
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2019 року м. Київ №826/5164/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адмі-ністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціаль-ного захисту населення Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - УПСЗН) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
1) визнати протиправними дії УПСЗН щодо відмови у встановленні позивачу статусу та видачі посвідчення інваліда війни;
2) зобов`язати УПСЗН встановити позивачу статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.
Підставами позову зазначено те, що подані відповідачу документи підтверджували направлення позивача до зони відчуження для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованих формувань Цивільної оборони та отримання ним інвалідності у зв`язку з цим. Водночас надання інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в позові з тих підстав, що позива-чем не надано документів, які б підтверджували залучення позивача до формувань Цивільної оборони. Додані до позовної заяви докази участь позивача у цих формуваннях не доводять.
До суду надійшли пояснення від Департаменту з питань цивільного захисту та ліквіда-ції наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації, однак цей Департамент не залучався судом до участі у справі, тому надані ним пояснення суд не бере до розгляду.
Дослідивши наявні у справі письмові матеріали, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копія-ми відповідних посвідчень серії НОМЕР_1 від 27.05.2003 і вкладкою до нього від №059743.
Позивачу встановлено 2 групу інвалідності (безстроково), яка пов`язана роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копіями довідки до акта огляду МСЕК серії №000919 від 23.02.2009 і довідки сер. КА/2 №000919 від 23.04.2013, копіями експертних висновків №04 від 28.01.2003 і №630 від 18.12.2012.
Згідно з копією довідки Автобази ВО "Київський поштамт" від 11.01.1994 позивач, як водій Автобази, у 1986р. направлявся та був безпосередньо зайнятий на роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, 30-км. зона, а саме з 06.05.1986 - 1 день, з 13.05.1986 - 1 день.
Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати йому статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни.
Згідно з копією листа УПСЗН від 19.03.2018 №260-260/Б-47-48 відповідач зазначив про відсутність підстав для встановлення позивачу зазначеного статусу і видачі посвідчення згідно із п. 9 ст. 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", пославшись на те, що позивач не надав жодного документу, який би підтверджував факт залучення його до формувань Цивільної оборони.
Спірні правовідносини виникли у сфері соціального захисту осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та стосуються підстав встановлення статусу інваліда війни, а також видачі посвідчення інваліда війни.
Згідно з п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції, чинній на час виникнення спірних право-відносин) (далі - Закон №3551) до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залу-чених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п. 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302, посвід-чення інваліда війни видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.
Разом з тим, це не спростовує необхідність підтвердження особою факту залучення до складу формувань Цивільної оборони, що випливає зі змісту п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону №3551.
Такий же висновок зроблено Верховним Судом в постанові від 07.06.2018 у справі №377/797/17 провадження №К/9901/5706/17, який зазначив: "... для набуття статусу інвалі-да війни (з підстав, встановлених п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону №3551) окрім як факту настання в особи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (стосовно позивача цей факт встановлено) Закон №3552 містить також умову, щоб така особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.
Це пояснюється тим, що крім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування цивільної оборони та направлялись у райони вико-нання робіт згідно з розпорядженням керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.".
Отже, враховуючи згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України вищезазначений висновок Верховного Суду, для визначення статусу інваліда війни ліквідаторам наслідків аварії па Чорнобильській АЕС слід надати докази на підтвердження залучення особи до складу формувань (воєнізованих чи невоєнізованих) Цивільної оборони.
Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.03.1976 №1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06.06.1975 №90, було передбачено, що формування Цивільної оборони, у т.ч. і невоєнізовані, створювались для виконання захо-дів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життє-забезпечення населення.
Як встановлено судом, у 1986р. позивач залучався до робіт з ліквідації наслідків на аварії Чорнобильській АЕС, а також отримав інвалідність у зв`язку із захворюванням, пов`я-заним з участю у ліквідації цих наслідків. Ці обставини, свідчать про те, що на позивача, як на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, поширюються пільги, га-рантії і компенсації, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Однак, вони не свідчать про залу-чення позивача до складу формувань (воєнізованих чи невоєнізованих) Цивільної оборони.
Оскільки надані позивачем відповідачу документи не підтверджували факт залучення його до складу формувань (воєнізованих чи невоєнізованих) Цивільної оборони, то у відпові-дача не було підстав для встановлення позивачу статусу інваліда війни і видачі відповідного посвідчення.
Інших належних доказів, які б підтверджували цей факт, позивач суду не надав, про їх наявність - не зазначив, клопотань про витребування - не заявляв, тому у суду підстав для самостійного збирання доказів не було.
Таким чином, доводи позивача і надані ним докази не спростовують правомірність спірної відмови і не доводять порушення відповідачем вимог законодавства і прав позивача, у зв`язку з чим суд вважає позов необґрунтованим.
Виходячи з меж позовних вимог, враховуючи встановлені судом обставини і викла-дені мотиви, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 90, 241-246 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову.
Позивач: ОСОБА_1 ;
АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Управління праці та соціального захисту населення Солом`янської районної в м. Києві державної адміністрації; просп. Повітрофлотський, 40, м. Київ, 03186; код ЄДРПОУ 37485511.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня підписання рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко