Ухвала суду № 86061578, 02.12.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2019
Номер справи
420/7030/19
Номер документу
86061578
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/7030/19

УХВАЛА

02 грудня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Бутенко А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області, ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Марківська сільська рада Роздільнянського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, скасування державного акту на право власності на земельну ділянку

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області, ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Марківська сільська рада Роздільнянського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення органу виконавчої влади, розпорядження голови Роздільнянської районної державної адміністрації від 16.09.2005 року ЯА855575 на підставі якого виданий державний акт від 16.12.2005 року ЯА855575 на ім`я ОСОБА_3 та скасувати його; скасування державного акту на право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5123983900:001:0051 на ім`я ОСОБА_3 , що знаходяться на території Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області.

Відповідно до положень ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Ознайомившись із позовною заявою, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам ст.160, 161 КАС України.

Відповідно до ч.4 ст.161 КАСУ, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Згідно з ч. 1 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.

В порушення зазначеної норми, представником позивача до адміністративного позову додано копію рішення Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області неналежної якості, яка є нечитабельною, тобто викладений в цьому рішенні текст не можливо встановити.

Суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Так, в даному адміністративному позові позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення органу виконавчої влади та державний акт на право власності на земельну ділянку.

Враховуючи, зміст позовних вимог, дана позовна вимога відноситься до вимог не майнового характеру.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».

Згідно з ч.3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» (у редакції від 01.01.2019 року) за подання до адміністративного суду адміністративного позову не майнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» від 23.11.2018 року, з 01 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 1921 грн.

До позовної заяви додано квитанцію про сплату судового збору у розмірі 768,40 грн., тобто позивачем сплачений судовий збір за 1 вимогу не майнового характеру.

З огляду на заявлені позивачем вимоги позивач повинен надати до суду докази сплати судового збору в розмірі 1536,80 грн., тобто позивачу необхідно доплатити 768,40 грн.

Відповідно до п.п. 1), 2) ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи;

Згідно з п.п. 8), 9) ст. 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача;

Отже, розгляд справи в порядку адміністративного судочинства виключає спір між фізичними особами.

Проте, в порушення зазначених норм, позивачем фізичною особою - ОСОБА_1 визначено відповідачем у справі про оскарження рішення органу виконавчої влади та скасування державного акту на право власності на земельну ділянку, фізичну особу ОСОБА_3 .

Відповідно до п. 2) ч. 1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

Згідно з п. 19) ч. 1 ст. 4 КАС України індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Разом з тим, позивач просить суд скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 5123983900:001:0051 на ім`я ОСОБА_3 , що знаходяться на території Марківської сільської ради Роздільнянського району Одеської області.

Однак, державний акт на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності, та не відноситься до рішення суб`єкта владних повноважень в розумінні КАС України.

Судом встановлено, що позовна заява ОСОБА_1 підписана представником Ренгач Л.О., на підтвердження повноважень якого до позовної заяви додано копію довіреності.

Частиною 1 ст.55 КАС України визначено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Відповідно до ч.1 ст.57 КАС України представником в суді може бути адвокат або законний представник.

Згідно з ч.4 ст.59 КАС України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.60 КАС України представник, який має повноваження на ведення справи в суді, здійснює від імені особи, яку він представляє, її процесуальні права та обов`язки. Обмеження повноважень представника на вчинення певної процесуальної дії мають бути застережені у виданій йому довіреності або ордері.

Згідно із ч.1 ст.26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Згідно ч.3 ст.26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.

Аналіз наведених положень законодавства дає підстави для висновку, що повноваження представника позивача повинні бути підтверджені оригіналом довіреності.

При цьому, до суду на підтвердження прав представника позивача надано копію довіреності, що не передбачено діючим законодавством України, як належне підтвердження повноваження представника.

Надання до позову не оригіналу довіреності, а її ксерокопії, яка не засвідчена у встановленому законом порядку, не є доказом наявності повноважень на представництво інтересів позивача.

Отже, на підтвердження повноваження представника позивача до суду має бути надано оригінал довіреності на представлення інтересів позивача в суді за даним позовом або належним чином засвідчена копія такої довіреності.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч. 1, 2 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Представник позивача в прохальній частині позовної заяви просить суд, крім іншого, поновити пропущений з поважних причин строк звернення до суду з даним адміністративним позовом. Проте, не вказує жодних підстав, з яких вбачається, що причини, з яких строк звернення до суду пропущений є поважними.

Згідно ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.

Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання до суду належним чином оформленого адміністративного позову із зазначенням належних відповідачів та звернутих до кожного з них позовних вимог; надання належним чином засвідчених додатків до позовної заяви; доказів сплати судового збору в розмірі 768,40 грн., та надання оригіналу довіреності на представлення інтересів позивача в суді за даним позовом або належним чином засвідченої копії такої довіреності, а також надання заяви про поновлення строку звернення до суду, з зазначенням поважності причин пропуску строку звернення до суду.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169 КАС України суддя

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області, ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Марківська сільська рада Роздільнянського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, скасування державного акту на право власності на земельну ділянку - залишити без руху.

Повідомити позивача про необхідність у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки та роз`яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя А.В. Бутенко