Рішення № 86095987, 25.11.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.11.2019
Номер справи
160/9087/19
Номер документу
86095987
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2019 року Справа № 160/9087/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколайчук С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Авісбуд» (код ЄДРПОУ 38433270, юридична адреса: 49000, місто Дніпро, вулиця Генерала Пушкіна, буд. 1) до відповідача 1: головного управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 43145015), відповідача 2: Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

18 вересня 2019 року приватне підприємство «Авісбуд» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідача 1: головне управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, відповідача 2: Державної фіскальної служби, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації № 1167113/39433270 від 21.05.2019 року;

- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну № 46 від 30.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що останнім було подано на реєстрацію 30 листопада 2018 року ПП «Авісбуд» було складено податкову накладну № 46 по взаємовідносинам з КП «Дніпроводоканал» Дніпропетровської міської ради, яка відповідно до вимог ст.201 Податкового кодексу України (далі ПК України) була направлена на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно отриманої квитанції №1 від 13.12.2018 року податкову накладну №46 від 30.11.2018 року було прийнято, але реєстрацію зупинено.

ПП «Авісбуд» було подано пояснення та копії документів, об`єктивний аналіз яких підтверджує реальність здійснення операції та є підставою для реєстрації податкової накладної.

Втім, рішенням комісії ДФС України №1167113/38433270 від 21.05.2019 року відмовлено в реєстрації податкової накладної № 46 від 30.11.2018 року.

Позивач вважає, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної є протиправними, оскільки підстав для зупинення реєстрації не було, адже первинні документи фінансово-господарської діяльності підприємства та пояснення, які були подані до податкового органу, повністю підтверджують реальність господарських операцій, за результатами яких складено податкову накладну, надіслані для реєстрації. З урахуванням наведеного, рішення є протиправними та підлягають скасуванню, а позовні вимоги задоволенню в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року відкрито провадження у справі №160/9087/19 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику у сторін у судове засідання. Цією ж ухвалою запропоновано відповідачам надати відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1, 2 ст.257, ч.1 ст. 260 Кодексу адміністративного судочинства України зазначена справа є справою незначної складності та розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження.

Згідно з ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з приписами ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.

На виконання вимог ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2019 року на адресу суду від відповідача 1 та відповідача 2 16.10.2019 року надійшли відзиви на позовну заяву.

В наданому до суду відзиві відповідачем 1 зазначено, що платником у грудні 2018 року подано до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію податкову накладну № 46 від 30.11.2018 року, виписану на комунальне підприємство «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради, з виконання робіт «реконструкції будівлі решіток із заміною обладнання на Лівобережній станції аерації у м. Дніпро» на суму податку на додану вартість 238,4 тис. грн у кількості за договором підряду від 12.10.2018 року.

За результатами розгляду комісією ГУ ДФС у Дніпропетровській області документів, наданих платником з повідомленням № 4 від 17.05.2019 року до податкової накладної № 46 від 30.11.2018 року винесено рішення про відмову у реєстрації відповідної податкової накладної № 1167113/38433270 від 21.05.2019 року з причин надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства, том, на думку відповідача, вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та таким, що не підлягають задоволенню.

У задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі.

В наданому до суду відзиві відповідачем 2 зазначено, що позовні вимоги ПП «Авісбуд» про зобов`язання ДФС України зареєструвати податкові накладні є необгрунтованими, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов`язання ДФС України зареєструвати податкові накладні є передчасним.

У задоволення просив відмовити у повному обсязі.

Через канцелярію на адресу суду 11.11.2019 року надійшло клопотання про заміну назви відповідача у справі № 160/9087/19.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.11.2019 року у справі № 160/9087/19 клопотання позивача було задоволено:

-замінено первісного відповідача 1: головне управління ДФС у Дніпропетровській області, правонаступником - головним управління ДПС у Дніпропетровській області;

-замінено первісного відповідача 2: Державну фіскальну службу України, правонаступником - Державною податковою службою України.

Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

Приватне підприємство «Авісбуд» (далі за текстом – ПП «Авісбуд») зареєстровано в якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 38433270, юридична адреса: 49000, місто Дніпро, вулиця Генерала Пушкіна, буд. 1. ПП «Авісбуд» перебуває на обліку в ДПІ у Соборному районі міста Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області як платник податків, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, свідоцтвом платника ПДВ.

