Рішення № 86130291, 26.11.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2019
Номер справи
360/4689/19
Номер документу
86130291
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 листопада 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4689/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання - Полякової В.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом адвоката Циби Дмитрія Михайловича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання противоправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30 жовтня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Циби Дмитрія Михайловича в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі - відповідач, управління), в якій позивач просить суд:

- визнати противоправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 08.08.2019 “Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно з п. 2 ч. 1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” ОСОБА_1 ;

- зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 , що надає право отримання пенсії відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-II “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, період роботи з 14.07.1988 по 05.04.2000 на “Шахті ім. В.Р. Менжинського” в/о “Первомайсквугілля”.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем при звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії було надано всі необхідні документи для підтвердження пільгового стажу роботи, а відповідачем в порушення чинного законодавства відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв`язку з чим позивач змушений звернутися до суду за захистом його права на отримання пенсії.

19 листопада 2019 року від представника Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області надійшов відзив на позов від 14.11.2019 № 10860/07 (а.с.27-30), в якому зазначено, що відповідач позовні вимоги не визнає, посилаючись на такі обставини.

30.07.2019 позивач звернувся до управління з заявою щодо призначення пенсії згідно з п.1 ч.2 ст.114 Закону України “ Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”. За розрахунком управління позивач на час звернення має страховий стаж роботи 21 рік 07 місяців, в тому числі на пільгових умовах за Списком №1 - 09 місяців 25 днів. До заяви щодо призначення пенсії позивач надав довідки на підтвердження пільгового характеру роботи та розміру заробітної плати за періоди роботи на «Шахті ім. В.Р. Менжинського» в/о «Первомайсквугілля» від 12.08.2006 № 201 на 4 аркушах, від 15.08.2006 № 206 - 207 на 2 аркушах, виданих Державним відкритим акціонерним товариством «Шахта ім. В.Р. Менжинського» в/о «Первомайсквугілля», в яких зазначено адресу підприємства - місто Первомайськ Луганської області (територія тимчасово непідконтрольна української владі).

Згідно з ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, за бажанням пенсіонера для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та при умові підтвердження довідок про заробітну плату первинними документами. Саме тому надана довідка за № 206-207 від 15.08.2006 про заробітну плату не може бути розглянута управлінням через відсутність первинних документів.

Відповідно до вимог Закону України від 15.04.2014 № 1207-УП «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України будь-які органи, їх посадові і службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважається незаконними - будь який акт (рішення документ), виданий вищезазначеними органами або особами, є недійсними і не створює правових наслідків. Період роботи позивача з 14.07.1988 по 05.04.2000 зараховано відповідачем до страхового стажу позивача, однак, не зараховано до пільгового стажу роботи за списком №1, оскільки цей період роботи підтверджено довідками, які відповідач не має право враховувати згідно з вказаними вимогами Закону України від 15.04.2014 № 1207-УП.

Враховуючи вищевикладене, управлінням 08.08.2019 прийнято рішення «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно п.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » через відсутність необхідного (22 роки 06 місяців) страхового стажу та необхідного (8 років) пільгового стажу роботи.

На підставі зазначеного, відповідач вважає прийняте ним рішення законним та просить відмовити у задоволенні заявлених вимог.

Ухвалою суду від 04.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.1,2).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79, 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.

Згідно з паспортом позивача серії ЕМ № 042190, виданим 21.11.1998 Пермомайським МВ УМВС України в Луганській області, ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на час звернення до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, досяг 53 років (а.с.10-12).

30.07.2019 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої додав копії: довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, документу про місце проживання (реєстрації), довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, паспорту, трудової книжки, довідок про заробітну плату за період страхового стажудо 01.07.2000 №206, №207, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній (довідки з шахти Золоте №354, шахти Родина № 496, 497, шахти Менжинського №201), заяви про спосіб виплати пенсії, військового квитка та диплому (а.с. 36 з.б., 37).

За результатами розгляду зазначеної заяви відповідачем прийнято рішення від 08.08.2019 б/н «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п.2 ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 », у зв`язку з відсутністю необхідного (22 роки 06 місяців) страхового стажу та необхідного (8 років) пільгового стажу роботи (а.с. 32,33).

Відповідно до вищезазначеного рішення та відзиву на позовну заяву відповідач дійшов висновку, що загальний стаж роботи позивача складає 21 роки 07 місяці, в тому числі на пільгових умовах за Списком № 1 – 09 місяців 25 днів, якого недостатньо для призначення пенсії за віком згідно з пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідачем зазначено, що період роботи позивача з 14.07.1988 по 05.04.2000 на «шахті ім. В.Р. Менжинського» в/о «Первомайсквугілля» не зарахованого до пільгового стажу роботи, оскільки записи трудової книжки не містять повної інформації про роботу позивача на пільгових умовах за цей період. Підстави для зарахування зазначеного періоду на підставі довідок від 12.08.2006 № 201 та від 15.08.2006 № 206 - 2007, виданих Державним відкритим акціонерним товариством «Шахта ім. В.Р. Менжинського» в/о «Первомайськвугілля», на думку відповідача, відсутні, оскільки адреса підприємства - м. Первомайськ (територія тимчасово непідконтрольна українській владі), а згідно з Законом України від 15.04.2014 № 1207-VІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові і службові особи на тимчасово окупованій території України та їх діяльність вважається незаконними - будь який акт (рішення документ) виданий вищезазначеними органами або особами є недійсними і не створює правових наслідків. Крім того, перевірити відомості вказаних довідок пенсійний орган не має можливості.

Отже, з урахуванням заявлених позивачем вимог, спірним періодом пільгового стажу позивача є період його роботи з 14.07.1988 по 05.04.2000 на «шахті ім.В.Р. Менжинського» в/о «Первомайсквугілля».

Трудова книжка позивача серії НОМЕР_1 містить наступні записи щодо спірного періоду роботи позивача на «шахті ім.В.Р.Менжинського» в/о «Первомайсквугілля» (а.с.40,41):

- 14.07.1988 прийнято учнем прохідника підземного з повним робочим днем під землею (запис № 14);

- 21.09.1988 присвоєно 4 розряд прохідника підземного з повним робочим днем під землею (запис № 15);

- 08.05.1989 присвоєно 5 розряд прохідника підземного з повним робочим днем під землею (запис № 16);

- 04.11.1991 присвоєно 5 розряд гірничого очисного вибою з повним робочим днем під землею (запис № 17);

- 05.04.200 звільнено на підставі ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (запис № 18).

Записів щодо проведення атестації робочого місця позивача його трудова книжка не містить.

Для підтвердження пільгового стажу роботи позивачем за спірний період надано уточнюючу довідку від 12.08.2006 № 201, видану Державним відкритим акціонерним товариством «Шахта ім. В.Р. Менжинського» в/о «Первомайськвугілля» про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, яка містить запис про проведення атестації робочого місця позивача на підставі наказу №34 від 13.02.1995 року (а.с.48-49).

Також позивачем надано довідки про заробіток для обчислення пенсії від 15.08.2006 № 206, №207 видану Державним відкритим акціонерним товариством «Шахта ім. В.Р. Менжинського» в/о «Первомайськвугілля» за період 1989-1998 роки (а.с.50).

Всі зазначені довідки завірені печатками підприємства та підписами: директора, начальника відділу кадрів та головного бухгалтера підприємства.

Суд вирішує справу на підставі таких вимог чинного законодавства.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 62 Закону передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 63 від 12 серпня 1993 року затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі по тексту Порядок).

Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України “Про пенсійне забезпечення”.

Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.

Згідно статті 100 Закону України “Про пенсійне забезпечення” особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії, серед іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Отже, додаткові документи для підтвердження стажу роботи вимагаються лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 01.12.2005 за № 1451/11731, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 “Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах” (яка була чинною у спірний період трудового стажу), затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, у розділі I “Гірничі роботи” Списку № 1 передбачена посада електрослюсаря.

Таким чином, з викладених норм законодавства вбачається, що правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” є набуття нею відповідного стажу при виконанні робіт, передбачених Списком № 1.

При цьому, за правилами застосування Списку № 1, визначеними у наведених вище правових нормах, якщо пільгова робота виконувалася до 31.12.1991, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173; якщо виконання пільгової роботи продовжувалося після 01.01.1992 або розпочато після цієї дати, але не більше як до 11.03.1994, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10; якщо пільгова робота продовжувалася після 11.03.1994 або розпочата після цієї дати, але не більше як до 16.01.2003, то застосовується Список № 1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162.

Суд зазначає, що згідно із п. 4.2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

При цьому, положеннями п. 4.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, визначено, що у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1992 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

В той же час, як передбачено пунктом 4.5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. №442 затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, пунктом 2 якого визначено, що відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Суд зазначає, що атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці та розробленими на його виконання Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 р. № 41.

З аналізу вище вказаних нормативних актів вбачається, що атестація робочих місць полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Порядок та умови проведення такої атестації набули чинності з 21.08.1992.

Записи у трудовій книжці позивача містять повну інформацію щодо періодів його роботи з 14.07.1988 по 21.08.1992 на посадах передбачених Списком № 1, стаж роботи на яких підлягає зарахуванню до пільгового стажу при вирішенні питання щодо пенсійного забезпечення особи, оскільки у цей період для підтвердження пільгового стажу не потрібно було проводити атестацію робочого місця, а записи трудової книжки позивача містять повну інформацію про його роботу на пільгових умовах за ці періоди.

Крім того, з огляду на підтвердження пільгового стажу роботи позивача з 14.07.1988 по 21.08.1992 записами в його трудовій книжці, потреба у наданні уточнюючих довідок щодо зазначеного періоду з підприємства взагалі відсутня.

