
Справа № 329/994/19
Провадження № 3/329/303/2019
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2019 року смт Чернігівка
Чернігівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Богослова А.В.,
за участі: секретаря судового засідання – Силаєвої Т.М.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працює на посаді начальника служби захисту інформації Чернігівського районного військового комісаріату, до адміністративної відповідальності раніше не притягувався,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.212-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до компетенції, державних завдань та Положення про Чернігівський районний військовий комісаріат (далі — Чернігівський РВК) основними функціями Чернігівського PBК є: здійснення контролю за підготовкою підприємств, установ та організацій до виконання мобілізаційних завдань в інтересах Збройних Сил України, здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони, організація та підтримання мобілізаційної готовності, виконання інших завдань відповідно до мобілізаційних заходів, тощо.
Відповідно до компетенції з метою виконання основних завдань, співробітники Чернігівського PBК працюють з відомостями у сфері оборони, державної безпеки та охорони правопорядку зі ступенем секретності «Таємно», які відповідають ст.ст. 1.1.11, 1.5.6, 4.11.15 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом СБ України від 12.08.2005 № 440 (зі змінами) і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.2005 за № 902/11182.
Відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про державну таємницю» та п.6 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 (зі змінами, далі - Порядок-939), Чернігівський РВК проваджує діяльність, пов`язану з державною таємницею, на підставі спеціального дозволу від 28.07.2017 № ЗПЗ-2017-048 терміном дії до 01.11.2020, наданого Управлінням СБ України в Запорізькій області.
Штатом Чернігівського РВК передбачено створення режимно-секретного органу, а саме служби захисту інформації.
Наказом військового комісара Чернігівського РВК від 10.05.2017 № 22 на посаду начальника служби захисту інформації Чернігівського РВК призначено ОСОБА_1 , якому розпорядженням органу СБ України від 13.06.2017 № 180Д було надано допуск до державної таємниці за формою 2 (два). Розпорядженням органу СБ України від 15.11.2017 № 180Д допуск до державної таємниці за формою 2 (два) ОСОБА_1 було знижено та надано за формою 3 (три).
Відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про державну таємницю», п. 65 Порядку-939 ОСОБА_1 наказами військового комісара Чернігівського РВК від 30.06.2017 № 100 та від 04.12.2017 № 173 надано відповідний доступ до державної таємниці, а також її матеріальних носіїв секретної інформації.
Поряд з цим, ОСОБА_1 16.05.2017 взяв на себе письмове зобов`язання громадянина України у зв`язку з допуском до державної таємниці щодо збереження державної таємниці, яка буде йому довірена, виконання вимог режиму секретності, нерозголошення відомостей, що складають державну таємницю, а також додержання інших вимог законодавства про державну таємницю.
Згідно своїх функціональних обов`язків, затверджених 06.08.2019 військовим комісаром Чернігівського РВК, ОСОБА_1 як начальник служби захисту інформації Чернігівського РВК, зобов`язаний забезпечувати охорону державної таємниці в установі, виконувати вимоги режиму секретності та здійснювати постійний контроль за їх дотриманням під час проведення всіх видів робіт, пов`язаних з державною таємницею.
Проте, в порушення своїх функціональних обов`язків та взятого на себе письмового зобов`язання ОСОБА_1 не вжив заходів, спрямованих на організацію та забезпечення режиму секретності, а також не здійснив належний контроль за виконанням заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в Чернігівському РВК, що, у свою чергу, призвело до порушення вимог ст.ст. 21, 28 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 3, 5, 41, 42(3), 42(8), 96, 97, 98, 116, 117, 219, 228, 232-235, 263, 336, 341, 343, 345, 346, 362, 376, 418, 735-739, 749(2) Порядку-939, внаслідок чого створено загрози до витоку секретної інформації.
Так, в порушення п.п. 5, 42(3) Порядку-939, начальником РСО Чернігівського РВК ОСОБА_1 не розробляються на основі вимог законодавства та за результатами вивчення стану діяльності СРСД поточні плани охорони державної таємниці, а також плани заходів щодо вирішення окремих питань забезпечення режиму секретності.
В порушення п. 42 (8) Порядку-939, начальником РСО Чернігівського РВК ОСОБА_1 не ведеться облік та аналіз фактів витоку секретної інформації та інших порушень вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці.
В порушення вимог п. 1 17 Порядку-939, результати перевірки знань громадянина вимог Закону України «Про державну таємницю», Порядку-939 та інших нормативно-правових актів з питань охорони державної таємниці у частині, що його стосується, які повинен проводити начальник РСО ОСОБА_1 , не оформляються відповідною довідкою.
