Рішення № 86097642, 20.11.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2019
Номер справи
1.380.2019.003776
Номер документу
86097642
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.003776

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2019 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сидор Н.Т.,

за участю секретаря судового засідання Колодій О.Р.,

представника позивача Стець Р.Я.,

представника відповідача Гурняк О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Авераж Захід" до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу,

в с т а н о в и в :

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "Авераж Захід" (далі - ТОВ "Авераж Захід", позивач) до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ГУ ДФС у Львівській області, відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Львівській області від 29.05.2019 № 3252 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Авераж Захід";

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Львівській області від 17.07.2019 № 4266 про поновлення перевірки ТОВ "Авераж Захід", призначеної наказом № 3252 від 29.05.2019.

Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначає, що підставою проведення перевірки у оскаржуваному наказі зазначено п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1.2 п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України (далі - ПК України) від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами і доповненнями) та згідно із затвердженим планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік. Покликаючись на норми п. 77.1 ст. 77 ПК України та Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 (далі - Порядок №524), позивач зазначає, план-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Зазначає, що чинним законодавством України не передбачено коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків. Втім, як стверджує представник позивача, на момент прийняття оскаржуваного наказу у Головного управління ДФС у Львівській області не існувало плану-графіка на 2019 рік, до якого було б включено ТОВ "Авераж Захід" з терміном перевірки - червень 2019 року. Тобто, в наказі ГУ ДФС у Львівській області № 3252 від 29.05.2019 зазначена одна з підстав його прийняття, яка фактично на момент прийняття такого наказу не могла існувати. Таким чином, позивач стверджує, що наказ № 3252 від 29.05.2019 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Авераж Захід" за період з 03.10.2018 по 31.03.2019 є незаконним та не може бути підставою для реалізації посадовими особами контролюючого органу прав та обов`язків визначених податковим законодавством України. З наведених міркувань позивач вважає незаконним і наказ ГУ ДФС у Львівській області № 4266 від 17.07.2019, яким поновлено з 19.07.2019 проведення перевірки ТОВ "Авераж Захід", призначеної наказом ГУ ДФС у Львівській області від 29.05.2019 № 3252 та перенесеної наказом ГУ ДФС у Львівській області від 20.06.2019 № 3776, оскільки в плані - графіку перевірок затвердженого ДФС України, проведення перевірки ТОВ "Авераж Захід" в липні 2019 року також не передбачено.

Відповідач позов не визнає, позиція відповідача щодо предмету спору викладена у відзиві на позовну заяву від 27.08.2019 за вх. № 30674, де представник відповідача покликається на безпідставність позовних вимог. Зокрема, зазначає, що на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1.2 п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 ПК України та наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 29.05.2019 № 3254 виписано направлення від 19.06.2019 № 67304, 6305, 6306, 6307, 6308, 6309, та наказу Головного управління ДФС у Львівській області від 20.06.2019 № 3776 виписано направлення від 18.07.2019 № 7563 щодо проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Авераж Захід" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби, за період з 03.05.2018 по 31.03.2019. Наголошує, що 19.06.2019 посадовими особами допущено працівників контролюючого органу до перевірки, однак оскільки на підприємстві були відсутні первинні документи, котрі вилучені в межах кримінального провадження, то у відповідності до приписів п. 85.9 ст. 85 ПК України винесено наказ про перенесення терміну перевірки від 20.06.2019 № 3778. Відповідно до наказу від 17.07.2019 № 4366 про поновлення перевірки, поновлено перевірку ТОВ "Авераж Захід" з 18.07.2019, оскільки відпали підстави, передбачені приписами п. 85.9 ст. 85 ПК України.

