
Номер провадження 2/522/4879/19
Справа № 522/3388/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2019 року Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючої судді Шенцевої О.П.,
при секретарі Соболевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» про закриття провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» про скасування наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Приморського районного суду м. Одеси знаходиться цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» про скасування наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Представник відповідача подав клопотання про закриття провадження по справі. При цьому посилався на те, що у справі між сторонами виник спір щодо проходження позивачем публічної служби, який не може бути розглянутий у порядку цивільного судочинства, оскільки позивач просить скасувати накази про оголошення догани державному службовцеві, тобто особі, яка перебуває на публічній службі.
Представники сторін подали заяви про розгляд справи за їх відсутністю. Представник позивача також надав письмовій відзив на клопотання, де просив у задоволенні клопотання відмовити.
Статтею 13 ЦПК України визначено принцип диспозитивності цивільного судочинства, відповідно до якого суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до вимог ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 2 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що клопотання задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
З аналізу вказаних норм вбачається, що юрисдикція адміністративних судів поширюється не на будь-які трудові спори, а лише ті, які пов`язані з прийняттям громадян на публічну службу, її проходженням, звільненням з неї.
Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби (ч. 2 ст. 1).
Державна служба характеризується тим, що: а) здійснюється на державних посадах у державних органах або їх апаратах; б) має своєю метою реалізацію завдань і функцій держави; в) регламентується Законом України «Про державну службу» та іншими спеціальними законами; г) характеризується особливістю вступу на державну службу, її проходженням, припиненням службових відносин; ґ) пов`язана з присвоєнням рангів, чинів, спеціальних і військових звань; д) характеризується безпартійністю або політичною нейтральністю державних службовців; е) оплачується за рахунок державного бюджету.
Пунктом 15 ч. 3 ст. 3 вказаного Закону визначено, що його дія не поширюється на працівників державних підприємств, установ, організацій, інших суб`єктів господарювання державної форми власності, а також навчальних закладів, заснованих державними органами.
Таким чином вбачається, що ОСОБА_1 займає посаду начальника юридичної служби Державного підприємства «Морський торговельний порт «ЮЖНИЙ», прийнята на посаду згідно укладеного трудового договору та не є державним службовцем, її посада не відноситься до публічної служби, оскільки не пов`язана з діяльністю на державних політичних посадах, професійною діяльністю суддів, прокурорів, військовою службою, альтернативною (невійськовою) службою, дипломатичною службою, іншою державною службою, службою в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Крім того, посада начальника юридичної служби Загвоздіної Л. С. не є посадою державного органу та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами коло службових повноважень, а робота на ній не належить до службової (публічної) діяльності.
Згідно ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Оскільки, ОСОБА_1 не перебуває на публічній службі, а взаємовідносини між ДП «МТП «ЮЖНИЙ» є трудовими, як робітника з роботодавцем, то саме за ЦПК повинен вирішуватись вказаний спір, у зв`язку з чим у суду не має можливості застосувати норми п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України і закрити провадження по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 255, 353, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» про закриття провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до державного підприємства «Морський торговельний порт «Южний» про скасування наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності - відмовити.
Згідно ч. 1 ст. 353 ЦПК України, ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя: