Рішення № 86108830, 13.09.2019, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
13.09.2019
Номер справи
766/15365/16-а
Номер документу
86108830
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/15365/16-а

н/п 2-а/766/86/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 вересня 2019 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Майдан С.І.,

за участю секретаря Красновського В.І.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Орловцева М.О.,

представника відповідача Бойка А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Херсоні з 29.01.2011 року та одержує пенсію державного службовця за віком у розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», а також являється ветераном праці з 23.05.2011 року. Після призначення пенсії позивач не працює та не являється державним службовцем. 15.11.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням окладів державним службовцям з 01.12.2015 року з урахуванням інших складових заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати), надавши довідку №16-02/210 від 28.09.2016 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.01.2009 до 31.12.2010 року. 16.11.2016 року протоколом №190 Управління пенсійного фонду України в місті Херсоні позивачу відмовлено в проведені перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям в розмірі 90% з тих підстав, що перерахунок пенсії державним службовцям не передбачений, з внесенням змін до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" пункт 4 цієї Постанови виключено з 01.12.2015 року і перерахунку пенсії, яка призначена з дня набрання чинності Закону України «Про державну службу», не проводиться. Позивач вважає таку відмову Управління протиправною, у зв`язку з цим позивач просив визнати дії управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати протиправними; зобов`язати управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, з урахуванням раніше проведених виплат, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 28.11.2016 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою Верховного суду від 29.08.2018 року рішення суддів перших та апеляційних інстанцій скасовано, справу передано на новий розгляд.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 27.09.2018 року розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 10.06.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

26.02.2019 року позивач надав заяву про зміну підстав позову, в якій просив визнати неправомірними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця; зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу у розмірі 90% від розміру заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад, премії, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг та інші надбавки, а також матеріальну допомогу на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов`язків та індексацію, відповідно до довідки про складові заробітної плати №16-02/210 від 28.09.2016 року, починаючи з 24.11.2016 року з тих підстав, що Управління Пенсійного фонду в м.Херсоні 29.01.2011 року під час призначення пенсії як державного службовця за віком в розмірі 90% від суми заробітної плати не включило до переліку складових заробітної плати матеріальну допомогу на оздоровлення та суми виплат, пов`язані з індексацією заробітної плати працівників, що призвело до значного зменшення розміру нарахованої та виплаченої пенсії.

Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, як такі що суперечать нормам чинного законодавства.

Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням уточнень підтримали, просили задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши осіб, що приймали участь у справі, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що відповідно до пенсійного посвідчення №2048102948, виданого 27.07.2011 року Пенсійним фондом України, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Херсоні з 29.01.2011 року та одержує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», що діяв на момент призначення пенсії.

Згідно довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» №16-02/210 від 28 вересня 2016 року з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2010 року сума заробітної плати позивача за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року становила 40673,76 грн., до неї включені інші виплати: індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення.

15.11.2016 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням посадових окладів державним службовцям з 01.12.2015 року та урахуванням інших виплат, зазначених в довідці №16-02/210 від 28 вересня 2016 року.

Протоколом №190 Управління пенсійного фонду України в місті Херсоні від 16.11.2016 року ОСОБА_1 відмовлено в проведені перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація до переліку складових заробітної плати державних службовців не входить та відповідно не враховується до обчислення пенсії, в тому числі діючим законодавством (постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів») не передбачено проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу».

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1) (далі - Порядок).

Відповідно до п.1.1. Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Додатком 2 до переліку визначена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії, яка містить перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Згідно п. 2.23 Порядку документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.

Відповідно до п.4.3 Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно п.4.7 Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих зокрема, на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» закріплено право жінок на отримання пенсії за віком після досягнення ними 55-річного віку.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ст.35 Закону України «Про державну службу», державним службовцям налається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

У відповідності до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно п.1 ч.1 ст.41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» максимально величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Для роботодавців підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності Єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами витрат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України (ст.ст.7,4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Пунктом 1.2. Інструкції зі статистики заробітної плати (далі - Інструкція), затвердженої Наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 року передбачено, що відповідно до положень Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вираженні, яку за трудовим договором власник або вповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Фонд додаткової заробітної плати включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій, (п.2.2.).

До складу фонду додаткової заробітної плати входять: Суми виплат, пов`язаних з індексацією заробітної плати працівників.

Пунктом 2.3.3 Інструкції передбачено, що до інших заохочувальних та компенсаційних виплат відноситься матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв`язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п.3.31).

З аналізу положень ст.37 Закону №3723-ХІІ, статті 41 Закону №1058-IV та статті 66 Закону №1788-ХІІ вбачається, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внести, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

З дослідженої в судовому засіданні заяви позивача від 15.11.2016 року, вбачається, що він звернувся до Управління Пенсійного фонду в м.Херсоні, правонаступником якого на час розгляду справи є Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, з заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» з тих підстав, що при призначенні пенсії до складових заробітної плати не були включені інші виплати. До зазначеної заяви було додано індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 , з відомостями про отримання нею матеріальної допомоги та інших виплат. Тобто даний спір стосується неправильного обчислення розміру пенсії позивача при її призначенні, а не перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

З врахуванням того, що при призначення пенсії позивачу не були враховані складові заробітної плати (матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за сумлінну безперервну працю, зразкове виконання трудових обов`язків та індексація, відповідно до довідки про складові заробітної плати від 28.09.2016 року). Суд вважає, що відмова відповідача в перерахунку пенсії позивачу протиправною, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.3, 8, 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 5, 6-9, 72-77, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, ст.37 Закону України «Про державну службу», статті 37 Закону №3723-ХІІ, статті 41 Закону №1058-IV та статті 66 Закону №1788-ХІІ, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу".

Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90% від розміру заробітної плати, яка включає в себе: посадовий оклад, премії, надбавку за вислугу років, набавку за ранг та інші надбавки, а також матеріальну допомогу на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов`язків та індексацію, відповідно до довідки про складові заробітної плати №16-02/210 від 28.09.2016 року, починаючи з 24.11.2016 року.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя: С.І. Майдан

Повний текст рішення суду виготовлений 24.09.2019 року.

Суддя: С.І. Майдан