
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1895/19
03 грудня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
за участю:
секретаря судового засідання Канюка Н.В.
представника позивача Василишин К.В.
представника відповідача Олексюк Р.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТОМ-ІНВЕСТБУД" до Головне управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОМ-Інвестбуд" (далі – ТОВ "ТОМ-Інвестбуд", позивач) звернулось до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФC у Тернопільській області (далі – відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0019185405 від 06.03.2019 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що проведення 04.02.2019 року камеральної перевірки з питань дотримання термінів реєстрації податкових накладних у період з 14.04.2017 року по 22.10.2018 року, з порушенням терміну 30 днів з останнього дня граничного строку подання звітності із податку на додану вартість (далі – ПДВ) за відповідні періоди, є незаконним. Недотримання умов та порядку проведення перевірки тягне за собою відсутність правових наслідків такої перевірки у вигляді прийнятого податкового повідомлення-рішення, яким за затримку реєстрації податкових накладних застосовано штраф у загальному розмірі 876979,64 грн.
За таких обставин, позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, що і зумовило звернення до суду з даним позовом, в якому також посилається на правові висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 14.06.2018 року у справі №812/1028/17.
Ухвалою суду від 14.08.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
На виконання вимог вказаної ухвали, Головним управлінням ДФС у Тернопільській області 01.10.2019 року подано до суду відзив на позов (а.с.50-53). Заперечуючи проти позову, відповідач повідомив, що строк проведення камеральної перевірки, на який посилається позивач, встановлений Податковим кодексом України (далі – ПК України) для камеральної перевірки лише податкових декларації або уточнюючого розрахунку, в той час як предметом камеральної перевірки, за результатами якої винесено спірне податкове повідомлення-рішення, було також перевірка даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі – ЄРПН), що проводиться з урахуванням строків давності, визначених ст.102 ПК України. Таким чином, контролюючим органом при проведенні камеральної перевірки ТОВ "ТОМ-Інвестбуд", результати якої оформлені актом перевірки від 04.02.2019 року №673/19-00-54-05/33282104, дотримано вимоги ПК України щодо предмету та строків проведення такої. З цих же підстав не може бути врахована правова позиція Верховного Суду від 14.06.2018 року у справі №812/1028/17, оскільки стосується правовідносин, які існували до 01.01.2017 року. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою суду від 26.11.2019 року постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 03.12.2019 року постановленою в судовому засіданні без виходу до нарадчої кімнати згідно ч.7, 8 ст.243 КАС України, допущено заміну відповідача Головного управління ДФС у Тернопільській області правонаступником – Головне управління ДПС у Тернопільській області.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з мотивів, викладених у позові (а.с.4-8), просив суд задовольнити їх в повному обсязі. Вказав, що терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних не є даними податкової звітності, які досліджуються під час проведення камеральної перевірки.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав наведених у відзиві (а.с.29-31), просив у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Наголосив, що по суті порушень встановлених камеральною перевіркою позивач аргументів не наводить. Спірним податковим повідомленням-рішенням правомірно накладено штраф 10%, 20%, 30% та 40% суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних, виходячи з кількості днів порушення строків реєстрації цих податкових накладних в ЄРПН.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийнятті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Тернопільській області проведено камеральну перевірку даних податкової звітності з ПДВ та даних ЄРПН ТОВ "ТОМ-Інвестбуд" за період з 14.03.2017 року по 17.01.2019 року, результати якої оформлені актом перевірки від 04.02.2019 року №673/19-00-54-05/33282104 (а.с.9-11).
Дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, а саме:
податкова накладна №13 від 14.03.2017 року на суму ПДВ 653821,83 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 14.04.2017 року із порушенням граничних термінів на 14 днів;
податкова накладна №14 від 14.04.2017 року на суму ПДВ 120796,83 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 15.05.2017 року із порушенням граничних термінів на 15 днів;
податкова накладна №4 від 04.04.2017 року на суму ПДВ 170000,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 19.05.2017 року із порушенням граничних термінів на 19 днів;
податкова накладна №37 від 16.08.2017 року на суму ПДВ 111825,17 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 02.10.2017 року із порушенням граничних термінів на 17 днів;
податкова накладна №63 від 29.08.2017 року на суму ПДВ 4372,77 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.09.2017 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №38 від 16.08.2017 року на суму ПДВ 104030,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 09.10.2017 року із порушенням граничних термінів на 24 дні;
податкова накладна №25 від 13.09.2017 року на суму ПДВ 29257,82 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 13.10.2017 року із порушенням граничних термінів на 13 днів;
податкова накладна №40 від 09.09.2017 року на суму ПДВ 7965,83 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 13.10.2017 року із порушенням граничних термінів на 13 днів;
податкова накладна №62 від 28.09.2017 року на суму ПДВ 775,98 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.10.2017 року із порушенням граничних термінів на 2 дні;
податкова накладна №61 від 28.09.2017 року на суму ПДВ 4864,58 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.10.2017 року із порушенням граничних термінів на 2 дні;
податкова накладна №57 від 15.09.2017 року на суму ПДВ 133375,40 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 05.10.2017 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №63 від 28.09.2017 року на суму ПДВ 66237,11 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.10.2017 року із порушенням граничних термінів на 2 дні;
податкова накладна №26 від 13.09.2017 року на суму ПДВ 5234,13 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 15.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 46 днів;
податкова накладна №59 від 26.09.2017 року на суму ПДВ 2565,88 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.10.2017 року із порушенням граничних термінів на 2 дні;
податкова накладна №18 від 05.10.2017 року на суму ПДВ 105586,80 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 01.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №38 від 10.10.2017 року на суму ПДВ 159449,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 01.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №10 від 04.10.2017 року на суму ПДВ 145559,40 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 01.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №9 від 03.10.2017 року на суму ПДВ 400,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 07.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №48 від 12.10.2017 року на суму ПДВ 156645,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 01.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №19 від 05.10.2017 року на суму ПДВ 164857,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 01.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №13 від 04.10.2017 року на суму ПДВ 7135,76 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 01.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 31 день;
податкова накладна №90 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 65336,11 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 30.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 15 днів;
податкова накладна №39 від 10.10.2017 року на суму ПДВ 9511,42 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 21.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 21 день;
податкова накладна №29 від 06.10.2017 року на суму ПДВ 8793,24 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 15.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 15 днів;
податкова накладна №6 від 04.10.2017 року на суму ПДВ 33396,92 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 01.12.2017 року із порушенням граничних термінів на 31 день;
податкова накладна №103 від 31.10.2017 року на суму ПДВ 8818,90 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №14 від 04.10.2017 року на суму ПДВ 3307,79 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 13.12.2017 року із порушенням граничних термінів на 43 дні;
податкова накладна №12 від 04.10.2017 року на суму ПДВ 15177,42 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 13.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 43 дні;
податкова накладна №8 від 03.10.2017 року на суму ПДВ 2695,83 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 13.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 43 дні;
податкова накладна №17 від 06.11.2017 року на суму ПДВ 17148,41 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 04.12.2017 року із порушенням граничних термінів на 4 дні;
податкова накладна №79 від 30.11.2017 року на суму ПДВ 533,27 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 29.11.2017 року із порушенням граничних термінів на 14 днів;
податкова накладна №58 від 24.11.2017 року на суму ПДВ 24253,40 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2017 року із порушенням граничних термінів на 4 дні;
податкова накладна №62 від 27.11.2017 року на суму ПДВ 32154,80 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2017 року із порушенням граничних термінів на 4 дні;
податкова накладна №59 від 24.11.2017 року на суму ПДВ 24715,80 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2017 року із порушенням граничних термінів на 4 дні;
податкова накладна №4 від 02.11.2017 року на суму ПДВ 13462,36 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 19.12.2017 року із порушенням граничних термінів на 19 днів;
