
Справа № 560/3596/19
РІШЕННЯ
іменем України
11 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
2) зобов`язати Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, з яких сплачено страхові внески, з дати подачі заяви про перерахунок від 04.10.2019.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що отримує пенсію по інвалідності відповідно до закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).
Вказує, що звернувся до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Листом від 18.10.2019 №Г-1426-О-02.26-04 Головне управління ПФУ в Хмельницькій області відмовило в перерахунку пенсії, оскільки вказані види допомоги не зазначені в статті 43 Закону №2262-ХІІ та у пункті 7 постанови КМУ від 17.07.1992 №393, тому їх не може бути враховано до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії.
Позивач вважає відмову Головного управління ПФУ в Хмельницькій області протиправною, оскільки вказані суми грошового забезпечення, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з якого має обраховуватись пенсія. Тому звернувся до суду з вказаним позовом.
У встановлений судом строк відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, наведених у частині 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ, відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення. Вважає, що суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, їх розміру не є фіксованим, а виплата не є щомісячною. Тому ці суми грошового забезпечення не враховуються при визначенні розміру грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії.
З врахуванням зазначеного, проти заявленого позову заперечує, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
У відзиві також заявлено клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 13.11.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 з з 04.04.2019 перебуває на обліку в Головному управління ПФУ в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ.
04.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням сум грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Листом від 18.10.2019 №Г-1426-О-02.26-04 Головне управління ПФУ в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що для обчислення розміру його пенсії врахований посадовий оклад, оклад з військове звання та надбавка за вислугу років. Врахування сум грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань Законом №2262-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" (далі по тексту - Постанова №393) не передбачене.
Вважаючи протиправними дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо непроведення перерахунку пенсії з урахуванням сум грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Частиною 1 статті 9 закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі по тексту - Закон №2011-ХІІ) передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За змістом пункту 7 Постанови №393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, грошове забезпечення військовослужбовців визначене Законом №2011-ХІІ. Водночас, грошове забезпечення для призначення пенсії військовослужбовцям визначене статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є спеціальним законом, що регулює відносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби.
Закон №2262-ХІІ передбачає, що складовими грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, є щомісячні основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років) та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
При цьому, Закон №2262-ХІІ до грошового забезпечення, з якого визначається пенсія, не включає одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, премії, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Оскільки суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за розшук, підіймання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, винагороди за безперервну службу, індексації, грошової допомоги при звільненні з лав Збройних Сил України не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, то підстави для врахування таких сум грошового забезпечення для визначення розміру пенсії позивача за вислугу років відсутні.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утриманий, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним.
Вказана правова позиція неодноразово була викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, від 17.04.2019 у справі №734/3368/17.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Як встановив суд, відповідач довів правомірність своїх дій щодо відмови у перерахунку пенсії. Тому в задоволенні позову необхідно відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовний вимог та звільненні позивача від сплати судового збору, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 11 грудня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.В. Матущак