
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.004571
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 грудня 2019 року
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Сидор Н.Т., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в особі Франківського відділу обслуговування громадян в м. Львові Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії,
в с т а н о в и в :
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в особі Франківського відділу обслуговування громадян в м. Львові Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій просить суд:
- визнати дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на користь ОСОБА_1 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% протиправними;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком у розмірі 11640,74 грн, починаючи з 01.01.2018 з дотриманням вимог ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнобов`язкове державне пенсійне страхування".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що розмір його пенсії за віком станом на 02.06.2017 складав 11640,74 грн. На підставі п. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.10.2017 виплата пенсії тимчасово до 31.12.2017 була обмежена розміром до 10740,00 грн. Посилаючись на приписи Конституції України, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач вважає, що оскільки після перерахунку пенсії з 01.10.2017 розмір пенсії зменшився, то відповідач починаючи з січня 2018 року повинен виплачувати пенсію позивачу у розмірі, що був встановлений до 01.10.2017 - 11640,74 грн.
Відповідач позов не визнає, позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву (вх. № 39287 від 28.10.2019). У поданому відзиві представник відповідача зазначає, що розмір пенсії позивача за віком з 02.06.2017 становив 11640,74 грн, з яких: 11548,90 грн (20208,05 грн (середньомісячна заробітна плата) х 0,57150 (коефіцієнт стажу з врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35) - пенсія за віком; 91,84 грн (7% від 1312,00) - доплата за 7 років понаднормативного стажу. Водночас, ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що максимальний розмір пенсії не міг перевищувати 10740 грн. З 11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», відповідно до якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Відтак, оскільки пенсія позивачу призначена з 02.06.2017, тому з 01.10.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до п. 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Крім того, на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» з 01.10.2017 пенсію позивача перераховано із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки та розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 01.12.2017 Законом України «Про державний бюджет України на 2017 рік» в розмірі 1452 грн. При цьому представник відповідача стверджує, що після проведеного перерахунку 01.10.2017 розмір пенсії позивача не погіршився, а залишився без змін і склав 10740,00 грн.
У свою чергу, представником позивача подано відповідь на відзив (вх. № 42668 від 15.11.2019), де наголошує, що всупереч вимогам п. 4 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» відповідач з 01.01.2018 виплачував позивачу пенсію в меншому розмірі, ніж була йому встановлена до перерахунку з 01.10.2017, а відтак вважає, що відповідачем неправомірно застосовано п. 4-3 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив (вх. № 44525 від 26.11.2019), де вказує, що зменшення величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% не призвело до зменшення розміру пенсії позивача та не погіршило умов отримання пенсії позивача.
Щодо процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.
Ухвалою судді від 07.10.2019 відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 18.11.2019 у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в особі Франківського відділу обслуговування громадян в м. Львові Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії - відмовлено.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, просила у задоволенні позову відмовити.
Згідно з протоколом судового засідання від 04.12.2019, суд повідомив сторін, що рішення у справі буде прийняте у строк, передбачений щодо даної категорії справ.
Так, згідно з вимогами ч. 1 ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються заяви по суті спору, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Позивач, ОСОБА_1 , з 02 червня 2017 року перебуває на обліку в управлінні обслуговування громадян Франківського відділу обслуговування громадян в м. Львові Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Пенсію за віком позивачу призначено з врахуванням страхового стажу 42 роки 04 місяці 19 днів (коефіцієнт стажу з врахуванням кратності 1,35 - 0,57150) та середньомісячної заробітної плати з 01.07.2000 по 31.05.2017 (індивідуальний коефіцієнт - 5,37492). Для обчислення застосована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 3764,40 грн.
Розмір пенсії позивача за віком з 02.06.2017 становив 11640,74 грн, з яких: 11548,90 грн (20208,05 грн (середньомісячна заробітна плата) х 0,57150 (коефіцієнт стажу з врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35) - пенсія за віком; 91,84 грн (7% від 1312,00) - доплата за 7 років понаднормативного стажу.
З 01.10.2017 розмір пенсії ОСОБА_1 за віком, обчислений з врахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» становив 10740,00, з яких: 8554,67 (20208,05 грн (середньомісячна заробітна плата) х 0,42333 (коефіцієнт стажу з врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%) - пенсія за віком; 101, 64 грн (7% від 1452,00 грн) - доплата за 7 років понаднормативного стажу; 2083,69 грн - доплата до старого розміру пенсії (01.10.2017).
З 01.03.2019 проіндексований розмір пенсії ОСОБА_1 становив 10740,00 грн, з яких: 10008,97 (23643,43 грн (4404,35 грн х 5,36820) х 0, 42333 (коефіцієнт стажу з врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%) - пенсія за віком; 101,64 грн (7% від 1452,00 грн) - доплата за 7 років понаднормативного стажу; 629,39 грн - доплата до старого розміру пенсії (01.10.2017).
З 01.07.2019 розмір пенсійної виплати - 10740,00 грн, з них: 10418,84 грн (23643,43 грн х 0,44333) - пенсія з віком; 130,68 грн - доплата за 9 років понаднормативного стажу; 127,48 грн - доплата до старого розміру пенсії (01.10.2017).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 01.07.2019 про перерахунок пенсії в раніше встановленому розмірі 11640,74 грн, а також виконання доплати з червня 2017 року.
Листом від 22.07.2019 № 3668/02.12-11 відповідач повідомив позивача про те, що розрахунок пенсії відповідає матеріалам пенсійної справи та чинному законодавству.
Вважаючи дії відповідача при перерахунку пенсії неправомірними та такими, що порушують норми Конституції України та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», позивач звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Порядок визначення коефіцієнта страхового стажу передбачений ст. 25 Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», згідно з якою при визначенні коефіцієнта страхового стажу застосовується величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
На час призначення пенсії ОСОБА_1 , положеннями ст. 25 вказаного Закону було передбачено, що величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках) за період участі тільки в солідарній системі дорівнює 1,35 %, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08 %.
З 11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесені зміни до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у редакції, що діє з 11 жовтня 2017 року, за період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1 %.
Також розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» доповнений п. 4-3, який передбачає, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Відповідно до п. 4-4 «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Як встановлено під час розгляду справи, пенсія призначена позивачу відповідно до положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", у зв`язку з чим позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.10.2017 з врахуванням п. 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до наведених норм розмір перерахованої позивачу пенсії з 01.10.2017 визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.
При цьому суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, відповідно у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014. В зазначеному рішенні Суд вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Згідно із ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року N 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Також відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 25.01.2012 №3-рп/2012, зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист.
Таким чином, законодавець має право в залежності від фінансової ситуації в державі зменшувати обсяг встановлених прав, але до тієї межі, за якою ставиться під сумнів сутність права на соціальний захист.
З урахуванням наведеного суд доходить висновку, що застосування відповідачем коефіцієнту страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% при здійсненні перерахунку пенсії позивачу, відповідає вимогам чинного законодавства.
А відтак, позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на користь ОСОБА_1 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% не знаходить належного правового обґрунтування та не підлягає задоволенню.
Разом з цим, під час розгляду та вирішення даної справи суд також враховує, що з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» змінений порядок перерахунку пенсії в цілому, а не лише величина оцінки одного року страхового стажу.
При вирішенні питання про те, чи призвели відповідні зміни до звуження змісту та обсягу набутих позивачем прав на соціальний захист необхідно враховувати положення вказаного Закону в комплексі, а не лише його окрему норму.
Крім того, Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлені гарантії, спрямовані на недопущення звуження змісту та обсягу набутого права на пенсію під час здійснення її перерахунку.
Так, у відповідності до п. 4 розділу XV «Прикінцеві положення» вказаного Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Як встановлено під час розгляду справи, станом на 02 червня 2017 року розмір пенсії до виплати становив 11640,74 грн, де:
- 11548,90 грн (20208,05 грн (середньомісячна заробітна плата) х 0,57150 (коефіцієнт стажу з врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35) - пенсія за віком;
- 91,84 грн (7% від 1312,00) - доплата за 7 років понаднормативного стажу.
З 01 жовтня 2017 року розмір пенсії до виплати становив 10740 грн, де:
- 8554,67 (20208,05 грн (середньомісячна заробітна плата) х 0,42333 (коефіцієнт стажу з врахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%) - пенсія за віком;
- 101, 64 грн (7% від 1452,00 грн) - доплата за 7 років понаднормативного стажу;
- 2083,69 грн - доплата до старого розміру пенсії (01.10.2017).
Отже, внаслідок проведеного перерахунку, розмір призначеної пенсії зменшився з 11640,74 грн до 10740 грн.
У зв`язку з цим суд вбачає наявність підстав для застосування п. 4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому суд звертає увагу на те, що зазначена норма права гарантує не скасування здійсненого перерахунку, а лише виплату пенсії у раніше встановленому розмірі.
Незважаючи на те, що станом на 02 червня 2017 року розмір нарахованої пенсії становив 11640,74, позивачу фактично виплачувалося 10740 грн 00 коп. з огляду на те, що законом встановлені обмеження максимального розміру пенсії.
Так, у відповідності до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Зазначена норма права вказує на те, що до 31 грудня 2017 року розмір пенсії не міг перевищувати 10740 грн 00 коп.
Разом з тим, починаючи з 01 січня 2018 року максимальний розмір пенсії визначається виходячи з прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня 2018 року - 1373 грн 00 коп., з 1 липня - 1435 грн 00 коп., з 1 грудня - 1497 грн 00 коп.
Відтак, максимальний розмір пенсії з 01 січня 2018 року дорівнює 13730 грн 00 коп., з 1 липня - 14350 грн 00 коп., з 1 грудня - 14970 грн 00 коп.
За таких обставин суд доходить висновку, що позивач, у відповідності до п. 4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01 січня 2018 року має право на отримання пенсії у раніше встановленому розмірі - 11640,74 грн.
Втім, відповідач, перераховуючи пенсію з врахуванням п. 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, не врахував п. 4 Розділу XV "Прикінцеві положення" цього Закону.
Відтак, з метою відновлення прав, свобод та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача виплачувати позивачеві пенсію в раніше встановленому розмірі, а саме: 11601,88 грн, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
При цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін на підтвердження правомірності своїх правових позицій, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд
в и р і ш и в :
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в особі Франківського відділу обслуговування громадян в м. Львові Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання здійснити перерахунок і виплату пенсії - задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком у розмірі 11640,74 грн, починаючи з 01.01.2018 з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.
Суддя Сидор Н.Т.