податкова накладна №14 від 02.11.2017 року на суму ПДВ 317690,80 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 31.01.2018 року із порушенням граничних термінів на 62 дні;
податкова накладна №31 від 08.12.2017 року на суму ПДВ 70647,20 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 25.01.2018 року із порушенням граничних термінів на 25 днів;
податкова накладна №50 від 18.12.2017 року на суму ПДВ 1559,80 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 25.01.2018 року із порушенням граничних термінів на 10 днів;
податкова накладна №51 від 18.12.2017 року на суму ПДВ 1402,50 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 25.01.2018 року із порушенням граничних термінів на 10 днів;
податкова накладна №58 від 22.12.2017 року на суму ПДВ 292,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 25.01.2018 року із порушенням граничних термінів на 10 днів;
податкова накладна №49 від 18.12.2017 року на суму ПДВ 292,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 24.01.2018 року із порушенням граничних термінів на 9 днів;
податкова накладна №69 від 27.12.2017 року на суму ПДВ 7803,20 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 24.01.2018 року із порушенням граничних термінів на 9 днів;
податкова накладна №57 від 21.12.2017 року на суму ПДВ 132678,20 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 25.01.2018 року із порушенням граничних термінів на 10 днів;
податкова накладна №51 від 28.12.2018 року на суму ПДВ 60994,90 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 16.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №45 від 27.12.2018 року на суму ПДВ 25000,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 16.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №46 від 27.12.2018 року на суму ПДВ 161376,11 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 16.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №43 від 27.12.2018 року на суму ПДВ 11620,14 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 16.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №41 від 26.12.2018 року на суму ПДВ 15552,80 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 16.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №47 від 28.12.2018 року на суму ПДВ 58855,20 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 2 дні;
податкова накладна №38 від 26.12.2018 року на суму ПДВ 18820,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 2 дні;
податкова накладна №50 від 28.12.2018 року на суму ПДВ 64963,40 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 16.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №37 від 22.12.2018 року на суму ПДВ 124547,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 2 дні;
податкова накладна №52 від 28.12.2018 року на суму ПДВ 53894,54 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 2 дні;
податкова накладна №49 від 28.12.2018 року на суму ПДВ 29747,69 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 16.01.2019 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №7 від 25.01.2018 року на суму ПДВ 61191,40 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 15.03.2018 року із порушенням граничних термінів на 28 днів;
податкова накладна №8 від 26.01.2018 року на суму ПДВ 75515,80 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 27.03.2018 року із порушенням граничних термінів на 40 днів;
податкова накладна №6 від 24.01.2018 року на суму ПДВ 237912,20 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 30.05.2018 року із порушенням граничних термінів на 104 дні;
податкова накладна №3 від 06.02.2018 року на суму ПДВ 59695,11 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 15.03.2018 року із порушенням граничних термінів на 15 днів;
податкова накладна №9 від 26.01.2018 року на суму ПДВ 45833,33 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.04.2018 року із порушенням граничних термінів на 36 днів;
податкова накладна №8 від 07.03.2018 року на суму ПДВ 70303,92 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 13.04.2018 року із порушенням граничних термінів на 13 днів;
податкова накладна №5 від 05.03.2018 року на суму ПДВ 66618,67 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 13.04.2018 року із порушенням граничних термінів на 13 днів;
податкова накладна №4 від 02.03.2018 року на суму ПДВ 43854,67 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 13.04.2018 року із порушенням граничних термінів на 13 днів;
податкова накладна №18 від 27.03.2018 року на суму ПДВ 2861,45 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.04.2018 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №15 від 23.03.2018 року на суму ПДВ 62890,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.04.2018 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №16 від 23.03.2018 року на суму ПДВ 61471,67 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.04.2018 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №19 від 27.03.2018 року на суму ПДВ 4000,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 15.05.2018 року із порушенням граничних термінів на 30 днів;
податкова накладна №22 від 30.03.2018 року на суму ПДВ 28333,33 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 15.05.2018 року із порушенням граничних термінів на 30 днів;
податкова накладна №17 від 26.03.2018 року на суму ПДВ 32786,35 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 15.05.2018 року із порушенням граничних термінів на 30 днів;
податкова накладна №5 від 04.04.2018 року на суму ПДВ 65598,28 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 15.05.2018 року із порушенням граничних термінів на 15 днів;
податкова накладна №38 від 30.04.2018 року на суму ПДВ 6557,06 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.05.2018 року із порушенням граничних термінів на 2 дні;
податкова накладна №21 від 17.04.2018 року на суму ПДВ 38099,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.05.2018 року із порушенням граничних термінів на 2 дні;
податкова накладна №51 від 18.05.2018 року на суму ПДВ 130529,64 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 18.06.2018 року із порушенням граничних термінів на 3 дні;
податкова накладна №42 від 15.05.2018 року на суму ПДВ 56871,71 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 15.06.2018 року із порушенням граничних термінів на 15 днів;
податкова накладна №14 від 02.05.2018 року на суму ПДВ 25000,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.06.2018 року із порушенням граничних термінів на 20 днів;
податкова накладна №95 від 31.05.2018 року на суму ПДВ 25764,90 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.06.2018 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №64 від 23.05.2018 року на суму ПДВ 888,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 30.06.2018 року із порушенням граничних термінів на 15 днів;
податкова накладна №17 від 07.05.2018 року на суму ПДВ 61987,90 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 30.06.2018 року із порушенням граничних термінів на 30 днів;
податкова накладна №56 від 21.05.2018 року на суму ПДВ 254,71 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 30.06.2018 року із порушенням граничних термінів на 15 днів;
податкова накладна №33 від 07.08.2018 року на суму ПДВ 32517,90 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 03.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 3 дні;
податкова накладна №27 від 06.08.2018 року на суму ПДВ 59201,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 03.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 3 дні;
податкова накладна №23 від 03.08.2018 року на суму ПДВ 7979,09 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 03.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 3 дні;
податкова накладна №82 від 23.08.2018 року на суму ПДВ 40388,16 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №66 від 17.08.2018 року на суму ПДВ 49918,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №13 від 01.08.2018 року на суму ПДВ 11873,68 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 14.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 14 днів;
податкова накладна №30 від 07.08.2018 року на суму ПДВ 2800,36 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 14.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 14 днів;
податкова накладна №90 від 28.08.2018 року на суму ПДВ 23632,20 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №4 від 01.08.2018 року на суму ПДВ 108895,20 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 14.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 14 днів;
податкова накладна №26 від 06.08.2018 року на суму ПДВ 35923,40 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 17 днів;
податкова накладна №88 від 28.08.2018 року на суму ПДВ 67213,49 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 20.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 5 днів;
податкова накладна №7 від 01.08.2018 року на суму ПДВ 6697,96 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 14.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 14 днів;
податкова накладна №9 від 01.08.2018 року на суму ПДВ 4748,62 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 14.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 14 днів;
податкова накладна №5 від 01.08.2018 року на суму ПДВ 43341,67 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 14.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 14 днів;
податкова накладна №50 від 13.08.2018 року на суму ПДВ 122865,60 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 17.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 17 днів;
податкова накладна №8 від 01.08.2018 року на суму ПДВ 73097,20 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 14.09.2018 року із порушенням граничних термінів на 14 днів;
податкова накладна №25 від 06.08.2018 року на суму ПДВ 42903,42 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 01.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 1 день;
податкова накладна №82 від 19.08.2018 року на суму ПДВ 3245,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №93 від 25.09.2018 року на суму ПДВ 10000,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №88 від 21.09.2018 року на суму ПДВ 22617,33 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №107 від 27.09.2018 року на суму ПДВ 21518,51 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №101 від 26.09.2018 року на суму ПДВ 59799,60 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №78 від 19.09.2018 року на суму ПДВ 1128,48 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №104 від 26.09.2018 року на суму ПДВ 96620,17 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №72 від 17.09.2018 року на суму ПДВ 7513,04 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №73 від 17.09.2018 року на суму ПДВ 19605,90 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №91 від 24.09.2018 року на суму ПДВ 4761,37 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №71 від 17.09.2018 року на суму ПДВ 29500,00 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №99 від 26.09.2018 року на суму ПДВ 11237,52 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів;
податкова накладна №87 від 21.09.2018 року на суму ПДВ 16666,67 грн., подана на реєстрацію до ЄРПН 22.10.2018 року із порушенням граничних термінів на 7 днів.
На підставі результатів перевірки, 06.03.2019 року Головним управлінням ДФС України у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0019185405, яким за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, визначених ст.201 ПК України, згідно з п.120-1,1 ст.120-1 ПК України застосовано штраф у загальному розмірі 876779,64 грн., з яких: за затримку на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 4279364,97 грн. – штраф у розмірі 10% у сумі 427936,51 грн., за затримку від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 851564,13 грн. – штраф у розмірі 20% у сумі 170312,82 грн., за затримку від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 188296,98 грн. – штраф у розмірі 30% у сумі 56489,11 грн., за затримку від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 555603,00 грн. – штраф у розмірі 40% у сумі 222241,20 грн. (а.с.12).