У свою чергу, представником позивача подано відповідь на відзив (вх. №33410 від 17.09.2019). Представник позивача наголошує, що "Авераж Захід" 04.06.2019 отримало повідомлення від 29.05.2019 з копією оскаржуваного наказу, в якому вказано, що з 19.06.2019 буде проводитись документальна планова виїзна перевірка згідно із затвердженим Державною фіскальною службою України планом графіком перевірок платників податків на 2019 рік, незважаючи на те, що станом на момент отримання цього повідомлення позивачем, затвердженого плану графіку перевірок на 2019 рік з включенням до нього ТОВ «Авераж-Захід» не існувало. Таким чином, стверджує про відсутність права передбаченого п. 77.4 ст. 77 ПК України в ГУ ДФС у Львівській області на проведення планової документальної перевірки ТОВ «Авераж-Захід», оскільки надіслане повідомлення та копія наказу про перевірку, який був виданий не на підставі плану графіку перевірок не дають права здійснювати контролюючому органу заходи податкового контролю. Лише 12.06.2019 ДФС України було затверджено коригований план графік проведення документальних перевірок у червні 2019 року, який 13.06.2019 надісланий в територіальні управління ДФС та отриманий 14.06.2019 ГУ ДФС у Львівській області за № 2587/8, згідно якого в Розділі 1 плану-графіку «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб» зазначено про включення до плану графіку перевірок ТОВ «Авераж-Захід» на червень 2019 року. Однак, після отримання 14.06.2019 повідомлення про коригування плану графіку перевірок, ГУ ДФС у Львівській області, не приймало рішення згідно вимог ст. 77 ПК України у вигляді наказу про проведення планової виїзної документальної перевірки ТОВ «Авераж-Захід» відповідно до цього плану графіку. Також ГУ ДФС у Львівській області не скористалось своїм правом передбаченим п. 77.4. ст. 77 ПК України, та після затвердження 12.06.2019 коригованого плану графіку не надіслало ТОВ «Авераж-Захід» не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки. На підставі викладеного, представник позивача вважає оскаржуваний наказ незаконним та таким, що не може бути підставою для реалізації посадовими особами контролюючого органу прав та обов`язків визначених податковим законодавством України.

Відносно процесуальних дій, вчинених у зв`язку із розглядом справи, слід зазначити наступне.

Ухвалою судді від 09.08.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі.

Ухвалою суду від 09.08.2019 у задоволенні заяви ТОВ «Авераж Захід» про забезпечення адміністративного позову у справі за його позовом до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування наказів, відмовлено.

28.10.2019 протокольною ухвалою суду проведено заміну відповідача на правонаступника - з Головного управління ДФС у Львівській області на Головне управління ДПС у Львівській області.

28.10.2019 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив такі задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, просила у задоволенні таких відмовити.

Заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

29.05.2019 ГУ ДФС у Львівській області прийняло наказ №3252 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Авераж Захід" (а.с. 16), відповідно до якого призначено проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Авераж Захід" (код ЄДРПОУ 42103079) за період діяльності з 03.05.2018 по 31.03.2019 щодо дотримання податкового, валютного, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби; перевірка повинна розпочатися з 19.06.2019, тривалістю 10 робочих днів. Як правову підставу прийняття наказу зазначено пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, пп.75.1.2 п.75.1 ст. 75, ст. 77, п. 82.1 ст. 82 ПК України, а також затверджений ДФС України план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.

ГУ ДФС у Львівській області скерувало на адресу ТОВ "Авераж Захід" повідомлення № 278 від 29.05.2019 (а.с. 18), що згідно із затвердженим ДФС України планом-графіком проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік з 19 червня 2019 року буде проводитись документальна планова виїзна перевірка ТОВ "Авераж Захід". У зв`язку з вказаним Товариству запропоновано відповідно до п. 85.2 ст. 85 ПК України, починаючи з зазначеного терміну, забезпечити надання всіх необхідних документів, що підтверджують дані податкових декларацій, зокрема регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, а також первинні та інші документи, які використовувались в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів.

До вказаного повідомлення долучено копію наказу № 3252 від 29.05.2019 про проведення документальної планової виїзної перевірки.

12.06.2019 на офіційному веб-сайті ДФС України оприлюднено скорегований (на червень 2019 року) План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, відповідно до котрого проведення документальної планової перевірки ТОВ "Авераж Захід" заплановано на червень 2019 року.

Листом від 13.06.2019 (а.с. 18) ТОВ "Авераж Захід" проінформувало ГУ ДФС у Львівській області, що в даний час надати документи для проведення планової документальної перевірки не представляється можливим оскільки, первинні документи ТОВ "Авераж Захід" перебували у адвокатському провадженні адвоката - Колошкіна Ігора Анатолійовича за адресою - АДРЕСА_1 , та вилучені співробітниками ГСУ ФР ДФС України під час проведення обшуку за наведеною адресою у зв`язку з розслідуванням кримінального провадження № 32091700110000030 від 20.03.2017. На підтвердження інформації, до цього листа долучено копію згаданого протоколу обшуку та витяг з реєстру НААУ адвоката Колошкіна І.А.

