
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Вн. №27/260
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
12 грудня 2019 року № 826/8008/18
За позовом ОСОБА_1
До Головного управління ДФС у м. Києві
Про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
Суддя О.В.Головань
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 20.02.2018р. № 0073841310.
Ухвалою суду від 29.05.2018 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
18.06.2018 року відповідачем до суду подано відзив на адміністративний позов.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , код НОМЕР_1, АДРЕСА_2 ) є власником об`єктів житлової нерухомості:
квартира за адресою: АДРЕСА_2 (загальна площа квартири 75,0 кв.м., житлова площа квартири 53,0 кв.м.), яка знаходиться у спільній сумісній власності;
квартира за адресою: АДРЕСА_4 (загальна площа квартири 127,3 кв. м., житлова площа квартири 40,6 кв. м.) у власності з 22.12.2014.
ДПІ у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві було проведено обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2014 рік та сформовано податкове повідомлення-рішення № 0305-17 від 18.06.2015 на суму 275,44 грн.
ОСОБА_1 податкова заборгованість в сумі 275,44 грн. була погашена 18.04.2017 р. відповідно до платіжного доручення № 138.
Головним управлінням ДФС у м. Києві проведено камеральну перевірку ФО ОСОБА_1 з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб за 2015 рік, про що складено акт перевірки від 20.02.2018 р. № 583/26-15-13-10-15/2846403311.
Перевіркою встановлено порушення пп. 266.10.1 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасно сплачено узгоджені податкові зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб.
За наслідками перевірки Головним управлінням ДФС у місті Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 20.02.2018 р. № 0073841310, яким згідно зі ст. 126 Податкового кодексу України визначено позивачу штраф за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з фізичних осіб, в сумі 55,09 грн. (20%) від суми простроченого зобов`язання.
За наслідками розгляду скарги позивача на вказане податкове повідомлення-рішення Державною фіскальною службою України прийнято рішення від 20.04.2017 р. за №5709/М/99-99-11-37-02-01-14, яким оскаржуване рішення залишене без змін.
Позивач - ОСОБА_1 - вважає вказане податкове повідомлення - рішення протиправними та просить суд його скасувати з наступних підстав.
Позивач зазначає, що про наявність нарахованого податкового зобов`язання у сумі 275,45 грн. дізнався випадково, у квітні 2017 року, при відвідуванні свого електронного кабінету фізичної особи - підприємця, після чого ним було сплачено 18.04.2017 року вказане податкове зобов`язання без отримання податкового повідомлення-рішення.
Крім того, у акті перевірки не вказано дату вручення податкового повідомлення-рішення про зобов`язання сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2014 рік, а також не наведено доказів вручення такого податкового повідомлення-рішення.
Також позивач, посилаючись на норми пп. 266.10.2 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України, зазначає, що у зв`язку з неврученням йому податкового повідомлення-рішення про зобов`язання сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2014 рік у сумі 275,45 грн., податкове повідомлення-рішення № 0073841310 від 20.02.2018 р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві - проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акту перевірки.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Визначення платників податку в разі перебування об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості у спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб: а) якщо об`єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку; б) якщо об`єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; в) якщо об`єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.
Об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 Податкового кодексу України).
Базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
База оподаткування об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60кв. метрів; б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120кв. метрів; в) для різних типів об`єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180кв. метрів.
Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).
Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів житлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Ставки податку у 2014 році для об`єктів житлової нерухомості, що перебували у власності фізичних осіб, встановлювалися за рішенням сільської, селищної або міської ради в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Рішенням Київської міської ради від 23.06.2011 р. № 242/5629 "Про встановлення місцевих податків і зборів" зі змінами та доповненнями затверджено Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в місті Києві.
Зазначеним Положенням м. Києва визначено, що ставка податку для об`єктів житлової нерухомості за кв. метр становить 1% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року.
На виконання вимог пп.266.7.1 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України ДПІ у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві було проведено обчислення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2014 рік та сформовано податкове повідомлення-рішення № 0305-17 від 18.06.2015 р. на суму 275,44 грн.
Пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України, визначено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Щодо новоствореного (нововведеного) об`єкта житлової та/або нежитлової нерухомості податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об`єкт.
Проте, в акті перевірки не вказано дату вручення податкового повідомлення-рішення про зобов`язання сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а також відповідачем до суду не надано доказів направлення такого податкового повідомлення-рішення позивачу.
Нормою пп. 266.10.2 п. 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент прийняття оскаржуваного рішення) встановлено, у разі, якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у строки, встановлені підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 цієї статті, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання.
Згідно з п. 126.1, 126.3 ст. 126 Податкового кодексу України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
У разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) фізичній особі податкове/податкові повідомлення-рішення з податку на майно у строки, встановлені відповідними нормами цього Кодексу, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання.
Таким чином, у зв`язку з тим, що відповідачем не виконано передбачених законодавством вимог та не направлено позивачу податкового повідомлення-рішення від 18.06.2015 року № 0305-17 на суму 275,44 грн. (в матеріалах справи відсутні докази зворотного), то відповідно, відсутні підстави для прийняття оскаржуваного рішення від 20.02.2018 р.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
В даному випадку відповідачем винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення на порушення принципу обґрунтованості, що є підставою для задоволення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ :
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 20.02.2018р. №0073841310.
3. Присудити на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_2 ) судові витрати у розмірі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у місті Києві (код 39439980, 04655, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19).
4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Головань
Повний текст рішення
виготовлено і підписано 12.12.19 р.