Постанова № 8622619, 01.03.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2010
Номер справи
2а-6618/09/2370
Номер документу
8622619
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 березня 2010 року Справа № 2а-6618/09/2370

12 год. 40 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Гараня С.М., суддів Смілянця Е.С., Чубар Т.М.,

при секретарі Лисенко С.С.,

за участю представників позивача кредитної спілки «Берегиня» Чорноіваненка Д.О., Шахліна Д.Д. за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом кредитної спілки «Берегиня» до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, про визнання нечинним рішення

ВСТАНОВИВ:

Кредитна спілка «Берегиня» звернулася до суду з позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання нечинним рішення про виключення інформації про кредитну спілку з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити. В обґрунтування позову зазначили, що позивач є субєктом підприємницької діяльності та зареєстрований як установа, що надає фінансова послуги. 05.03.2008 р. відповідач мав наміри провести позапланову інспекцію кредитної спілки «Берегиня» та встановив факт її відсутності за адресою відповідно до інформації, внесеної до Державного реєстру фінансових установ, та свідоцтва про реєстрацію фінансової установи. З цих підстав відповідач виніс рішення про виключення інформації про кредитну спілку «Берегиня» з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про її реєстрацію. З цим рішенням позивач не згідний, оскільки на момент проведення перевірки приміщення позивача було опечатане слідчими органами у звязку з розслідуванням кримінальної справи відносно посадових осіб кредитної спілки «Берегиня». При цьому зазначили, що позивач адреси свого місця перебування з моменту його реєстрації не змінював, а тому висновки відповідача в частині невідповідності фактичних даних тим, які внесені до Державного реєстру фінансових установ, та свідоцтва про реєстрацію кредитної спілки «Берегиня» є необґрунтованими, а винесене ним рішення неправомірним.

Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не зявився, в поданій ним заяві просив суд розглянути справу за відсутності його представника. В письмовому запереченні просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити та зазначив, що при проведенні ним інспекції кредитної спілки «Берегиня» був встановлений факт її відсутності за адресою реєстрації, а також неповідомлення позивачем про зміну свого місцезнаходження, що послужило підставою для винесення рішення про виключення інформації про кредитну спілку «Берегиня» з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про її реєстрацію.

Суд заслухавши пояснення та доводи представників позивача, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Кредитна спілка «Берегиня», згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 150541, зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Черкаської міської ради 27.07.2004 р., ідентифікаційний код 26423672.

27.07.2004 р. позивачем було отримане свідоцтво про реєстрацію фінансової установи кредитна спілка «Берегиня», видане Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 150541, та свідоцтва про реєстрацію фінансової установи кредитна спілка «Берегиня», її місцезнаходженням є: місто Черкаси, вулиця Крупської, буд. 52, кв. 18.

05.03.2008 р. відповідачем був складений акт № 76/10-п про відсутність кредитної спілки «Берегиня» за адресою: місто Черкаси, вулиця Крупської, буд. 52, кв. 18, та як наслідок, невідповідність її місцезнаходження інформації, внесеної до Державного реєстру фінансових установ та зазначеному у свідоцтві про реєстрацію фінансової установи.

На підставі вказаного акту Держаною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України було винесене рішення від 16.11.2009 р. № 33/КС про виключення інформації про кредитну спілку «Берегиня» з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про її реєстрацію як фінансової установи.

26.02.2008 р. слідчим управлінням УМВС України в Черкаській області порушено кримінальну справу № 3800800047 по факту заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за ознаками злочину, передбаченого частиною 5 статті 191 Кримінального Кодексу України.

З цих підстав в період з 29.02.2008 р. по 30.04.2008 р. приміщення кредитної спілки «Берегиня» за адресою: місто Черкаси, вулиця Крупської, буд. 52, кв. 18 слідчими органами було опечатано.

Правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг регулюються Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 12 липня 2001 року № 2664-III (далі Закон № 2664-III).

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 2664-III особа набуває статусу фінансової установи після внесення про неї запису до відповідного державного реєстру фінансових установ.

Згідно частини 1 статті 13 Закону № 2664-III реорганізація та ліквідація фінансових установ відбуваються з додержанням вимог відповідних законів України та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

Частиною 1 статті 39 Закону № 2664-III передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 2664-III уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу: 1) зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення; 2) вимагати скликання позачергових зборів учасників фінансової установи; 3) накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону; 4) тимчасово зупиняти або анулювати ліцензію на право здійснення діяльності з надання фінансових послуг; 5) відсторонювати керівництво від управління фінансовою установою та призначати тимчасову адміністрацію; 6) затверджувати план відновлення фінансової стабільності фінансової установи; 7) порушувати питання про ліквідацію установи.

