
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
06 грудня 2019 року м. Ужгород№ 260/1415/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Іванчулинця Д.В.,
при секретарі судового засідання – Костелей І.Ф.,
за участю сторін:
позивач – не з`явився,
представника відповідача – Марканич В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06 грудня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення в повному обсязі складено та підписано 10 грудня 2019 року.
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), в якому просить: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та не виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з 01.07.2019 року, обчисливши її з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України “Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та з 01.07.2019 року призначити та виплачувати додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров`ю відповідно до статті 50 вищевказаного Закону.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2019 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 21 листопада 2019 року призначено судове засідання по розгляду даної адміністративної справи.
Позов мотивує тим, що починаючи з 01 липня 2019 року відповідачем неправильно нарахована пенсія та не виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю. У зв`язку з цим 14.08.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня відповідного року та призначення та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю відповідно до статті 50 вказаного Закону. Листом від 02.09.2019 р. року відповідачем було відмовлено в перерахунку призначеної пенсії та призначення та виплаті додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю. Вважає, що рішення відповідача порушує його право на соціальний захист та є протиправним.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказав, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та до 12.07.2019 року отримував пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно заяви позивача від 12.07.2019 року йому поновлено виплату пенсії відповідно до статті 54 Закону № 796 як особі з інвалідністю І групи - ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС з одночасним перерахунком пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою визначеною Порядком № 1210. Зазначає, що оскільки відповідно до пункту 13 Порядку № 1210, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах, зокрема, особам, що належать до категорії 1 з числа осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою особам з інвалідністю І групи - 341,64 грн. У зв`язку з цим позивачу виплачується не додаткова пенсія, а підвищення інвалідам війни І групи в сумі 782,00 грн., відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Позивач в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача заперечував проти позовних вимог з мотивів наведених у відзиві на позовну заву та просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника відповідача, оцінивши наявні у справі докази, на засадах всебічного, повного і об`єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ветеран військової служби, особа з інвалідністю внаслідок війни 1 групи та являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується наявним в матеріалах справи посвідченням серії НОМЕР_1 від 21.03.2019 року.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та до 12.07.2019 року отримував пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Згідно заяви позивача від 12.07.2019 року йому поновлено виплату пенсії відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особі з інвалідністю І групи - ліквідатору аварії на Чорнобильській АЕС з одночасним перерахунком пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою визначеною Порядком № 1210.
14 серпня 2019 року позивач, вважаючи, що відповідачем неправильно нарахована та виплачується пенсія, звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати встановленої на 1 січня відповідного року та призначення та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю відповідно до статті 50 вказаного Закону.
Листом від 02.09.2019 року № 588/Р-99-01 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повідомило позивача, що визначення розміру пенсії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюється «Порядком обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зі змінами). В пункті 9-1 зазначеного Порядку, на якій позивач посилається у заяві від 14.08.2019 року, наведено формулу для обчислення розміру пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року. Саме на підставі формули з урахуванням 90 % втрати працездатності обчислено основний розмір пенсії в сумі 10 588,69 грн. До пенсії встановлено цільову грошову допомогу інвалідам війни І групи в сумі 70,00 грн., державну соціальну допомогу на догляд інвалідам війни І групи в сумі 234,60 грн. відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» та підвищення інвалідам війни І групи в сумі 782,00 грн. відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Розмір пенсії позивача разом з допомогою і підвищенням становить 11 675,29 грн. Стосовно виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідач повідомив, що відповідно до пункту 15-1 порядку «Особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про жертви нацистських переслідувань» і «Про соціальний захист дітей війни», таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав. Оскільки відповідно до пункту 13 Порядку розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у випадку позивача, становить 341,64 грн., доцільно виплачується не додаткова пенсія, а підвищення інвалідам війни І групи в сумі 782,00 грн. відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Вважаючи, що з 01 липня 2019 року відповідачем неправильно нарахована та виплачується пенсія та не виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я врегульовано Законом України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796).
Відповідно статті 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді:
а) державної пенсії;
б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону № 796 особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 54 Закону № 796 умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про затвердження Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54,57 та 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Порядок №1210).
25 квітня 2019 року Конституційним Судом України ухвалено рішення у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19), яким визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) словосполучення дійсної строкової, що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону № 796, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
З метою приведення підзаконних нормативно-правових актів у відповідність згідно рішення Конституційного суду України від 25.04.2019 року Кабінет Міністрів України 26.06.2019 року прийняв постанову № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Відповідно до вказаної постанови Кабінетом Міністрів України внесені зміни до абзацу першого пункту 9-1 Порядку № 1210 виклавши його в наступній редакції:
"За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою…:"
Дана Постанова набирає чинності з 01.07.2019 року.
Суд звертає увагу, що саме Порядок № 1210 визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону № 796.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію відповідно до статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які .постраждали внаслідок Чорнобильської- катастрофи» як особа з інвалідністю І групи - ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС з одночасним, перерахунком пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою визначеною пунктом 9-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: «за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою».
Тобто на підставі вищевказаної формули, позивачу, пенсія обрахована з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією протоколу призначення пенсії від 19.07.2019 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що виплата пенсії позивачу проводиться в розмірах, встановлених чинним законодавством, а саме у відповідності до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи № 1210 та обчислюється із п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Щодо позовної вимоги про призначення та виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю відповідно до статті 50 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 15-1 Порядку № 1210 - особам, які одночасно мають право на отримання надбавки, додаткової пенсії, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" і "Про соціальний захист дітей війни", таке підвищення провадиться за їх вибором за однією з підстав.
Суд звертає увагу, що оскільки відповідно до пункту 13 Порядку № 1210 розмір додаткової пенсії за шкоду здоров`ю, для інших осіб з інвалідністю І групи, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою становить - 341,64 грн., відповідачем за доцільністю виплачується не додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров`ю, а підвищення інвалідам війни І групи в сумі 782,00 грн., відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України: у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України: кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене та оскільки позивачу, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області було здійснено перерахунок пенсії та йому нараховується та виплачується пенсія по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії згідно ч. 3 ст. 59 Закону № 796, обчислена з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою встановленому Кабінетом Міністрів України у постанові № 1210 від 23 листопада 2011 року "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 241 - 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
СуддяД.В. Іванчулинець