
Справа № 676/5833/19
Номер провадження 2/676/2289/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2019 року м. Кам`янець-Подільський
Кам`янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого-судді Бондаря О.О.
за участю секретаря судового засідання Маневич І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» , третя особа - Національна комісія , що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про стягнення зайво перерахованих коштів на надану послугу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ПАТ "Хмельницькгаз" про стягнення зайво перерахованих коштів на надану послугу.
Позовні вимоги обґрунтовує тими обставинами, що з метою комерційного обліку природного газу 22.05.2018 р. працівниками Кам`янець-Подільської філії ПАТ "Хмельницькгаз" у ході виконання денного завдання за адресою: АДРЕСА_1 , був опломбований ПЛГ №11392871 ВКТ 1,6, дата випуску 17.03.2018 р., що підтверджується актом про встановлення/зняття охоронної пломби на ПЛГ від 22.05.2018 р.. 16.05.2018 р. позивачем було здійснено перерахунок до оплати за надання послуг газопостачання в розмірі 1700 грн. 00 коп.. А також, 01.04.2018 р. одержувачеві ФОП ОСОБА_2 було перераховано 1440 грн.. Просить стягнути з ПАТ "Хмельницькгаз" на користь ОСОБА_1 , зайво перераховані кошти в розмірі 3140 грн. на придбання: встановлення газового лічильника №11392871 ВКТ 1,6 з приводу здійснення фінансування робіт з оснащенння лічильниками газу.
В судовому засіданні позивач позов підтримав і пояснив, що він сам проживає в квартирі і використовує біля шести кубометрів газу , що підтверджується показниками газового лічильника .
Представник відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» Яцемірська Н.Б. в судовому засіданні позов заперечила, в задоволенні позовних вимог просила відмовити в повному обсязі. Суду пояснила, що у разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватись за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти. Зокрема, лічильник газу встановлювався не АТ «Хмельницькгаз», а ФОП ОСОБА_2 ..
Представник третьої особи- Національної комісії , що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Анісімов Д. в судове засідання не з`явився, надіслав суду пояснення в яких просить розглядати справу без участі представника НКРЕКП з урахуванням пояснення. Зазначає, що 19.01.2018 року набрали чинності зміни до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», відповідно яких продовжено кінцевий термін забезпечення 100% комерційного обліку природного газу для населення з 01.01.2018 року до 01.01.2021 року. Компенсація витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу має здійснюватись у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. На сьогодні порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу для споживачів природного газу – фізичних осіб (населення) Кабінетом Міністрів України не встановлені.
Заслухавши учасників судового розгляду, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою відділу реєстрації місця проживання юридичного управління Кам`янець-Подільської міської ради №5424 від 17.07.2019 року.
З метою комерційного обліку природного газу 22.05.2018 р. працівниками Кам`янець-Подільської філії ПАТ "Хмельницькгаз" у ході виконання денного завдання за адресою АДРЕСА_1 , був опломбований ПЛГ №11392871 ВКТ 1,6, дата випуску 17.03.2018 р., що підтверджується актом про встановлення/зняття охоронної пломби на ПЛГ від 22.05.2018 р.,.
16.05.2018 р. позивачем було здійснено перерахунок до оплати за надання послуг газопостачання в розмірі 1700 грн. 00 коп.. 01.04.2018 р. одержувачеві «ФОП ОСОБА_2 », перераховано 1440 грн., що підтверджується видатковою накладною №ФОП-000988 від 1 квітня 2018 року
З копії посвідчення серії НОМЕР_1 від 16 серпня 2016 року вбачається, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.
Згідно з положеннями ст.6 Закону України«Про забезпечення комерційного обліку природного газу» та графіками оснащення квартир і приватних будинків лічильниками газу, розробленими відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 259-р «Деякі питання забезпечення комерційного (приладового) обліку природного газу», газорозподільні підприємства зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі (плита газова + газова колонка) - до 01 січня 2016 року, тільки для приготування їжі - до 01 січня 2018 року (відповідно до абзацу четвертого підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 6 зі змінами, внесеними згідно з Законом від 21 грудня 2017 року, - тільки для приготування їжі - до 01 січня 2021 року.)
