виробках та в цілому по шахті і, як наслідок, травмування або загибелі значної кількості людей.

Відповідно до пункту 4 гл. 8 розд. VI «ПБ» автоматична стаціонарна апаратура та вмонтовані прилади контролю вмісту метану повинні забезпечувати автоматичне відключення електроенергії у разі появи неприпустимої концентрації метану. Місця встановлення автоматичних переносних приладів і датчиків стаціонарної апаратури контролю вмісту метану визначаються відповідно до вимог цього пункту «ПБ». Стаціонарна автоматична апаратура контролю метану, оксиду вуглецю, швидкості й напрямку повітря розміщується в гірничих виробках відповідно до проектів. На шахтах III категорії за газом й вище повинні застосовуватися системи автоматизованого газового контролю, які повинні забезпечувати: безперервний збір, обробку, показування й зберігання інформації про аерогазовий стан гірничих виробок; функцію автоматичного відключення електроенергії. Пункт 1 гл. 3 розд. V «ПБ» містить вимогу - не дозволяється ведення гірничих робіт без затвердженого проекту, а також з відступами від нього. Дане порушення може призвести до унеможливлення автоматичного відключення електроенергії у разі появи неприпустимої концентрації метану у вищезазначених виробках, виникнення вибуху газу метану, значних руйнувань у гірничих виробках та в цілому по шахті і, як наслідок, травмування або загибелі значної кількості людей.

Згідно пункту 7 гл. 3 розд. IX «ПБ» у діючих гірничих виробках відповідно до нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки мас буї и прокладений пожежно-зрошувальний (протипожежний) трубопровід, що забезпечує необхідні витрату і тиск води для гасіння пожежі в будь-якому місці гірничих виробок шахти.Трубопровідна арматура і трубопровід мають відповідати вимогам чинного законодавства. Діаметр трубопроводу визначається розрахунком, але повинен бути не менше 100 мм. Трубопровід повинен бути постійно заповнений водою під тиском, то забезпечує її витрату, достатню для гасіння пожежі. Дане порушення може призвести до унеможливлення гасіння пожежі у разі її виникнення у вищезазначеній виробці, на початковій стадії, поширення її по інших виробках шахти, виникнення значних руйнувань у гірничих виробках та в цілому по шахті і, як наслідок, травмування або загибелі значної кількості людей.

Відповідно до ч 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі актів, складених за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, робіт, надання послуг суб`єктам господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Матеріалами справи підтверджується наявність порушень ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» щодо дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Недотримання відповідачем вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, зазначені в акті перевірки є реальним ризиком та створює загрозу життю та здоров`ю працівників.

Враховуючи викладене, у зв`язку з виникненням загрози життю та/або здоров`ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей та ненаданням відповідачем доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки №13/25/132/0899 від 19.08.2019, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ГУ Держпраці у Львівській області щодо заборони подальшого ведення гірничих робіт у виробці 434 окунтурюючого штреку, до усунення порушень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

1. Позов Головного управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8, ЄДРПОУ 39778297) до ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» (80084, Львівська область, Сокальський район, с. Межиріччя, вул. Шахтарська, 35В, ЄДРПОУ 26307842) про застосування заходів реагування, задовольнити повністю.

2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності до ВП «Шахта «Відродження» ДП «Львіввугілля» (80084, Львівська область, Сокальський район, с. Межиріччя, вул. Шахтарська, 35В, ЄДРПОУ 26307842).

3. Заборонити подальше ведення гірничих робіт у виробці 434 окунтурюючого штреку пласта до усунення порушень.

4. Розподіл судових витрат не проводиться.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 13.12.2019.

СуддяР.П. Качур