
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2019 року м.ПолтаваСправа № 440/3842/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Удовіченка С.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Сендецької В.О.,
представника позивача - Бобрицького А.В.,
представника відповідача - Бондаренко Ю.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАС" до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними та скасування постанов, -
В С Т А Н О В И В:
10.10.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРІАС" (надалі - ТОВ "ТРІАС", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області (надалі - відповідач-1) про визнання протиправними та скасування постанов від 10.09.2019 за № 138971, № 138972.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем не було дотримано приписів Порядку № 1567 щодо дотримання процедури розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що позбавило позивача законного права бути присутнім під час розгляду справи, подати відповідні докази, висловити заперечення. Крім того, зазначено, що на момент проведення перевірок вищезазначені вантажні автомобілі не знаходилися у користування та експлуатації позивача, жодних договорів оренди з власниками вантажних автомобілів та з іншими особами не укладались, тому у розумінні статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" позивач не вважався автомобільним перевізником. За твердженням ТОВ "ТРІАС", у відповідача не було жодних правових підстав на притягнення до господарсько-правової відповідальності позивача за порушення, вказані в актах перевірки від 05.09.2019 за № 182404, № 182409.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.10.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження; призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 12.11.2019.
28.10.2019 відповідачем-1 подано до суду відзив на позов в якому вказано, що 05.09.2019 при проведенні рейдової перевірки, інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області було перевірено транспортний засіб марки ДАФ д.р.н. НОМЕР_1 , який належить ТОВ НПВ Освіта-Дніпро, за кермом перебував водій ОСОБА_1 та транспортний засіб Renault д.р.н. НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_2 , за кермом перебував водій ОСОБА_3 . Указано, що на законну вимогу інспекторів Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області жоден з водіїв не надав товарно-транспортну накладну, проте, кожен з водіїв вказав, що вищезазначені транспортні засоби належать згідно з договором оренди ТОВ "ТРІАС". Зазначено, що у ході перевірки обох транспортних засобів інспекторами було виявлено порушення абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме не оформлено щоденний реєстраційний листок режиму праці та відпочинку водія за 05.09.2019 у кожного з водіїв. У зв`язку з виявленими порушеннями інспекторами складено акти від 05.09.2019 за № 182404, № 182409. Крім того, відповідач-1 звертає увагу суду на те, що зі змістом вказаних актів водії ознайомлені та у графі "Пояснення водія про причини порушень" - кожен з водіїв зазначив, що з актом згоден та є працівником ТОВ "ТРІАС". Також указано, що обов`язок щодо направлення порушнику повідомлення про дату, час та місце розгляду справи відповідачем-1 виконано в повному обсязі /а.с. 46-51/.
06.11.2019 до суду надано відповідь на відзив в якій зазначено, що відповідачем-1 не надано до суду жодних товарно-транспортних накладних, які б підтверджували, що під час перевірки 05.09.2019 ТОВ "ТРІАС" було автомобільним перевізником та повинно нести господарсько - правову відповідальність за порушення, вказані в актах перевірки від 05.09.2019 за № 182404, № 182409. Водночас транспортні засоби марки ДАФ д.р.н. НОМЕР_1 та Renault д.р.н. НОМЕР_2 з серпня 2019 року по даний час фактично перебувають у користування Приватного підприємства "ПОЛТАВАІНВЕСТСЕРВІС". Також зазначено, що зазначені транспортні засоби від імені Приватного підприємства "ПОЛТАВАІНВЕСТСЕРВІС" 05.09.2019 здійснювали перевезення цукрового буряку за маршрутом Полтавська область, Гадяцький район, с. Лютенька - Полтавська область, Шишацький район, с. Яреськи, що підтверджується товарно-транспортними накладними від 05.09.2019 № 005510 та № 005756 /а.с. 73-76/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.11.2019 залучено до участі у справі №440/3842/19 у якості співвідповідача - Державну службу України з безпеки на транспорті (надалі - відповідач-2).
12.11.2019 оголошено перерву у розгляді справи до 03.12.2019.
