Рішення № 86234315, 02.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2019
Номер справи
480/2902/19
Номер документу
86234315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 грудня 2019 р. Справа № 480/2902/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко І.Г.,

за участю секретаря судового засідання - Мельник О.П.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - Свистуна Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:

1) визнати дії відповідача щодо зниження основного розміру раніше нарахованої пенсії з 64% до 59% розміру грошового забезпечення такими, що суперечать статтям 22,24,58,64 Конституції України та ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII, яка була чинною під час звільнення в 2002 році, протиправними;

2) згідно вимог ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII, яка була чинною на час звільнення у 2002 році, визначити основний розмір пенсії в розмірі 64% грошового забезпечення за 23 роки вислуги, та згідно п.3 ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII та зобов`язати відповідача з 01.01.2008 виплатити недоотримані кошти.

Свої вимоги мотивував тим, що є пенсіонером МВС України з 29.12.2002, після звільнення йому була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 59% грошового забезпечення при вислузі 23 роки. З 01.10.2004 управлінням МВС України в Сумській області розмір пенсії було збільшено на 5% як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та виплачена заборгованість за відповідний період. Однак, відповідачем, всупереч ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції Закону на час призначення пенсії, при проведенні перерахунку пенсії на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1254 з 01.01.2008 було зменшено встановлений розмір пенсії в 64%, та визначено її у розмірі 59% грошового забезпечення. Вказані дії вважає протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою суду від 15.08.2019 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою від 03.10.2019 у відповідача було витребувано оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 для огляду суду (а.с.27).

Ухвалою суду від 17.10.2019 ухвалено здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено судове засідання на 14.11.2019. Крім того, вказаною ухвалою суду зобов`язано відповідача повторно надати оригінал пенсійної справи позивача для огляду суду в судовому засіданні (а.с.32).

Представник відповідача, заперечуючи проти позову, 25.10.2019 подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.35), в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, виходячи з того, що за матеріалами пенсійної справи пенсія позивачу була призначена з 29.12.2002 управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області у розмірі 59% від сум грошового забезпечення. Разом з тим, з 01.10.2004 управлінням МВС України в Сумській області позивачеві збільшено на 5% як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.

З 29.04.2006 набрали чинності зміни, внесені Законом України від 04.04.2006 №3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2-ї категорії.

Таким чином, при перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2008 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» застосовані норми Закону, які діяли на час її проведення перерахунку. Отже, основний розмір пенсії складав 59 % відповідних сум грошового забезпечення.

Позивач подав до суду відповідь на відзив (а.с.40), в якій позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов з підстав, викладених у позові.

У зв`язку з неявкою представника відповідача в судове засідання та ненадання ним витребуваних судом доказів судове засідання 14.11.2019 було відкладено на 02.12.2019 та витребувано додаткові докази у позивача та ГУ ПФУ в Сумській області (а.с.44).

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві, та просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши наявні матеріали справи, оглянувши оригінал пенсійної справи ОСОБА_1 в судовому засіданні, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.

В судовому засіданні було встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, що підтверджується копією пенсійного посвідчення (а.с.10) та посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.3). Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області з 29.12.2002 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ), що підтверджується копією висновку про призначення пенсії за вислугу років (а.с.13,50). Розмір пенсії на момент її призначення склав 59% суми грошового забезпечення. Разом з тим, з 01.01.2004 Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області було збільшено розмір пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, віднесеного до 2 категорії та призначено пенсію у розмірі 64% суми грошового забезпечення, що підтверджуються копією розрахунку від 06.10.2004 (а.с.51,52).

З 01.01.2017 ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області. При цьому, розмір пенсії позивачу на момент її призначення відповідачем склав 64% суми грошового забезпечення, виходячи з вислуги 23 роки, що підтверджується копією протоколу про призначення пенсії ГУ ПФУ в Сумській області(а.с.53).

На підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №11/465-1480 (а.с.54), відповідачем 15.04.2008 на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01.01.2008 було здійснено перерахунок пенсії при вислузі 23 роки та визначено основний розмір пенсії позивачу у розмірі 59% грошового забезпечення, що вбачається з копії протоколу про перерахунок пенсії (а.с.14,55).

Позивач звернувся до відповідача зі скаргою про перерахунок пенсії, виходячи з 64% грошового забезпечення замість 59% (а.с.11), на що отримав відповідь від 16.04.2019 №609/О-11, відповідно до якої ГУ ПФУ в Сумській області повідомило позивача, що з 29.04.2006 набрали чинності зміни, внесені Законом України від 04.04.2006 №3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2-ї категорії. Зважаючи на зазначене, перерахунок пенсії з 01.01.2008 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 був проведений згідно з чинним законодавством, яке діяло на час його проведення з урахуванням внесених змін (а.с.12).

Позивач не погодився з тим, що при перерахунку пенсії з 01.01.2008, розмір пенсії був визначений не з 64%, а з 59% сум грошового забезпечення та звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначені Законом № 2262-ХІІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до п. «а» і «в» ч.1 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Як вбачається з матеріалів справи управління МВС України в Сумській області, на виконання вказаних приписів та беручи до уваги той факт, що ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 2 категорії, позивачу була призначена пенсія за вислугу років 64% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.50,51). З дня взяття на облік, а саме з 01.01.2007 до органів Пенсійного фонду та призначенні пенсії відповідачем розмір пенсії ГУ ПФУ в Сумській області також був визначений на рівні 64% відповідних сум грошового забезпечення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 2 категорії (а.с.53).

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 №3591-ІV, який набрав чинності з 29.04.2006, було внесено зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ, та виключено положення щодо збільшення на 5 процентів розміру пенсії особам, зазначеними в пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2.

Як встановлено в судовому засіданні, здійснюючи перерахунок пенсії з 01.01.2008 на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», та виходячи з розміру 59% грошового забезпечення, ГУ ПФУ в Сумській області керувалось нормами, чинними на час здійснення такого перерахунку, зокрема, відповідно до яких, у зв`язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 №3591-ІV було виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2-ї категорії. У зв`язку з цим, з 01.01.2008 розмір пенсії позивача зменшився на 5%.

В той же час, відповідно до ч.1 та ч.3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, якою визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій (у редакції, чинній на момент перерахунку пенсії позивача 15.04.2008), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.

В свою чергу, Кабінет Міністрів України своєю постановою від 13.02.2008 №45 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права (п.4).

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 №3591-ІV зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 №3591-ІV не зазнала.

Відтак, здійснюючи перерахунок пенсії, в тому числі на виконання прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 №1294, органи Пенсійного фонду України лише повинні брати до уваги змінену суму грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не змінюючи при цьому розмір призначеної пенсії, визначеному у відсотках до грошового забезпечення.

З урахуванням викладеного, враховуючи, в тому числі той факт, що відповідачем самостійно при призначенні позивачу з 01.01.2007 пенсії було визначено основний розмір пенсії у розмірі 64%, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 у відповідача були відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії, оскільки при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні, є незмінним.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, здійснюючи виплату пенсії позивачу з виключенням з неї 5% грошового забезпечення, не дотримався вимог Закону №2262-ХІІ, такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. Кодексу адміністративного судочинства України, а тому суд, з урахуванням ч.2 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне визнати дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зниження основного розміру раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 64% до 59% розміру грошового забезпечення під час здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2008 протиправними та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2008, виходячи з основного розміру пенсії 64% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зниження основного розміру раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 64% до 59% розміру грошового забезпечення під час здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2008.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2008, виходячи з основного розміру пенсії 64% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 09.12.2019.

Суддя І.Г. Шевченко