В порушення п. 219 Порядку-939, режимні приміщення Чернігівського РВК з опечатаними вхідними дверима і робочими екземплярами ключів від них у пеналах (пакетах), опечатаних особистою номерною металевою печаткою відповідальних осіб, здаються під охорону черговому та знімаються з охорони без відповідних записів у Журналі здавання (приймання) під охорону, зняття (приймання) з-під охорони режимних приміщень (зон, територій), сховищ матеріальних носіїв секретної інформації та ключів від них.
Так, на час проведення перевірки встановлено, що у Журналі № 27, розпочатого 02.01.2019, останній запис було зроблено 15.09.2019. Таким чином, з 15.09.2019 вказаний Журнал здавання (приймання) під охорону, зняття (приймання) з-під охорони режимних приміщень в Чернігівському РВК ОСОБА_1 та іншими співробітниками взагалі не ведеться належним чином.
В порушення п. 228 Порядку-939, Інструкція (N 73нт від 22.06.2017) на випадок виникнення надзвичайної ситуації (пожежі, аварії; стихійного лиха, спрацювання сигналізації тощо), що розробляється РСО, не визначає порядку доступу та перебування у режимному приміщенні Чернігівського РВК представників аварійних та рятувальних служб; рятування та подальшого зберігання і охорони матеріальних носіїв секретної інформації.
В порушення п.п. 232-235 Порядку-939, ОСОБА_1 не ознайомлено відповідальних осіб, що здійснюють пропускний режим під особистий підпис з Правилами пропускного режиму (інв. N° 103 ДСК від 30.09.2019), затверджених керівником СРСД 30.09.2019 (відсутній аркуш про ознайомлення тощо).
В порушення п.п. 735-739 Порядку-939, розроблений РСО ( ОСОБА_1 ) План заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану в Чернігівському РВК (інв. N° 109 ДСК від 30.09.2019), затверджений керівником СРСД 30.09.2019 містить тільки організаційні заходи.
Проте, зазначений План не містить:
- основних заходів (технічних, контрольних тощо), спрямованих на запобігання витоку секретної інформації у разі введення особливого періоду або надзвичайного стану, з визначенням відповідальних посадових осіб за здійснення кожного з основних запланованих заходів;
- порядку переміщення МНСІ в безпечні місця в межах СРСД, передачі секретних документів та справ на архівне зберігання, знищення на місці матеріальних носіїв секретної інформації, що не мають наукової, історико - культурної та практичної цінності, вивезення їх до місць евакуації;
- списків посадових осіб (склади команд), відповідальних за організацію та виконання заходів, в тому числі за підготовку матеріальних носіїв секретної інформації до евакуації та транспортування їх до місць евакуації, охорону в період їх підготовки до транспортування та під час транспортування, знищення матеріальних носіїв секретної інформації на місці, що, у свою чергу, створює загрозу до витоку секретної інформації.
Крім цього, у разі настання обставин, внаслідок яких може виникнути загроза знищення або пошкодження матеріальних носіїв секретної інформації або місць їх зберігання (пожежі, аварії тощо), у зазначеному Плані заходів з метою локалізації та ліквідації небезпеки не визначено порядок пропуску та супроводу в режимні приміщення (зони, території) Чернігівського РВК пожежної охорони, медичних працівників, бригад рятувальників тощо.
Також, План заходів не передбачає організацію роботи РСО в місцях евакуації, у тому числі порядку роботи з МНСІ, контрольні заходи тощо.
В порушення п.п. 98, 362 Порядку-939, у секретних справах, що зберігаються в РСО Чернігівського РВК відсутні поіменні списки осіб, яким надано доступ до зазначеного тому справи.
В порушення п.п. 97, 336 Порядку-939, в Чернігівському РВК відсутній наказ про доступ до державної таємниці громадянам до відомостей мобілізаційного характеру.
В порушення ст.ст. 21, 28 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 3, 41, 42, 116, 96, 376, 749(2) Порядку-939, начальником РСО Бурдіним В.О. до проведення 27.12.2018 засідання експертної комісії при прийнятті рішення про схвалення номенклатури секретних справ на 2019 рік (N 1 ДСК від 02.01.2019) залучено в якості голови комісії працівника СРСД ОСОБА_2 та членів комісії — ОСОБА_3 , ОСОБА_4 без наявності у них чинного допуску до державної таємниці відповідної форми і доступу до секретних документів, що підтверджується наявним протоколом засідання експертної комісії від 27.12.2018 (без номеру) з особистими підписами вказаних осіб.
Таким чином, створено загрозу доведення секретної інформації чи ознайомлення голови та членів експертної комісії ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ) зі змістом MHCІ, що розглядалися під час проведення засідання.