Щодо незарахування відповідачем періоду роботи позивача з 22.08.1992 по 05.04.2000 на підставі уточнюючої довідки від 12.08.2006 № 201, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ « Про пенсійне забезпечення» та згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Судом встановлено, що записи трудової книжки позивача не містять інформації щодо проведення атестації робочого місця позивача для підтвердження пільгового характеру роботи в період з 22.08.1992 по 05.04.2000.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. Тобто, документом, що підтверджує пільговий стаж є довідка, уточнююча пільговий характер роботи. Такі довідки є обов`язковими, оскільки в трудових книжках не зазначається у яких умовах працювали особи і чи були вони зайняті певними роботами або на певних виробництвах протягом повного робочого дня. Час, відпрацьований в умовах, передбачених Списками, обліковується власником або уповноваженим ним органом.

Період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, визначає підприємство та зазначається в довідці.

У довідці має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу, професію або посаду, характер виконуваної роботи, первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку.

Судом встановлено, що надана позивачем уточнююча довідка від 12.08.2006 № 201, видана Державним відкритим акціонерним товариством «Шахта ім. В.Р.Менжинського» в/о «Первомайськвугілля» про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, містить всі необхідні відомості, передбачені Порядком № 637, щодо роботи позивача в період з 22.08.1992 по 05.04.2000 на пільгових умовах, в тому числі й відомості про проведення атестації його робочого місця на підставі наказу №34 від 03.02.1995 (а.с.49).

Щодо посилань відповідача на неможливість врахування зазначеної довідки при призначенні пенсії позивачу у зв`язку з тим, що її видано підприємством, яке знаходиться в м. Первомайську, тобто на непідконтрольній українській владі території, суд зазначає наступне.

Указом Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України".

Статтею 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" встановлено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 05/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України; територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Отже, датою початку проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.

Судом встановлено, що уточнюючу довідку № 201, видано Державним відкритим акціонерним товариством «Шахта ім. В.Р.Менжинського» в/о «Первомайськвугілля» 12.08.2006, тобто ще до початку проведення антитерористичної операції.

З огляду на зазначене, суд вважає посилання відповідача на неможливість врахування зазначеної уточнюючої довідки для призначення пільгової пенсії позивачу необґрунтованими та безпідставними.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що подана позивачем довідка містить усі необхідні відомості про періоди роботи позивача, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави її не враховувати.

При цьому, суд також вважає за необхідне зазначити, що неможливість відповідача провести перевірку відповідності записів довідок первинним документам, не повинна покладати надмірного тягаря та обов`язку на позивача, оскільки довідка містить усі необхідні реквізити та відомості, а також, періоди роботи позивача зазначені в даній довідці збігаються з записами трудової книжки позивача.

Аналогічні за змістом висновки з приводу подібних правовідносин відображені у постанові Верховного Суду від 23.01.2018 року (справа №583/392/17).

Зважаючи на те, що відповідач під час розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії безпідставно не врахував уточнюючу довідку № 201 від 12.08.2006 та не зарахував до пільгового періоду роботи позивача періоду з 14.07.1988 по 21.08.1992, суд дійшов висновку, про необхідність визнання рішення управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 08.08.2019 «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно п.2 ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » протиправним та скасування його.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно з частиною третьою статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Частиною четвертою цієї статті визначено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, територіальний орган Пенсійного фонду має виключну компетенцію у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії. Повноваження територіального органу Пенсійного фонду у питаннях зарахування періодів роботи до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, є дискреційними. Відповідно суд не повноважний втручатися до таких повноважень і не може підміняти територіальний орган Пенсійного фонду, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, у питаннях призначення (переведення з одного виду пенсії на інший) та перерахунку пенсії.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу, який дає право на пенсію за пільговими умовами, період роботи з 14.07.1988 по 05.04.2000 на «Шахті ім. В.Р. Менжинського» в/о «Первомайськвугілля», а також повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.07.2019 про призначення пенсії за Списком № 1 відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн, що підтверджено квитанцією про сплату № 0.0.1507301542.1 від 28.10.2019 (а.с. 3).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, суд присуджує на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Циби Дмитрія Михайловича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання противоправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задовільнити.

Визнати противоправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 08.08.2019 «Про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах за віком згідно з п.2 ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ».

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (ЄДРПОУ: 21792608; місцезнаходження: 93300, Луганська область, м. Попасна, вул. Шкільна, 2) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 : РНОКПП: НОМЕР_2 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) період роботи з 14.07.1988 по 05.04.2000 на «Шахті ім. В.Р, Менжинського» в/о «Первомайськвугілля» та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.07.2019 про призначення пенсії за віком на пільгових умовахзгідно з п.2 ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривні 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 04 грудня 2019 року.

Суддя В.С. Шембелян