За положеннями постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28 грудня 2011 року № 150 «Про встановлення тарифу на транспортування природного газу та про встановлення тарифу на послуги з розподілу природного газу» (з 2011 року по 31 травня 2017 року) до структури тарифу було включено вартість витрат на встановлення лічильників газу населенню за кожні поставлені (розподілені) 1000 куб. м природного газу.
Якщо споживач сплачував за газопостачання за встановленими тарифами, в яких були передбачені витрати на встановлення лічильників газу, відповідач зобов`язаний надавати послуги, які оплачені позивачем, та відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» забезпечити встановлення лічильників газу.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.
Саме на відповідача покладений обов`язок встановлення лічильників газу, лише він повинен вживати заходів щодо залучення інших джерел фінансування цих робіт і покладання такого обов`язку на споживачів є неправомірним. Вказаний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 листопада 2018 року у справі № 214/2435/17 (провадження № 14-347цс18).
Позивач є побутовим споживачем послуг з газопостачання і за власний рахунок придбав та встановив в своїй квартирі газовий лічильник марки Elster В КТ G 1,6(3/4-110) за що витратив кошти в розмірі 3 140 грн., що підтверджується відповідними вищезазначеними доказами.
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Ст. 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту прав та інтересів можуть бути - визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Звертаючись до суду, позивач за власним розсудом обирає спосіб захисту. Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Спосіб захисту порушеного права частіше за все визначається спеціальним законом, який регулює конкретні цивільні правовідносини.
21.12.2017 р. внесено зміни до статті 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» та доповнено її частиною другою, згідно з якою побутові споживачі природного газу - фізичні особи (населення) можуть самостійно забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу. Порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу для споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) встановлюються Кабінетом Міністрів України. Для споживачів природного газу - фізичних осіб (населення), які встановлять лічильники протягом 2018 року, відповідна компенсація здійснюється протягом 12 місяців.
На час розгляду справи Кабінетом Міністрів України не прийнято Порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу для споживачів природного газу - фізичних осіб (населення), що підтверджується пояснення представника Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
За таких обставин, згідно з частиною другою статті 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» витрати позивача, яких він зазнав у зв`язку з придбанням газового лічильнику, мають бути компенсовані йому за рахунок коштів, які ним сплачуються за тарифом на розподіл природного газу, а не у спосіб, який обрав позивач шляхом стягнення з відповідача на його користь коштів за придбання та встановлення газового лічильника (фактично стягнення збитків відповідно до ст..22 ЦК України).
Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача суд вважає безпідставними, а позов таким, що не підлягає до задоволення.
При відмові в задоволенні позову суд також враховує, що згідно з положеннями статті 6 Закону № 3533-VI та графіками оснащення квартир і приватних будинків лічильниками газу, розробленими відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2012 року № 259-р «Деякі питання забезпечення комерційного (приладового) обліку природного газу», газорозподільні підприємства зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі (плита газова + газова колонка) - до 01 січня 2016 року, тільки для приготування їжі - до 01 січня 2018 року (відповідно до абзацу четвертого підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 6 зі змінами, внесеними згідно із Законом від 21 грудня 2017 року № 2260-VIII, - тільки для приготування їжі - з 01 січня 2021 року.)
Відповідно ст.141 ЦПК України в зв`язку зі звільненням позивача від сплати судового збору при подачі позову до суду в зв`язку з обгрунтуванням позовних вимог порушенням прав позивача , як споживача послуг з газопостачання , відмовою в задоволенні позову, судові витрати в сумі 768 гривні 40 коп. віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258 - 260 , 263 – 265 ЦПК України,-
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» , про стягнення зайво перерахованих коштів в розмірі 3140 грн. на придбання, встановлення газового лічильника №11392871 ВКТ 1,6 , здійснення фінансування робіт з оснащення лічильниками газу відмовити.
Судові витрати в сумі 768 гривень 40 коп. віднести на рахунок держави.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня складання повного рішення.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ).
Відповідач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» ( просп. Миру, 41, м. Хмельницький, Хмельницької області, код ЄДРПОУ 05395598 )
Третя особа - Національна комісія , що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг ( 03057, м. Київ, вул.. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ : 39369133)
Повне рішення складено 06 грудня 2019 року.
Суддя Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О