Додатково, аналогічного змісту лист наданий ТОВ "Авераж Захід" 20.06.2019 в ГУ ДФС у Львівській області, про те, що правоохоронними органами вилучені документи не повертались.

20.06.2019 ГУ ДФС у Львівській області видало наказ № 3776 про перенесення терміну проведення перевірки (а.с. 130), згідно з яким перенесено з 20.06.2019 термін проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Авераж Захід" з питань дотримання податкового, валютного, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби, за період з 03.05.2018 по 31.03.2019 до дати отримання від Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України копій всіх вилучених документів або забезпечення доступу до них.

Наказом ГУ ДФС у Львівській області від 17.07.2019 № 4266 (а.с. 35) поновлено з 18.07.2019 планову виїзну документальну перевірку ТОВ "Авераж Захід" з питань дотримання податкового, валютного, та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби за період з 03.05.2018 по 31.03.2019, із врахуванням наказу ГУ ДФС у Львівській області від 20.06.2019 № 3776.

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає оскаржувані накази протиправними, покликаючись на те, що відповідачем не дотримані встановлені правовими нормами умови та порядок прийняття рішення про проведення перевірки, оскільки ТОВ "Авераж Захід" включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік шляхом коригування плану-графіка у червні 2019 року, тоді як в плані-графіку на 2019 рік, оприлюдненому на офіційному веб-сайті до 25.12.2018, ТОВ "Авераж Захід" не зазначалось.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Відповідно до пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Главою 8 ПК України визначені види перевірок контролюючих органів та порядок їх проведення. Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Порядок проведення документальних планових перевірок врегульовано ст. 77 ПК України.

Пунктом 77.1 ст. 77 ПК України, на який є посилання в оскаржуваних наказах як на правову підставу проведення перевірки ТОВ "Авераж Захід", передбачено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

За визначенням, наведеним в пп. 14.1.164 п. 14.1 ст. 14 ПК України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.

Згідно з п. 77.2 ст. 77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи. Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абз. 3 п. 77.2 ст. 77 ПК України).

Відповідно до ст. 77 розділу ІІ ПК України наказом Міністерства фінансів України №524 від 02.06.2015 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків. Цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік).

Відповідно до п. 1 розділу І Порядку №524 річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог ст. 77 розділу ІІ ПК України. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Згідно з п. 2 розділу І Порядку №524 формування (коригування) планів-графіків територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - територіальні органи ДФС) здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку. Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).

Пунктами 3-4 розділу ІІІ Порядку №524 передбачено, що до плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів (п. 3).

Структурні підрозділи ДФС надають Департаменту аудиту ДФС до 10 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися документальні планові перевірки, аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану-графіка перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об`єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення. Пропозиції структурних підрозділів ДФС направляються Департаментом аудиту ДФС до територіальних органів ДФС для використання при формуванні плану-графіка.

На рівні територіальних органів ДФС за даними інформаційних ресурсів ДФС та з інших джерел з урахуванням вимог п. 2 цього розділу проводиться додатковий аналіз платників податків, які відібрані за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС та за пропозиціями структурних підрозділів ДФС, щодо їх належності до реального сектору економіки, а також визначаються ризикові контрагенти, у тому числі ті, які знаходяться на обліку в інших територіальних органах ДФС.

При включенні підприємств до плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальним органам ДФС необхідно встановити наявність структурних підрозділів, дочірніх підприємств, що входять до інфраструктури платників податків - головних підприємств, та направити їх переліки не пізніше 25 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, до відповідних територіальних органів ДФС, на обліку в яких знаходяться вказані підрозділи, для організації контрольно-перевірочних заходів, у тому числі шляхом включення їх до плану-графіка (коригування плану-графіка) у періоди, на які заплановані перевірки головних підприємств.