В порушення п.п. 263, 341, 343 Порядку-939, на окремій робочій папці із секретними мобілізаційними документами (№ 5), що зберігається в приміщенні РСО в окремому сховищі (сейф № 1), не зазначено прізвища та ініціали посадових осіб, які мають право її розкрити, номери особистих номерних металевих печаток зазначених осіб, реєстраційні номери секретних документів.
Крім цього, дана робоча папка не опечатується особистою номерною металевою печаткою відповідальної особи. Пристрій для опечатування такої папки взагалі відсутній.
В порушення п. 345 Порядку-939, в РСО Чернігівського РВК відсутній журнал обліку секретних розпорядчих документів, який ведеться за формою згідно з додатком 49 до Порядку-939.
В порушення п. 346 Порядку-939, в РСО Чернігівського РВК відсутні аркуші ознайомлення (бланки резолюцій) до секретних розпорядчих документів, що надходять без супровідних листів.
В порушення п. 418 Порядку-939, розташування спеціального місця в Чернігівському ОСОБА_5 , в якому дозволяється знищувати секретні документи і справи (піч на внутрішньому подвір`ї військового комісаріату) не гарантує відсутності сторонніх осіб під час знищення секретних документів та справ, що, у свою чергу, не виключає можливості ознайомлення сторонніх осіб з секретними документами і справами, які підлягають знищенню.
Тим самим, своїми діями ОСОБА_1 , який був ознайомлений щодо відповідальності за порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, у зв`язку з чим повинен був усвідомлювати протиправний характер своїх дій та передбачати настання можливих шкідливих наслідків, вчинив порушення вказаних норм Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939 та вимог статей 21 та 28 Закону України «Про державну таємницю» в частині невиконання основних завдань, покладених на РСО та дотримання вимог режиму секретності в Чернігівському PBК.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 порушив законодавство про державну таємницю, а саме, не вжив заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці в Чернігівському районному військовому комісаріаті.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за п.6 ч. 1 ст.212-2 КУпАП як невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав та пояснив, що він дійсно є посадовою особою, якій надано доступ до державної таємниці, однак він допустив порушення законодавства в сфері охорони державної таємниці, пообіцяв усунути недоліки, зазначені в протоколі та в подальшому не допускати подібного.
У вчиненому ОСОБА_1 , щиро розкаявся.
Крім пояснень самої особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його вина також підтверджується наступними доказами.
Протоколом № 59/17/28нт про адміністративне правопорушення від 13.11.2019, яким зафіксовано факт вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 за ч.1 ст.212-2 КУпАП.
Копією наказу № 22 від 10.05.2017 військового комісару Чернігівського районного військового комісаріату, згідно якого ОСОБА_1 призначено на начальником служби захисту інформації Чернігівського районного військового комісаріату Запорізької області.
Копією Зобов`язання у зв`язку з допуском до державної таємниці, з яким ОСОБА_1 ознайомився 16.05.2017.
Копією витягу з наказу військового комісара Чернігівського районного військового комісаріату № 100 від 30.06.2017, згідно якого надано доступ військовослужбовцю Чернігівського районного військового комісаріату ОСОБА_1 до секретної інформації зі ступенем секретності “Цілком таємно” і “Таємно” за формою два.
Копією витягу з наказу військового комісара Чернігівського районного військового комісаріату № 173 від 04.12.2017, згідно якого надано доступ до державної таємниці військовослужбовцю та працівнику Чернігівського районного військового комісаріату до секретної інформації зі ступенем секретності “Таємно” за формою три.
Копією Довідки, згідно якої ОСОБА_1 надано доступ до державної таємниці за формою три.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність за вчинене правопорушення є щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність за вчинене правопорушення судом не встановлено.
Вирішуючи питання про стягнення, що має бути накладене на особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, обставину, що пом`якшує відповідальність. За таких обставин суд приходить до висновку про накладення адміністративного стягнення у виді штрафу.
У зв`язку з накладенням адміністративного стягнення, на підставі статті 40-1 КУпАП, з особи, що притягується до адміністративної відповідальності необхідно стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 384 грн. 20 коп.
На підставі викладеного, керуючись статтями 212-2, 221 283, 284, 294 КУпАП, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.212-2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п`ятсот десять) гривень.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач: УК у Черніг.р-ні/Черніг.р-н, код отримувача (ЄДРПОУ) 37892348, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998, номер рахунку (стандарт IBAN) UA 298999980000031115106008316, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 798999980000031211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу, через Чернігівський районний суд Запорізької області, до Запорізького апеляційного суду.
Строк пред`явлення постанови до виконання до 03 березня 2020 року.
Суддя А.В.Богослов