Основним видом діяльності згідно КВЕД є: 41.20 «Будівництво житлових і нежитлових будівель». Також до видів діяльності ПП «Авісбуд» відносяться 42.99 «Будівництво інших споруд», 43.12 «Підготовчі роботи на будівельному майданчику», 43.29 «Інші будівельно-монтажні роботи», 43.39 «Інші роботи з завершення будівництва», 41.10 «Організація будівництва будівель». Для здійснення перелічених вище видів господарської діяльності ПП «Авісбуд» має ліцензію Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 49-Л від 25 жовтня 2017 року.

Приватне підприємство «Авісбуд» за результатами перемоги у тендері було укладено договір підряду №301Т від 18.10.2018 року щодо виконання робіт з «Реконструкції будівлі решіток із заміною обладнання на Лівобережній станції аерації у м.Дніпро». Ціна робіт складає 3 393 235,00 грн., у тому числі ПДВ – 565 539,17 грн. Згідно п.3.2 Договору попередня оплата складає 30% від ціни робіт.

Отриману від КП «Дніпроводоканал» за договором передоплату ПП «Авісбуд» було використано для закупівлі будівельних матеріалів у таких контрагентів-постачальників, як:

- ТОВ «Містобудівник-Дніпро» (придбання будівельних матеріалів на підставі договору поставки №МД-2018-28 від 28.03.2018 року, рахунку на оплату №375 від 24.05.2018 року, видаткової накладної №2364 від 24.05.2018 року, на підставі договору №МД-2017-29 від 23.05.2017 року, видаткової накладної №1179 від 06.06.2018 року, рахунку на оплату №834 від 06.06.2018 року);

- ТОВ «Альбатрос» (придбання будівельних матеріалів на підставі договору поставки №59/1 від 27.02.2018 року, рахунку-фактури №фк-000000373 від 26.03.2018 року, видаткової накладної №фк-000002402 від 03.04.2018 року);

- ТОВ ТД «Євротрубпласт» (придбання будівельних матеріалів на підставі видаткової накладної №ЕТП РТ2604/005 від 26.04.2018 року, рахунку-фактури №ЕТП ДП2404/004 від 24.04.2018 року);

- ТОВ «А-Строй Інвест» (придбання транспортних послуг на підставі договору №17-04 від 17.04.2018 року, акту здачі-прийняття робіт (надання послуг) №ОУ-0000141 від 20.06.2018 року, рахунку-фактури №СФ-0000172 від 20.06.2018 року);

- ППКФ «Герда» (придбання будівельних матеріалів на підставі договору поставки №1 від 04.01.2018 року, видаткової накладної №Г-00000017 від 10.01.2018 року, рахунку-фактури №Г-00000005 від 04.01.2018 року);

- ТОВ «СМК ДІРЕКТ СІСТЕМ» (придбання будівельних матеріалів на підставі договору поставки № 368/05-2018-Д від 04.05.2018 року, рахунку на оплату №О-9В61551 від 05.11.2018 року, видаткової накладної №72888 від 06.11.2018 року);

- ТОВ «Партнер 3» (придбання будівельних матеріалів на підставі договору постави №28/09/17-1 від 28.09.2017 року, рахунку-фактури №СФ-0000730 від 12.03.2018 року, видаткової накладної №РН-0000529 від 15.03.2018 року);

- ТОВ ТД «Марафон» (придбання будівельних матеріалів на підставі договору поставки №77_СТ від 29.08.2017 року, видаткової накладної №242 від 19.01.2018 року, рахунку на оплату по замовленню №118 від 11.01.2018 року);

- ТОВ «Металоцентри Комекс» (придбання будівельних матеріалів на підставі договору №012618 від 11.01.2018 року, додаткової угоди №1 до договору, накладної №МЦК-0006887/0 від 15.01.2018 року, рахунку-фактури №МЦК-0006887/0 від 15.01.2018 року);

- ТОВ «Перший Дім» (придбання будівельних матеріалів на підставі договору №ДП0118/03 від 09.01.2018 року, рахунку-фактури №Д-ПД-00925 від 25.05.2018 року, видаткової накладної №Д-ПД-00925/01 від 25.05.2018 року.

Згідно з актом №1 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2018 року (форма КБ-2в) від 30.11.2018 року на загальну суму 1 430 636,82грн. була складена податкова накладна № 46 від 30.11.2018 року. Оплата була здійснена на підставі платіжного доручення №871 від 10.12.2018 року. Саме на цю суму позивачем в порядку ст. 187, ст.201 Податкового кодексу України було виписано податкову накладну № 46 від 30.11.2018 року.

При реєстрації податкової накладної № 46 від 30.11.2018 року позивача повідомлено: «Документ прийнято. Реєстрація зупинена» та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Представником позивача надано до ДПІ у Соборному районі м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області пояснення щодо зупинення реєстрації податкової накладної від 30.11.2018 року № 46.

До пояснень надані:

- договір підряду 301Т від 18.10.2018 року, договірна ціна, графік виконання робіт;

- довідка ГУ Статистики у Дніпропетровській області;

- ліцензія на виконання робіт реєстраційний запис № 2013044003 від 14.11.2017 року;

- виписка з єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення про відмову а реєстрації податкової накладної від 21.05.2019 року № 1167113/38433270, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної та зазначено причину: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (Порядок №1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201Кодексу;

- наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу;

- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

- наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

- дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пунктів 13-15 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Відповідно до пункту 17 Порядку №1246 у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Згідно з положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (у редакції Закону № 2245-VIII від 07.12.2017).

12 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», якою затверджений Порядок

зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Порядок № 117).

Згідно з пп.12, 13 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

У відповідності до п. п. 15 - 21 Порядку № 117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

ДФС розміщує та постійно оновлює на своєму офіційному веб-сайті відомості щодо засобів електронного зв`язку ДФС, якими можуть подаватися письмові пояснення та копії документів.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про:

- реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі;

- відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Згідно з п.27 Порядку №117 рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Тобто, первинним об`єктом судового дослідження в даній справі є обставини за яких відповідач вчинив дії про зупинення реєстрації податкових накладних. Підставою для таких дій мають бути: чіткі критерії оцінки ступеня ризиків відповідних господарських операцій; конкретний перелік документів, перелік яких встановлений податковим законодавством.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Верховний Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічні позиції викладені у постановах Верховного суду від 22.04.2019р. у справі №2040/5445/18, від 16.04.2019р. у справі №826/10649/17, від 20.08.2019 р. у справі № 2540/3009/18.

З матеріалів справи вбачається, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної №46 від 30.11.2018 року було ненадання платником податку копій документів (договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них), проте, в оскаржуваних рішеннях не конкретизовано, які саме договори або письмові пояснення не надано платником податків та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних або які документи відсутні.

Отже, в оскаржуваному рішенні № 1167113/39433270 від 21.05.2019 року не наведено обґрунтованих причин відмови в реєстрації податкової накладної № 46 від 30.11.2018 року, не вказано чіткі критерії оцінки ступеня ризиків платника податку та не вказано конкретний перелік документів, перелік яких встановлений податковим законодавством, які позивач повинен був надати та не надав.

Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно з ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно з п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Таким чином, суд вважає, що рішення комісії від 21.05.2019 року № 1167113/39433270 не відповідає вимогам п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки винесено контролюючим органом не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тому є протиправними та підлягають скасуванню.

Стосовно позовної вимоги зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 46 від 30.11.2018 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 28 Порядку № 117 податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийнято та набрало чинності рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідні положення містить і Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246).

Так, відповідно до п. 19, п. 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

За таких обставин, враховуючи той факт, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 21.05.2019 року № 1167113/39433270 визнано судом протиправним, з урахуванням положень пункту 28 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №117 від 21.02.2018 р., пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, суд вважає доцільним зобов`язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкову накладну № 46 від 30.11.2018 року.

Враховуючи викладене, позовні вимоги приватного підприємства «Авісбуд» є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в розмірі 3 842 ,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням №2199 та № 2200 від 30.08.2019 року.

Відтак, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 3 842 ,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області.

Керуючись 241-245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву приватного підприємства «Авісбуд» (код ЄДРПОУ 38433270, юридична адреса: 49000, місто Дніпро, вулиця Генерала Пушкіна, буд. 1) до відповідача 1: головного управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 43145015), відповідача 2: Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії – задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішенням комісії головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації №1167113/38433270 від 21.05.2019 року.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 46 від 30.11.2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути на користь приватного підприємства «Авісбуд» (код ЄДРПОУ 38433270, юридична адреса: 49000, місто Дніпро, вулиця Генерала Пушкіна, буд. 1) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1: головного управління Державної податкової служби України у Дніпропетровській області(49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а, код ЄДРПОУ 39394856) сплачені позивачем судові витрати пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 3 842,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.В. Ніколайчук