За результатами розгляду скарги позивача, ДФС України рішенням від 24.05.2019 року №23876/6/99-99-11-06-01-25 податкове повідомлення-рішення №0019185405 від 06.03.2019 року залишено без змін (а.с.16-17).
Не погодившись із такими рішеннями контролюючого органу, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість висновків відповідача, викладених в акті перевірки, і винесених на підставі них спірних рішень на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі – ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до пп.20.1.4. п.20.1. ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Положеннями п.75.1 ст.75 ПК України визначено,що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Згідно з пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Як передбачено п.201.10. ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п.120-1.1 ст.120 ПК України Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Сам факт порушення ТОВ "ТОМ-Інвестбуд" строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, як і правильність розміру штрафу, застосованого контролюючим органом оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, не спростовуються позивачем, спірним є питанням можливості проведення камеральної перевірки лише протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном їх подання.
Так, порядок проведення камеральної перевірки врегульовано ст.76 ПК України.
У відповідності до п.76.1 ст.76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу (п.76.2 ст.76 ПК України).
Згідно з п.76.3 ст.76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Водночас, п.102.1 ст.102 ПК України визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.
Зміст наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку, що предметом камеральної перевірки, окрім питань правильності оформлення податкових декларацій, уточнюючих розрахунків можуть бути й інші питання, зокрема пов`язані із своєчасністю реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, а тому, з урахуванням положень ст.102 ПК України, така перевірка може бути проведена протягом 1095 днів за останнім днем граничного строку реєстрації податкових накладних.
Така правова позиція висловлена також Верховним Судом в постановах від 05.02.2019 року у справі № 803/1383/16, від 23.05.2019 року у справі №803/1791/16, від 23.07.2019 року у справі №816/955/18, що відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, враховується судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.
Оцінюючи доводи позивача щодо того, що терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних не є даними податкової звітності, які досліджуються під час проведення камеральної перевірки, а тому контролюючий орган безпідставно склав акт камеральної перевірки з посиланням на таке порушення та протиправно прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення, суд вважає за необхідне наголосити, що перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних у ЄРПН віднесена ПК України до предмету камеральної перевірки.
Особливості камеральної перевірки полягають у тому, що для її проведення не потрібен наказ керівника податкового органу чи направлення, не потрібно згоди платника податків, а також його присутності. Метою камеральної перевірки є виявлення в даних системах електронного адміністрування, зокрема, ЄРПН, відомостей, які свідчать про порушення платником податків термінів реєстрації податкових накладних, відповідальність за що передбачена ст.120-1ПК України.
У спірних правовідносинах предмет камеральної перевірки охоплює лише питання своєчасності реєстрації ТОВ "ТОМ-Інвестбуд" податкових накладних. При цьому, виявлення контролюючим органом даного порушення не потребує будь-яких документів платника податку, достатніми є виключно відомості ЄРПН.
З огляду на викладене суд вважає помилковим твердження позивача про протиправність складення акту камеральної перевірки щодо перевірки своєчасності реєстрації ТОВ "ТОМ-Інвестбуд" податкових накладних.
Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 31.07.2018 року у справі №804/4056/17.
Безпідставним є і посилання позивача на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 14.06.2018 року у справі №812/1028/17, оскільки досліджуване у такій питання своєчасності нарахування та сплати податків та зборів, що могло бути предметом лише документальної перевірки, якій властиві інші ознаки в залежності від виду такої (виїзна, невиїзна, планова, позапланова), не стосується спірних правовідносин – своєчасності реєстрації податкових накладних у ЄРПН.
За сукупністю наведених обставин, оскільки порушення платником ПДВ граничного строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН є підставою для застосування до такого платника штрафу, правильність розміру якого позивачем, як і сам факт допущення порушення, не заперечується, суд приходить до висновку про правомірність та обґрунтованість податкового повідомлення-рішення №0019185405 від 06.03.2019 року та визнає таким, що відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України, що обумовлює відсутність підстав його скасування.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23.07.2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" суд визначив, що "... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі і поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваного рішення.
Таким чином, повно та всебічно дослідивши всі обставини справи та оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України, суд приходить до висновку, що позов підлягає залишенню без задоволення за встановленої судом безпідставності його вимог.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Відмовити в позові товариства з обмеженою відповідальністю "ТОМ-Інвестбуд" до Головного управління ДПС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0019185405 від 06.03.2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10 грудня 2019 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.