Пунктом 4.1. пункту 4 розділу 3 Положення про Державний реєстр фінансових установ, затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28 серпня 2003 р. № 41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 лютого 2007 р. за N 92/13359 (далі - Положення) передбачено, що до Реєстру вноситься загальна інформація про заявника, яка включає інформацію: про юридичну особу (повне найменування, скорочене найменування /за наявності/ та найменування однією з іноземних мов /за наявності/, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ); про державну реєстрацію юридичної особи (дата проведення державної реєстрації, серія і номер свідоцтва про державну реєстрацію та ким воно видане), а також інформацію про державну реєстрацію припинення юридичної особи; про місцезнаходження юридичної особи (код території за КОАТУУ, поштовий індекс, область, район, населений пункт, вулиця, номер будинку, номер корпусу /за наявності/, номер офісу /квартири/ /за наявності/) та засоби зв'язку (міжміський код, номер телефону, номер факсу, адреса електронної пошти /за наявності/, адреса веб-сторінки /за наявності/); про банківські реквізити (найменування банку та його МФО, номер поточного рахунку заявника); про статутний фонд (статутний або складений капітал) - за наявності відповідно до законодавства: зареєстрований розмір; фактично сплачений розмір; розмір частки, що належить державі та/або нерезидентам (за наявності); про керівника юридичної особи та інших осіб, які мають право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності - за наявності зазначених осіб (прізвище, ім'я та по батькові /далі - П. І. Б./, найменування посади); головного бухгалтера (П. І. Б.) або особу, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку (П. І. Б. для фізичної особи або повне найменування та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ для юридичної особи); про організацію внутрішнього фінансового моніторингу (дата та номер документа про призначення працівника, відповідального за проведення внутрішнього фінансового моніторингу, та його П. І. Б.), зазначена інформація вноситься відповідно до встановленого порядку призначення працівника, відповідального за проведення внутрішнього фінансового моніторингу; про види фінансових послуг, які надає чи планує надавати юридична особа.

Відповідно до пункту 1 розділу 8 Положення підставами для виключення інформації про фінансову установу з Реєстру та анулювання Свідоцтва є: заява про виключення інформації про фінансову установу з Державного реєстру фінансових установ у зв'язку з припиненням надання фінансових послуг; припинення юридичної особи, крім перетворення; виявлення недостовірної інформації в поданих заявником документах, що передбачені пунктом 1 розділу IV цього Положення; інші підстави, передбачені нормативно-правовими актами для окремих видів фінансових установ.

Пунктом 3 розділу 10 Положення передбачено, що фінансова установа зобов'язана протягом п'ятнадцяти робочих днів після виникнення змін та/або доповнень до документів, поданих нею для внесення до Реєстру, письмово повідомити Держфінпослуг та надати відповідні підтвердні документи.

Судом встановлено, що позивачем був заключений договір № 01/12 від 31.12.2007 р. оренди приміщення за адресою: місто Черкаси, вулиця Крупської, буд. 52, кв. 18, для використання його в своїй господарській діяльності.

Суд, вивчивши та проаналізувавши матеріали адміністративної справи в їх сукупності, приходить до висновку, про те, що кредитна спілка «Берегиня» на протязі своєї діяльності не змінювала свого місцезнаходження, а тому необхідності та підстав в повідомленні Держфінпослуг про внесення змін до інформації про фінансову установу, що міститься в Державному реєстрі фінансових установ та свідоцтві про її реєстрацію, як того вимагає Положення, не було.

На підтвердження цього суд визначає той факт, що Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України на адресу позивача від імені Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України поступала поштова кореспонденція яка була отримана ним. Зокрема це листи відповідача від 30.11.2009 р. № 14724/42-8 та поштовий конверт до нього з поштовим штемпелем від 02.12.2009 р., лист від 09.12.2008 р., та акт про правопорушення від 08.12.2008 р. № 702/10, що були надані позивачем як доказ цих обставин.

Причина відсутності позивача за адресою: місто Черкаси, вулиця Крупської, буд. 52, кв. 18 в період з 29.02.2008 р. по 30.04.2008 р. в звязку з опечатуванням приміщення слідчими органами, що припадає на час проведення перевірки відповідачем 05.03.2008 р., на думку суду є обєктивною, та такою, що не залежала від волі позивача та не була наслідком умисних дій з його боку.

