
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 березня 2019 року м.Київ № 320/6985/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити певні дії,
у с т а н о в и в:
до суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Васильківського ОУПФУ Київської області про визнання протиправними дії та рішення Васильківського ОУПФУ Київської області від 04.09.2018 щодо відмови їй у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Київської області № 18ф-185 від 01.08.2018 та про зобов`язання здійснити з 01.08.2018 перерахунок та виплату їй пенсії відповідно до ст.50-1 ЗУ "Про прокуратуру" в розмірі 60% від розміру місячної заробітної плати її покійного чоловіка ОСОБА_2 ; виплатити недоотриману частину пенсій за минулий час з 01.08.2018 з урахуванням раніше проведених виплат. Свої вимоги обгрунтувала тим, що у листопаді 2013 відповідач здійснив переведення її пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, у зв`язку зі смертю 27.10.2013 її чоловіка ОСОБА_2 . Однак, розмір пенсії був призначений всупереч вимогам ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05 листопада 1991). Вважає, що такий розрахунок має бути здійснений, відповідно до довідки прокуратури Київської області від 01.08.2018 №18ф-185 про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. На заяву від 08.08.2018 про здійснення перерахунку пенсії, відповідач, листом №5000/04 від 04.09.2018, відмовив, посилаючись на відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій. Позивачка вважає, що така відмова у перерахунку пенсії звужує зміст та обсяг її прав на пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 05 лютого 2019 було відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи для участі у ньому.
Відповідач не скористався своїм правом подання відзиву на позовну заяву, будь-яких заяв, клопотань про розгляд справи у його відсутність не подавав.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
Відповідно до ч. 2 ст. 263, справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне:
позивачці була призначена пенсія по втраті годувальника - її чоловіка ОСОБА_2 , який з 2003 по день смерті отримував пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", а саме 90% від розміру місячної заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно довідки № 18-Ф-185 від 18.08.2018 року, виданої прокуратурою Київської області, вбачається, що чоловік позивачки ОСОБА_2 працював в органах прокуратури Київської області на посаді старшого слідчого Васильківської міжрайонної прокуратури, заробітна плата за даною посадою станом на 15.12.2015 року складає від 6855,21.
08.08.2018, позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по втраті годувальника у зв`язку з підвищенням окладів робітників прокуратури, додавши довідку про заробітну плату № 18-Ф-185 від 01.08.2018.
Листом за №5000/04 від 04.09.2018 Васильківське ОУПФУ повідомило ОСОБА_1 про те, що не має підстав здійснювати перерахунок пенсії на підставі довідки №18ф-185 від 01.08.2018, оскільки відповідно до частини 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VІІІ скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ "Про прокуратуру". Відтак з 01.06.2015 органами Пенсійного фонду України пенсії цим категоріям пенсіонерів не призначаються, а призначені до 01.06.2015 - не перераховуються.
Вважаючи вказане рішення протиправним, а бездіяльність неправомірною, позивачка звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимо, суд зазначає наступне:
частина 17 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції чинній станом на час призначення пенсії по втраті годувальника) передбачала, що членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім`ї.
Частина 18 цієї ж статті визначала, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII внесено зміни до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ та частину вісімнадцяту викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII згідно Розділу ХІІ «Прикінцевих положень» якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення Закону №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.
За правилами частини дев`ятнадцятої статті 86 Закону №1697-VII пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім`ї. До непрацездатних членів сім`ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з частиною двадцятою статті 86 Закону №1697-VII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, наведені зміни законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який був гарантований статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ при призначені пенсії по втраті годувальника, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України.
Однак, на час звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії по втраті годувальника (серпень 2018), Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.
За таких обставин, враховуючи вищевказані норми, суд приходить до висновку, що з 15.07.2015 відсутній порядок та умови перерахунку пенсій згідно Закону №1697-VII, визначений Кабінетом Міністрів України, у зв`язку з чим підстави для перерахунку пенсій відсутні.
При цьому, суд звертає увагу, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії у зв`язку із втратою годувальника позивача не призвела до зменшення розміру пенсії, яку вона отримувала до цього, і не є погіршення вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Також, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягає застосуванню законодавство, яке діє на час їх виникнення, було чинним та неконституційним не визнавалось.
Згідно із частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З урахуванням викладеного, після детального з`ясування обставин справи та аналізу законодавчих норм, суд приходить до висновку, що у зв`язку з відсутністю визначення Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу у зв`язку із втратою годувальника на підставі довідки, наданою прокуратурою Київської області №18-Ф-185 від 01.08.2018 згідно ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції, чинній на момент призначення пенсії.
За наведеного вище, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В силу положень ст. 139 КАС України, судовий збір відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
у задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (08601, м.Васильків Київської області, ЄДРПОУ - 37885812) про визнання протиправними дії та рішення та зобов`язання вчинити певні дії , - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Брагіна О.Є.