12.11.2019 до суду представником відповідача -1 подано до суду заперечення на позов в яких указано, що водії транспортних засобів на вимогу інспектора Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області чітко вказали, що транспортні засоби належать згідно з договором оренди ТОВ "ТРІАС". Крім того, відповідач-1 звертає увагу суду на те, що водії зі змістом актів ознайомилися про, що свідчить їх власний підпис. Також указано, що повідомлення про призначення розгляду справи на 10.09.2019 рекомендованим листом з повідомленням № 3600807327150 було направлено позивачеві /а.с. 90-92/.
У судовому засіданні 03.12.2019 представник позивача позов просив суд задовольнити.
У судовому засіданні 03.12.2019 представник відповідачів проти задоволення позову заперечувала.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що 02.09.2019 Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області видано направлення № 008036 на рейдову перевірку /а.с. 59/.
05.09.2019 за результатами перевірки відповідачем-1 складено акт № 182408 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Згідно з указаним актом проведено перевірку транспортного засобу марки DAF/KOGEL, номерний знак НОМЕР_3 , водій - ОСОБА_1 . Крім того, зазначено, що транспортний засіб належить - ТОВ "ТРІАС" (м. Полтава, вул. Зигіна, 29, код ЄДРПОУ 31758446).
В акті указано, що під час перевірки виявлено порушення, відповідальність за які передбачена абз. 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: не оформлено документи передбачені статтею 48 цього закону, не оформлено щоденний реєстраційний листок режимів праці та відпочинку водія - тахокарту за 05.09.2019.
Акт містить підпис водія про згоду з висновками акта /а.с. 61/.
Також 05.09.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області складено акт № 182409 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Згідно з указаним актом проведено перевірку транспортного засобу марки Renault/SCHMITZ, номерний знак НОМЕР_4 , водій - ОСОБА_3 .
Крім того, зазначено, що транспортний засіб належить - ТОВ "ТРІАС" (м. Полтава, вул. Зигіна, 29, код ЄДРПОУ 31758446).
В акті указано, що під час перевірки виявлено порушення, відповідальність за які передбачена абз. 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: не оформлено документи передбачені статтею 48 цього закону, не оформлено щоденний реєстраційний листок режимів праці та відпочинку водія - тахокарту за 05.09.2019.
Акт містить підпис водія про згоду з висновками акта /а.с. 66/.
10.09.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 10.09.2019 № 138971 відповідно до якої враховуючи те, що ТОВ "ТРІАС" 05.09.2019 Полтавська область, Шишацький район, т/з DAFд.н. АЕ1395СК допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідальність за яке передбачена абз. 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" стягнуто з ТОВ "ТРІАС" адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн /а.с. 14/.
10.09.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 10.09.2019 № 138972 відповідно до якої враховуючи те, що ТОВ "ТРІАС" 05.09.2019 Полтавська область, Шишацький район, т/з RENAULT д.н. НОМЕР_2 допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідальність за яке передбачена абз. 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" стягнуто з ТОВ "ТРІАС" адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн /а.с. 15/.
13.09.2019 зазначені постанови отримано позивачем /а.с. 16/.
18.09.2019 позивачем направлено до Державної служби України з безпеки на транспорті скарги на постанови Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області від 10.09.2019 № 138971, № 138972 /а.с. 17-21/.
Листом Державної служби України з безпеки на транспорті від 30.09.2019 № 6395/03/15-19 постанови Укртрансбезпеки у Полтавській області від 10.09.2019 № 138971, № 138972 залишено без змін, а скарги - без задоволення /а.с. 22-23/.
Не погоджуючись із указаними рішеннями, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III (надалі - Закон № 2344-III).
Відповідно до статті 6 Закону № 2344-III центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Відповідно до пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Абзацом 3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 № 592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3.
З огляду на викладене, територіальні Управління Укртрансбезпеки є структурними підрозділами апарату Служби, які від імені Укртрансбезпеки здійснюють, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (надалі - Порядок № 1567).