При відборі платника податків до плану-графіка відповідно до вимог ст. 77 розділу ІІ Кодексу необхідним є врахування також вимог п. 102.1 ст. 102 розділу ІІ Кодексу в частині граничних термінів проведення перевірки та визначення податкового зобов`язання платника податків, вимог п. 77.3 ст. 77 розділу ІІ Кодексу в частині заборони проведення документальної планової перевірки за окремими видами зобов`язань перед бюджетами, крім правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати митних платежів, податків, зборів та єдиного внеску при виплаті (нарахуванні) доходів фізичним особам, податку на доходи фізичних осіб та зобов`язань за бюджетними позиками і кредитами, що гарантовані бюджетними коштами.

Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (п. 77.4. ст. 77 ПК України).

Основні принципи здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності визначено у ст. 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2017 № 877-V. Так, відповідно до цієї статі державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, зокрема, рівності прав і законних інтересів усіх суб`єктів господарювання; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю).

Нормами ст. 5 цього Закону визначено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Аналіз наведених вище приписів ст. ст. 20, 75, 77 ПК України дозволяє зробити висновок, що територіальний контролюючий орган має повноваження приймати рішення (наказ) про призначення планової перевірки платника податків в 2019 році лише за наявності визначеної законом передумови, а саме - включення ДФС України цього платника податків до плану-графіку проведення документальних планових перевірок на 2019 рік. При цьому план-графік документальних планових перевірок на 2019 рік повинен бути складений та оприлюднений на офіційному веб-сайті ДФС України до 25 грудня 2018 року.

Встановлене статями 75-81 ПК України правове регулювання податкових перевірок визначає певні обов`язкові умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, дотримання яких може бути належною підставою для прийняття керівником податкового органу наказу про проведення перевірки.

Процедурні порушення при призначенні перевірки мають наслідком протиправність прийнятого керівником податкового органу наказу про проведення перевірки.

Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 27.01.2015 (справа №21-425а14), відповідно до якої лише дотримання умов та порядку прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок може бути належною підставою для видання наказу про проведення перевірки.

Так, з матеріалів справи встановлено, що ТОВ "Авераж Захід" не включено у сформований, затверджений та оприлюднений на офіційному веб-сайті ДФС України план-графік проведення документальних перевірок платників податків на 2019 рік. Відповідачем вказану обставину не спростовано.

Таким чином, з огляду на те, що ГУ ДФС у Львівській області 29.05.2019 прийняло рішення про проведення планової документальної перевірки ТОВ "Авераж Захід" за відсутності єдиної визначеної законом передумови для прийняття такого рішення, суд доходить висновку про очевидну протиправність наказу №3252 від 29.05.2019, а ефективним способом судового захисту прав платника податків в цій ситуації вважає скасування цього правового акта індивідуальної дії. Судячи зі змісту наказу від 17.07.2019 № 4266, такий є похідним і прийнятий контролюючим органом з причини «нереалізованості» наказу № 3252 від 29.05.2019, тому цей правовий акт індивідуальної дії слід також скасувати.

Оцінюючи аргументи сторін щодо такої підстави для прийняття оскаржених наказів як включення ДФС України платника податків ТОВ "Авераж Захід" до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2019 року шляхом прийняття 12.06.2019 рішення про його коригування, а також оприлюднення «відкоригованого» плану, суд враховує висновки Верховного Суду щодо застосування ст. 77 ПК України та Порядку №524, викладені в постанові від 08.10.2019 у справі №826/11217/18.

Так, у вказаній постанові колегія суддів Касаційного адміністративного суду резюмує, що «Нормами статті 77 ПК не передбачено коригування (оновлення) вже оприлюдненого плану-графіка, як і не передбачено можливості формування місячних, квартальних чи інших різновидів планів-графіків перевірок щодо дотримання податкового законодавства та не встановлено строки для їх оприлюднення, не закріплено право контролюючого органу на коригування (оновлення) оприлюдненого плану-графіка перевірок.

Як вже зазначено, згідно з Порядком №524 план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового законодавства має бути річним; формування квартального плану-графіка передбачено тільки для проведення перевірок з питань державної митної справи.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що включення до затвердженого і оприлюдненого річного плану-графіка проведення перевірок в поточному році інших платників податків не відповідає нормам пункту 77.1 статті 77 ПК. Врегулювання порядку проведення податкових перевірок на рівні закону свідчить, що законодавцем це питання розуміється в контексті гарантій прав платників податків. Ці гарантії однорідні із загальними гарантіями захисту від необмеженого державного контролю. Так, відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Саме як уточнення, виправлення помилки стосовно вже включених до оприлюдненого відповідно до п. 77.1 ст. 77 ПК плану-графіка платників податків слід розуміти можливість оновлення річного плану-графіка у разі його коригування».

Оцінка інших аргументів сторін в світлі попередніх висновків суду щодо очевидної протиправності оскаржених рішень суб`єкта владних повноважень є недоцільною та не впливає на рішення суду по суті спору.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява N 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява N 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах ("Онер`їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).

Адміністративні суди у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» ЄСПЛ визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить переконання, що оскаржувані накази не відповідають критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, що визначені ч. 2 ст. 2 КАС України.

Таким чином, встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, тоді як відповідач всупереч встановленому ч. 1 ст. 77 КАС України обов`язку доказування правомірності оскаржуваних наказів не довів, а відтак останні підлягають скасуванню, а позов - задоволенню.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Позивач просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області на користь позивача судовий збір та витрати на професійну правничу допомогу.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч. 2 ст. 134 КАС за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно ч. 3 ст. 134 КАС України, для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до ч. 4 ст. 134 КАС України, встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Так, на підтвердження витрат на правничу допомогу позивачем подано: Акт приймання-передачі виконаних робіт від 13.11.2019 до Договору про надання правової допомоги від 29.05.2019, згідно з яким загальна вартість послуг надання адвокатським бюро «Стець сини і партнери» правової допомоги ТОВ "Авераж Захід" становить 14000 грн; рахунок-фактуру № 27 від 13.11.2019 на суму 14000 грн та квитанцію № 0.0.1522313602.1 від 14.11.2019 про оплату послуг на суму 14000 грн.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 7 ст. 134 КАС України).

Суд, у свою чергу, зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат (у даному випадку, за наявності заперечень учасника справи), що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.

При цьому, суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.

Представником відповідача подано до суду заперечення щодо відшкодування витрат на правову допомогу, де, серед іншого міститься покликання на те, що платіж здійснено через ОСОБА_2 , а не з розрахункового рахунку ТОВ "Авераж Захід".

Суд критично ставиться до такого покликання представника відповідача, оскільки згідно з квитанцією № 0.0.1522313602.1 від 14.11.2019 оплату за правничу допомогу здійснено ТОВ "Авераж Захід" через Держило Тараса Романовича, який є директором цього товариства і має право вчиняти дії від імені останнього.

При вирішенні питання щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрат на професійну правничу допомогу судом, на виконання приписів ч. 5 ст. 142 КАС України, враховано правові висновки, викладені Верховним Судом у постанові від 26 червня 2019 року (справа №200/14113/18-а), Великої Палати Верховного Суду від 4 червня 2019 року (справа № 9901/350/18).

Відтак, враховуючи складність справи, обсяг та якість виконаних адвокатом робіт, витрачений час, суд вважає обґрунтованими, співмірними та підтвердженими належними доказами понесені позивачем витрати на правничу допомогу.

Також, до матеріалів справи долучено квитанцію від 24.07.2019 про сплату судового збору на суму 1921 грн та квитанцію від 06.08.2019 на суму 1921 грн.

Таким чином, враховуючи, що понесені позивачем витрати зі сплати судового збору та правничої допомоги, підтверджено належними та допустимими доказами, такі підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

позов товариства з обмеженою відповідальністю "Авераж Захід" до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Львівській області від 29.05.2019 № 3252 про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Авераж Захід".

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Львівській області від 17.07.2019 № 4266 про поновлення перевірки ТОВ "Авераж Захід", призначеної наказом № 3252 від 29.05.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Львівській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Авераж Захід" суму сплаченого судового збору в розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн 00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Львівській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Авераж Захід" суму сплачених витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 14000 (чотирнадцять тисяч) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Авераж Захід" (код ЄДРПОУ 42103079, місцезнаходження: 79053, м. Львів, вул. Вол. Великого, буд. 63, кв. 71).

Відповідач: Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35).

Повний текст рішення складений та підписаний 02.12.2019.

Суддя Сидор Н.Т.