Щодо рішення уповноваженого органу відповідача в частині виключення інформації про кредитну спілку «Берегиня» та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, видане кредитній спілці «Берегиня», суд зазначає наступне.

У відповідності до частини 1 статті 21 Закону 2664-III, державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг.

Згідно пункту 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Указом Президента України за № 292/2003 від 04.04.2003 р., Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Вичерпний перелік повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг передбачений статтею 28 Закону 2664-III в якій повноваження відповідача щодо анулювання свідоцтва фінансової установи та виключення із реєстру фінансових установ не передбачено.

У відповідності до пункту 5 Прикінцевих положень Закону 2664-III до приведення законодавства у відповідність з цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно пункту 8.1 Положення про Державний реєстр фінансових установ, підставами для виключення з Реєстру та анулювання Свідоцтва є: заява фінансової установи про виключення з Реєстру у зв'язку з припиненням надання фінансових послуг, рішення про скасування державної реєстрації фінансової установи, рішення про виключення з Реєстру за фактом виявлення недостовірної інформації у документах, поданих фінансовою установою для внесення в Реєстр.

Стаття 40 Закону 2664-III містить у собі вичерпний перелік заходів впливу.

Таким чином, анулювання свідоцтва фінансової установи та виключення з реєстру фінансових установ як захід впливу за правопорушення на ринку фінансових послуг чинним законодавством не передбачено.

Крім того суд зазначає, що відповідачем порушені терміни прийняття рішення від 16.11.2009 р. № 33/КС про виключення інформації про кредитну спілку «Берегиня» з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про її реєстрацію як фінансової установи, ухваленого на підставі акту перевірки від 05.03.2008 р. № 76/10-п, виходячи з вимог припису пункту 4.3 Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13 листопада 2003 р. № 125, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 3 грудня 2003 р. за №1115/8436, відповідно до якого уповноважені особи Держфінпослуг приймають рішення про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1, 2, 4 - 6 пункту 2.1 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня порушення провадження у справі.

Строк для прийняття рішення про застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1, 2, 4 - 6 пункту 2.1 цього Положення, може бути продовжений Головою Держфінпослуг до двох місяців з дня порушення провадження у справі в разі: 1) витребування додаткових документів, необхідних для прийняття рішення; 2) необхідності проведення додаткової перевірки; 3) інших обставин, які унеможливлюють прийняття рішення у визначений термін. Днем порушення провадження у Справі є дата складання акта про порушення або дата складання акта безвиїзної перевірки, акта інспекції, акта про відсутність суб'єкта нагляду за заявленим місцезнаходженням, акта про недопуск інспекційної групи до проведення інспекції, акта про ненадання суб'єктом нагляду документів, які вимагалися для інспекції (далі - акт перевірки), висновками яких є встановлення порушення законодавства про фінансові послуги (пункт 4.4. Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу).

Таким чином в любому випадку строк прийняття рішення по виявленому порушенню не повинен перевищувати двох місяців.

Наявними у справі доказами встановлено, що факт порушення відповідачем був виявлений 05.03.2008 р., а відповідне рішення ним було прийняте 16.11.2009 р., що є підставою для закриття провадження у справі відповідно до вимог підпункту 3 пункту 4.2. Положення про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, відповідно до якого справу не може бути розпочато, а наявна в провадженні справа підлягає закриттю в разі якщо з дня вчинення порушення минув один рік або більше.

Дії відповідача щодо прийняття ним рішення про виключення інформації про кредитну спілку «Берегиня» з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи, виданій кредитній спілці «Берегиня» були вчинені всупереч вимогам статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З підстав викладеного суд приходить до висновку, що позов кредитної спілки «Берегиня» до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, про визнання нечинним рішення, підлягає до задоволення.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги кредитної спілки «Берегиня» до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, про визнання нечинним рішення задовольнити повністю.

Визнати нечинним рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16.11.2009 р. № 33/КС «Про виключення інформації про кредитну спілку «Берегиня» з Державного реєстру фінансових установ та анулювання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи».

Стягнути з державного бюджету на користь кредитної спілки «Берегиня» 3 грн. 40 коп. сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, а у випадку відсутності особи, яка бере участь у справі з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий: С.М. Гарань

Судді: Е.С. Смілянець

Т.М. Чубар