Відповідно до пункту 12 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Згідно з пунктами 13 та 14 Порядку № 1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку № 1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
Пунктом 25 Порядку № 1567 визначено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
З матеріалів справи вбачається, що повідомлення про запрошення на розгляд справи на 10.09.2019 про порушення законодавства про автомобільний транспорт відповідачем-1 направлено позивачу 28.08.2019 № 44281/33/24-19 /а.с. 13/, проте, рейдову перевірку за результатами якої складено акти за № 182404, № 182409 проведено Управлінням Укртрансбезпеки у Полтавській області - 05.09.2019.
Таким чином, відповідачем-1 не дотримано вимог пункту 26 Порядку № 1567, оскільки не направлено позивачу повідомлення про розгляд справи за наслідком зафіксованих в актах перевірки від 05.09.2019 № 182404, № 182409 порушень.
Згідно з пунктом 27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Надаючи правову оцінку вимогам позивача про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу від 10.09.2019 за № 138971, № 138972, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтею 18 Закону № 2344-III з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов`язані: організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства України; здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху; забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці; здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов`язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.
Статтею 48 Закону № 2344-III передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до частини восьмої статті 53 Закону № 2344-III водії транспортних засобів, що належать резидентам або нерезидентам України, зобов`язані допускати до перевірки тахографів посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, надавати їм реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв - тахокарти, а також, у разі якщо у транспортному засобі використовуються цифрові тахографи, роздруковувати на паперовому носії інформацію про роботу та відпочинок водіїв.
Згідно з пунктом 1.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 24.06.2010 №385, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 за № 946/18241 (надалі - Інструкція №385) встановлено, що ця Інструкція поширюється на суб`єктів господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).
Згідно з пунктами 3.3, 3.6 Інструкції №385 водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв); у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Перевізники забезпечують належну експлуатацію тахографів та транспортних засобів з установленими тахографами та згідно з вимогами ЄУТР здійснюють періодичні інспекції, які включають перевірку: правильності роботи тахографа та відповідності його типу згідно із законодавством (обов`язковість установлення тахографа певного типу - аналоговий або цифровий, позначка затвердження типу згідно з ЄУТР); наявності та цілісності таблички тахографа та його пломб, а також маркування таблички та пломб тахографа знаком ПСТ, внесеним до Переліку; дотримання вимог щодо періодичності проведення перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, а також перевірки тахографа; дотримання вимог щодо періодів роботи та відпочинку водіїв та їх відповідність параметрам руху, зареєстрованим тахографом; наявності у водіїв транспортних засобів тахокарт у кількості, визначеній пунктом 3.3 цього розділу, або наявності та чинності картки для цифрового тахографа; строків зберігання відповідної інформації, отриманої за допомогою тахографа, протоколів перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу та повірки тахографа. З оскаржуваних рішень вбачається, що відповідачем застосовано до позивача адміністративно-господарські штрафи, оскільки під час перевірки виявлено порушення, відповідальність за які передбачена абз. 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: не оформлено документи передбачені статтею 48 цього закону, не оформлено щоденний реєстраційний листок режимів праці та відпочинку водія - тахокарту за 05.09.2019.
Водночас надаючи правову оцінку доводам відповідачів щодо порушення позивачем вимог Закону № 2344-III, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону № 2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Положеннями частини першої статті 60 Закону № 2344-III визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензії - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 від 02.06.2016, вантажний автомобіль марки DAF, модель 85 СF , реєстраційний номер НОМЕР_1 , належить ТОВ НВП ОСВІТА-ДНІПРО /а.с. 25/.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_7 від 27.08.2009, вантажний автомобіль марки RENAULT, модель PREMIUN, реєстраційний номер НОМЕР_2 належить ОСОБА_2 /а.с. 26/.
Як вище зазначено, 05.09.2019 за результатами перевірки відповідачем-1 складено акти за № 182408, № 182409 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Згідно з указаними актами проведено перевірку транспортного засобу марки DAF/KOGEL, номерний знак НОМЕР_3 та Renault/SCHMITZ, номерний знак НОМЕР_4 .
З пояснень водіїв, які керували вказаними транспортними засобами - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , відповідачем-1 зазначено в акті перевірки, що транспортні засоби належить - ТОВ "ТРІАС" (м. Полтава, вул. Зигіна, 29, код ЄДРПОУ 31758446).
Водночас суд зазначає, що жодних доказів на підтвердження того, що перевізником є ТОВ "ТРІАС" відповідачем-1 до суду не надано.
Разом з цим, позивач звертає увагу суду на те, що 05.09.2019 ТОВ "ТРІАС" не використовувало транспортні засоби марки DAF/KOGEL, номерний знак НОМЕР_3 та Renault/SCHMITZ, номерний знак НОМЕР_4 , а водії - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 не перебувають з позивачем у трудових та цивільно-правових відносинах /а.с. 79/.
Крім того, відповідно до листа Приватного підприємства "ПОЛТАВАІНВЕСТСЕРВІС" від 01.11.2019 № 145 ПП "ПОЛТАВАІНВЕСТСЕРВІС" на договірних підставах з серпня 2019 року по даний час дійсно користуються транспортними засобами: спеціалізований вантажний самоскид марки DAF, модель 85 CF, реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричіпом самоскидом марки KOGEL, модель SN 24, реєстраційний номер НОМЕР_8 , та спеціалізований вантажний сідловий тягач марки RENAULT, модель PREMIUN, реєстраційний номер НОМЕР_2 , з напівпричіпом самоскидом марки SCHMITZ, модель SPA 22, реєстраційний номер НОМЕР_9 .
Також зазначено, що вказані транспортні засоби, від імені ПП "ПОЛТАВАІНВЕСТСЕРВІС" 05.09.2019 здійснювали перевезення цукрового буряку за маршрутом Полтавська область, Гадяцький район, с. Лютенька - Полтавська область, Шишацький район, с. Яреськи. Замовником перевезення була Філія "Яреськівський цукровий завод" ТОВ "Цукрагропром" /а.с. 80/.
На підтвердження перевезення цукрового буряку за маршрутом Полтавська область, Гадяцький район, с. Лютенька - Полтавська область, Шишацький район, с. Яреськи саме ПП "ПОЛТАВАІНВЕСТСЕРВІС" позивачем надано до суду товарно-транспортні накладні від 05.09.2019 № 005510 /а.с. 77/ та № 005756 /а.с. 78/.
Відповідачами не надано до суду доказів перебування водії з позивачем у трудових та цивільно-правових відносинах.
З урахуванням викладеного, відповідачами не доведено, що на момент проведення перевірки зазначені в актах транспорті засоби знаходилися у користуванні чи експлуатації ТОВ "ТРІАС".
Таким чином, відповідачами не надано до суду доказів на підтвердження того, що саме позивач є автомобільним перевізником у розумінні статті 1 Закону № 2344-III, тому суд дійшов висновку про відсутність у відповідача-1 підстав для застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу передбаченого положеннями абз. 3 частини першої статті 60 Закону № 2344-III.
Інші доводи відповідачів не спростовують протиправність прийнятих ними рішень.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що відповідачами не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що за подання цього позову позивачем сплачено згідно з платіжним дорученням від 09.10.2019 № 3728 судовий збір у розмірі 3842,00 грн /а.с. 6/.
З огляду на задоволення позову, наявні підстави для стягнення з відповідача-2 на користь позивача судового збору сплаченого за подання цього позову.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАС" (вул. Зигіна, буд. 29, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 31758446) до Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області (вул. Європейська, буд. 155, м. Полтава, 36008, код ЄДРПОУ 39816845), Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, буд. 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними та скасування постанов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати постанови Управління Укртрансбезпеки у Полтавській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 10.09.2019 за №138971, №138972.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, буд. 14, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРІАС" (вул. Зигіна, буд. 29, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 31758446) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 3842,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються у відповідності до пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України № 2147-VIII від 03 жовтня 2017 року).
Повний текст рішення складено 09.12.2019.
Суддя С.О. Удовіченко